Gönderen Konu: İlaçlama ve Müdahale Yapmadan Arıcılık  (Okunma sayısı 57012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: İlaçlama ve Müdahale Yapmadan Arıcılık
« Yanıtla #90 : Şubat 05, 2013, 00:08:34 »
http://www.mylovedone.com/image/solstice/win10/SammataroandArlinghaus.html haritasına göre 1978 yılında bizde görülmüş.

Arıcılık konusunda sahadaki işler ile makaleler pek uyuşmuyor.

Bizim bölgede şu anda hala aktif arıcılık yapan bir büyüğümüz der ki...

Ben askerden geldiğim 1974 yılında... (Bu tarihi unutmaz yaşlılar.)

Tebabetçi hoca ile birlikte Bergama'dan aldığımız arılarda görmüştük ve dökülenleri toplayıp derdimize çare aramıştık.

Bulmuşlar çareyi... (Yurtdışından o yıllarda getirttikleri ilaçları kullanmışlar... Tabi arılar komple ağaca çıkıyormuş. ;))
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı GürkanYeniçeri

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
  • Yer: Canberra - Avustralya
    • Artizan Peynirci
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 576
« Yanıtla #91 : Şubat 05, 2013, 00:14:11 »
Ferdi Bey, Halil Bey'i de anlamak lazım. Varroa ile başı en fazla dertte olan, bu konuda pek çok yöntemi denemiş bir kişi. Almanca ve İngilizce forumları takip ediyor. Konu hakkında bizden bilgisi ve deneyimi çok çok yüksek.

Sen ve Ben bu konuda hippi gibi algılanıyoruz  ;D, yalanda değil. 3 tane kovanım var, varroa hayatımda görmemişim, böyle bir işe kalkışıyorum  :P deli miyim neyim  ::)

Heeee, ama başarılı olursak da ne ala, o zaman zaten Türkiye'nin ticari arıcıları faydalanacak bu işden.

Ya tutarsa ki Nasreddin Hoca gibi göle maya çalmıyoruz, bilimin ışığında yapılmış şeyleri öğrenerek yapabiliriz. Gül bahçesi misali, diken de var, nefis kokan güllerde.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

Çevrimdışı Ferdi

• Pupa
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 6
« Yanıtla #92 : Şubat 05, 2013, 00:20:48 »
Varroa dirençli hatlar ile ilgili kaç yazı okudum bilmiyorum ama hepsinde ortak bir özellik var oda bu arıların çok hijyenik olması bir birbirlerini tımarlama alışkanlıkları.
Aşağıda youtube'da buldum rasgele bir video.
Adamın açıklaması kısaca şöyle; "İlk devam hava yeterince sıcaktı ve arılar dışarı çıkıp temizlik yapma başladı. Bunlar tedavi olmadan hayatta kalan arılar. Kuzey ikliminde güzel iş başarıyorlar ve çok bal üretiyorlar. "

Hatta adamın biri yukarıda Gürkan bey'in paylaştığı ve benim kısaca çevirisini yaptığım varroa'ları ısırıp düşüren arıları duydun mu diye de soru sormuş.

http://www.youtube.com/watch?v=4cPy_q-8hVw

Çevrimdışı Ferdi

• Pupa
« Yanıtla #93 : Şubat 05, 2013, 00:23:15 »
Ferdi Bey, Halil Bey'i de anlamak lazım. Varroa ile başı en fazla dertte olan, bu konuda pek çok yöntemi denemiş bir kişi. Almanca ve İngilizce forumları takip ediyor. Konu hakkında bizden bilgisi ve deneyimi çok çok yüksek.

Sen ve Ben bu konuda hippi gibi algılanıyoruz  ;D, yalanda değil. 3 tane kovanım var, varroa hayatımda görmemişim, böyle bir işe kalkışıyorum  :P deli miyim neyim  ::)

Heeee, ama başarılı olursak da ne ala, o zaman zaten Türkiye'nin ticari arıcıları faydalanacak bu işden.

Ya tutarsa ki Nasreddin Hoca gibi göle maya çalmıyoruz, bilimin ışığında yapılmış şeyleri öğrenerek yapabiliriz. Gül bahçesi misali, diken de var, nefis kokan güllerde.

Halil abi ve diğer büyüklerimizin bilgisini zaten tartışmıyoruz. Bize de düşmez zaten... Ben sadece birileri bir şeyler başarabiliyorsa biz neden başaramayız sorusuna cevap arıyorum. Aklıma yatmayan bu  8)

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #94 : Şubat 05, 2013, 02:27:15 »
İş komediye gidiyor.

Danışmayı düşündüğünüz yada önerilen kaynaklardan alacağınız cevapları düşündükçe dahada komik olacak gibi.

Neyse ben teklifimi yaptım.

Elimden gelecek son noktada budur.

Bir çok konuyu merak etsem de en çok şunu merak ediyorum.

Bu olay olursa arılara kim bakacak, kim yönetecek.

Yoksa bir sanığa arı koyup oluruna mı bırakacağız.

Yahu biz arıcı hatalarından dolayı her yıl binlerce kovan söndürüyoruz.

Yerli veri kaynaklarımız ile sahadaki durum bile birbirini tutmuyor.

İklimi, ekonomisi,  aklınıza gelen her şeyi farklı kaynaklar ile zor tutar.

Yapılamaz mı?  Yapılır mı ?

Bizim ülkemizde arı öldürmekten başka bir işe yaramaz.

Varroa konusunda ülkemize giriş tarihi benim bildiğim 1967.

Ancak dahada önce girmiş olabilir.

Bazı dönem kayıtlarını okumak gerekiyor ki Bulgaristan dan  geldiği söyleniyor orada ilk bildirim yanlış hatırlamıyorsam 1947- 48 yılları..

Okuduğunuz İngilizce kaynakları yazan kişiler 2008 Muğla Çam Balı Kongresinde bizim arı varlığımızı, üretim sistemimizi ve çalışmalarımızı incelerken hayran kalmışlardı.

Canlı şahidiyim.

Ya hiç bir şey değil polen yerine kullandıkları ikame ürünlere bir bakın.

Şaşıracaksınız..

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
    • Artizan Peynirci
« Yanıtla #95 : Şubat 05, 2013, 02:47:36 »
Hüseyin Bey,

İşin komediye dönmesini istemem. Halil Bey'in haklı söylemleri var. Sizi de bir hoca olarak görüyorum, bu işin eğitimini almış bir insansınız.

Olay kolonileri bir sandığa koyup unutmaktan ibaret değil. Aksine çok daha fazla müdahele var. Çekmeceden Varroa sayımı, Pupalardan varroa sayımı, varroaların mikroskop altında incelenmesi, kolonilerin belli kriterlere göre değerlendirilmesi, dondurulmuş pupalar ile hijyenik davranış testleri, alkolle yıkayarak varroa sayımı, pudra şekeri ile varroa sayımı, kovanın verdiği balın ölçülmesi, koloninin hırçınlık seviyesinin ölçülmesi vs vs. gibi aşamalardan sonra belirlenecek kolonilerin anaları ve erkeklerinin sunni döllenme ile döllenmesi, bunların takibi, seceresinin tutulması ve gelecek neslin tekrardan yukarıdaki kriterlere göre değerlendirilmesi ve her şeyin baştan yapılması...

Bir plan yazmaya başladım. Okuduğum dökümanlarda zaten herkes belli metodları takip etmiş. Genel bir akış şeması çıkarıp ne kadar uygulanabilir tartışabiliriz.

İlk yazdığım şeyler aşağıda:

Koloni Seçimi
a.   Koloni orijini
i.   Şehir, ilçe, köy, mahalle
b.   Veren kişinin adı
c.   Coğrafik veri (geldiği yerin)
i.   GPS koordinatları
d.   OA veya FA tarihçesi
e.   Diğer antibiyotik veya uçucu yağ tedavileri
f.   Özellikleri
i.   Sakin, hırçın
ii.   Verimli, verimsiz
iii.   Oğula meyilli, değil
g.   Hastalık Geçmişi
i.   Amerikan ve Avrupa yavru çürüklüğü?
ii.   Nosema
iii.   Diğer
h.   Arının tipi
i.   Önceki yıl hasat miktarı
Seçilecek koloniler büyük ihtimalle ilaçlanmış olacaktır. İlaçlama yapılmamış koloni bulmak zor. Bu yüzden bu iş uzayacak. En azından varroaya karşı durabilmiş ve en az miktarda ilaçlanmış koloniler tercih edilmelidir. Eğer bu koşulların hiç biri sağlanamaz ise en fazla sayıda koloni toplanır ve toplanan koloniler 1 yıl gözlemden geçirilerek ve karar verilir.
Yerleştirme
   Koloni yeni kovana sirkelenir ve petekleri imha edilir. Veya ilk oğullardan birisi yakalanırsa daha iyi. Amaç: Peteklerin boyunu küçültmek, balmumunda yüklenen ilaçlardan kurtulmak. Arıya yeniden doğal yuva kurması için yardım etmek.
   Eğer sirkelenmiş koloni ise yuvasını kurabilmesi için bahar başında ısırgan otlu şerbetle beslenebilir. Kullanılacak şeker organik olmalıdır. Üretiminde herhangi bir böcek ilacına maruz kalmamış olması gerekir.
   Kullanılacak kovan yeni ve kullanılmamış bir kovan olmalıdır. İçi pürmüz ile yakılarak dezenfekte edilir. Çerçeveler sıcak balmumuna batırılarak dezenfekte edilir.
   Çerçevelerde temel petek olmaz ama kılavuz gerekir. Kılavuz için temiz balmumundan damlatılır.
   Kılavuzlu çerçeveler eğer kılavuz şeridi kullanıldıysa Housel yöntemine göre işaretlenir ve yerleştirilir.
Kovan isimlendirme
   Barkod bilgi sistemi
Yönetim
   Araştırma bölgesinde ticari tarım yapılmaması, etraftaki çiftçilerin veya sebze bahçesi olanların böcek ilacı kullanmaması, yakınlarda başka arıcıların olmaması önemlidir.
İlk yıl hücre genişliğinin düşürülmesi. 4,9mm hücre büyüklüğü ve arının adaptasyonu bu şekilde sağlanıyor. Ticari petek büyüklüğünden 4,9mm büyüklüğe adaptasyon olsa bile sırlanmamış pupalar olabilir.
Çekmecelerde varroa sayımı her gün yapılır ve kaydedilir.
100 adet kapalı pupa alınır ve dondurulur. Açılarak varroa sayımı yapılır ve kaydedilir.
10 adet kapalı pupa alınır ve dondurulur. Koloniye geri verilir ve ne kadar zamanda bu pupaların temizlendiği ölçülür.
Kışlama sırasında arı kendi balını tüketir.
Kovan bir derin ve bir orta kattan oluşur.
Kovan tartılarak ağırlığı her gün kaydedilir.
Kovandan bal çıkartılmaz.
Araştırmanın yapıldığı arılık için seçilecek kolonilerin yakınlardaki arılıklardan gelmesi ve ekotip olması şarttır.
Sınıflandırma
   İlk yıl sonunda arılar sınıflandırılarak hangi genlerin taşınacağına karar verilir. Bu sınıflandırma da aşağıdaki kriterler göz önüne alınır. Bu kriterlere bir puan verilerek kovanlar toplam puan üzerinden değerlendirilir.
a.   Varroa sayımı ile en az varroası olan (100 adet pupadan sayma)
b.   Çekmecesinde en fazla varroa olan (Pudra şekeri ile sayım)
c.   En fazla bal veren (Kovanın tartılması ile)
d.   Sakin olan (Sokan arı var mı, takip eden arı var mı, kovanın savunması nasıl, petek üzerine yapışık duruyorlar mı?)
e.   Mevcudu fazla olan (Kovan girişinde geri gelen arılar sayılır)
f.   Anasının yumurtlama düzeni muntazam olan
Yukarıdaki özelliklere sahip kolonilerden ana arı üretilir ve aynı kolonilerin erkek arıları ile sunni dölleme yapılır. Ana arı ve erkek aynı kovandan gelmemelidir.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #96 : Şubat 05, 2013, 03:08:23 »
İyide Gürkan bey.

Bu dediklerinizi kim yapacak.

Bu bölgede çekmeceli kovan bulmak bile sorun.

Anlattıklarınızın hepside profesyonel işçilik istiyor.

Bunları yapabilecek sınırlı insanı ve ekipmanı bir araya getirmek hiç kolay değil.

Ayrıca ekotiplerden filanda bahsediyorsunuz.

Onları kim tanımlayacak ki.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #97 : Şubat 05, 2013, 03:19:28 »
Ben anlattıklarınızın hepsinin dersini aldım.

Arı ıslahı adı altında.

Malzeme?????????????

Genetik kaynağın tespiti ve temini??????

O kolonilerin doğru bakımı???????????????

Hemde hiç bir maddi çıkar beklemeden.

Siz bunları bizim ülkemiz de ancak nette çok okuyabilen ama az arı ile çalışabilen arkadaşlara yaptırabilirsiniz.

Oda kağıt üzerinde kalır. Belkide kağıda bile geçmez net üzerinde kalır.

Açıkçası şuan uzaktaki arıların olduğu alana gidip gelmek 20 TL masraf. O bile ağır geliyor.

Hiç varroa mücadelesi yapılmayan ile oksalic asit ile mücadele edilen arasındaki varroa düşüşünü bile sayamadım.

Aslında ikisi de beni bekliyor.

Islah yapmaya kalkmak.......

Bizim ülkemiz şartlarında büyük kaynaklı projeler bile Çanakkale de İngiliz gemisi gibi batarken...

Ne diyebilirim ki.

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
    • Artizan Peynirci
« Yanıtla #98 : Şubat 05, 2013, 04:56:12 »
Hımmm pek çok problemimiz var halletmemiz gereken yani. Ve sizin değiminizle akademik çalışmaların da sahadaki verilerle uyuşmaması var. Yani akademik bir yardım gelse bile pek kullanılacak bir şey olmayacak.

Dediğiniz gibi bu işi yapacak bir vatandaş gerekiyor.

Ama herşeyden önce bu işin nasıl yönetileceği, neler yapılacağı bir proje planı şeklinde çıkartılmalı.

İlk 1 sene diyorum ben, okuyalım öğrenelim.

Bu bir sene zarfında projenin reklamını yapalım, forum, blog, Facebook, twitter. Belki TV de bir programda veya radyoda, konferanslarda, arıcılık kulübü toplantılarında... Artık aklınıza nerede gelirse.

Bu bir sene zarfında da bir bağış sistemi oluştursak. İsteyen kişiler bağışda bulunsa. Çok fazla bir şey toplanacağını sanmıyorum ama bağışların bir geriye dönüşü olsa, örneğin atıyorum 100TL veren bir ana alacak (analar hazır olunca) 200TL veren iki ana alacak. Her şey kayıtlı ve muntazam. (şimdi birisi çıkar bu analar pahallı der  ::) )

Toplanan para ile kovanlarımızı alabiliriz. Arıcılardan zaten projeye destek amaçlı koloni verecekler var sizin gibi.

Tabii bu anlattıklarım Türkiye Arıcılık endüstrisi için tek bir yürek olmayı gerektiriyor ki biz daha... neyse şimdi konuyu dağıtmayayım  :D

Hobi amaçlı arılarla uğraşan var forumda, eminim bu tür bir girişim için zaman harcayacaklar da çıkacakdır.

Bu projeyi hayata geçiremesek bile ki çalıştığım endüstride pek çok hayata geçmemiş projenin analiz safhasına imza attım, ileride bu tür bir girişimi yapacak kişilere bir kaynak olabilir.

Yani aslında boşa yapılacak bir şey yok, olmaz diye bir şey de yok. Sadece önümüzde belli engeller var. Yazıp, çizip konunun nasıl ele alınacağını ortaya çıkartırsak elbet birileri de yapmak için heveslenecektir.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #99 : Şubat 05, 2013, 09:29:53 »
Yani akademik bir yardım gelse bile

Cevap veriyorum.

Tübitak var mı işin içinde?

Yurtdışı gezisi?

Kaynak bütçesi ne kadardır?

Daha bir sürü soru... 3 soruda olayı çözebilecek kapasitediyiz sanırım...

[email protected]

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
    • Artizan Peynirci
« Yanıtla #100 : Şubat 05, 2013, 10:27:35 »
Halil Bey,

Tübitaklık iş olmadığını sanıyorum ama bir isim verirseniz bağlantı kurmaya çalışırım.

Yurtdışı gezisi düşünmedim. Ama örneğin Amerika'dan Michael Bush, Fransa'dan  John Kefuss, Galler'den David Heaf getirtilebilir ve konferans/seminer tarzı bir organizasyon yapılabilir diyordum.

Kaynak bütçesi, bağışların toplanması ile ilgili veya sponsor olacak birilerini bulmakla. Bu yüzden bir iş planı yazıp sunum yapmak yerinde olabilir.

Sayın Meral Kekeçoğlu ve Sayın Kadriye Sorkun hanımlara e-posta attım. Fakat henüz geriye dönen olmadı. Yaptıkları araştırmalara erişimim olsa yeter diye düşünüyorum şu aşamada. Fakat araştırmaların hiç birisi nette yayınlanmıyor. Bilen varsa adresini buraya mesaj olarak atın lütfen.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

Çevrimdışı Ferdi

• Pupa
« Yanıtla #101 : Şubat 05, 2013, 10:33:35 »
Hımmm pek çok problemimiz var halletmemiz gereken yani. Ve sizin değiminizle akademik çalışmaların da sahadaki verilerle uyuşmaması var. Yani akademik bir yardım gelse bile pek kullanılacak bir şey olmayacak.

Dediğiniz gibi bu işi yapacak bir vatandaş gerekiyor.

Ama herşeyden önce bu işin nasıl yönetileceği, neler yapılacağı bir proje planı şeklinde çıkartılmalı.

İlk 1 sene diyorum ben, okuyalım öğrenelim.

Bu bir sene zarfında projenin reklamını yapalım, forum, blog, Facebook, twitter. Belki TV de bir programda veya radyoda, konferanslarda, arıcılık kulübü toplantılarında... Artık aklınıza nerede gelirse.

Bu bir sene zarfında da bir bağış sistemi oluştursak. İsteyen kişiler bağışda bulunsa. Çok fazla bir şey toplanacağını sanmıyorum ama bağışların bir geriye dönüşü olsa, örneğin atıyorum 100TL veren bir ana alacak (analar hazır olunca) 200TL veren iki ana alacak. Her şey kayıtlı ve muntazam. (şimdi birisi çıkar bu analar pahallı der  ::) )

Toplanan para ile kovanlarımızı alabiliriz. Arıcılardan zaten projeye destek amaçlı koloni verecekler var sizin gibi.

Tabii bu anlattıklarım Türkiye Arıcılık endüstrisi için tek bir yürek olmayı gerektiriyor ki biz daha... neyse şimdi konuyu dağıtmayayım  :D

Hobi amaçlı arılarla uğraşan var forumda, eminim bu tür bir girişim için zaman harcayacaklar da çıkacakdır.

Bu projeyi hayata geçiremesek bile ki çalıştığım endüstride pek çok hayata geçmemiş projenin analiz safhasına imza attım, ileride bu tür bir girişimi yapacak kişilere bir kaynak olabilir.

Yani aslında boşa yapılacak bir şey yok, olmaz diye bir şey de yok. Sadece önümüzde belli engeller var. Yazıp, çizip konunun nasıl ele alınacağını ortaya çıkartırsak elbet birileri de yapmak için heveslenecektir.

Gürkan bey; bende farklı projelerin içinde yer alıyorum. Sizin yazdığınız adımlar temel proje yönetimi için gerekli yaklaşımları içeriyor ancak bir projeyi hayata geçirmek için ona inanmış bir ekip gerekiyor. Bizim şu an problemimizde bu... Bursa merkezde bu iş için küçük bir alan ayırabilecek bir arıcı var ise yönetim ve bakım işlemlerini ben yapabilirim.

Sevdiğim bir söz vardır; "Bir şeyin imkansız olduğunu düşünüyorsanız beyniniz size neden imkansız olduğu ile ilgili bir sürü mazeret üretir. Ancak bir şeye olabilir derseniz; beynizin size bir sürü fikir üretecektir."

BAKIŞ AÇISI
Edison ampülü icadı sürecinde 999 deney yapmış ve hepsi başarısız olmuş. Edison’un, bu kadar başarısızlığa nasıl katlandın sorusuna cevabı "Ampülü yakamamanın 999 nedenini öğrendim" olmuş.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #102 : Şubat 05, 2013, 10:39:46 »
3 soruda anlatmak istediğimi anlatamamışım.

Bilimsel desteği unutun.

[email protected]

Çevrimdışı oakgun68

• Pupa
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Osman AKGÜN
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30-+10
« Yanıtla #103 : Şubat 05, 2013, 10:47:01 »
     Kaynaklarin toplanmasi, harcanmasi seffaf olursa;

Bu işin samimiyetine arıcılarımız (sadece arıcılarımız değil duyarlı vatandaşlarımızda) güvenirse;

Sivil oluşum hareketi haline getirilebilinirse;

Öncelikle bu işi profesyonel yapan bal firmaları da dahil olmak üzere görevlerini yerine getireceklerdir; getirirler.

Şahsen ben üzerime düşene razıyım.

Ferdi bey ve gürkan bey yolunuz açık olsun.

Bardağa dolu tarafından bakanlardanım.Mutlaka az yada çok kazanımlarımız olacaktır.Başarılırsa müthiş olur.Başaramamak için hiçbir sebep yok.

BAŞLAMAK BİTİRMENİN YARISIDIR.Ama Türk gibi başlayıp ne olur Alman gibi bitirelim. 

İnsanlara beklediklerinden daha fazlasını verin ve bunu neşe içinde yapın.                                   (Çin atasözü)

• Gürkan Yeniçeri
  • Pupa
    • Artizan Peynirci
« Yanıtla #104 : Şubat 05, 2013, 11:37:28 »
Alıntı
Kaynaklarin toplanmasi, harcanmasi seffaf olursa;

Evet kesinlikle şeffaf olacak. Yapılan nakit bağışlar isim ve soyisim verilerek yayınlanacak. Alet, edevat, iş gücü, taşıma, kovan, koloni gibi yardımlar da açık olarak teşhir edilecek.

Tüm harcamalar da şeffaf olacak. Faturaları ibraz edilecek ve yayınlanacak.

Zaten başka türlü inanç sağlayamayız bu projeye. Ayrıca yapılan bağışlar daha sonra ana arı olarak geri dönecek. Hem test aşamasında anaların saha potansiyeli bu şekilde ortaya çıkar.

Halil Bey, şimdi anladım. Zaten henüz bir haber yok akademisyenlerimizden. Açıkçası ihtiyaç olduğunu da düşünmüyorum, çünkü yapanların hepsi kendi başına yapmış. Benim amacım yaptığı değerli çalışmaları okuyabilmekti. İnternette başka yabancı çalışmaları bulabiliyorum ama Türkiye'de yapılmış akademik çalışmaları bulamıyorum.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık