ARICILIK EKİPMANLARI > Balı Süzülmüş Petek

Hasat sonu kabarmış petekleri saklama

<< < (2/2)

kağan:
varao mücadelesini önce dumanla yaptım daha sonra varoa için şerit alıp peteklerin arasına astım şunu öğrenmek istiyorum bugün kovanlardan birini kontrol ettiğimde bir çerçeve full ballı ama sırlanmamış fazla olduğunu arıyı tam sıkıştıramadığımı fark ettim o çerçeveyi aldım arının yeteri kadar bal stoğu vardı o çerçeveyi derin dondurucuya aldım çünkü varoa ilacı vermiştim bala geçmiştir diye o çerçeveyi ilk baharda arıya verirsem o çerçevedeki balların içinde varoa ilacı kalıntısı var arı sırlarsa yada yemeden üzerine nektar eklerse diye tedirginim önerilerinizi bekliyorum

Mehmet Gençünal:

--- Alıntı yapılan: kağan - Ekim 20, 2011, 22:21:17 ---varao mücadelesini önce dumanla yaptım daha sonra varoa için şerit alıp peteklerin arasına astım şunu öğrenmek istiyorum bugün kovanlardan birini kontrol ettiğimde bir çerçeve full ballı ama sırlanmamış fazla olduğunu arıyı tam sıkıştıramadığımı fark ettim o çerçeveyi aldım arının yeteri kadar bal stoğu vardı o çerçeveyi derin dondurucuya aldım çünkü varoa ilacı vermiştim bala geçmiştir diye o çerçeveyi ilk baharda arıya verirsem o çerçevedeki balların içinde varoa ilacı kalıntısı var arı sırlarsa yada yemeden üzerine nektar eklerse diye tedirginim önerilerinizi bekliyorum

--- Alıntı sonu ---
O çerçeveyi baharda da verebilirsiniz, şimdi de, bölme tahtasının dışına da koyabilirsiniz.

Bölme tahtasının dışına verecekseniz altından arı geçecek kadar boşluk bırakmanız lazım.

Arı ihtiyaç duyarsa iyi havalarda o balı çeker.

Endişe edecek bir durum söz konusu değil.

Neco:
Yaşadığım bir tecrübeyi aktarayım.

Bir ay kadar önce indirdiğim ballıktaki çerçevelerin;

-4 tanesini buzdolabının buzluk kısmında 3 gün beklettikten sonra ince nylon "streç" film ile sardım ve açıkta beklettim.

-6 tanesini buzluğa koymadan doğrudan plastik bal kasasına koyup, içine de ceviz yaprakları ekledim ve kapağını kapatarak beklettim.

SONUÇ: Açıkta bekleyen ince nylon ile sarılmış peteklerde hiç bir bozulma yok iken, plastik kasada bekleyen petek ve çerçevelerde hafif küflenme olduğunu gördüm.

Buna göre peteklerin naylona sarılıp havadar bir yerde beklemesi gerekiyor.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git