Gönderen Konu: ARILAR ANA MEMESİ YAPMIYOR  (Okunma sayısı 2346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KANTARCI

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Edirne- Enez
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 27
ARILAR ANA MEMESİ YAPMIYOR
« : Ağustos 17, 2012, 10:33:46 »
Herkese selamlar...
          11/08 tarihinde anasını alıp başka kovana verdiğim bir kolonim var. Anasız kalan kovana başka yerden günlük yumurta ve kapalı yumurta olan bir çerçeve verdim. Daha önce buradan öğrendiğim kadarıyla 5. gün kapalı olan gözleri koparayım, diğer gözleri (ana arı yapacak olan gözleri) daha fazla süt doldursun dedim. Ve kovanı açtım. Bir baktım bir tane bile göz yok :o  Aklıma acaba ana arı varmı sorusu geldi 3 saat boyunca 3 cerceveyi sağa sola aktararak aradım, yok. Açık olan yavrular da pupa dönemine girmiş.
            15/08 tarihinde tekrar günlük yavrulu bir çerçeve verdim. Şimdi korkuyorum açmaya :'( :'( :'(
            Eğer süt dolu göz bulmazsam ( ana memesi) ne yapayım. Herkese bol kazançlı yıllar. Arınız az (kovan sayısı ) balınız bol olması dileğiyle...

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
Ynt: ARILAR ANA MEMESİ YAPMIYOR
« Yanıtla #1 : Ağustos 17, 2012, 10:59:33 »
Anayı neden başka kovana verme ihtiyacı hissettiniz.Madem arının az balının bol olmasını istiyorsunuz birleştirseydeniz.

Çevrimdışı KANTARCI

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 17, 2012, 17:22:55 »
Anayı neden başka kovana verme ihtiyacı hissettiniz.Madem arının az balının bol olmasını istiyorsunuz birleştirseydeniz.

Anayı verdiğim kovan kuvvetli idi. Bahara çıkarken bit sorunu vardı. Daha sonra bit olayını çözdük. Ana çok güzel yavru yapmaya başladı. Ballığı attıktan 15- 20 gün sonra meme yapmış. hemen memeleri bozdum oğula gitmesin diye. daha sonra bakınca ana yok yalancılaşma başlamış, yani bizim arılar oğula gitmek değil ana değiştirmek istemiş ???  . Yeni aldığım ana da 2012 mayıs anası o kovanı toparlasın dedim.
Anası olmayan  kovana da kıyamadım birleştirmeye, 3 çerçeve arı ile kışa girsin ( Tabii ana tutturabilirsek :o ) Seneye 1 yıllık ana ile çalışayım dedim  :)

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
« Yanıtla #3 : Ağustos 17, 2012, 21:43:44 »

Anayı verdiğim kovan kuvvetli idi. Bahara çıkarken bit sorunu vardı. Daha sonra bit olayını çözdük. Ana çok güzel yavru yapmaya başladı. Ballığı attıktan 15- 20 gün sonra meme yapmış. hemen memeleri bozdum oğula gitmesin diye. daha sonra bakınca ana yok yalancılaşma başlamış, yani bizim arılar oğula gitmek değil ana değiştirmek istemiş ???  . Yeni aldığım ana da 2012 mayıs anası o kovanı toparlasın dedim.
Anası olmayan  kovana da kıyamadım birleştirmeye, 3 çerçeve arı ile kışa girsin ( Tabii ana tutturabilirsek :o ) Seneye 1 yıllık ana ile çalışayım dedim  :)

Siz o 3 çerçeveyi diğer kolonize verin baharda alacağınız 2013 anasıyla bölersiniz. 3 çerçeve kışa sokupta neden riske atıyorsunuz arınızı. Güçlü koloniyle kışı atlatma şansınız daha yüksek. Üstelik güçlü halde bahara çıkan koloni zayıf arının 4-5 katı fazla üreme yapacaktır. Aklınızı başınıza devşirin:)

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2012, 22:28:12 »
   Ana verdiğiniz yalancı ana yapan kovanı yalaclardan kurtarmadan bu işi yaptıysanız o anayıda kesmişlerdir garanti. Hemen kontrol yapınız.
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı KANTARCI

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 22, 2012, 11:21:53 »
18 Ağustos tarihinde baktım ana arı ortalıkta geziyor. Diğer kovan ana memesi yapmamışsa bugün birleştirecem zaten, bu zamandan sonra sağlıklı ana olmaz dedi hemen hemen bütün arıcılar...

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #6 : Ağustos 23, 2012, 22:31:36 »
geçen cuma kovan kontrolünde baharda bölünen kovanda ana yoktu.kapalı gözlü tek tük çerçeve vardı.bir çervede tamamen  kapalı erkek gözlüydü.başka kovandan bir çerçeve yumurtalı bir çervede arısıyla kapalı gözlü çerçeve verdim.bir hafta oldu meme yapmadılar.acaba yalancıyamı kaçmışlar.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #7 : Ağustos 23, 2012, 22:53:39 »

« Yanıtla #189 : Ağustos 22, 2012, 23:53:16 »Alıntı Yalacılamayı baskın tutan yumurtalı ve yavrulu petek gözleridir.

Sorumun cevabını buldum.Murat hocam bir başka konu da belirtmiş.yalancılamış.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)