Gönderen Konu: Dut severmiydiniz kara dut  (Okunma sayısı 54999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Dut severmiydiniz kara dut
« Yanıtla #30 : Aralık 31, 2012, 11:12:49 »
allah analı babalı sağlık sıhatli mutlu ve huzurlu   büyüsün
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #31 : Aralık 31, 2012, 13:52:24 »
Çok teşekkür ederim yılbaşı tatilinde kızıma kavuştum.

Yarın akşam Aydına dönüyorum.

2 ay kadar bir ayrılık kaldı önümüzde.

Ondan sonra hayat bana güzel.

Dut ağacı konusunda bu bahar uygulamaları paylaşırız.

Nasılsa aşılanacak çok ağaç var burada.

Biz tam zamanında yaptığımızdan mı yoksa başka bir etken mi var bilemiyorum ama kesinlikle çok zor aşılanan bir meyve değil.

Hatta bazı büyüklerimden duyduğum kadarı ile meyve veren ( dişi ) dutların suyunu şırıngaya doldurup meyvesiz ( erkek) dutlara kabuk altına uyguladığınızda o ağacında meyve verdiği söyleniyor.

Bazıları dahada abartıp bıçak ile çizilen dişi dutun ardından bıçak üzerindeki öz su kurumadan erkek dut çizilirse o ağaç meyve verir diyor.

Ama bunları denemedim ben.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #32 : Aralık 31, 2012, 16:33:11 »
Meyveye yatmamış ağaca veya üzerinde meyve gözü olmayan dala halk arasında erkek deniliyor.

Yani alışılmış dilde erkek denilenler, gençlik kısırlığı devresi denilen dönemi geçip verim çağına gelmemiş ağaç veya üzerinde  meyve gözü oluşmamış dallardır.

Meyve gözü sürgün ucundaki tomurcukların odun gözünü uyanmasıyla oluşur.

Eğer sürgün uçlarını her sene kesersek dal kısır kalır, meyve gözü oluşturamaz, hep dallanma yapar.

Uç almadan sonra yeni sürgünler uç aldığımız yere yakın odun gözlerinden sürer. Bir dalı ne kadar kısaltırsak sürgünler o kadar güçlü olur.

Yani bu konudan bahsettim diye uç dallandırma yapacağım diye uç almaya kalkarsanız hata yapmayın!

Örneğini de vereyim.

1,5 metre uzunluğunda bir yıllık sürgünün ucunu alırsak uçlardan zayıf dallanma yapar, gövdeye yakın yerlerden sürgün vermediğinden gövdeye yakın sürgünü olmayan, meyve gözü az, yaşlanmış gibi boş bir dal elde edersiniz.

1 metre uzunluğunda bir yıllık sürgünün ortasından keserseniz güçlü sürgünler veren, sürgünleri gövdeye yakın, gövdeye yakın olduğu için dalları bir birine değen karışık bir görünüm elde edersiniz. Böyle bir dalda uç alma ölçüsü: uçtan itibaren dalın üçte biri mesafeden uç kesimi yapılır.

Keserek açı (gövde ve dal arasında ki açı) genişletmek istediğimiz zaman sürgün üzerinden kesme yaptığımız zaman da ilk verdiğim örnek gibi çıplak dallar elde ederiz.

Bu konulara konuyu açtığım için girdim.

Asıl konu, erkek ve dişi ağaç diye bir terim yoktur. Bu halk deyimidir.

Erkek çiçek, dişi çiçek, erselik çiçek vardır.

Dut erkek ve dişi çiçeklerini aynı ağaç üzerinde taşıyan bir ağaçtır. Dişi ve Erkek Çiçekler aynı zamanda olgunlaştığından döllenme sorunu yoktur. Polenleri küçük ve çok olduğu için rüzgarla tozlanır.

Döllenme sorunu fizyolojik olabilir. Mesela bağıl nemin az olması, çok yağış olması, optimal ısının geçilmesi gibi.

Bu yüzden dut suyu aşılama ve dişi ağacı çizdiğimiz bıçakla hemen erkeği çizmek gibi bir uygulama halk arasında inanılan bir uygulamadır.

Yani bu ağaca cinsiyet değiştirmek gibi bir anlam taşıyor ki bu da biyolojik açıdan mümkün değil. Çünkü Ağacın dişisi erkeği olmaz.

Meyve vermeyi engelleyen diğer sebepler,

1. Anaç ve ürünün aşılanması sonucu dallanmanın dik veya yatay dallanma şeklinde olması. Elmada hangi  çeşitin hangi anaca aşılanacağının bilinmesi. Bilinmezse dik dalların elde edilmesi. Dik dallarda meyve gözünün geç oluşması.

2. Anaca göre klasik veya bodur veya bodur ağaç elde edilmesi gibi. Bodurlarda ürüne yatma daha erkendir. Çünkü dal gelişimi klasik ağaçlarda fazla olduğu için verime geç yatma olur.

3. Dölleyici çeşitin dikilmemesi.

4. Tohumdan dal üretme sonucu çeşitin adına doğru olmaması.

Aklıma gelen sebepler bunlar.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #33 : Aralık 31, 2012, 18:21:37 »
Meyveye yatmamış ağaca veya üzerinde meyve gözü olmayan dala halk arasında erkek deniliyor.

Aslında bunlar gençlik kısırlığı devresi denilen dönemi geçip verim çağına gelmemiş ağaç veya üzerinde erkek meyve gözü oluşmamış dallardır.

Düzeltme: "erkek" kelimesini çıkarttım.

Aslında bunlar gençlik kısırlığı devresi denilen dönemi geçip verim çağına gelmemiş ağaç veya üzerinde meyve gözü oluşmamış dallardır.

aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Hüseyin DUMRU

• Larva
  • **
  • Yer: KONYA/BOZKIR
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1100-2100
« Yanıtla #34 : Ocak 09, 2013, 11:42:39 »
Dut aşılamanın zorluğundan bahsediliyor ama ben Yalovadan Aydına kalem götürüp aşıladım.

İlk etapta Müzenin bahçe duvarı yapılırken kesilmiş kalın dut ağacını ve komşumun dutlarını aşıladık.

Yaklaşık 15 kalem aşıdan sadece 1 bir tanesi tutmadı.

Yağcılar köyünün cami bahçesine ilk sene aşıladığım dutlar tutmadı. Kalemlerle oynamışlar.

İkinci sene aşıladıklarım tuttu. Bu sene oldukça çok kara dut yedik. Önümüzde ki sene dahada fazla olur.

Eğer bizim gibi kalem aşı yapıyorsanız aşılayacağınız anaçların kalın olması, kalemlerin 3 gözden uzun olmaması tercih sebebi.

Öncelikle sert bir tahtadan kabuğu kaldırmak için kalemden biraz daha geniş bir araç yapıyoruz.

İki tarafını inceltiyoruz. Kabukla ağaç arasına girecek 7-15 cm kadar uzun olabilir.

Kalın bir anaç var ise dalı aşılanacak yerden kesiyoruz.

Bu araç ile kabuk ile odun kısım arasını açıyoruz içine kalemi yerleştirip bağlıyoruz.

Başarı şansı oldukça yüksek oluyor.

Melek yanımda olunca çok uzun yazamıyorum. Baharda ayrıntılı paylaşırız uygulamaları.

Herkese mutlu yıllar.

Hüseyin Bey, aşılama ile ilgili en etkin faktör zamanlama.
Peki bu zaman ne zaman?
Nisan  mayıs ayı şeklinde tanımlar bölgesel iklim ve rakım farklılıklarından dolayı doğru bir tanımlama olmayacaktır. Bunun yerine gözlerin ve yaprakların oluşum zamanına göre, örneğin: gözler mercimek büyüklüğünde iken), ortam ısısı  gece gündüz ısı farkı  kalemin ve anacın minumum ev maksimum gövde çapları.

Bu konuda ki bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica edeceğim.,

Teşekkürlerimle.
Namert sofrasına bağdaş kurup oturmam.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #35 : Ocak 09, 2013, 16:56:41 »
Bilgimiz elbette bu alanın ustalarının yanından geçemez.

Ama paylaşmaya çalışırım elimden geldiğince.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı anamurluke

• İşçi Arı
  • Yer: Anamur-MERSİN
  • KERAMİ ÖZDEMİR
    • http://www.hobilerlehayat.blogspot.com
  • Kovan Sayısı: 63
  • Rakım: 25
« Yanıtla #36 : Nisan 25, 2013, 00:47:53 »
bir ay sonra avustralya karadutunun kamyonlarca çeliğini anamurdan temin edebilirsiniz hem de bedavaya yapmanız gereken çelikleri rutubetli bir yere çakmak........
elektronik imza kullandım

Çevrimdışı sahinusta

• İşçi Arı
  • Kovan Sayısı: 3 oldu
« Yanıtla #37 : Ocak 27, 2014, 19:27:23 »
köyümüzde karadut var hatta çevre köylerde tek bizim köyde var şeltikle çekirdeğini ekmeyle flan birtürlü yatiştiremediler maalesef sadece bir iki örnek var başarılı olan birisi aşı birisi ise dibinden söküleren dikilen bir fidan bu ağaç çok eski ve tarihi bir ağaç köylüler ortaklaşa açılan köklerinin toprakla örtük ama herşeyin bir sonu var güzel ağacın çekirdeginden üreteyim dedim ama maalesef yapamadım.çekirdekleri nasıl ekmeliki çimlensinler birtürlü başaramadım.

Çevrimdışı Caner Büyükçoban

• Ana Arı
  • Yer: Balçova/İzmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 34+39+5 aktif ana kutusu
  • Rakım: 0-100
« Yanıtla #38 : Ocak 27, 2014, 20:27:13 »
köyümüzde karadut var hatta çevre köylerde tek bizim köyde var şeltikle çekirdeğini ekmeyle flan birtürlü yatiştiremediler maalesef sadece bir iki örnek var başarılı olan birisi aşı birisi ise dibinden söküleren dikilen bir fidan bu ağaç çok eski ve tarihi bir ağaç köylüler ortaklaşa açılan köklerinin toprakla örtük ama herşeyin bir sonu var güzel ağacın çekirdeginden üreteyim dedim ama maalesef yapamadım.çekirdekleri nasıl ekmeliki çimlensinler birtürlü başaramadım.

Dut da göz aşısı çok kolay tutar...
Hangi taşın altına bakacağını bilmiyorsan eğer, aradığını bulamazsın...

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
« Yanıtla #39 : Ocak 27, 2014, 20:52:31 »
kes dalını sok şimdi toprağa tutar ağustosta sulamayı ihmal etme
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
« Yanıtla #40 : Ocak 27, 2014, 21:06:33 »
Çekirdeğinden üretmek pek olmuyor sonra yeniden aşı yapmak gerekiyor.Her hangi bir dut fidanına göz aşısı yapabilirsiniz temmuz ağustos aylarında,genelde başarılı oluyor.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı GaziBarış

• Pupa
  • Yer: Bursa/ m.k.paşa
  • Rakım: 23
« Yanıtla #41 : Ocak 27, 2014, 21:40:38 »

Olgunlaşmış dudu direk olarak yumuşak bir toprağa ekin, saksı olursa kontrolü daha iyi olur, sulamaya da dikkat ederseniz aynı yaz sonunda tek bir duttan 10-15 cm lik birçok fideciğiniz olur. (Tatbik edilmiştir)
Kirmastili

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #42 : Şubat 21, 2014, 22:52:19 »
Benim bahçemde ve komşunun bahçesinde tam kara olmayan(biz mordut) dediğimiz bir çeşit var ekşi değil tatlı oluyor ve kara dut tan daha iri oluyor,ismini bilemiyoruz.
Eğer aşılanacak yabani dut ağacınız var ise bunu göz aşısı ile istediğiniz dut çeşidiyle aşılayabilirsiniz.
Bahçesinde "şah dut" çeşidi olan arkadaş var ise 21 hazirandan 1 hafta önce göz aşısı yapılabilecek 20cm lik bir çelik isterim.  Bu konuda mail adresimizden görüşelim.
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Kovan Sayısı: 30 küsur.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #43 : Şubat 21, 2014, 23:07:13 »
Yalçın abi şah dut nasıl bir çeşitki?

Biz bir beyaz dutu birde karadutu biliriz.

Son zamanlarda karaduta benzeyen ama tadı bir şeye benzemeyen bir dut daha gördüm.Süs ağacı sanki.

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı denizakvaryumu

• İşçi Arı
  • Yer: ANKARA-Ayaş
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1023
« Yanıtla #44 : Şubat 23, 2014, 21:36:58 »

Son zamanlarda karaduta benzeyen ama tadı bir şeye benzemeyen bir dut daha gördüm.Süs ağacı sanki.

Karaduta benzeyen ama tadı birşeye benzemeyen dut avustralya dutudur...

Erkenciliğiyle piyasaya girer ve görüntüsüyle de iyi para kazandırır...Ankara'da yakında marketlere giriş yapar ve 14-15 Tl ile açılış yapar.
Hakan