Gönderen Konu: Doğal Arıcılık Eğitimleri  (Okunma sayısı 11313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Doğal Arıcılık Eğitimleri
« Yanıtla #15 : Eylül 12, 2013, 20:43:29 »
Werre kovan zaten dikine karakovan diyede tanımlanıyor...
Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 02, 2018, 00:04:56 »

Debra ders verirken..https://www.aricilik.gen.tr/index.php?board=158.0

Önde de ODTÜ de üretilen bir kavanoz bal...
Geçen sene ODTÜ deki kovanlardan 600 kg bal alınmış...Balın tadına baktık...Biraz biber gazı kokuyordu   :'(

bir dönem türkiyede de bazı arıcılar tarafından, urfa yöresi acı isot biberi kovan dip tablalarına konularak varroaya karşı mücadele etme yöntemi olup olamayacağı denendi. sonuçların bazıları olumluydu, ancak %100 değil tabiki

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 02, 2018, 22:38:10 »
fenni kovanda karakovan arıcılık yapmak doğru mu?
yapmak doğru ancak sağdan ve soldan bolme tahtasi ile yada strafor ile biras daha daraltilirsa super oluyor diyor yapanlar, sicakliktan iyi mum ördugu soyleniyor. kovani dayanamayip acmazsan daha super olacak. denemeye çaliştim ancak 2 ay dayanabildim actim. ari 1.5 ay mum örmedi icine 10 temel petek attigim tam boy kata.

şunu öğrendim. bu sistemde kati erken de atsan gec de atsan, ari yeterli polen ve nektar gelmiyosa mum örmüyor, gelen stoğu yavru yapmaya ve beslemeye harciyor.ari  sayisi cogalip kovan isindikca full mum ormeye basliyor, 2 gunde mumu bitiriyor, 2 gun de bal getiriyor, 2 gunde su ucuruyor baldaki, 2 gunde en ust kata cekiyor. aradaki gunleri yazmiyorum kac gun gectigi kafaniz karismasin.

sonucta ariyi acmazsam ari ne yapacagini biliyor, acarsam bozdugum sicakligi ve duzeni tamire cabaliyor katlar arasi mum yapip kovan  hava sirkulasyona calisiyor.

ariya dokunmasak daha karli oluruz heralde. senede 40 kez kovan acan arici, en az 4 kilo bal kaybediyor her acista 100gr. yese ari.

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi