Gönderen Konu: kekik yağı ile varroa  (Okunma sayısı 49001 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ensari

• MALATYA
  • Pupa
  • Yer: MALATYA
  • MALATYA - MERKEZ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 2
Ynt: kekik yağı ile varroa
« Yanıtla #75 : Mart 27, 2014, 22:10:44 »
kekik yağı ile ilgili olarak şöyle bir şey söyleyebilirim. varova ile mücadelede kullanılan ilaçların etkin maddesi olarak kullanılan timol her kekik türünde bulunmamaktadır. bazı kekik türlerinde timol bulunmasına karşın bazı türleride karvakrol bulunmaktadır. bu sebeple aldığınız kekik yağının hangi tür kekik olduğunu bilemediğiniz için faydasını göremeyebilirsiniz.

Çevrimdışı canturk_akpinar

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ARTVİN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: -1
  • Rakım: 450
kekik bitkisi ile varroa zararlısı mücadelesi
« Yanıtla #76 : Ekim 23, 2014, 17:23:42 »
Kekikte bulunan timol uçucu bir yağdır diyor teknik kaynaklar. Sitede anlatılan çalışmalarda hep kurutulmuş kekiğin yakılması veya bir yerlerden temin edilen kekik yağının bir şeylere emdirilip körükle yakılması denemeleri olmuş ve pek sonuç alınamamış.  Etkin maddenin yani timol uçucu yağın yakılması nasıl tesir edecek ki?
Sitedeki yapılanlardan ve okuduğum bazı teknik kaynaklardan anladığım kadarı ile arıcılıkta biz bu kekik bitkisini taze iken kurumamış halde toplanıp kovan kapağının altına bir yastık içine doldurulup üstünü de bir muşamba ile örtüp üstten hava kaçmayacak şekilde muntazam bi hale getirip kovan kapağını kapatarak kekiğin kovan içinde kurutulması suretiyle bünyesindeki timol maddesini kovan içerisinde buharlaştırıp bu etken maddeyi arı zararlısına direk tesir ettirilebiliriz; diye düşünüyorum. Kovan içi sıcaklığın yüksek olmasından dolayı kovanın içinde kuruyarak zamanla bütün varroaların imhası gerçekleşebilir. Ne dersiniz. ?
cantürk akpınar.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #77 : Ekim 23, 2014, 19:45:22 »
Kekikte bulunan timol uçucu bir yağdır diyor teknik kaynaklar. Sitede anlatılan çalışmalarda hep kurutulmuş kekiğin yakılması veya bir yerlerden temin edilen kekik yağının bir şeylere emdirilip körükle yakılması denemeleri olmuş ve pek sonuç alınamamış.   

...

Cantürk Bey, Merhaba!

Sorunuzu doğrudan doğruya sorsaydınız daha iyi olacakmış... Giriş sözlerinizi irdelemeden geçemeyeceğim:

Teknik kaynaklar timol için ''uçucu bir yağdır'' demezler, diyemezler;
çünkü timol ''bir yağ'' değildir.
Ancak, timol için ''bir uçucuyağdır'' diyebilirler ya da ''bir uçucu yağdır'' demiş olmaları gerekir. 

Sitede (forumda) timolün körükte yakılarak kullanılması gerektiği söylenmiyor...
Timol içerdiği düşünülen bitkilerin (ki, çoğunda timol oranı çok düşüktür) körükte yakılması durumunda varroaya etkili olup olmayacağını araştıran denemelerden ve gözlemlerden sözediliyor.

Olabilir mi diye sorduğunuz yöntemin yetersiz olacağını biliyorum; fakat az da olsa etkisinin olup olmayacağını bilmiyorum.

Neden yeterince etkili olamayacağına gelirsek...
Etki edebilecek kadar timol buharlaşamaz; o kadar büyük oranda timol içeren bir bitkimiz yok.

Timolün etki mekanizması ve timol içeren ilaçların kullanımı için bkz.:
https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=8043.msg119787#msg119787
(Arıcı Gözüyle Varroa)
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı canturk_akpinar

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ARTVİN
  • Kovan Sayısı: -1
  • Rakım: 450
« Yanıtla #78 : Ekim 24, 2014, 11:36:30 »
Cahit abi merhaba.

Abi ben doğal yöntemler ile çözüm bulma gayesindeyim.
Böyle önemli bir canlı ve ürettiği gıdaya her ne olursa olsun kimyasal bi madde ile zarar vermek istemiyorum. Kimsede istemez.
Bu zararlı ile mücadelede organik ve doğal yöntemler ile savaşmak isterim. Amacımda bu.
Yukarıda yazdıklarımda sadece bir fikir.
Selamlar.
Saygılar.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #79 : Ekim 24, 2014, 19:56:00 »
Doğal yöntemlerle çözüm bulma gayesi hepimizde var ama bu durum varroanın canına minnet.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Caner Büyükçoban

• Ana Arı
  • Yer: Balçova/İzmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 34+39+5 aktif ana kutusu
  • Rakım: 0-100
« Yanıtla #80 : Ekim 25, 2014, 10:50:15 »
Alternatif tedavi yöntemleri, hastalıklarla mücadelede tercih edilebilir/edilmeyebilir. Kişinin kendi bilir.

Ancak hiçbir zaman esas tedavi yöntemleri, RUHSATLI İLAÇLAR'la yapılan terk edilmemelidir.
Hangi taşın altına bakacağını bilmiyorsan eğer, aradığını bulamazsın...

Çevrimdışı yasar arslan

• Boş Petek
  • Yer: DÜZCE/KAYNAŞLI
  • Kovan Sayısı: 35
  • Rakım: 400
« Yanıtla #81 : Ekim 25, 2014, 13:14:15 »
Doğal varroa ile mücadelede yaşli bir amcadan aldığım tekniği bu yıl kendim denedim körük yakımında kurumuş ceviz ağacını inceleyerek körüğe katıyoruz kovan kotrollerimde sürekli uyguladım ilk baharda hic bir şekilde varroa mücadelesi yapılmayan kovanlarımda hasat sonu inanın numunelik varroa bulamadım fakat tedbiri elden bırakmamak için arı salkıma gimesiyle oksalik asit uygulaması yapacağım

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
  • Yer: aydın
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 600
« Yanıtla #82 : Kasım 27, 2014, 21:48:53 »
Arkadaşlar bu kekik yağı konusuna kanmayın hele hele aktarlara sakın ha çünkü benim annem kekik suyu yapar konu komşuya akrabaya vermek için ama inanınki tam olarak bilmiyorum belki 50 kilo kekikten 10 ml saf kekik yağı anca çıkar buda astarı yüzünden pahalıya gelir diyelimki kekik yağı varroa ya 100/100 etki ediyo 50kilo kekik kilosu 2 liradan 100 lira eder 100 liraya 10 ml kekik yağı 10 ml kekik yağı tek kullanımlık senede 5 kez varroa mücadelesi yapsak 10 ml kekik yağından 50 ml yapar 50 ml saf kekik yağı 500 lira yapar kabaca bu hesap 3.5 kovan kolonisi olan için geçerli bide 50 100 kovan arısı olan için milyarları bulur ki saf kekik yağı nerden bulup güveneceksin

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #83 : Kasım 28, 2014, 10:25:45 »
Arkadaşlar bu kekik yağı konusuna kanmayın hele hele aktarlara sakın ha çünkü benim annem kekik suyu yapar konu komşuya akrabaya vermek için ama inanınki tam olarak bilmiyorum belki 50 kilo kekikten 10 ml saf kekik yağı anca çıkar buda astarı yüzünden pahalıya gelir diyelimki kekik yağı varroa ya 100/100 etki ediyo 50kilo kekik kilosu 2 liradan 100 lira eder 100 liraya 10 ml kekik yağı 10 ml kekik yağı tek kullanımlık senede 5 kez varroa mücadelesi yapsak 10 ml kekik yağından 50 ml yapar 50 ml saf kekik yağı 500 lira yapar kabaca bu hesap 3.5 kovan kolonisi olan için geçerli bide 50 100 kovan arısı olan için milyarları bulur ki saf kekik yağı nerden bulup güveneceksin

:) :) Mehmet şerbete katarsın Kekik çayı yaparsın olur biter.

Birde Kekiğin kurutulmuş kısmının dumanıda faydalı .
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #84 : Kasım 28, 2014, 11:24:48 »
Merhaba.

Kekik yağı konusu ege bölgesinde çok konuşulmaya başladı.

Lütfen dikkat edelim.

Kekik yağı kullandık her şey tamam demek çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Kekik yada diğer bitkilerin yağları varroa konusunda çok sınırlı bir etkiye sahip.

Bu tür mücadele yöntemleri çoğu kez arıcının gönlünü ferahlatmaktan öteye geçmiyor.

Arıların çok fazla yavru yapamadığı bölgelerde , çok fazla arı giriş çıkışı olmayan bölgelerde bir nebze umut varmış gibi görünsede kesinlikle öyle değil.

Dikkatli olunmalı.

Hala arılarda varroa tespiti için bir yöntem kullanmıyor çoğu arıcı.

Varroanın hasarını görmediğinde sorun yok.

Ancak varroa sadece yavruya hasar vermiyor. Sadece kanatsız arıya sebep olmuyor ki.

Mesela ceviz ağacı yakmayı öneren yaşar bey, numunelik varroa bulamadım demiş.

Ama nereye bakmış acaba.

Nasıl incelemiş kolonilerini.

Ceviz ağacı dumanı uygulanmadan önce varroa bulaşıklık seviyesini biliyormusunuz?

Uygulama öncesi yada sonrası varroa görmemek ölçü değil asla.

Unutmayın varroa hafife alınacak bir düşman değil.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
« Yanıtla #85 : Kasım 28, 2014, 13:16:51 »
:) :) Mustafa kemal alkoç abi biri kekik çayı faydalı dese oda uygulanacaktır eminim

Şundan kesin eminimki şu kekik yağına kimse kanmasın  kurutulmuş kekik faydalıdır buna şüphem yok ama nekadar organik diye sadece kekik dumanı ne derece doğru bence diyil 5.10 varroa yı öldürebilir kekik dumanı ama bizim kolonilerde 5.10 varroa yokki

Benim görüşüm kurutulmuş kekiği normal kovan kontrollerinde kullanmak

• Ana Arı
« Yanıtla #86 : Aralık 09, 2014, 00:25:48 »
:) :) Mustafa kemal alkoç abi biri kekik çayı faydalı dese oda uygulanacaktır eminim

Şundan kesin eminimki şu kekik yağına kimse kanmasın  kurutulmuş kekik faydalıdır buna şüphem yok ama nekadar organik diye sadece kekik dumanı ne derece doğru bence diyil 5.10 varroa yı öldürebilir kekik dumanı ama bizim kolonilerde 5.10 varroa yokki

Benim görüşüm kurutulmuş kekiği normal kovan kontrollerinde kullanmak
Kekiği sıcak demleyin  :)  Kaynatmayın yeni okudum Timolün etkisi kayboluyor kaynatınca.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı bidissarmisak

• Ana Arı
  • Rakım: 980
« Yanıtla #87 : Aralık 09, 2014, 09:41:04 »
Varoa mucadelesinde kimyasal ilaclarin amitraz flumetrin vb kullanimi icin zaman problemi soz konusu olmasi hasabiyle bala Yakin yahut bal zamaninda bu tip dogal yollar denenebilir hatta muspet sonuclarda alinabilir .zira sagim sonrasi kis ve erken ilkbahardan sonra cogu arici kalinti olmamasi icin yada iclerinin rahat olabilmesi adina mucadeleyi birakiyor bu gibi durumlarda ise varoanin tekrar hizla uremesi soz konusu oluyor yilin her vaktinda bu dogal cozumleri kullanmak belkide Varoa nin yasam  standartini bozabilir rahatsiz ve huzursuz varoanin uremesini negatif etkileyebilir bu baglamda kimyasal ruhsatli mucadele dogru ve ozamaninda arts kalan zaman diliminde ise dogal yontemler denenebilir kullanilabilir ancak bu yontemler asil mucadele sekli olmamak kaydi ile
Cümle eşya Hâlıkındır, kul eliyle işlenir,
Emr-i Bari olmayınca, sanma bir çöp deprenir!

• Ana Arı
« Yanıtla #88 : Mart 27, 2015, 17:51:36 »
Yeni bir Organik ilaç çıkmış  :)  yüzde 75 i Kekik,sonrası okaliptüs ,şerbetinizde Kekiği eksik etmeyiniz,Kekiğin kalın kırıntılı olanı olsun 20 tl den fazlada vermeyin kilosuna.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
« Yanıtla #89 : Mart 27, 2015, 19:39:21 »
Yeni bir Organik ilaç çıkmış  :)  yüzde 75 i Kekik,sonrası okaliptüs ,şerbetinizde Kekiği eksik etmeyiniz,Kekiğin kalın kırıntılı olanı olsun 20 tl den fazlada vermeyin kilosuna.

20 tlmi bizim köyde kuru kekiği 5 tl satıyorlar  kilosunu  murat abi

şimdi buralarda arıcılar adaçayı kullanmaya başladı çok övüyorlar adaçayını varroa bir tane bile bırakmıyormuş falan

Acaba diyorum bu sene 2.3 ton alıp stokmu yapsam bu gidişle adaçayınında kilosu tavan yapacak

zengin olması bişiy diyil yavv