Gönderen Konu: arıların kovanı terketmesi  (Okunma sayısı 6532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ömer perekli

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: gümüşhane
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1210
Ynt: arıların kovanı terketmesi
« Yanıtla #15 : Kasım 15, 2012, 10:40:57 »
Şeritler en fazla 4 hafta kovanda kalmalı.
teşekkürler.

Çevrimdışı aydın çağlar

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: çankırı merkez
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
  • Rakım: 1700
« Yanıtla #16 : Kasım 16, 2012, 12:22:50 »
aynı durum bendede oluştu 50 arıdan 10 adeti kovandan kay boldu ama hasattan sonra oluşan bi olay benimde ilkkez başima geldi ölü yok inceliyorum yogun eşek arısından olabilir düşüncesindeyim  tabi hasattan sonra olan bi olay düzen kuramamaktanta kaynaklanabilir ama hasat geç yaptıgımdanda olabilir bizim buralarda birkere hasat alıyoruz ege gibi deyil ayçiçek kanola kestane gibi bişeydaha var düzensiz hasat diyorum şun danda bahsetmek isterim arıcılık öyle kolay bir iş deyil yeni başlayanlar fazla kovanla uğraşmasınlar

Çevrimdışı umut

• Larva
  • **
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 12 (azaltmak zorunda kaldım)
  • Rakım: 1613-2450
« Yanıtla #17 : Aralık 31, 2012, 20:48:59 »
pamuk gibi bitkiye çok yoğun oranda kimyasal zehirlerin,ayçiçeği gibi genetik yapısında değişiklik yapılmış bitkilerin polenlerini de suçlamak lazım gibi geliyor bana. Arıların gen bileşimi üzerindeki plazma proteinlerine dönüşümsüz olarak bağlanması sistemi çökerttiği düşünülmelidir. Glikoz...
Buda suçluların arasında ismi anılanlardan olmalı. ülkemiz iklim olaraş eşsiz benzersiz bir yer. kıymetini bilmeliyiz. Bana dedikleri gibi pimpirikli olmalıyız. Bu arada bazı konularda büyüklerimizi eleştirmiş olsamda bu olaylarda kesinlikle art niyetimin olmadığını bilsinler. Herkes çok şey bilecek diye birşey yok. Artı ırk yada ana arı konusunda kesinlikle maddi rant için konuşmam. kırdığım kişiler olduysa özürdilerim. Ama yanlış olarak yada eksik olarak gördüklerimi tamamlarım bilesiniz. Hepinize 2013ün sağlık huzur ve mutluluk getirmesi dileğiyle...

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #18 : Aralık 31, 2012, 22:39:06 »
 Yoğun varroa durumunda arılar kapalı yavruları terk ediyorlarsa bu yaşamak için yapılan bir hamle olmalı,kovanda kalmak bu durumda ne vahim bir durum arıcılar bunu artık hafızasına kazımalı.

Arılarda kendilerini geliştirip,varroalı yavruları söküp atsalar iyi olaçak  :)
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #19 : Aralık 31, 2012, 23:13:51 »
Bu arada bazı konularda büyüklerimizi eleştirmiş olsamda bu olaylarda kesinlikle art niyetimin olmadığını bilsinler. Herkes çok şey bilecek diye birşey yok. Artı ırk yada ana arı konusunda kesinlikle maddi rant için konuşmam. kırdığım kişiler olduysa özürdilerim. Ama yanlış olarak yada eksik olarak gördüklerimi tamamlarım bilesiniz. 

Sayın umut:

Art niyetli olduğunuzu düşünmüyorum ama bilme konusuna gelince büyüklerin deneyimlerinin sizden daha çok olduğunuzu düşünmelisiniz.
Bu formada hiç kimse bu güne kadar ben çok bilirim deyip yorum yazmadı.

Yaş durumuna bakmadan hepimiz birbirimize saygılı davranırız, sanırım bu formun da en belirgin özelliğidir.

Doğru bildikleriniz anlatmanın çok daha yumuşak ve güzel yolları vardır.(tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır)
Bildiklerinizi incitmeden anlatmak ve tartışmak iyi bir yoldur, bu yolu seçeceğinizi düşünüyorum.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 7 + 4
  • Rakım: 25 & 1100
« Yanıtla #20 : Ekim 30, 2018, 09:00:55 »

Yoğun varroa durumunda arılar kapalı yavruları terk ediyorlarsa bu yaşamak için yapılan bir hamle olmalı

Kesinlikle yaşam hamlesidir, genelde asya ırkı arılarında gözlemlenen kuvetli bir davranıştır.

Alıntı
Arılarda kendilerini geliştirip,varroalı yavruları söküp atsalar iyi olaçak  :)

Yabancı arıcılar, arıların yapamadığını yapıyorlar, bu duruma, belirli dönemlerde yavru gözü imhası ile katkıda bulunuyorlar ve varroa kaynaklı kovan terkini engellemiş oluyorlar.

Hatta ruslar bu ve benzer/farklı durumlara engel olmak/katkıda bulunmak için ana arıyı yaklaşık 8ay hapsediyorlar.

Kısmetse seneye deneyeceğim, ana arı hapsetme çerçevem hazır.

Çok eski tarihli bir konu başlığını da canlandırmış olduk böylece, prdn.
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)