Gönderen Konu: İlaçlama ve Müdahale Yapmadan Arıcılık  (Okunma sayısı 57012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı denizakvaryumu

• İşçi Arı
  • Yer: ANKARA-Ayaş
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1023
Hakan

Çevrimdışı alpella

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: muğla
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 250
Ynt: İlaçlama ve Müdahale Yapmadan Arıcılık
« Yanıtla #106 : Şubat 05, 2013, 21:11:07 »
sevgili gürkan kardeşim bu konuda bende bişeyler söylemek istedim hassasiyetini canı gönülden anlıyorum tüm önerilerinize kesin katılıyorum ancak ülke gerçeğimiz ortada bu işe çözümü yıllardır arıcılarımız aradı kendi kendini ancak bukadar yetiştire bildi neredeyse yokdenecek kadar akademisyen emek harcadı devletimizin bile yok saydığı bir sektör haline geldik güven neredeyse yok arıcımızın büyük kısmı kısır bilgilerle donatılı hala gelişi güzel arıcılık yapılıyor profesyönellikten oldukça uzak bal cenneti ülkemizin kovan sayısıyla ünlü ancak kovanbaşı bal verimiyle ülke arıcılığının ne kadar komik bir durumda olduğu ortadadır bununla birlikte azmiktarda ürettiğimiz ballarımızın yanlış koloni yönetimleriyle üretilen balın kalitesinin düşük olması nedeniyle ihracatı yapılamamaktadır birde devletimizin merdiven altı bal üretimine verdiği destekle sektör büyük zarara uğramaktadır kaybetme lüksü olmayan büyük arıcılarımızda zaten bu nedenle denetim boşluğundan yararlanarak işin hilesine kaçmaktadır ben inanıyorum ki bu işler eğitimle bilinçlenmeyle alakalı devlet on numara bir projeyle işe başlayıp tüm arıcıları temelden eğitmelidir gercek balı üretmek zor değil sizle ben dünyanın en iyi arı kolonisini yönetsek yada balını üretsek ne önemi var hepimizin tek çatı altında toplanıp aynı amaca hizmet etmemiz ve inanmamız gerek  ben inanıyorum eğitim eğitim eğitim....

Çevrimdışı GürkanYeniçeri

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
  • Yer: Canberra - Avustralya
    • Artizan Peynirci
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 576
« Yanıtla #107 : Şubat 05, 2013, 21:21:03 »
Hakan Bey,

Her akademisyenin sayfasında var yaptığı çalışmalar, fakat çalışmanın tam pdf dosyası olarak yayınlandığını görmedim. Okuyup çalışmanın içeriğini ve sonuçlarını göremiyoruz. Feyz alamıyoruz.

Tez2 sitesi ise traji komik. Üye oldum ama aktivasyon mesajındaki link çalışmıyor. Zaten mesaj da çeşitli encoding işlemlerine maruz kalmış okunamaz durumda. Yani yazılım mühendisiyim ama bir türlü kayıt olamadım.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
    • Artizan Peynirci
« Yanıtla #108 : Şubat 05, 2013, 21:47:42 »
Hakan Bey, tekrar Tez2 sitesine girdim ve daha önceden login olduğum için tezleri indirebiliyorum. Varroa hakkında bulabildiğim ve yayınlanma izni ola tezlerin hepsini indiriyorum. Teşekkür ederim.

Alpella, evet dediklerinizde haklısınız  :'(

Bence aricilk.gen.tr olarak bir eğitim hazırlayıp, düzenli biçimde bunu vermeliyiz. Örnek alınabilecek örneğin Avustralya'nın master beekeeper eğitimi olabilir. Bence aricilik.gen.tr'ye kurumsal bir kimlik kazandırıp bu eğitimleri vermesini sağlayacak düzeye getirmek lazım.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

Çevrimdışı Ferdi

• Pupa
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 6
« Yanıtla #109 : Şubat 05, 2013, 23:22:24 »
Daha önce söylediğim gibi Gürkan beyin verdiği http://www.lapalmamiel.com/a/study.pdf adresindeki çalışmanın bir özet çevirisini yaptım. Açıkçası çeviri yaparken zorlandığımı ifade etmeliyim. Adamların İngilizcesi çok garipti. Zaten dökümanın başında sınırlı ingilizcemiz için kusura bakmayın demişler  8) Dolayısı ile bu nedenle bazen kendim yorum getirmek zorunda kaldım. Ancak konunun özünü veren bir döküman oldu...

https://dl.dropbox.com/u/91107276/Ar%C4%B1/Varroa_Diren%C3%A7li_Koloni_Yetistirme.pdf

Çevrimdışı alpella

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: muğla
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 250
« Yanıtla #110 : Şubat 06, 2013, 00:31:06 »
gürkan kardeşim her arıcı üstüne düşen görevi tamı tamına sizingibi düşünüp konuyu bütünüyle ele alıp kusursuza yakın bir özveriyle inançla birde sahaya indirerek uygulaya bilsek neden olmasın herşey mümkün saygılarımla...

Çevrimdışı SavaşÖztaş

• Boş Petek
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Şu an yok ama 2013 baharında hedef 6/2
« Yanıtla #111 : Şubat 28, 2013, 14:10:38 »

Bugün bir vesileyi ile, arkadaşım, arıcılık ortağım Bekir Sıtkı ile birlikte gittiğimiz Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde Biyoloji Bölümünde Yar. Doç. Aslı Özkırım' ı (HARÜM Md. Yrd.) ziyaret de ettik. Sohbet esnasında ona forumdan ve forumdaki "İlaçlama ve Müdahale Yapmadan Arıcılık" tartışmalarından bahsettik.

http://www.harum.hacettepe.edu.tr/asli_ozkirim.shtml

Aslı Hoca bu konunun ilgi alanına girdiğini, ortaya çıkabilecek proje ve oluşumlara katkıda bulunabileceğini ifade etti .

Bende konu ile ilgisi nedeniyle burada paylaşımda bulunmakta yarar gözettim.

Çevrimdışı Ferdi

• Pupa
« Yanıtla #112 : Şubat 28, 2013, 14:15:44 »
Bugün bir vesileyi ile, arkadaşım, arıcılık ortağım Bekir Sıtkı ile birlikte gittiğimiz Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde Biyoloji Bölümünde Yar. Doç. Aslı Özkırım' ı (HARÜM Md. Yrd.) ziyaret de ettik. Sohbet esnasında ona forumdan ve forumdaki "İlaçlama ve Müdahale Yapmadan Arıcılık" tartışmalarından bahsettik.

http://www.harum.hacettepe.edu.tr/asli_ozkirim.shtml

Aslı Hoca bu konunun ilgi alanına girdiğini, ortaya çıkabilecek proje ve oluşumlara katkıda bulunabileceğini ifade etti .

Bende konu ile ilgisi nedeniyle burada paylaşımda bulunmakta yarar gözettim.

Savaş Bey Merhaba,

Güzel bir haber teşekkürler... Ancak şu an bence bizim en büyük problemimiz ekip olamıyoruz. Yapılacak çok iş var ve bunlar için uygun bir ortam ve iş bölümü gerekiyor...

Çevrimdışı SavaşÖztaş

• Boş Petek
« Yanıtla #113 : Şubat 28, 2013, 14:27:02 »
Ferdi kardeşim, Ekip olmanın yolu bu tür çaba ve arayışlardan geçer.

Sayın Yeniçeri' nde belirttiği gibi ilk yılın okuma,öğrenme ve çabalama yılı olması normaldir.  Sonra izleyen süreçte senin belirttiğin aşamalara da sıra gelecektir.

..........
İlk 1 sene diyorum ben, okuyalım öğrenelim.

Bu bir sene zarfında projenin reklamını yapalım, forum, blog, Facebook, twitter. Belki TV de bir programda veya radyoda, konferanslarda, arıcılık kulübü toplantılarında... Artık aklınıza nerede gelirse.
........

Çevrimdışı Ferdi

• Pupa
« Yanıtla #114 : Şubat 28, 2013, 15:09:12 »
Ferdi kardeşim, Ekip olmanın yolu bu tür çaba ve arayışlardan geçer.

Sayın Yeniçeri' nde belirttiği gibi ilk yılın okuma,öğrenme ve çabalama yılı olması normaldir.  Sonra izleyen süreçte senin belirttiğin aşamalara da sıra gelecektir.

Savaş abi; ortada tanımlanmış bir proje ve ekip olmadan herkes Amerikayı yeniden keşfetmek zorunda kalır. Bu da zaman kaybıdır. Oysa bir ekiple bu işler farklı olur... Zaten haydi ekip olalım dediğimizde bize sihirli bir dokunuş gelmeyecek. Dolayısı ile yola çıkarken hedefler tanımlanmış ve plan yapılmış şekilde çıkılması gerektiğini savunuyorum.

Çevrimdışı SavaşÖztaş

• Boş Petek
« Yanıtla #115 : Şubat 28, 2013, 15:38:32 »
Sevgili Ferdi son derece haklısın.Ancak konu şu anda ham.Hedefler tanımlanıp plan yapılmaya çalışılıyor.

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
    • Artizan Peynirci
« Yanıtla #116 : Mart 04, 2013, 00:39:21 »
Mesajları geç gördüm kusura bakmayın. Savaş Bey, Dr. Aslı Hanımla vaktim olduğu bir ara bağlantı kuracağım. Şu sıra oldukça meşgulüm.

Ayrıca bir proje planı yazmaya başladım. Örnek olabilecek diğer dökümanları da topluyorum. Zamanı gelince bunların hepsini sunacağız.

Kolay Gelsin
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

Çevrimdışı SavaşÖztaş

• Boş Petek
« Yanıtla #117 : Mart 04, 2013, 11:23:56 »
Sayın Yeniçeri,
Size de kolay gelsin, iyi çalışmalar...

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #118 : Mayıs 02, 2014, 09:36:28 »
Gurkan niyetin iyi. Soyledigin proje genetik bilgisi gerektirir.uzun solukludur. Biz millet olarak sabrimiz biraaz zayiftir.
imkansiz degil. Abd de bunu yapmis olanlar var. Ama onlar da bir noktaya kadar. Koloni kayiplari il a clanmis kovanlara gore daha yuksek. Micheal Bush arasira yazistigim biridir. Baska bir isim daha verebilirim. Kirk Webster, Vermont eyaletinde yasar. Ana ari satin alabilirim ondan. Oldugum yerde gezginci arivilik yok. Turkiyedekine gore daha az varroa var kovanimda diyebilirim, kesin demiyorum ama. Varroaya karsi hijyenik ozellik gosteren genlerden analarim ciftlesmis olabilir. Bu bolgedeki bir aricilar derneginin uyelerine hijyenik ozellik gosteren analar uretme projesi oldugunu duydum. Ama sunu kesinlikle soyleyebilirim ki eger varros mucadeledi etmesem kov a n bir muddet sonra soner.
Kirk webster in bolgesi goreceli olarak kapali bir bolge.  Kullandigi ari irki ise rus arisinin bir kolu, strain.
bulundugum eyalette tarim bakanliginin gorevlisi ariliklari denetleyen bir bayan da organik , treatment free, aricilik yapiyor. % 40 bu kis kovanlari sondu. Benim gecen mayista 2 paket aridan bolerek 5 kovan yapmistim. 5 I de hayatta. 1 tanesi su anda 2.5 kasada. Varroa mucadelesi yaptim. Protein keki verdim. Bahar buraya daha yeni geliyor !
bahsettigim bayanin cok kuvvetli olan kovani da var. Hic bir zaman besleme de yapmiyor.
turkiye 52 calisani olup hic bir (e yakin )artı deger uretmeyen tarim arastirma kurumu biliyorum. Facebook, at yarisi, dedikodu ve de siyasetten zaman kalmiyor. Bu yolda bir cok kovan sonecektir.bu is 3 , 5 kovani olanlarin yapabilecegi bir proje degildir.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #119 : Şubat 15, 2015, 12:42:46 »
Gurkan niyetin iyi. Soyledigin proje genetik bilgisi gerektirir.uzun solukludur. Biz millet olarak sabrimiz biraaz zayiftir.
imkansiz degil. Abd de bunu yapmis olanlar var. Ama onlar da bir noktaya kadar. Koloni kayiplari il a clanmis kovanlara gore daha yuksek. Micheal Bush arasira yazistigim biridir. Baska bir isim daha verebilirim. Kirk Webster, Vermont eyaletinde yasar. Ana ari satin alabilirim ondan. Oldugum yerde gezginci arivilik yok. Turkiyedekine gore daha az varroa var kovanimda diyebilirim, kesin demiyorum ama. Varroaya karsi hijyenik ozellik gosteren genlerden analarim ciftlesmis olabilir. Bu bolgedeki bir aricilar derneginin uyelerine hijyenik ozellik gosteren analar uretme projesi oldugunu duydum. Ama sunu kesinlikle soyleyebilirim ki eger varros mucadeledi etmesem kov a n bir muddet sonra soner.
Kirk webster in bolgesi goreceli olarak kapali bir bolge.  Kullandigi ari irki ise rus arisinin bir kolu, strain.
bulundugum eyalette tarim bakanliginin gorevlisi ariliklari denetleyen bir bayan da organik , treatment free, aricilik yapiyor. % 40 bu kis kovanlari sondu. Benim gecen mayista 2 paket aridan bolerek 5 kovan yapmistim. 5 I de hayatta. 1 tanesi su anda 2.5 kasada. Varroa mucadelesi yaptim. Protein keki verdim. Bahar buraya daha yeni geliyor !
bahsettigim bayanin cok kuvvetli olan kovani da var. Hic bir zaman besleme de yapmiyor.
turkiye 52 calisani olup hic bir (e yakin )artı deger uretmeyen tarim arastirma kurumu biliyorum. Facebook, at yarisi, dedikodu ve de siyasetten zaman kalmiyor. Bu yolda bir cok kovan sonecektir.bu is 3 , 5 kovani olanlarin yapabilecegi bir proje degildir.
Sayin Uzuner Bey,biliyorsunuz Sizi cok kisa zamandir izliyorum ,Gökan Beyide öyle,yaptiginiz calismalar yabana atilmamali ,
ben sahsen minnetlerimi bildiriyorum.
Ben Amerikada bir adada ve Isvec te  Böyle bir calismanin devam ettigini duyuyorum,dün itibriyla Amerikadaki Kolonilerin sayilarinin azalmasina ragmen hala yasadiklarini ögrendim , yani Proje devam ediyor ,Cikmayan can dan umut kesilmez.
benim dikkat cekmek istedigim iki konu var, Birincisi Asya Arisi (Api serena) Bu Arilarin Varoa ya ragmen hayatlarini devam ettirdikleri biliniyor ancak Bal üretimi az oldugundan tercih edimiyorlar, bu irk üzerinden genetik bir calisma yapilamazmi?
Birde Avusturyada, (Kovan ici isisi)  üserinden yürütülen bir varoa mücadelesi calismasi var.
Bizim ülkemizin yazlari zaten sicak geciyor,bu yöntemin üzerinde calisilirsa basarili olunabilir gibi bir his tasiyorum .
Size ve Sizin gibi Akli erenlere Basarilar diliyorum Allah sizleri eksik etmesin..
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.