Gönderen Konu: PENDİKTE ARICILIK NASIL YAPILIR ?  (Okunma sayısı 9064 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fecrisadık

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Pendik-Kurtköy/İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 40 civarı
  • Rakım: 240
PENDİKTE ARICILIK NASIL YAPILIR ?
« : Ocak 19, 2013, 22:36:54 »
Bütün forum üyelerine selamlar saygılar.
 tabi ki sorunun cevabı basit "her yerde nasıl yapılıyorsa Pendik'te de öyle yapılır" deyebilirsiniz. Ancak ben foruma giriş mesajı olarak o başlığı kullandım. İki yıl önce, yanılmıyorsam fidan ve aşı konusunda internette arama yaparken arıcılık siteleri ilgimi çekti. Epey inceledim. Yapmak istedim ama apartman müsait değil. (Ev Pendik /Şeyhli Hilal Konutlarında) Yazın Eskişehir'e gidince gördüm ki mahalledeki gençler ve bazı emekliler arıcılığa başlamış. Onlara danıştım yapamazsın yerin olması lazım falan dediler. Uzatmayayım hevesim kursağımda kaldı. Yalnız içimde de bir ukte kaldı. Bazan Yakacık tarafına giderken dağ yolunu kullanıyorum. Açık arazide ormanda bir sürü kovan görüyorum. Merak ediyorum bu nasıl oluyor. Bende iki kovan alıp açık arazide bu işi yapabilir miyim? O kovanları çalmazlar mı? İki kovan için sertifika gereklimi? gibi sorulara cevap bulamıyorum. Sertifika meselesini mevzuata bakarak çözerim ama yer sorununu halletmek zor.
 Bu arada internette gördüm, Kartal'da arıcılık kursu ocak ayı başında başlamış yani onu kaçırdık. Gerçi internetten yeteri kadar materyal topladım. Bilgisayar çökmezse sorun yok. Çünkü iki yıl öncede epey materyal toplamıştım 500 GB lık harici disk bozuldu içindeki 400 Gb lık birikimim heba oldu. Neler vardı neler İngilizce ve Arapça eğitim cdleri  Fotoğrafçılık kursu çocuklara OKS ÖSS videodersleri Autocad, mesleki dökümanlar  daha neler neler... Neyse çok uzattım.
Aslında sadece şöyle desemde olurdu. Emekliyim, Pendik'te bir sitede oturuyorum yani kendi bahçem yok. Bu şartlarda iki kovan alıp arıcılığa başlamak istesem bana gerçekten yardımcı olacak -insanlara yardım etmekten zevk alan paylaşmayı seven - arkadaşlar varmı Pendik civarında forumdan tanıdığınız? (Önce tecrübeli bi arıcı bulman lazım; Ararsan bulursun; Senin işin olmaz, türünden yaraya merhem olmayacak cevapları ve yuvarlak lafları kabul etmiyorum)
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler
Hüseyin Demir
ÖLÜM FELAKET DEĞİL ÖLÜMDEN SONRA BAŞA GELECEKLERİ BİLMEMEK FELAKETTİR.
İmam-ı Rabbani

Çevrimdışı Ahmet DİKMETAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ERDEMLİ / MERSİN
  • EMEKLİ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 50
Ynt: PENDİKTE ARICILIK NASIL YAPILIR ?
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2013, 22:50:36 »
Hoş geldin Hüseyin bey..
kanatlı hayvan beslemeye önce tavuktan mı başlasaydım acaba:))

Çevrimdışı fecrisadık

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Pendik-Kurtköy/İstanbul
  • Kovan Sayısı: 40 civarı
  • Rakım: 240
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2013, 23:37:50 »
Ahmet Bey hoş bulduk
ÖLÜM FELAKET DEĞİL ÖLÜMDEN SONRA BAŞA GELECEKLERİ BİLMEMEK FELAKETTİR.
İmam-ı Rabbani

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2013, 23:51:10 »
Her yerde nasıl yapılıyorsa Pendik'te de öyle yapılır.

Önce tecrübeli bir arıcı bulmanız lazım.

Ararsan bulursun.

Senin işin olmaz.

Başka istemediğiniz cevap göremedim ama sizin istemediğiniz cevapların 3/4'ü doğru yahu...

Son cevap ise senin işin olur.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı kamil akbaş

• Boş Petek
  • Yer: Edirne
  • Vız
« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2013, 04:08:18 »
Hayirli olsun ilk önce.
Bu forumdan kimse yardim etmez. Herkes yukarıdaki cümleleri kurar 2 tane kovan alıp hobi yapmayın diye her şeyi yaparlar hatta. Bence en mantıklısı kursa kayıt olup orada hocalardan filan ekstra destek ve heba olacak 1-2 kovanla bu işi öğrenmeniz olacaktır herhalde çünkü ben öyle yapacağım. Ha forumda okunacak çok doküman var ama yardim lazım derseniz yardım edecek insan yok.
Belki onlar da hakli kim bilir kaç kişiye yardim etmeye kalktılar da sadece heves gelip geçti bu öğrencilerden. 
Uzun lafın kısası buradan sadece okuyun kimseye de bir şey  sormayın çünkü yardim etmez bir kaç  egosunu yenmiş insan dışında. (Kenan Gişan gibi Murat Çakır gibi yardımsever insanlar da var elbette.)
 Gidin kendi bölgenizde deneme yanılma ile öğrenin burada egosu bilgisinden yüksek insanlarla uğraşacağınıza. Sanıyorlar ki termonükleer fizik üstüne konunun eksperi de biz de ağzının içine bakacağız :D

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2013, 12:02:34 »
Hayirli olsun ilk önce.
Bu forumdan kimse yardim etmez. Herkes yukarıdaki cümleleri kurar 2 tane kovan alıp hobi yapmayın diye her şeyi yaparlar hatta. Bence en mantıklısı kursa kayıt olup orada hocalardan filan ekstra destek ve heba olacak 1-2 kovanla bu işi öğrenmeniz olacaktır herhalde çünkü ben öyle yapacağım. Ha forumda okunacak çok doküman var ama yardim lazım derseniz yardım edecek insan yok.
Belki onlar da hakli kim bilir kaç kişiye yardim etmeye kalktılar da sadece heves gelip geçti bu öğrencilerden. 
Uzun lafın kısası buradan sadece okuyun kimseye de bir şey  sormayın çünkü yardim etmez bir kaç  egosunu yenmiş insan dışında. (Kenan Gişan gibi Murat Çakır gibi yardımsever insanlar da var elbette.)
 Gidin kendi bölgenizde deneme yanılma ile öğrenin burada egosu bilgisinden yüksek insanlarla uğraşacağınıza. Sanıyorlar ki termonükleer fizik üstüne konunun eksperi de biz de ağzının içine bakacağız :D

Demek ki bizim zaman ayırıp bir şeyler anlatmaya çalışmamız en başından yanlışmış.

Egodan filan bahsediyorsunuz birde.

Tutup bunları yazabilecek potansiyeli olan birine kim neden yardım etsin ki?

Her şeyi onaylamak gerekiyor, her konuda destek olmak gerekiyor ki ardından böyle kırıcı laflar duyalım.

Elbette arıcılık bilgisi denen dağın zirvesi yok.

Ama sizinde bu yukarıdakileri yazmaya hakkınız yoktu.

Ağzının içine bakmak tabirini annem çok kullanır.

Öğrenmek isteyen kişi, bilgi sahibinin ağzının içine bakar.

Sizde öyle bir niyet olmadığını belirtmişsiniz.

Buyurun layık olduğunuz üzere ayak izlerini takip etmeye devam edin.

Akıl verirken de unutmayın ki, ayak izlerini takip edip arkadan hakaret edene başka yanında yürüyüp iletişim kurmaya çalışana başka davranılır.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2013, 12:51:05 »
Hayirli olsun ilk önce.
 buradan sadece okuyun kimseye de bir şey  sormayın çünkü yardim etmez bir kaç  egosunu yenmiş insan dışında. (Kenan Gişan gibi Murat Çakır gibi yardımsever insanlar da var elbette.)
 Gidin kendi bölgenizde deneme yanılma ile öğrenin burada egosu bilgisinden yüksek insanlarla uğraşacağınıza.

BİN  SENE     okusam .. Ne  BİLİYORSUN  diye  sorsalar. HADDİMİ  bilirim  derim.

Mevlana

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Rakım: 200
« Yanıtla #7 : Ocak 20, 2013, 13:03:05 »
Bütün forum üyelerine selamlar saygılar.
 Hüseyin Demir
                Bilmukabele.. Hüseyin  Bey  Hoşgeldiniz.

Hayırlı  Olsun.

Çevrimdışı TURAN ÖZDEMİR

• TURAN ÖZDEMİR
  • Pupa
  • Yer: KARABÜK - EFLANİ OVAKARATAŞ KÖYÜ
  • KARABÜK - EFLANİ - OVA KARATAŞ KÖYÜ
« Yanıtla #8 : Ocak 20, 2013, 14:25:37 »
öncelikle hoş ve safa geldiniz hüseyin bey  ha pendik ha çayır ova buyrun zamanın müsait olduğu zaman yardımcı oluruz elbette bizde kendi çapımızda bişiler yapmaya çalışıyoruz.
KARABÜK - EFLANİ - OVAKARATAŞ KÖYÜ

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
« Yanıtla #9 : Ocak 20, 2013, 16:59:31 »
Hayirli olsun ilk önce.
Bu forumdan kimse yardim etmez.

Sayın Kamil, siz yardımcı olsaydınız ya arkadaşa...

Ben bu forumda mantığa uygun cevabı olan her soruma yanıt aldım ve sorusuna yanıt alan birçok kişiyede şahit oldum...

Anlattıklarınız düzmece...

Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

Çevrimdışı Rıdvan Oktay

• İşçi Arı
  • Yer: zonguldak
  • Ben arıyım, dersin, balın var mıdır? Aşık Veysel
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #10 : Ocak 20, 2013, 17:39:58 »
Hayirli olsun ilk önce.
yazık hemde çok yazık senin gibi düşünen birinin işi ne burada..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #11 : Ocak 20, 2013, 18:59:24 »
Selam verilip içeriye girilmiş..

Arkasından hoşçakal denilmiş.

Ne soru sorduğunu bilen varsa biri açıklasın bakalım..

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
« Yanıtla #12 : Ocak 20, 2013, 19:03:13 »
Selam verilip içeriye girilmiş..

Arkasından hoşçakal denilmiş.

Ne soru sorduğunu bilen varsa biri açıklasın bakalım..

murat ağbi soru deyilde karın şişi varmış indirilmiş gitmiş gibi olmuş  vardır bir hayır
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #13 : Ocak 20, 2013, 21:31:21 »
Hayirli olsun ilk önce.

Hala bu şekilde düşünen insanlar varmı.Daha 3.iletide forumu böyle mi öğrenmiş.Bu ne hız .
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı İlyas Bolat

• İşçi Arı
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50-150 arası değişir..
  • Rakım: 800
« Yanıtla #14 : Ocak 20, 2013, 21:34:01 »
Alimin birisi şöyle der ..İmanın şartı altıdır,yedincisi ise haddini bilmektir...
Demir olsaydım çürürdüm,toprak oldum dayandım