Gönderen Konu: okaliptus balı  (Okunma sayısı 10271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anamurluke

• Ziyaretçi
okaliptus balı
« : Mart 29, 2013, 15:09:53 »
okaliptus balı nasıl olur acaba?Okaliptusun çiçeklendiği mevsimde bir okaliptus ağacı binlerce arı tarafından aynı anda ziyaret ediliyor.ağaçtaki arıların seni 15-20 metre uzaktan bile duyuluyor

Çevrimdışı ahmettokali

• Larva
  • **
  • Yer: ADANA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 20
Ynt: okaliptus balı
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2013, 15:28:18 »
Prof Dr. Kadriye Sorkun'un "Türkiye'nin nektarlı bitkileri, polenleri ve balları" isimli çalışmasında Polen ve Nektar verimi  "Çok fazla", "Probolisi kıymetli bir bal çeşididir" şeklinde yazmaktadır.
Ayrıca Mayıs-Temmuz ayları arasında çiçeklenmekte, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. Ben mayıs ayı başında arıları kayınpederin yazlığının bölgesine 1300 rakıma taşıyacağım için tek acaba dediğim nokta akaliptüs, nâm-ı diğer sıtma ağacıdır. Artık okaliptüs balı nasıl olur siz düşünün ;) 
İnsanlar başaklara benzerler; içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Rakım: 533
« Yanıtla #2 : Mart 29, 2013, 15:42:22 »
... "Probolisi kıymetli bir bal çeşididir" ...

Ahmet Bey,
Alıntı yaparken hata olmuş...

Değerli olduğu ifade edilen, ökaliptus denilen bitkinin propolisi.

Baldaki propolis (arısakızı) gibi bir ifade, yanlış anlamalara yolaçabilir.  :)
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

anamurluke

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2013, 16:09:07 »
Prof Dr. Kadriye Sorkun'un "Türkiye'nin nektarlı bitkileri, polenleri ve balları" isimli çalışmasında Polen ve Nektar verimi  "Çok fazla", "Probolisi kıymetli bir bal çeşididir" şeklinde yazmaktadır.
Ayrıca Mayıs-Temmuz ayları arasında çiçeklenmekte, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. Ben mayıs ayı başında arıları kayınpederin yazlığının bölgesine 1300 rakıma taşıyacağım için tek acaba dediğim nokta akaliptüs, nâm-ı diğer sıtma ağacıdır. Artık okaliptüs balı nasıl olur siz düşünün ;)

Ahmet BEY:yani balı kıymetli midir tüketici ve arıcı açısından.İsraillilerin gasp ettikleri arazileri arıcılığa iyi geldiği için okaliptusla dolduklarını duymuştum

Çevrimdışı ahmettokali

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2013, 17:13:17 »

Ahmet Bey,
Alıntı yaparken hata olmuş...

Değerli olduğu ifade edilen, ökaliptus denilen bitkinin propolisi.

Baldaki propolis (arısakızı) gibi bir ifade, yanlış anlamalara yolaçabilir.  :)

Cahit abi dikkatinize hayranım.. Evet belirttiğiniz gibi yanlış yazmışım. "Propolisi kıymetli olan bir ağaç türüdür" şeklinde düzeltiyorum.. 

Kerami bey konuyu farklı noktalara dallandırmaya gerek yok, benim düşüncem balı da kıymetli, polen verimi de yüksek, elde edilen propolisde kıymetli ayrıca teknik arıcılık forumundayız... Yakınlarınızda okaliptüs ağacı varsa en tekniğinden değerlendirin derim ;)
İnsanlar başaklara benzerler; içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.

Çevrimdışı ahmettokali

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2013, 17:22:38 »
Mesela Mayıs-Temmuz aylarında burada olsam propolis tuzaklarını kovanlara koyar, hava sirkülasyonu arıları uyaracak düzeyde tabanı açar ve bir şekilde kovan üst kapak pencerelerinden ışık almasını sağlardım.. Madem bu ağacın propolisi kıymetli mutlaka toplardım..

Bu arada yukarıda yazdıklarım yine forumdan okuyup aklımda kalanlar.. Belki yanlış anladığım ve haliyle yanlış aktardığım noktalar olabilir. Cahit abi gibi hassas dedektörler oldukça bu forumda yanlış olmaz :) onlar da düzeltilir..

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2013, 18:39:58 »
Ahmet Bey,
Anlayışınız ve anlayışlı tavrınız için teşekkür ederim.

Bazan imtina ediyorum...

Öneri, uyarı, yorum, düzeltme, eleştiri, her ne olursa olsun;
bazan uygun sözcükleri bulamamış olabiliriz;
fakat üyelerimiz gereğinden çok fazla alıngan olabiliyorlar.

O zaman da her yanıt, karşılıklı olarak alınganlık düzeyini yükseltmekten başka bir amaca (forum ve mesajları okuyanlar açısından olumlu bir amaca) hizmet etmiyor.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı ahmettokali

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Mart 29, 2013, 18:59:21 »
Abi 8.000 üzerinde üyesi olan bir forumdayız. Çok farklı kültür, yaş ve fikre sahip insanlar olabilir. Belkide bir tek ortak noktamızın "Arıcılık" olduğu bambaşka kişiler dahi buradadır. Farklı renkteki polenleri görünce inanılmaz keyif aldığımız gibi ;) farklı düşüncelerde güzel sonuçlara kapı açıyor.

Önemli olan bu güzel ortamı daha da güzel  hale getirmek için gayret göstermek. Kimi zaman susmak bile bir gayret oluyor. Bazı bazı küçük çatlak sesler her yerde olabilir. aricilik.gen.tr'de bunlar rahatça aşılıyor, tatlıya bağlandığını ve forumun gayet güzel yönetildiğini düşünüyorum..

Sizlerle uygun bir fırsat olursa, yüz yüze görüşmek, sohbetinizden istifade etmek de isterim.

Saygılar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #8 : Mart 29, 2013, 20:46:34 »
Ahmet BEY:yani balı kıymetli midir tüketici ve arıcı açısından.İsraillilerin gasp ettikleri arazileri arıcılığa iyi geldiği için okaliptusla dolduklarını duymuştum

Arıcılığa iyi geldiği için ?

Okaliptüs ağacının birinci dikim amacı batak alanların kurutulmasıdır.
Bataklık alanlar kuruyunca sivrisinek savaşında da kullanılmış oluyor, dolayısıyla sıtma savaşında önde gidiyor ki o yüzden ağacın diğer adıda "sıtma ağacı" dır.

Çevrimdışı belliufuk

• Pupa
  • Yer: tarsus
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #9 : Eylül 09, 2014, 23:26:18 »
9 eylul itibariyle tarsustaki okaliptus agaclarinda bolca  tomurcuk var. Ancak literatürde yaz aylarinda cicek actigi soyleniyor. Evet yaz aylarinda cicek acti. Simdi yine tomurcuklar var yine cicek acacak mi? Bilgisi olan var midir?
Bunu dusunmek bile yuzumuzu gulduruyor umarim acacaktir :)

Çevrimdışı belliufuk

• Pupa
« Yanıtla #10 : Eylül 10, 2014, 20:17:01 »
Arkadaslar kimse soruma cevap vermedi. Ben de merakima yenik dustum. Bugun meshur karabucak ormanina gittim. Bu orman okaliptus ormanidir. Ve gordugume sevindim :) butun agaclar tomurcuklu ve cok azi cicek acmis durumda. Bu demek oluyor ki okaliptus agaclari mayis haziran temmuz aylarinda cicek aciyor ancak eylul ekim ayinda da cicegini tekrarliyor. Cok guzel bir durum bizim bolgemiz icin.

Ancak simdi size bir sorum daha olacak. Benim arilarim bu ormanin bir ucuna 1800 diger bir ucuna diger bir ucuna 2100 metre uzaklar. Ve bu ormana varana kadar yol boyunca bogurtlen ve adini bilmedigim mor bir cicek var ( su siralar bu cicege bogurtlenden daha cok ilgi gosteriyorlar.) ancak ben okaliptus bali almak istiyorum. Arilarim bu ormandan bal almaya gider mi? Yoksa okaliptus icin kovanlarimi ormana tasimali miyim?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2014, 21:54:34 »
Şöyle bir yorum yapsam size fikir verir sanırım:

Bal verimi sağlıyan bir bahçenin sınırına konulan kovanlar bahçenin ortasına konulanlardan % 50 daha az bal üretilmiş.

Sınırına konulanlar 180 derece alan tararken, ortasına konulanlar 360 derece alan tarar.

Çevrimdışı belliufuk

• Pupa
« Yanıtla #12 : Eylül 12, 2014, 13:22:18 »
teşekkür ederim. tavsiyenize uydum ve bu sabah güneş doğmadan bir operasyon ile bal yapma potansiyeli olan kovanlarımı ormanın diğer ucuna içinde bir yere taşıdım. taşıdığım yer kuş uçuşu 3980 metre olmasına rağmen geri dönen arılar oldu. saat 9 da baktım sayıları çok değildi umarım o saate kadar geri dönen arılar  diğer koloniler tarafından telef edilmemiştir. çünkü bazılarını diğer kovanlara girmeye çalışırken yakalanmış halde gördüm. :)
umarım bu sayı çok değildir ve emeğimin karşılığını alırım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #13 : Eylül 12, 2014, 22:07:24 »
3980 metre arıların geri dönmesi için uygun uzaklıktır.

Bu taşımada geri dönmeler yönlere göre değişiren az geri dönme güney yönlü taşımadır.

Sizin eski yerinizde arılı kovan kaldığından, geri dönen arılar onlara girerler, bu durumda bal üretimini etkiler.

Çevrimdışı halilgüneş

• Boş Petek
    • Arı Sütü
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 250
  • Rakım: 0-1500
« Yanıtla #14 : Ocak 13, 2015, 20:38:18 »
Herkese selamlar. belliufuk isimli arkadaşımıza tavsiyem karabucak ormanına arı koyan biri olarak hiç bulaşmaman yönündedir.Bölgede aşırı zirai ilaçlamadan kaynaklanan arı ölümleriyle karşılaşırsın. İlkbaharda yoğun arıcı olduğu için flora arılara yetmez açlık ve yağma olur. Propolis almayı düşünürsen unut derim aşırı sıcak ve nem olduğu için konulan propolis ızgaraları havalandırma için arının hoşuna gidiyor ve propolisle kapatmıyor.
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com