Gönderen Konu: Amann tavuğuda batsın cücüğüde  (Okunma sayısı 2991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
Amann tavuğuda batsın cücüğüde
« : Temmuz 20, 2009, 09:26:33 »
Değerli arıcı abilerim. Bir bilseniz bu mesajı ne güçlükle klavye tuşlarına basarak yazdığımı.

Dün kovan kontrolleri sırasında 2 adet arının saldırısına uğradım biri işaret parmağımdan biride dirseğimden soktu. işaret parmağımdan soktuğu anda parmağımda şişlik başladı ve şimdi bileğime kadar şişti.  Babamıda sokuryorlar ama ona bişey olmuyor.  Bu konu beni müthiş derecede moralimi bozuyor ve arı ile aramızdaki mücadeleyi kovanını korumak için hayatını kaybeden arı kazanıyor >:(. Bende psikolojik olarak kovanın yanında hep tedirginim. Babama her arı sokmasından  sonra ben gelmiyorum artık dememe rağmen dayanamıyorum. Ama soktuğu zamanda gözüm ne tavuk görüyor nede cücük... :)

Şimdi sizden istediğim;

1- Elimdeki şişlik nasıl geçer? (Eczaneye gideceğim 5 iğne verdi doktor) >:(
2- Ben nasıl arı sokmasına dayanıklı olur ve bağışıklık kazanırım? >:(

Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
Ynt: Amann tavuğuda batsın cücüğüde
« Yanıtla #1 : Temmuz 20, 2009, 14:21:23 »
aynısı bende de oluyo ama zaman la arılar seni soktukça bağışıklık kazanıyosun

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 20, 2009, 15:03:44 »
   Bol bol arı sütü yiyeceksin. Arı zehrine vücudunun yüksek bağışıklık kazanması için bire beşe razı olmalısın yada uysal ırkla  arıcılık yapmalısın sanırım sen çok nadir kovanları inceliyor ve arılarla mücadeleye girişiyorsun.
   Doktor kontrolünde arı sokmasına karşı yüksek alerjinin olup olmadığına karar verilmesinin ardından günde bir arıya bile bile soktur bir müddet sonra vucudun tepki dahi  göstermeyecektir.
 Arı sokması vücudun savunma mekanizması olan akyuvarları harekete geçirerek her an alarm konumunda tutar. Buda ister istemez bulaşıcı hastalıklara karşı erken müdahale şansı verir. Neden çünkü insan vucudu bakteri vürüs yada zararlı micro organizmalara karşı  anında tepki göstermez onun tehlikeli hale gelmeye başladığında müdahale eder. Ancak bazı durumda artık çok geç olur zararlının genetik şifresini çözmekte gecikir. Fakat arı zehri ile uyarılan vücudumuz alınan tehlikeliyi anında çözmeye başlar sağlıklı kalmaya yardımcı olur. bir nevi gırıp aşısının o dönemde vücudu uyarması ve savunmayı hazırda tuması gibi burada da şu var aşının etkin süresi işte arı zehride böyle bir şeye benzetile bilir farklı olsada yinede yakın...

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
« Yanıtla #3 : Temmuz 20, 2009, 15:19:15 »
Ben arılığa haftada veya 3-4 günde bir gidiyorum her gitmemdede bacaklarımdan sokuyorlar. Arılarımı alalı 2,5- 3 ay oldu 25-30 arı soktu ama sadece 2 sinde aşırı şişlik oldu.

İnşallah bağışıklık kazanırım..
Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2009, 19:53:05 »
Sayın forumdaşım,
bende ayaklarımdan arı tarafından çok sokuldum. Hatta pantalon paçasından içeriye bile giriyorlar.
Çözüm olarak arıların yanına çizme ile gidiyorum. Bu yöntem akrep, kene gibi diğer zararlılara karşıda bir nebze olsun koruma sağlıyor.
Doktor bir arkadaşımla bağışıklığı konuştum.
Arı zehiride, arı sokmasına karşı aldığım haplardaki maddelerde yaklaşık 1 hafta sonra karaciğer tarafından  temizleniyor diye söyledi.
Eğer durum böyleyse bir müddet sonra bağışıklıktan söz edemeyiz.

Selamlar
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #5 : Temmuz 20, 2009, 23:53:12 »
Bazı arkadaşlar seyreltilmiş amonyak sürülmesinin faydalı olacağını söylediler.
Eczanelerde satılıyormuş ama hiç denemedim.
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #6 : Temmuz 20, 2009, 23:54:59 »
zaman içinde bağışıklık kazanıyor.

Bir çoğumuz artık gözümüzden bile sokulsak şişmiyoruz.

Ama canımızın yanması hiç değişmiyor ona bağışıklık kazanılmıyor. Ben hala parmak ucundan sokulduğumda arılıkta hoplayıp duruyorum.