Gönderen Konu: 1 kolonim yağmalandı, arı mevcudu bir çerçeveye bile basmıyor ancak...  (Okunma sayısı 1124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tuğrul yağan

• Larva
  • **
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1050 ve 1650
herkese merhaba, arkadaşlar bir koloni arım yağmalandı.kovan icerisinde kalan arı mevcudu iki ,üc avuc kadar bişi, bir cıtaya dahi basmıyor.bu sabah yanındaki kovana cırpayım ve boş kovanı kaldırayım diye baktım. hiç ihtimal vermediğim halde ananın yaşadığını ve sağlıklı olduğunu gördüm. ve birleştirmekten vazgectim. şimdi bu zayıf kovana diğer güçlü kolonlerden iki cıta vererek  destekleyip  kışı cıkartırabilirmiyim.

Çevrimdışı cemoka

• Ana Arı
  • Yer: YALOVA
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 55+20 ana kutusu
  • Rakım: 350
Yağmalanan kolonideki kapalı veya açık yavrulara ne oldu ? Eğer varsa arı şu anda onları saramayacak durumdadır...
Benzer bir durumda ben iki çıta arılı olarak verdim. Ama zaman olarak 2 ay önceydi...

Çevrimdışı tuğrul yağan

• Larva
  • **
  • Yer: KAYSERİ
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1050 ve 1650
sn cemako cvp icin teşk ederim. ilk yağmalandığında boş cercevelerin bır kısmını alarak diğer kolonilerin yemeleri icin bir köşeye koymuştum.üzerindeki balları temizlediler. kapalı yavru azdı, acık yavru ise  hiç yoktu.

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
   Bulabilirseniz diğer güçlü kovanlardan orta kısmında doğmak üzere ve açık gözlü yavru olan bir çerçeveyi arılarını silkerek duvarın yanına koyun derim. Yalnız bu arada polen durumunu kontrol edin kovanda, yoksa polenli bir çerçeve verin veya elinizde polen var ise bal ile karıştırarak yemliğe koyabilirsiniz. Fazla boş çerçeveleri alarak kovanı iyice daraltın. :-X
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!