Gönderen Konu: Numan YILDIRAN Arılığı  (Okunma sayısı 238887 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 48
Ynt: Numan Yıldıran arılığı.
« Yanıtla #180 : Eylül 30, 2013, 15:42:31 »
Sarıcalara soy kırım yapılmış.axaxax :P

4 haftadır Anamızı ağlattı sarıcalar, kovan kapağını açar açmaz hucum ediyorlar bala, en son benim erkek arıma yeltendiklerini görünce tuzakları koyduk bakalım düşecekler mi :)
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı Nebi

• Ana Arı
  • Yer: Azerbaycan.Xızı
  • Mesleyim-Baş Mühasebe
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 25 kovan arı +10 ana arı kutusu(arılı)
  • Rakım: 900
« Yanıtla #181 : Eylül 30, 2013, 15:45:14 »
4 haftadır Anamızı ağlattı sarıcalar, kovan kapağını açar açmaz hucum ediyorlar bala, en son benim erkek arıma yeltendiklerini görünce tuzakları koyduk bakalım düşecekler mi :)
Duserler insallah. ;)
Ne güzelmiş arıcılık.

Çevrimdışı Servet YAZAR

• Pupa
  • Yer: Şanlıurfa
  • Ziraat Mühendisi
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8 Karakovan, 4 Fenni
  • Rakım: 514
« Yanıtla #182 : Eylül 30, 2013, 20:17:31 »
Büyük sorun bu sarıcalar...

• Ana Arı
« Yanıtla #183 : Ekim 04, 2013, 14:32:02 »
Bu hafta sonunu iple çektim, sonunda geldi çattı arkadaşla giriştik hasretimizi giderdik çok şükür.

Arılığımızın son hali.

Sarıcalarla başımız dertte, dün 4 tane tuzak koyduk kovanları çok rahatsız etmeye başladılar.

Genel olarak kendi kovanlarımın katlarını alıp sıkıştırmıştım, dün itibariyle kovanlarım 10 çerçeve ve bal stokları güzel, yakın çevremizdeki pürenler açmadı fakat çerçevlerde  sarı ve mor polenler gözlemledik, arılığımızın 500 metre ilerisinde mısır tarlası 1 km ilerisinde yonca ekili sanırım bu sıra ordan yararlanıyorlar çünkü bal mevcudu fev kaladenin fevkinde :) hatta dün arılara yine bal verecektim şerbet niyetine veremedik mevcutlardan dolayı bu arada böyle giderse önümüzdeki hafta kat atmak icap edecek :) fakat son ana kadar bekleyeceğim.

Arkadaşımın 1 kovanında garip bir durum oldu şöyle ki, 7 çerçeve arı mevcudu var, hepsinde sırlanmış bal var falat ne kapalı ne günlük yavru yoktu. Dedik ana heralde mefta ara tara hiçbir yerde yok, sıkıntı olsa arı bu kadar güzel çalışmaz fakat yavru namına bişeyin olmamasıda bizi korkuttu. Her ihtimale karşı başka kovandan günlük yumurtalı çerçeve atmaya karar verdik, kovan üst tahtasını örterken ana arının kovan kapağının kenarında uyuşuk vaziyette durduğunu gördüm  :'( alıp çerçeveye yerleştirdik, arılar etrafını sardı fakat besleme yapmak içindi sanırım şiddet sezmedik :)
Sonuç olarak ana arının bi şekilde üst tahtanın üstüne çıktığını ve ordan inemediği kanısına vardık. 2 gün sonra gidip inceleyeceğiz inşallah anayı katletmemişlerdir, aksi halde kendi ayaklarına kurşun şıkmış olacaklar bu mevsimde.

Bu arada kovanlarımda hala erkek arı var hatta birini sarıcalar yakalamış götürüyordu, yukardaki resimde mevcut.

Geçen hafta sonu arılara besleme yapmadığıma pişman oldum. Şuanda hava sıcaklığı max 15 dereceye çıkıyor üstten besleme yapsam sakıncası olurmu acaba?

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #184 : Ekim 04, 2013, 16:36:49 »
Hiçbir sakıncası olmaz.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

• Ana Arı
« Yanıtla #185 : Ekim 06, 2013, 12:27:02 »
Dün yaptığım kontorolde, arkadaşımın geçen hafta test çerçevesi verdiğimiz kolonisi, mevcut baygın anayı öldürmemekle birlikte verdiğimiz günlük yumurtaya 2 adet yüksük ördü :(  diğer günlük yumurtaları dışarı attı. Geçen hafta baygın vaziyette bulduğumuz ana arı hala yaşıyor fakat aynı baygınlıkta çerçeve üstünde taklalar atıp duruyor. Bundan sonra çıkacak anadan %98 hayır gelmeyecek. Zayıf kolonilerle birleştireceğiz artık.

• Ana Arı
« Yanıtla #186 : Ekim 18, 2013, 14:00:30 »
Geçen hafta sonu pürenler açmıştı tektük, Halil abi kovanlara geçen hafta baktığımızda polen ve bal geliyor çerçevelerde sırlar yapılmış vaziyette fakat taşan yok :) açta yok. Geçen haftaki kontrolde hala kovanımda erkek arı vardı, bu duruma en çok ana arısı mevta olan arkadaş sevindi :)

Bunlar arkadaşımın sıkıntılı kovanından, 5 ekimde ki konrolde yüksük vardı, 12 ekimde yüksükler yok oldu hiçbir şey yoktu baygın anayı da göremedik, bu hafta sonu hava müsait olursa yine konrol var.

Bu yıl gördüğüm sarıca arıyı daha önce hiç görmedim. Az da olsa tuzağa düşürdük. :(

Şuanda en büyük sıkıntım varoa ile mücadele için formik asit uyguladığımız kovanlarımızda aradan 15 gün geçmesine rağmen, geçen hafta sonu polen tuzaklarını temizlerken yine ölmüş olan varrolar vardı bi anlam veremedim?

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #187 : Ekim 18, 2013, 18:24:37 »
Şuanda en büyük sıkıntım varoa ile mücadele için formik asit uyguladığımız kovanlarımızda aradan 15 gün geçmesine rağmen, geçen hafta sonu polen tuzaklarını temizlerken yine ölmüş olan varrolar vardı bi anlam veremedim?

Varoa mücadelesinde tek başına formik asitin biz amatörleri yanıltabileceğini düşünüyorum ben...

Uygulanan dönemde dökülme yoksa Varoa yok kanısı uyandırıyor...

Oysa ki tüm varoalar kapalı gözlerde iş başında olabiliyor...

Sanırım şerit ile mücadele yöntemini kullanıp ek olarak uygun dönemlerde formik asitle desteklemek en doğrusu...
Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

zulfu tnk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #188 : Ekim 18, 2013, 20:46:34 »
Bende seneye formik verdim dokulmedi mi ,  verecem oksit buharlastirmayi.
Isi saglama almak lazim haklisiniz Ali bey..

• Ana Arı
« Yanıtla #189 : Ekim 18, 2013, 22:09:13 »
Varoa mücadelesinde tek başına formik asitin biz amatörleri yanıltabileceğini düşünüyorum ben...

Uygulanan dönemde dökülme yoksa Varoa yok kanısı uyandırıyor...

Oysa ki tüm varoalar kapalı gözlerde iş başında olabiliyor...

Sanırım şerit ile mücadele yöntemini kullanıp ek olarak uygun dönemlerde formik asitle desteklemek en doğrusu...

Ali abi, formik asit kullandığım dönemde dökülme oldu hemde bayağı döküldü. Fakat yine de işi sağlama almak için farklı yöntemlerde denemek lazım. Vamitrat-va var elimde şimdilik yarın bi şekilde onu kullanmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #190 : Ekim 18, 2013, 22:16:02 »
Ali abi, formik asit kullandığım dönemde dökülme oldu hemde bayağı döküldü. Fakat yine de işi sağlama almak için farklı yöntemlerde denemek lazım. Vamitrat-va var elimde şimdilik yarın bi şekilde onu kullanmayı düşünüyorum.
Numan kullandıktan sonra bir kaç saat sonra kontrol et ve akşama bizimle sonucu paylaş lütfen.

Eğer onlarca varroayı canlı vaziyette tablada görürsen peşlerini bırakma ilaçlamayı sonuna kadar devam ettir.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

• Ana Arı
« Yanıtla #191 : Ekim 18, 2013, 22:25:27 »
Mustafa abi, vamitrat vayı aldığımız yer uygulama için, körüğün içine tutuşturup kovana körükleyin dedi lakin ilaç üzerinde kullanım için çerçevelerin arasına asarak uygulayın deniyor. Şimdi onu araştırıyorum daha önce böyle bir tecrübemiz olmadığı için açıkçası endişeliyim de.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #192 : Ekim 18, 2013, 22:35:38 »
  :)
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

• Ana Arı
« Yanıtla #193 : Ekim 18, 2013, 22:49:44 »
Mustafa abi tecrübesizliğimize verin garip garip sorular soruyoruz bazen kusura bakmayın, ilginiz içinde çok teşekkür ederim. Şahsen daha önce böyle bir uygulama görmediğim için bilgim yok. Şeridi tutuşturup çerçevelerin üstüne yatay şekilde yerleştirip kovan kapağını örtüyoruz doğru mu anladım acaba :)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #194 : Ekim 18, 2013, 22:54:21 »
Mustafa abi tecrübesizliğimize verin garip garip sorular soruyoruz bazen kusura bakmayın, ilginiz içinde çok teşekkür ederim. Şahsen daha önce böyle bir uygulama görmediğim için bilgim yok. Şeridi tutuşturup çerçevelerin üstüne yatay şekilde yerleştirip kovan kapağını örtüyoruz doğru mu anladım acaba :)

Numan kardeşim dalga geçmiyorsun değilmi.