ANA ARI > Ana Arı Verme Yöntemleri

Ana Arı Kabul Ettirme

(1/64) > >>

Mahmut ORHAN:
Merhaba arkadaşlar aranıza biraz önce katıldım samsunda yaşıyorum 2009 mayıs ayında 1 koloni edindim ve arıcılığa başladım bal sezonundan sonra arıyı böldüm ve şu anda ana arı sorunum var olayı olduğu gibi anlatacağım yorumlarınız benim için çok değerli olduğundan rica ediyorum bildiklerinizi ve düşüncelerinizi yazınız.

şu anda biri 4 diğeri 5 çıtalık 2 kolonim var ikisindede yaptığım ana arı kontrollerinde ana arıya rastlayamadım yumurtlama süresini bekledim ve yaklaşık 15 gün geçmesine rağmen yeni yumurtada yok 2 adet karniol cinsi ana arı aldım aldığım kişiye durumu anlattım oda garanti olsun ana arıyı bulamamış olabilirsin diye ana arıları hiç bi yerini açmadan kovana yerleştir ve 4 gün bekle içerde ana varsa bile 4 günde bu kaliteli ananın kokusuna alışırlar ve diğer arıyı keser dedi 4 günsonrada ana arıyı açarak dışarı çıkar dedi bende aynen öyle yaptım bu gün 3. gün kısmetse yarın çıkaracağım olayın akışı doğrumudur öğrenmek istiyorum hepinize şimdiden teşekkür ederim.

Kemal68:
Bende sizin gibi yeni arıcıyım ve şimdiye kadar ana kabul ettirmede 4 te 4 başarılı oldum.  Anasız kovanlara ana kafesini yerleştirdikten sonra 2 gece geçirmesini bekleyip anayı serbest bırakıyorum.

Fakat kovanda ana varda siz göremedi iseniz arıların yeni anaya tavrı ne olur onuda bilmiyorum açıkçası.

Mahmut ORHAN:
bende bu konuyu çok merak ediyorum ana arıyı satatın talimatı doğrumu acaba yoksa yarın benim ana arılar diğer işçiler tarafından öldürülecekmi merakla bekliyorum

Halil BİLEN:
Ana arıyı kimin sattığını bilmiyoruz ama şüpheli durum şu...

"Bu kaliteli ananın kokusuna alışırlar."

Bu ifadeyi aynen söyledi ise ben direk şüphelenirim iyiniyetinden.

Çünkü nereden biliyorsa...

Gelelim sizin durumunuza...

Koloni sayısını arttırmak için yanlış bir zamanlama seçmişsiniz. Güçlü bir koloni ile kışlanması gerektiğini o kadar çok anlattılar ki arkadaşlar...

Haydi diyelim böldünüz... Bahara finalde büyük ihtimalle "0" koloni ile çıkma ihtimaliniz yüksek olsa da...

Bu koloni bölündüğünde bir ana arı varsa kovanların bir tanesi ana arılı olmalıdır.

Bölme sonrası anasız koloni de memeleri dikmiştir.

Ancak bölme öncesi kolonide larva var mıydı?

Bölme öncesi ana arı yok ise...

Anasız bir koloni / Anasız 2 koloni olmuştur. Bu durumda ana arı verilebilir.

Bir başka önemli konu ise bölmenin ne zaman yapıldığıdır.

Ne yapacağız peki?

Öncelikle kafesteki o çok kaliteli anayı önce cebinize alın...

Her iki koloniyi de hem ana arı varlığı hem yumurta varlığı hem de ana arı memesi yokluğu açısından kontrol ediniz.

Ana yok, yumurta yoksa ve memelerde yok ise ana arıyı kafeste tekrar veriniz.

Ancak eğer kolonilerde 2 ana olursa hangisi öldüreceğine sizin ana arıları aldığınız arıcı değil, arılar karar verir. Üstelik ana ne kadar kaliteli olursa olsun.

Dışarıdan gelen ana her zaman 0-1 mağlup başlar maça...

Ayrıca kullanıcı adı değiştirilirse daha rahat konuşuruz değil mi?

abadile:
Koloni bölerek çoğaltma işi ilkbaharda (mart- nisan) aylarında , zayıf kolonileri birleştirerek kış mevsimine güçlü girme işlemleride genellikle Eylül aylarında yapılmalıdır.Diye düşünmekte bu şekilde uygulamaktayım.
Tecrübe insanın yaptığı hataların bileşkesidir.
Genç arıcı kardeşlerime başarılar diliyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git