Gönderen Konu: SIVI BESLEME SONRASI  (Okunma sayısı 1157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Körpe

• Boş Petek
  • Yer: KONYA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1060
SIVI BESLEME SONRASI
« : Nisan 22, 2013, 10:45:20 »
gecen hafta 5 kovan arılarımdan hepsine sıvı besleme yaptıım  2 su 1 şeker oranı oldu bu hafta kontrollerimde 5 cıtalı zayıf kolonilerde bildiğimiz su vardı arının çalışmadığı boş yerde bulunuyordu anlmadığım 3 kovan zayıf arılarda bulunurken diğerlerinde yoktu acaba nedeni sıkıştırma yapmammıdır kış dan kalma dış korumalarınıda almamıştım acaba ondanmıdır dış korumalarını ve kovan sıkılştırmalarının kaldırdım kovanı biraz havalandırıp kurumasını sağladım bu yaptıklarım ne kadar doğru lütfen bilgi veriniz

Çevrimdışı Refik Koca

• Pupa
  • Yer: mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 35
Ynt: SIVI BESLEME SONRASI
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2013, 15:06:14 »
gecen hafta 5 kovan arılarımdan hepsine sıvı besleme yaptıım  2 su 1 şeker oranı oldu bu hafta kontrollerimde 5 cıtalı zayıf kolonilerde bildiğimiz su vardı arının çalışmadığı boş yerde bulunuyordu anlmadığım 3 kovan zayıf arılarda bulunurken diğerlerinde yoktu acaba nedeni sıkıştırma yapmammıdır kış dan kalma dış korumalarınıda almamıştım acaba ondanmıdır dış korumalarını ve kovan sıkılştırmalarının kaldırdım kovanı biraz havalandırıp kurumasını sağladım bu yaptıklarım ne kadar doğru lütfen bilgi veriniz
Sayın Mehmet Körpe, bildiğim kadarıyla arılar şerbeti 1 şeker 1 su kıvamında tüketiyorlar.

2 su 1 şeker olunca arılar fazla suyu uçurmak zorunda kalıyorlar.

Böylece kovan içi nem çok yükseliyor.

Yüksek nem soğuk havalarda yoğunlaşarak su haline geliyor.

Şerbeti 1 şeker 1 su olarak yaparsanız sorun biraz azalır diye düşünüyorum.
“Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”