Gönderen Konu: Numan YILDIRAN Arılığı  (Okunma sayısı 233668 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eren uçar

• İşçi Arı
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1400-2100
Ynt: Numan Yıldıran arılığı.
« Yanıtla #75 : Haziran 25, 2013, 09:44:36 »
Kışı çıkartırsak şöyle bir makine almayı düşünüyorum.
http://www.hepsiburada.com/liste/einhell-tezgah-tipi-acili-testere-bt-ts-1500-u-01004340753/productDetails.aspx?productId=hrein4340753&categoryId=13003113&SKU=HREIN4340753&navq=fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_start_index%3d20%26fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dhrein4340753%26fh_lister_pos%3d20%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253deinhell%26fh_refview%3dsearch

numan bey bir arıcının böyle kesici bir makinasının olması şart. ufak bir işin oluyor marangoz marangoz geziyorsun.
Diyelim sezon çok süper geçiyor ve arılara 2 inci ve ya 3 üncü ballığı atacaksın ama elinde ballık yok. Hemen al eline metre ve keresteyi ölçüleri tutacak şekilde kes yapıştır ve vidala.
Deniz manzaralı evim olacağına arı manzaralı evim olsun.

tiran_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #76 : Haziran 25, 2013, 09:55:20 »
O kadar sıkışırsanız, 3 lük straforla bile pratik kat yapabilirsiniz...

Numan, ileti göndermişsin ama okuyamıyorum, akşam cevaplarım...

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #77 : Haziran 25, 2013, 10:07:50 »
numan bey bir arıcının böyle kesici bir makinasının olması şart. ufak bir işin oluyor marangoz marangoz geziyorsun.
Diyelim sezon çok süper geçiyor ve arılara 2 inci ve ya 3 üncü ballığı atacaksın ama elinde ballık yok. Hemen al eline metre ve keresteyi ölçüleri tutacak şekilde kes yapıştır ve vidala.

Abi ciddi ciddi düşünüyorum fakat, daha 3 kovanım var biraz erken fakat kovan sayımı 10 a çıkarsam girişeceğim.

Mustafa abi teşekkür ederim.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı Serhat GÖKMEN

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Çamlıdere
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: Ankara Kazan'da 7, Çamlıdere'de 58
  • Rakım: 1235
« Yanıtla #78 : Haziran 25, 2013, 10:24:53 »
Bol bereketli sezonlar Numan.
Arıcılık deryası her şeyiyle çok güzel.
Bin bilsende bir bilene sor!!!!

Çevrimdışı CahitCoban

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 21 Kovan
  • Rakım: 700
« Yanıtla #79 : Haziran 25, 2013, 10:34:27 »
Kovan yapmak arıcı için gerekli bir durum değil. Hele 3-5 kovanı olan için. Makine parkına harcayacağınız para ile kovan alın. Zamanı da arılara harcayın. Zaten sürekli aynı yerden kovan almaya başladığınızda maliyetler düşecektir. Marangoz aletleri masum makineler değildir. Dikkatli çalışmak gereklidir. Acemilik götürmez.

Çevrimdışı eren uçar

• İşçi Arı
  • Yer: kayseri
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1400-2100
« Yanıtla #80 : Haziran 25, 2013, 10:41:45 »
O kadar sıkışırsanız, 3 lük straforla bile pratik kat yapabilirsiniz...

Numan, ileti göndermişsin ama okuyamıyorum, akşam cevaplarım...

10 gün önce çok sıkıştım. Marangoza sipariş verdiğim kovanlarda yetişmedi. baktım arı dalak atıyor. Elimdeki strafordan ballık yaptım ve attım arıya süperde oldu.
Deniz manzaralı evim olacağına arı manzaralı evim olsun.

• Ana Arı
« Yanıtla #81 : Haziran 25, 2013, 11:20:35 »
Bol bereketli sezonlar Numan.
Arıcılık deryası her şeyiyle çok güzel.

Teşekkür ederim hepimiz için hayırlı olsun Serhat.

Kovan yapmak arıcı için gerekli bir durum değil. Hele 3-5 kovanı olan için. Makine parkına harcayacağınız para ile kovan alın. Zamanı da arılara harcayın. Zaten sürekli aynı yerden kovan almaya başladığınızda maliyetler düşecektir. Marangoz aletleri masum makineler değildir. Dikkatli çalışmak gereklidir. Acemilik götürmez.

Cahit bey bende o kanıdayım şimdilik, alet edevat konusunda tecrübeliyim, normalde memuruz fakat Karadenizlilik olunca insanda elimizden her iş geliyor, eve her çağırdığım ustanın işini kaptık, şuan kalorifer tesisatı, su tesisatı, elektrik tesisatı, bölme duvar, alçı sıva, boya badana, gardolap  vb. işleri kendim yapıyorum bu işlerde tecrübeyi de 20 yılllık eski bir ev alınca fahiş usta fiyatları yüzünden kazandık şimdi evde zaten bir sürü makine var delici kırıcı, kaynak vb. Hanımla bir ara papaz bile olduk bune 3 günde bir alet edevat alıyorsun diye ama yaptığım işler bitince artık o da destekliyor artık, ya şuraya şunu da yapalım bunu da yapalım. :)

Bide bu İnternet olayı her insanı bi nevi çırak yaptı, ne ararsan var fakat bilgi kirliliği de var ama neyi nerde arayacağını bilirsen iyi işler çıkıyor.

• Ana Arı
« Yanıtla #82 : Haziran 25, 2013, 11:26:52 »
Strafor bir çok arıcının şuan imdadına yetişiyor zaten. Marangozlara kovan yaptıracağın zaman adamlar bin dereden su getiriyor ne hikmetse bulaşmak istemiyor. Biga da herkes kovanlarını Gönen ilçesinden alıyor mesela.

Çevrimdışı Ismail319

• Larva
  • **
  • Yer: Istanbul
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 250
« Yanıtla #83 : Haziran 25, 2013, 11:35:49 »
Numan arılığın hayırlı olsun.Ne sorun olursa sor cevaplarız.

• Ana Arı
« Yanıtla #84 : Haziran 25, 2013, 11:48:44 »
Şuan için çok soru var az cevap var :) Mustafa abi sağolsun cevap vermeye çalışıyor.

Malum ayçiçeği sezonu başlıyor kovanlarım 8-9 ar çıta fakat 1 aydır gelişim olayı çok az, bulunduğumuz yerde bitki örütüsü zayıf 1 kovanımda 1 çerçeve bal var fakat daha sırlamadılar tek iyi gözlemlediğim kovanım o diğer kovanlarımda kadro güzel fakat kemerli bal dahi yok gözlerde açık olarak az sayıda var ve çekiniyorum o kovanlarımdan 1 aydır güzel bir gelişim göremedim beslemeyi düşünüyorum ufak ufak en azından ayçiçeğine kadar.

Bu arada güzel bir ayçiçeği tarlası bulduk yaklaşık 500 dönüm var heralde fakat arıları bırakmaya cesaretimiz yok çünkü güvenemiyorum fakat gözden gönülden uzak tarlanın orta merkezine 1200 metrede orman müdürlüğünün çam ekim alanı var çamlar büyük buraya koyarsam kolay kolay kimse rahatsız edemez diye düşünüyorum fakat ayçiçeğine 1 km uzaklık canımı sıkıyor bu konuda tavsiyeye ihitiyaç var. Bu arada dün ormanda gezdim biraz mor çalı tarzında çiçekler var, ağaçların altı ot dolu yeşillik fena değil. Ne tavsiye edersiniz acaba?

Çevrimdışı Ismail319

• Larva
  • **
  • Yer: Istanbul
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 250
« Yanıtla #85 : Haziran 25, 2013, 11:54:01 »
Florası iyi olan  yerde arı ailesi hem çabuk gelişir hemde bal akımı iyi olur.Sen yinede arıları tarlaya yakın yerlere yerleştir.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #86 : Haziran 25, 2013, 16:44:25 »
Numan Bey,
Arıları götürmeyi düşündüğünüz yer hakkında bir fikir almak istiyorsunuz ve aynı soruyu birkaç kez sordunuz. Fakat ayçiçeğine odaklandığınız için yanıt vermekte zorlanıyoruz... Olmaz diyecekken diyemiyoruz.

Arılar 1-2 km uzaklıktaki kaynaklardan balözü getirebilirler, ama bu uzaklığa arı götürmek doğru olur mu?

Ayçiçeği dışındaki bitkileri inceleyin.

Arıların şu anda bulundukları yer ile götürmeyi düşündüğünüz yeri, ayçiçekleri dışındaki bitki örtüsünü dikkate alarak değerlendirin.
Sadece o ayçiçeği tarlasına güvenerek arılarınızı oraya götürmeyin.
En uygun kararı verebilecek olan sizsiniz... Hayırlısı olsun.

Ayçiçeğine götürmek şöyle olabilir:
...

''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

• Ana Arı
« Yanıtla #87 : Haziran 25, 2013, 17:04:14 »
Cahit abi çok teşekkür ederim, vakit yaklaştığı için telaşım biraz fazla kusura bakmayın, şuan ki konumum berbat ötesi bir yer, bana yakın yerdeki bir arıcıyla görüştüm bu konum sadece baharda güzel onun haricinde beslemek gerekiyor dedi, acelemin bir diğer nedeni vakit varken arıların kış için yeterli stoku sağlamaları en azından önümde ayçiçeği gibi bir fırsat varken değerlendirmek istiyorum. Fakat geçen yıllarda bazı hırsızlık olayları oldu bu yüzden arıları da kabak gibi tarlanın dibine koymak istemiyorum bahsettiğim orman şuan ki arılığıma 20 km vede en azından yeşil alan olduğundan az da olsa çiçek var vede ayçiçeği tarlasının merkezine 1 km mesafede. Hatamız kusurumuz olduysa affola gençliğimize verile.

• Ana Arı
« Yanıtla #88 : Haziran 26, 2013, 22:51:20 »
En son yaptığım kontrollerde ki durum.
1 numaram

2 numara

3 numara

1 Numarada bulduğum yüksük.

2 numara daki prensesimiz ve eseri

• Ana Arı
« Yanıtla #89 : Haziran 27, 2013, 14:46:42 »
Son paylaştığım resimdeki kapalı yavruların nizamı çok güzel 1 nolu kolonimde 1 çerçeve de yine komple yavru var fakat petek gözleri sanki daha küçük belki peteğin yapısından dır bilemeyeceğim ama daha küçük olduğuna eminim böyle bir durumun olma olasılığı var mı acaba?