TANIŞALIM KAYNAŞALIM > Arıcılık Hatıraları

Slovenya'da arıcılık müzesi

(1/1)

Ertuğrul:
Merhaba değerli forum üyeleri,

2012 eylül ayında bir proje kapsamında Slovenya ziyareti yapmıştık. Aslında konumuz elektronik üzerineydi fakat ev sahibi okul Slovenya'da arıcılığın çok eski bir geleneği olduğunu ve bir arıcılık müzesini gezeceğimizi söyledi. Bende biraz hayıflandım tabi keşke 2 kovan arıyla uğraşan amatör biri yerine daha bilgili birisi olsaydım mutlaka kullanılan teknikler hakkında daha iyi bilgi alabilirdim diye. Ama yinede çok güzel bir gezi oldu bizim için. Keşke ülkemizde de arıcı abilerimiz bu konuya el atsalar ve bir arıcılık müzemiz olsa. (Belki vardır ben bilmiyorum)

-Karniyol tipi arılar kullanılıyor ve neredeyse hiç sokmuyorlarmış. Bizim burada da karniyol arılar var ama nedense sokuyorlar. Belkide akdeniz iklimindendir :)-Eskiden arılar kovanlarını kolay bulsunlar diye kovanların üzerine resimler yaparlarmış. Hatta heykel şeklinde ağaçtan oyma kovanlar kullanılıyormuş . Yukarıdaki resimde gördüğünüz heykel bir Osmanlı askerini temsil ediyormuş. Neden bu kadar çirkin olduğunu sorarsanız Gerçekten bizden çok korkmuşlar.
-Resimde gördüğünüz camın içinde iki çıta arı çalışıyor ve dışarıya çıkış için bir delik açılmış. Ana arıyı bulmak çok kolat oluyor :)

-Ve bal mumunu temel peteğe çeviren bir mekanizma.


Kadir ÇAKIR:
Çine Arıcılık müzesi var.


--- Alıntı yapılan: Halil BİLEN - Kasım 14, 2012, 19:37:39 ---Muğla kongreye giderken yolumuz üzerinde olan Çine Arıcılık Müzesine de uğradık...

Müzeyi çok merak ettiğimizden değil tabi...

Basri kardeşimizi görelim maksat...

Bir sürü foto çektik...

Hepsini birden yorumsuz yayınlıyorum...

Misafirperverliği için Basri Kardeşimize teşekkürler...--- Alıntı sonu ---

msceylan:
Bizim arılığa arkadan beslemeli bir "arı evi" yapsak illa da karniyol mu lazım :D

Taner AKCA:
Aydın-Çine Arıcılık Müzesi'ne ben de gitmiştim geçtiğimiz yıl. Yolu düşüne bütün arıcıların uğraması lazım diye düşünüyorum.

Adnan YAVUZ:
Forum sayesinde Çin'e, pardon, Çine'ye gitmiş gibi olduk. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler Ertuğrul ve Teşekkürler Sn.Kadir Çakır

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git