Gönderen Konu: Şevket TOPAL Arılığı  (Okunma sayısı 146837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgür güzel

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
Ynt: Şevket TOPAL Arılığı
« Yanıtla #1275 : Mart 31, 2018, 08:37:30 »
Ege araştırmadan istediğimiz saf damızlıklar geldi bu sene üretime devam
şevket bey ege araştırmada hangi cins arı satışı var ve fiyat paylaşabilir misiniz acaba

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #1276 : Mart 31, 2018, 21:42:05 »
Ege araştırmada Anadolu arısı satıyorlar bu sene biraz indirim yapıldı 150 tl saf damızlık verdiler 2017 model geçen yıl 250tl idi
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 17 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #1277 : Nisan 02, 2018, 13:33:32 »
Ege araştırmada Anadolu arısı satıyorlar bu sene biraz indirim yapıldı 150 tl saf damızlık verdiler 2017 model geçen yıl 250tl idi

merak ettim bir şey sormak istiyorum
ege dediğimiz zaman deniz ve iç kesimlere göre daha ılıman iklim aklımıza geliyor. (Ankara ya göre "Karasal iklim")
ege üniversitelerinde üretilen bu anadolu ırkı ana arılar acaba ege ikliminde az da olsa seleksiyona uğramayacaklar mı?
ankara da arıcılık yapan süleyman ile izmir de mustafa nın aynı üniversiteden aldığı analar kışlatma da, ve diğer arıcılık değerlendirmelerinde yakın rakamsal veriler alınabilinecek mi?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1278 : Nisan 02, 2018, 13:53:35 »
bence ikisinin arasında da farklı kışlatma sonuçları olacak. Sebepler:
1- Süleyman ile Mustafa ayrı kışlatma yöntemleri uygulayabilir
2-Süleyman ile Mustafanın analarının babalarınn ırkı farklı olabilir,
3-Süleyman ile Mustafanın analarının babaları aynı ırktan olsa bile gen yapısı biri çekinik biri baskın gen olabilir, her iki durumda da azmanlık farklılığı olabilir. Yani biri bala azmanlaşırken, biri saldırganlığa azmanlaşabilir. yada her ikisinin babasının çekinik geni birleşince çekinik gen yönünden baskın özellik gösterip hiçbir verim alınamayabilir o anadan

v.s.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 17 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #1279 : Nisan 02, 2018, 14:23:48 »
bence ikisinin arasında da farklı kışlatma sonuçları olacak. Sebepler:
1- Süleyman ile Mustafa ayrı kışlatma yöntemleri uygulayabilir
2-Süleyman ile Mustafanın analarının babalarınn ırkı farklı olabilir,
3-Süleyman ile Mustafanın analarının babaları aynı ırktan olsa bile gen yapısı biri çekinik biri baskın gen olabilir, her iki durumda da azmanlık farklılığı olabilir. Yani biri bala azmanlaşırken, biri saldırganlığa azmanlaşabilir. yada her ikisinin babasının çekinik geni birleşince çekinik gen yönünden baskın özellik gösterip hiçbir verim alınamayabilir o anadan

v.s.

hayır muammer bey tam kastettiğim bu değil şunu demek istiyorum
ege üniversitesinde üretilen anadolu ırkı ege bölgesinde nasıl anadolu ırkı oluyor sorusunu doğurmuyor mu?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1280 : Nisan 02, 2018, 15:40:58 »
bildiğim kadarıyla ege üniversitesinin bu yıl italyan ırkının muğla melezi anadolu ile kırmasını çalışacaktı. o tip analar da olabilir.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
« Yanıtla #1281 : Nisan 03, 2018, 04:32:32 »
Ege araştırmadan Anadolu arısı aldım ayrıca Ankara kazan dan maceel arıcılık tan Anadolu arısı aldım Türkiye kalkınma vakfı dan 3 yığılca damızlık aldım bu analardan f1 ürettim benim bölgede bursa mkemalpaşa da ege araştırmadan aldığım arılardan ürettiğimiz f1 ler daha verimli bize göre yığılca da verim güzel biraz hırçın gibi maceel daha hırçın kuvvetli arısı var onun verimini bu sezon göreceğiz kısmet olursa herkes istediği ırklar çalışma yapabilir her kese başarılar dilerim isteyen varsa bu üç Anadolu arılarının f1 lerinden göndere bilirim.
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı özgür güzel

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #1282 : Nisan 03, 2018, 10:08:40 »
isteyen varsa bu üç Anadolu arılarının f1 lerinden göndere bilirim.

bölme işlemine henüz başlamadım, nasipse 10 gün sonra ege araştırmanın ve yığılcanın f1 lerinden isteyebilirim

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
« Yanıtla #1283 : Nisan 03, 2018, 10:14:55 »
Olur kısmet olursa inşallah

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #1284 : Nisan 03, 2018, 10:41:46 »
Arılarımızı kontrol ettim 105 kolonide 2 ana kaybetmiştik 2 kolonide malesef açlıktan ölmüş kuvvetli kolonilerde stoklar bitmiş ikisine çok üzüldüm 5 çerçeve yavru varmış kek verdim şurup verdim 23 ana çiftleştirme kutusu kışlıyor du bir kutu yağma olmuş 22 ana var yedekte iki çuval kek dağıttık inşallah bir daha ihmal etmiyecez arılarımızı

Merhaba Şevket bey,

105 koloniye kaç kişi bakıyor merak ettim. Sanırım sadece arıcılık işi ile meşgul oluyorsunuz. Emeklilik planlarında bir kişi maximum kaç koloniyi idare edebilir konusunu merak ediyorum onun için sordum.

Sanırım Ana arı üretimi de yapıyorsunuz , satış yapıyormusunuz ? yoksa sadece kendiniz için mi üretiyorsunuz ?

teşekkürler...
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1285 : Nisan 03, 2018, 13:27:43 »
Merhaba Şevket bey,
Merhaba Şevket bey,

105 koloniye kaç kişi bakıyor merak ettim. Sanırım sadece arıcılık işi ile meşgul oluyorsunuz. Emeklilik planlarında bir kişi maximum kaç koloniyi idare edebilir konusunu merak ediyorum onun için sordum.

Sanırım Ana arı üretimi de yapıyorsunuz , satış yapıyormusunuz ? yoksa sadece kendiniz için mi üretiyorsunuz ?

teşekkürler...

teşekkürler...

sabit aricilik modunda bal sağimini otomatikleştirip  ve şuruplamayi üstten yaparsa 1 kişi ayda 400 kovan bakabilir. çinliler 500 bakiyor diyolar. hergün 60 kovan açilir ve haftada 250 kovan normal. kuvvetli ve katli kovanlarla ayda 400 üst sınır. türk usulü, sabah namazindan sonra başla, yatsıda gel, strofor kovan ile gunde 100 de bakarsin belin tutuyosa. alman usulu kat atma ve petek verme ile 500 de bakilir ayda full mesai tek işin bu olursa. sonra 450 sini satar dersinki bu 50 iyi bana oyuncak gibi oynanir bunlarla

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #1286 : Nisan 03, 2018, 13:49:59 »

teşekkürler...

sabit aricilik modunda bal sağimini otomatikleştirip  ve şuruplamayi üstten yaparsa 1 kişi ayda 400 kovan bakabilir. çinliler 500 bakiyor diyolar. hergün 60 kovan açilir ve haftada 250 kovan normal. kuvvetli ve katli kovanlarla ayda 400 üst sınır. türk usulü, sabah namazindan sonra başla, yatsıda gel, strofor kovan ile gunde 100 de bakarsin belin tutuyosa. alman usulu kat atma ve petek verme ile 500 de bakilir ayda full mesai tek işin bu olursa. sonra 450 sini satar dersinki bu 50 iyi bana oyuncak gibi oynanir bunlarla

Muammer Bey sizin kaç kovanınız var çok merak ettim, 400-500 kovan 1 kişi için çok büyük rakamlar gibi geldi bana
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #1287 : Nisan 03, 2018, 14:04:35 »
500 fazla iddalı oldu be, 1 kişi 500 kovana anca göz ile bakar :)

1 kovana 1 dakika ayırsa günde 500 dakika yapar o da 8 saat .
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
« Yanıtla #1288 : Haziran 29, 2018, 16:01:30 »
Arılığımıza not düşelim dün itibariyle slovanyadan karniyol damızlık anamız geldi kısmet olursa üretelim bakalım sakin ve verimli olduğunu söylediler biraz daha az iğne yeriz

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 75
« Yanıtla #1289 : Haziran 29, 2018, 18:01:01 »
Arılığımıza not düşelim dün itibariyle slovanyadan karniyol damızlık anamız geldi kısmet olursa üretelim bakalım sakin ve verimli olduğunu söylediler biraz daha az iğne yeriz
Hayırlı olsun Şevket bey

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi