Gönderen Konu: koloni-kovan-arı fiyatları  (Okunma sayısı 13177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
Ynt: koloni-kovan-arı fiyatları
« Yanıtla #15 : Aralık 05, 2014, 02:38:39 »
arkadaşlar yorumlarınızı yeni okudum, anlaşılmayan yeyerleri anlaştırmaya çalışayım  :) :

sayın  ibrahim ETİ
: hata arılarda değil zaten. onu bana yerli arı diye satanda.

sayın CahitCoban:
satın alınan arılar yavru sökmedi, ve onların çoğu bölünmedi.
yaptığım bölmeleri güçlendirmekte kullandım çoğunu.
vadeli dediysem bir ay vadeliydi. şubatın başında aldım arıları. bir ay sonra kar yağdı başlarına.
arı alıp satarken söylediğiniz yöntemlerden hangisi işe yarıyor. öyle ''gel al git arını'' filan.

sayın Hüseyin Basri ÇALIŞKAN: satıcı ballarını tükendiğini ve 1200 kg ayçiçek balı alıp arıları açlıktan kurtardığını söyledi. benim besleme yapmış olmam da pozitif bir etki yapmadı.
koloni düzeni bozulmamıştı. arılar da oldukça yoğundu. sanki 2-3 çerçeve takviye yapılmış gibi.
yazdığınız son paragrafa kesinlikle katılmıyorum.
çünkü:
hırcınlıkla benim bakım yapmam arasında bir bağlantı yok. hırçın arıya az bakım yapılması gibi bir durum söz konusu bile olamaz, kovanı bırakıp kaçmak filan. bu sene resmen arı sokmasına dayanma testinden geçtim.
bölgede orman gülü orta yoğunlukta hatta 500 metreden sonra yoğun ama orman gülleri de bu sene doğru düzgün çiçeklemedi. açmaları ile geçmeleri bir oldu. ondan olacağına da ihtimal vermedim.

hele 3-4 koloni vardı ki benzin döküp de yakmak işten değildi. parmaklarım yara içinde kaldı. uyuşukluğu ve acısı günlerce geçmiyordu. sinirli arı olur da böylesi düşman başına.
afrika arıları hakkında okuduğum yazılar aklıma geldi sürekli. mesela 20 metreden uzaklara kadar takip ettiler ve eve gelip orda sokuyorlardı. (evim arılığa 70-80 metre)

hülasa: adam bizi kandırmayı becerebildi. kendi arısı, yerli arı olduğunu v.s. kaç kez söyledi, hatta maceralarını da bizimle paylaştı. meğer hepsi palavraymış. acı bir tecrübe oldu. satın aldığım kolonilerin hiçbirisinin nesli (en azından) ana hattından devam etmiyor. yeni nesil sinirlilik açısından test edildi.

her arıcı gibi baharı umutla bekliyoruz.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #16 : Aralık 05, 2014, 03:08:50 »
Ömer ağabey.

Sen zorlu bir süreçten geçmişsin.

Ama bir yerde bir hata var.

Çok sert diye bilinen arıları topluyorum epeydir.

Bende çok saldırgan 40 kadar  koloni var.

Ancak gördüğüm o dur ki bu kolonilerde bile savunma iç güdüsü doğa şartları ve besin durumu ile yakından alakalı.

Uçabildiği ve doğada uygun nektar akımı olduğu sürece idare edilebiliyorlar.

Yazarken sizin arıcılığınızı küçümsemek değildi amacım. Öyle anlaşıldıysam özür dilerim.

Ben anlattıklarınıza bakınca arılara doğru müdahaleyi yapamadığınızı düşündüm.

Bu arılardaki yavru sağlığı ne durumdaydı?

Anlattığınız arılar varroa açısından temiz ise ve sağlıklı yavru alabilmiş olsanız böyle olmazdı diye düşünüyorum.

Bu sene bizi varroa yendi.

Az bal almanızı anlayabilirim. Çünkü arı satışında öncelik yavrucu dediğimiz balı az tutan ama hızla üreyen arılar oluyor maalesef.

Ama arınızın hızla çökmesi...

Bana başka bir sorun olduğunu söylüyor.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #17 : Aralık 05, 2014, 07:23:03 »
Dereli gibi bir yerde sadece sattığı kovan 400 ise bu kisinin kovan sayisi neydi ? Orada yerli 400 kovani satacak bir arici oldugunu sanmiyorum. Sizin de bunu bilmeniz gerekirdi diye dusunuyorum. Tanidikmis zaten yakininizda, arilarin orda kislayip kislamadigi, nereden nakledildigini haber alamadiniz mi ?
yerlidir demiyorum ama yerli olup dediginiz tarzda saldirgan olan kovanlar da olabiliyor, kac kere saldiran arilardan kurtulmak icin ormana daldigimi hatirliyorum.
Arilarin ilerlememesinin yerli olup olmamasiyla cok alakali olacagini , belli bir derece,sanmiyorum. Bu sene oralarda bahar cok kotuydu , normalde arilar zaten ilerleyemediler. Soylediginiz gibi bu kovanlarda sizinkilrre gore yakladik iki kati yabru varmis, bu da kovan basina cok daha fazla nektar ve de polen gereksinimi eder,  uzerletine yağan kardan sonra doganin kardan yanmadindan sonra ciddi bir polen kitligi yasamis olabilirler. Besin zincirindeki bir kopus gelecek bir kac nesli etkiler. Boyle de olmus olabilir, surup vermis olabilirsiniz ama ya polen?
Sizin kovanlarda yavru daha az oldugu için kitlik doneminde daha az etkilenmis, arinin ilerleyisi balta yememis olabilir.
asiri saldırganlık sureklilik arz ediyorsa muhtemeldir ki cinsten ama devam eden bir  ya da daha fazla problem olabilir.
Mugla kirmasi da olsa ari oyle ya da boyle karadenizde de bir seyler yapabilmeliydi. Sonralari 5 cerceveye kadar dusmesini bunlarin yerli olmayan, toplama ari olmasiyla baglantili oldugunu sanmam cunku en kotu ana dahi varligini 50 -100 milyon yildir gelen genleri ile dogada kendini ispatlamistir, arada bireysrl olarak "basarisiz "kovanlar olanilir ama cogu ise bir yerde bilmedigimiz bir sey var demek olabilir.
analarim italyan, sicak yer arisidir degil mi, kisi cok sert ve uxun olan bir yerde hic bir fire vermeden kisladilar. Ayni sene % 50-70 ölümlerin yasandigi bir yerde.
Soyle de bir sey var. Dediginiz gibi bunlar mugla kirmasiysa ve de bu tur ariyla hic tecrubeniz yoksa ve de yerli ariya uyguladiginiz ayni yonetimi bunlara da uygularsaniz bazen sonuc farkli olabilir. Ornegin italyanlarla hic tecrubem yokken bizim oralarin arisina uyguladigim yontemleri, arilardan beklentim uyusmadi, ogula gidenler oldu, anlayamadim, nasil olduda ogula gitti dedim, ayni sartlarda onceden hep calistigim ari kesinlikle ogula gitmezdi. Nerden mi biliyorum, italyanlarla calisana kadar bir kere dahi arilarim ogula gitmemisti.
buna benzer bir yonetim uyuşmazlığı olmus olabilir mi?
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.