ANA ARI > Bal Arılarında Yalancılama

Arıları Birleştirdim Ama Doğrumu Yaptım ?

(1/5) > >>

edincik:
Hayırlı Ramazanlar arıcı abilerim. benim 2 kovan arım vardı. bunlardan birinin beyi zarar görmüş. kovan azalıyodu. bişeyler yaptık bey olmadı. 5 çitadan 3 çita arı kaldı. diğer kovandada 5 çita arı vardı. bunları bugün birleştirdim. pudra şekeri serptim üstlerine. :o artık doğru veya yanlış yaptık ölen çok olucak sanırsam. 3 petek yavrulu bal vardı almadım. kovanlar üzüm bağlarının yanında. şimdi ben bunlara şerbet vermelimiyim. bundan sonra ne yapabilirim. saygılarımla. Allah cümlemizi hayır ve bereket  nasip etsin.a

Murat AKIN:
Sayın edincik:
kovanı birleştirmekle iyi yapmışsınız bahara daha sağlam çıkar çoğalırsa ikiye yine bölüp iki kovan sahibi olursunuz.
ama diğer kovanın azlamasını inceleyin acaba neden azalma olmuş.

Pudra şekerini birleştirirken arılar birbirini kırmasın diye yapmışsınız ama daha başka yolları deneyebilirdiniz.
Üzüm bağarının yakın olması bir şey değiştirmez çünkü bal arıları üzümü delip şerbetini çekemezler ama sarıca arıların deldiklerinin şebetini çekerler.
Siz yinede besleme yapınız.

Hasan Yücel (malkoç22):
      Sekiz çerçeve arı. Çerçeveler tamamen erkek gözü dolu. Ana arı yok derken bir de baktım ki en kenardaki çerçevenin yanındaki çerçevede küçücük bir ana arı (İşçi arının yarısı kadar büyüklükte) kafasına göre dolaşıyor. Yumurtlamıyor.

Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

meuygun:
Sayın Malkoç22
Bahsettiğiniz kovandaki ana arı hizmet etmez.Yapmanız gereken
1-Bu günlerde ana arı bulunur. Bir ana arı alıp kafeste şimdiki mevcut cıtaları alıp kovanı yüz metre uzağa döküp yeni önceden hazırladiğinız petekleri kovana koyup kovanı eski yerine koyunuz.Anayı da kafeste kovana,cıtaların arasına koyunuz.(erkek arılı yalancı ana yumurtalı petekleri kesinlikle koymayınız)3-5 gün sonra anayı salınız.

2-Hazır ananız yoksa yine kovanı yüz metre ileriye döktükten sonra kovana başka ana arı yumurtası olan (yumurtalar taze olmalı)petek koyunuz ballı ve polenli petekleri de koyunuz.Şerbetliğe şerbet koyunuz ve kovanı hiç açmadan 15 gün bekletiniz yeni ana çıkınca kovan kurtulur.
3-Kovanı döktüğünüz yerde kalan bir avuç arının içindeki yalancı anayı imha ediniz.

Hasan Yücel (malkoç22):

Sayın meuygun;

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yalancı ana arı dediğiniz şu anda kovan içeresinde bulunan ve benim bahsettiğim ana olduğu şeklinde anladım. Peki arıları silktikten sonra bu anayı tekrar yerine koysam bunun yumurlama durumu olmazmı acaba.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git