Gönderen Konu: Sinüzit Tedavisinde Balmumu Kullanımı  (Okunma sayısı 11532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sait Tırpan

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000
Ynt: Sinüzit Tedavisinde Balmumu Kullanımı
« Yanıtla #15 : Mart 06, 2013, 17:14:11 »
Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgilere teşşekkür ederim.
Televizyondaki bir arı programında bal mumunun hiç bir besleyici değeri olmadığını söylemişlerdi. Acaba bu söylenenin doğru bir yanı var mı?

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #16 : Mart 06, 2013, 18:08:11 »
balmumunun etkisini bilemem ama kendinde sinüzit olduğunu zanneden (maalesef hekimlerin de

kolayına geliyor her başı ağrıyana 'sinüzitin var' deyip geçiyorlar) çoğu hastada migren veya benzeri

baş ağrıları var. migrende de atış serbest zaten...

kronik sinüzüt ağrı yapmaz!

başınız ağrıyorsa neden bir nöroloğa gitmiyorsunuz?

bel ağrısı ve bu ''sinüzit'' meselesi ezelden suistimale açık maalesef.

Hüseyin Bey,

Malesef bu konuda daha yeni bir kötü örneğe şahit olduk.

Bir arıcı arkadaşımızın yeni tanıştığı bir arıcının müzmin başağrıları varmış.

Adam kocakarı ilaçları dahil her türlü yolu denemiş.

Psikolojisi de bozulduğu için antidepresant ilaç da vermişler.

En sonunda arkadaşımızın ısrarıyla İstanbul'da büyük bir hastanede nöroloji servisine müracaat ediyorlar.

Beyin damarlarından birisi balon yapmış acilen ameliyata almışlar.

Çevrimdışı hüseyin diz

• Pupa
  • Yer: büyükçekmece-silivri-bahçeşehir
  • Kovan Sayısı: 9
« Yanıtla #17 : Mart 07, 2013, 10:51:44 »
balmumu filan neyse de bir acı kavun efsanesi vardır ki...sormayın :-X

''Kronik sinüzit tedavisinde ilaç ve ameliyat dışında, sıklıkla alternatif tedavi yöntemlerine başvurulur. Örneğin, halk arasında acı kavun denilen bir bitkinin suyunun, direkt veya suyla karıştırarak burna damlatıldığında, sinüziti tedavi edeceği düşünülmektedir. Bu tür deneyimi olan hastalar, burunlarına acı kavunu damlattıktan sonra bol miktarda koyu sıvı aktığını söylemekte ve akan sıvının iltihap olduğunu sanarak rahatlama beklemektedirler. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, acı kavun sağlıklı veya problemli ayırt etmeksizin, burun içindeki tüm dokuları kimyasal olarak yakmaktadır. Uygulama sonrası akan sıvı iltihap değil, yanık dokulardır. Burun dokularını yakarak sinüzit tedavi edilmez. Aslında yakma işlemi hiçbir hastalıkta tedavi yöntemi değildir. Çok daha önemli bir nokta ise, acı kavuna bağlı alerjik şok ve ölüm riski olmasıdır. Hiçbir tedavi etkisi olmayan acı kavunu kullanmayı asla önermiyorum.

Kronik sinüzitte alternatif tedavi yöntemlerine tabii ki karşı değilim. Bu bağlamda benim de önerdiğim alternatif tedavi yöntemleri var. Örneğin; ekinezya çayı veya hapları vücut direncini artırarak kronik sinüzit tedavisinde yardımcı olur. Veya ıhlamur çayı bolca tüketilirse sinüslerdeki iltihabın akmasını kolaylaştırır.

Son söz: Alternatif tedavi yöntemlerini modern tıp da kabul eder. Yeter ki gerçekten faydası olsun ve vücuda zarar vermesin.
''

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Rakım: 72
« Yanıtla #18 : Mart 07, 2013, 11:16:16 »
balmumu filan neyse de bir acı kavun efsanesi vardır ki...sormayın :-X

''Kronik sinüzit tedavisinde ilaç ve ameliyat dışında, sıklıkla alternatif tedavi yöntemlerine başvurulur. Örneğin, halk arasında acı kavun denilen bir bitkinin suyunun, direkt veya suyla karıştırarak burna damlatıldığında, sinüziti tedavi edeceği düşünülmektedir. Bu tür deneyimi olan hastalar, burunlarına acı kavunu damlattıktan sonra bol miktarda koyu sıvı aktığını söylemekte ve akan sıvının iltihap olduğunu sanarak rahatlama beklemektedirler. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, acı kavun sağlıklı veya problemli ayırt etmeksizin, burun içindeki tüm dokuları kimyasal olarak yakmaktadır. Uygulama sonrası akan sıvı iltihap değil, yanık dokulardır. Burun dokularını yakarak sinüzit tedavi edilmez. Aslında yakma işlemi hiçbir hastalıkta tedavi yöntemi değildir. Çok daha önemli bir nokta ise, acı kavuna bağlı alerjik şok ve ölüm riski olmasıdır. Hiçbir tedavi etkisi olmayan acı kavunu kullanmayı asla önermiyorum.

Kronik sinüzitte alternatif tedavi yöntemlerine tabii ki karşı değilim. Bu bağlamda benim de önerdiğim alternatif tedavi yöntemleri var. Örneğin; ekinezya çayı veya hapları vücut direncini artırarak kronik sinüzit tedavisinde yardımcı olur. Veya ıhlamur çayı bolca tüketilirse sinüslerdeki iltihabın akmasını kolaylaştırır.

Son söz: Alternatif tedavi yöntemlerini modern tıp da kabul eder. Yeter ki gerçekten faydası olsun ve vücuda zarar vermesin.
''
Yeğenim varlıklı olmasına rağmen doktora değil de birilerine inanmış acı kavun denemiş,
sonrası malum akıntıyı kesememiş gün boyu,verdiği rahatsızlık ta cabası.
Zor yetişmiş Bandırma'ya.
Bundan sonra aman ha diyor. :)
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #19 : Mart 07, 2013, 12:25:39 »
Bu bağlamda benim de önerdiğim alternatif tedavi yöntemleri var. Örneğin; ekinezya çayı veya hapları vücut direncini artırarak kronik sinüzit tedavisinde yardımcı olur.

Ekinezya çayının ve tabletlerinin karaciğerde kitle oluşumunu desteklediğine ilişkin kuşkuların özellikle İngiltere odaklı bir tartışma yarattığını da biz hatırlatalım... Bu kuşku henüz İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri idaresinin belgelerine yansımış değil ama yansıyan yan etkiler, bizde bakkallara kadar giren pek "trendy" ot çaylarının da ağır yan etkilere yol açabileceğini gösteriyor. Dikkat çeken önemli bir uyarı ise, 12 yaş altındakilere verilmemesi yolunda...

http://www.mhra.gov.uk/home/groups/es-herbal/documents/websiteresources/con180631.pdf

Alternatif çare arayışları bazen alternatif hastalık anlamına da gelebilir.

Sinüzit için benim bildiğim tek çözüm denize girmek.

İki günlük uygulama en az iki yıl rahat ettirir. İşlem basit: Bir iskele bulacaksınız ve balıklama denize atlayacaksınız. Arka arkaya ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi. Yirmi, otuz, kırk... Basınç farkından ve genze giren tuzlu sudan dolayı sinüs boşluklarındaki birikim çözülür ve akar. Büyük bir rahatlamaya yol açar.

Bunun yan etkileri ise ciltte bronzlaşma, dikkatsiz olunursa kafayı kuma çarpma ve de  etrafınızdakilerin rahatsız olma ihtimali...

Bazı bitkileri ben de kullanıyorum ama aklımdan bir atasözünü hiç çıkarmadan...
Hiç kimse üzerine alınmasın; sadece kendime hitaben söylüyorum:

"Eşeği yardan uçuran bir tutam ottur..."
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #20 : Mart 07, 2013, 12:40:54 »
Hüseyin Diz beyefendi arıcılığa gönül vermiş doktor ağabeylerimizden.

Sağlık konularında, arıcılar olarak derdimizi en iyi anlatabileceğimiz kişiler, arıcılığa gönül vermiş doktor arkadaşlarımız.

Bir rahatsızlığı tedavi edebilmenin birinci koşulu, doğru teşhis koyabilmekte.

Rahatsızlığın teşhisi tam olarak konulmadan, kulaktan dolma tedavi yöntemleri uygulandığında büyük bir riske giriliyor.

Beyin damarlarında balon oluşmuş ve hayati risk taşıyan birisi, başağrısını geçirmek için alnına patates dilimi bağlayıp gezerse.

Ya da omurgasındaki sıkışıklıktan dolayı felç tehlikesi olan birisi, ağrılarını geçirmek için ispirtoda eritilmiş aspirin sürererek tedavi olmaya çalışırsa,

Hayati riskin ya da ömür boyu felçli kalmaya sebep olmanın maddi manevi sorumluluğu kimdedir?

Tıbbi hatalardan dolayı kötü bir olay gerçekleştiğinde, hepimiz tıp dünyasına, doktorlara, hastanelere veryansın ediyoruz.

Fakat ayılana gazoz, bayılana limon türünden tedavi önerdiğimiz insanların sağlıklarını kaybetmelerinden, basitçe tedavi olabilecekken teşhis konulmadığı için yıllarca çile çekmelerinden kimse sorumluluk duymuyor.

Modern Tıp da olsa, Geleneksel Tıp da olsa değişmeyen birşey var.

Teşhisi koymak ve tedaviyi önermek için önce HEKİM olmak gerekiyor.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #21 : Mart 07, 2013, 12:53:44 »
Alıntı
"Eşeği yardan uçuran bir tutam ottur..."

Önder bey  yılın sözünü yazmışsınız :)

2003 yılında ciddi bir mide kanaması geçirdim. 12 parmak bağırsağı ülseri hayati tehlike doğuracak şekilde kanamış.

İyi bir bal tüketicisi olduğum için, mide bağırsak ülseri kanama sorunu yaşamama uzun zaman inanamadım.

Çünkü, ülserin en büyük tedavi edicisinin bal olduğuna inaniyordum.

Yattığımız koğuşta kulakları çınlasın 60 yaşlarında çok hoşsohbet ve sevimli bir amca vardı.

O da mide kanamasından gelmişti.

Damar tıkanıklığı sorunu yaşıyormuş ve anjiyografi çektireceksin demişler.

Bu işlemden dolayı epey strese girmiş.

Birisi de kuru soğan yersen, bütün damarların pırıl pırıl olur hiç bir dolaşım sorunun kalmaz öğüdünü vermiş.

Amcamızın günlük ortalama tükettiği kuru soğan 1.5 kg :)

Yatmış kalkmış kuru soğan yemiş.

En sonunda mide kanamasından hastaneye yatmış.

Önüne gelen doktora, uzmana, asistana tek sorusu şuydu:

Çok soğan yiyince mide kanaması olur mu :)

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Rakım: 72
« Yanıtla #22 : Mart 07, 2013, 13:29:32 »

Sinüzit için benim bildiğim tek çözüm denize girmek.

İki günlük uygulama en az iki yıl rahat ettirir. İşlem basit: Bir iskele bulacaksınız ve balıklama denize atlayacaksınız. Arka arkaya ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi. Yirmi, otuz, kırk... Basınç farkından ve genze giren tuzlu sudan dolayı sinüs boşluklarındaki birikim çözülür ve akar. Büyük bir rahatlamaya yol açar.
Tanıdığım bir binbaşı var emekli,
rütbe söküle söküle binbaşılıktan emekli olmuş,anlatmıştı.
Askeri öğrencilik yıllarında İstanbul'da denize giriyorlar yanlarında ondan büyükler de var,sünizitten bahsediliyor.
Onlardan büyük olan ağabeyleri diyor ki
tuzlu suyu genizine çek...
Olur mu,çek sen çek.
Çektim genizime diyor ve ondan sonra bende sinizit olayı bitti.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mart 08, 2013, 02:19:44 »
Sinüziti bilmem ama, Grip olanlara bir öneride benden olsun

bir çay bardağı ılık suya

3 çay kaşığı tuz

2 çay kaşığı karbonat

eritilecek ve bu karışımı avucumuza alıp burnumuza çekeceğiz

(Burun tıkanıklığı olanlar özellikle deneyebilir)

yan etkisi olacağını zannetmiyorum ama yinede ilk etapta azar azar deneyebilirsiniz.

ben denedim tıkanıklık diye bişey bırakmıyor :D :P