Gönderen Konu: Kafkas melezi arılar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara  (Okunma sayısı 25460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Kafkas melezi arılar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara
« Yanıtla #15 : Eylül 13, 2009, 11:46:49 »
Belli bir mesafe kaydeden bizler için nispeten bazı sıkıntıları gidermek kolay oluyor ama...

Yeni başlayan arkadaşlarımızın işi gerçekten çok zor.

Kimi dinleyecek, hangi uygulamaları yapacak? Kılavuz tutacağı kim olacak ki atasözleri genelde kılavuzu tarif eder.

İnternet teknolojisini yakalamış arkadaşlar bir bakıyor ki öne çıkarılmayı farkedemiyor ve ırka, ürüne talip oluyorlar.

Hayal kırıklığı yaşama şansı da yok ki çünkü kabahat her halikarda kendisinde oluyor.

Kafkas melezi bizim şu anda tartıştığımız konu...

Kafkas melezini kullanma şansını yakalamış ve diğer ırklarla mukayese etme imkanı bulmuş birisi olarak tabi ki söyleyeceklerimiz olabilir.

Arılıkta diğer ırklardan da mevcut ve bir ırk diğerine göre kendi başına öne çıkamıyor.

Yani şu ırk süperdir söyleminin yanında söylenmesi gerekenler hiç gündeme getirilmiyor.

Dünyada hiçbir ırk tek başına mükemmel değildir ki bunu gözlemleme şansını yakaladığımızdan rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Geçtiğimiz verimsiz yıl içinde Kafkas melezleri arılıkta en fazla bal veren kolonilerdi. Ancak bugün en çok takviye vermek zorunda kaldıklarım.

Takviye vermezsem kışı görmeleri bile belki de mucize...

Takviye veren ırklar ise Yerliler ve Muğlalar...

Yerlilerde hem bal hem kadro var... Üstelik en az varroa düzeyi onlarda görülüyor.

Muğlalarda kadro ve yavrulama faaliyeti maksimumda ama sıvı besleme sonrası stoklama beslemesinde en fazla desteği vermemiz gerekenler...

Kafkasa yavru takviyesi aldığımız Muğlalara, Kafkaslardan ballı çerçeve transferi yapacağız gibi...

Karniyollar...

Diğer bölgelerde yaşanan sıkıntıları da gözlemliyoruz ama uyum sorunu yaşadıkları kesin. Bizde de koloniye kabul ettirilmeleri ve kabul sonrası yaşadıkları uyum sorunları hala devam ediyor.

Bir şekilde ana arı üretimini amatörce yaptığımızdan başlarına birşey gelenlerin yerine yeni karniyol analar var da çakıyoruz tekrar aynı kolonilere...

Tutana kadar sıkıntı ancak tuttuktan sonra gösterdiği performansı bu yıl test etme imkanı bulan birisi olarak çalışılabilir bir ırk ama koloni yönetimini tam uygulayamayan arıcılar için büyük sıkıntı.

Hiç bir zaman tüm arılığımı Karniyol ırkına teslim edemem. Ancak arılıkta bulundurmakta fayda olduğunu da söylemeliyiz. Sakinliği konusunda sıkıntı yok ve özellikle şov arıcılığı için çok uygun...

İllaki tek ırk bulunduracaksın zorunluluğu getirilirse ve seç bakalım derlerse...

Şu ana kadar gördüğüm, uyguladığım ve uygulamayı planladığım işlere en uygun arı ırkı kesinlikle yerli arıdır.

Bunu söylemekte tezlerim nelerdir?

Bugün için en fazla hata telafi eden ırk yerli arı...

Sıvı teşvik beslemesine iyi cevap veren ırk yerli arı...

Varroa bulaşıklığına en az maruz kalan ırk yerli arı...

Bal stoğunu kullanmakta titiz davranan ırk yerli arı...

Bazı kolonilerin sert olduğu konusu ise yine bizlerin çözebileceği bir özellik olmasına rağmen negatif sayılabilir. (Sert olan oyunu terk eder kuralı gereği)

Ancak 2 ırk bulunduracaksın derlerse...

İşte burası çok zor...

Muğla ve yerli ırk derim...

3 ırk bulundur haydi bakalım derlerse...

Kafkas / Muğla ve Yerli arı...

Olur mu ya...

4 kat / 100 kilo bal garantisi verilen Karniyol neden ilk 3'te yok mu diyorsunuz?

Bende o zaman sorarım size...

Kim Karniyol arı ile bu yıl 4 kat yapmış ve 100 kilo bal almış?

Eğer ben aldım diyen varsa bulunduğu koşullarda Muğla ve Kafkas kombinasyonu ile çalışma imkanı versin ve finalde görüşelim.

Muğla / Kafkas kombinasyonu nedir ve bu nereden çıktı?

2 ırkın farklı davranışlarını isteklerimiz doğrultusunda yönetmek diyebiliriz kısaca...

Bir de sert ırklardan hep şikayet eder dururuz. Kuralı yukarıda yazmıştım ve basit bir kural...

Sert olanın anası gider. Bu kadar basit. Israrın anlamı yok. Koparın kafasını sert arının anasının...

Ancak sertlik kavramını da zamanlamaya göre analiz etmekte fayda var. Öyle bir an geliyor ki uysal olması gereken Kafkaslar bile tartışıldığı gibi sertleşebiliyor.

Irklar bir tarafa hepimiz arılıklarımızda amatörce ana arı yetiştirmeliyiz. Irk önemli olsa da diğer önemli şeylerde var...

Genç ana arı ırkı ne olursa olsun fark atar...

Varroa bulaşıklığı az olan koloni fark atar...

Bal stoğu olması gereken düzeyde olan koloni fark atar...

Sıvı besleme iyi bir rejimle yapılırsa ilgili koloniler fark atar. (Üstelik klasik besleme yöntemleri ile...)

Velhasıl...

İyi arıcı olmak ve arıcılığa farklı bir vizyonla bakmak önemli...

Öyle bir düzeye gelelim ki...

Hangi ırk verilirse verilsin bizlere o koloniler ile başarıyı yakalayalım...

Ancak en zor olanı söyleyeyim...

Sadece Kafkas melezi ile donatılmış bir arılığı yönet bakalım derlerse...

Kara kara kışın geleceğini düşünmek çok kötü...

Kafkas melezlerini kışlatabilme yeteneğini kazanabilmiş tüm arıcılardan edineceğimiz çok değerli bilgiler elbette vardır.

Benim en büyük şansım Kafkas melezi ile tek ırk olarak uzun yıllar çalışmış arıcıların deneyimlerinden faydalanıyor olmam...

Sn. Zeusfaber buyurun klavye sizde...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #16 : Eylül 13, 2009, 20:36:36 »
Sıra verilmesi güzel bir sevinç benim için.

Ben olaya iki türlü yaklaşayım.

1-Yerli arıcılar (Tarkya için)(Diğer bölgeleri çok iyi tanımıyorum):Kısa örnekler vereyim. Trakya da arıcılık yapıtığımıza göre ben arıda yaz özellikle ayçiçek zamanından önce muğla ekotipini, kış döneminde de karniyol olduğu söylenen ama yakın zamanda inşallah ne olduğunu daha rahat ortaya koyacağımız Kırklareli ekotipini veya genellersek Trakya ekotipini tercih ederim. Sen yapıyormusun iye soranlara elimdeki muğla ırklarını ayçiçek öncesi yerli ırklar il destekleyip bala yürümelerini kolaylaştırdığımı söyleyebilirim. Ama arı içinde sürekli ana değiştirmek zor. Bir nevi koloni destek sitemini ırk ayırımlı koloni desek sistemi gibi kullanıyorum diyebilirim. (Sonuçta Muhsin Hocanın öğrencisiyiz.) Ama arılarımı kışa girerken özellikle toparlamak istediğimde bırakacağım anaların Trakya ekotipi olmasını tercih ediyorum. Elimde kalan güçlü muğla ırklarını da bir sonraki yıl bölüp yine desteklemeler ile bla yönlendiriyorum. Bu kadar zahmetten sonra sen çok bal alırsın dememeniz lazım, çünkü bu yıl 150 arıdan aldığım bal sadece 35 teneke oldu ama bunda biraz da bu yıl arı satışı yapmamın ve arılarımı 1'e 2 civarında çoğaltmamın da etkisi oldu. Bu durumda bal mı arımı sorusunun cevabını daha sezon başında ortaya koymak gerekliliği de oratada. Bu konu uzunca bir yazı çeker. Ama arılığımda hemen hemen her arı ırkıdan biraz bulunuyor. Trakya ekotipi, gelibolu ekotipi, kafkas melezi, anadolu melezi, muğla melezi gibi. Bu yıl bana en fazla balı veren ve şu anda en sağlam durumda görünen ırk Gelibolu melezi (ne yazık ki elimde adece bir koloni bu şekilde). Bu yıl biraz geç elde edebildiğim malzemeler nedeniyle eğer seneye sağ çıkarabilirsem bu ekotipin üzerine gitmeyi düşünüyorum. Komik olan ise bu koloninin anasını mart sonunda sönmek üzee olan kolonimden almış olmam. (Snme sebebi benim hatamdı) Anası neredeyse açlıktan ölmek üzereydi. 4 çıtalık bir bölmeye ana oldu ve biraz destekle bal öncesi benim istediğim kıvama girdi.

2-Gezginci arıcılık: Nereye, ne zaman ve neden gidiyorsun bunu bir kere değerlendirmek gerekiyor bu tezimde. Elinde gezerkn bal almayı düşündüğün yöreye ait ve kışlama yapacağın yöreye ait analar bulundurarak hareket etmek bu tezimin özeti. Ama hali hazıdaki bölge bilgilerime göre burda şu şurda bu diyemiyorum. Basitçe anlatmak gerekirse; Muğla'ya çama gideceksen arılarının anasının en az 45 gün evvelden Muğla ekotipi ile değişmesi gerektiği. Eğer oradan Antalya'ya (veya benzeri bir yere) kışlamaya ineceksen yumurtası bol olan Anadolu melezi bir ekotip ile yola çıkma gerekliliği. Bu maddeyi yöre arılarını tanıyanlar daha da açabilir.

Yukarıda iki madde halinde kendimce bir şeyler anlatmaya çalısam da yaşadığımız deneyimler ve konuyu iyi bilenlerin bize anlattıkları kendi ekotipinizden vazgeçmeyin uyarısı. Bir başka örneğim ise işi iyi bildiğini düşündüğüm bir abimin uyarısı bu konuda. "Son 10-15 yıla bakıyorum da bu bizim Trakyadan anadoluya doğru sürekli bir arı satışı oluyor, ama şu Kafkas analar ile yaşadığımız kötü deneyimden sonra (TKV vakfının Trakya bögesindeki ana arı satışlarını kastediyor) bizden ben halen rastlamadımdoğudan arı satın alanına" derdi. Bundan 10-15 yıl önce birileri rant için Kafkas arısını önerdi sürekli ve gerçekten birileri ceplerini oldukça doldurdu. Şimdi ise saf Kafkas anasını alıyoruz ve kendi kullanım melezlemelerimizi yapıyoruz. Daha doğrusu bize bunu öneriyorlar. Birileri herkez kedi bölgesindeki arı ile çalışmalı yoksa bu kaynaklar kaybolacak derken yine bir başkaları ama aynı topluluğun üyelerinden bize kullanım melezlemesini öneriyorlar. Bu iş F1 sonrasında da G1, G2 diye gidiyor. Benimburada anlatmak istediğim tüm bunları es geçtiğimizde kendi arılarımız içerisindeki izleme takip sistemleri ve bunların sonuçlarının değerlendirilmesi.
Nasıl mı? Hemen hemen herkes arılarının içerisindeki en hırçın koloniyi ve en sakin koloniyi tanır. (tanımıyorsa bu işi bıraksın zate) Fakat bu bilgiyi hiç keni lehine kullanmaz. Çünkü hırçın arı hırçındır ama elde bir kolonidir ve ona kıyamaz. En basitinden şunun anasının kafasını koparayım yerine de hırçın olmayandan günlük verip yaptığı memelerden de sadece hırçın olmayandan gelen çerçevelerdekini bırakayım demez. Varoa işinde kaçımız arılardaki varroa temizleme davranışında haberdarız. Veya kaçımız varroa ilaçlamasını kovan dip tahtasına dişen varroaları sayarak yapıyoruz. (Ben de zamanı geldi atayım şu ilaçları diyenlerdenim ama kendimi de kınıyorum bu şekilde) Daha bir çok konu var aslında. Mesela beğendiğimiz 5 kolonide erkek arı üremesini teşvik edip diğerlerinde ama keserek ama bozarak kolonilerin erkek hatlarını istediğimiz özelliktekilerden oluşturmak aklımıza geliyor mu? (Hemen günah diyenleri veya yazık diyenleri duyuyorum.) Bu konuyu halen hırçınlık testinin top deneyi ile yapılıp yapılmadığını sorarak sonlandırayım. Arıda hırçınlığı etkileyen o kadar çok faktör varken 15 gün boyunca kaç arının bir topu sokmasına bakarak karar vermek ne kadar bilimsel.

Bir kere halen Teknik Arıcılık yaptığımızı kabullenmiyoruz. Arıları kovana niye soktuk? Bunu düşünmek lazım.

Sayın Prof.Dr.Aykut KENCE ile bir konuşmamızda bundan 15 yıl önce Hatay ekotipinden numune almak isin Hatay bölgesine gittiğinde sadece 1 gün içerisinde istedikleri kolonilere ulaşabildikllerini söylerken son yıllarda en az bir haftalarını bu işe ayırmak zorunda kaldıklarını iletiyordu. Ama geçtiğimizyıllarda Hatayda gerçekleşen yoğun arı ölümlerinden sonra kalanların çoğunda Hatay ekotipini gözlemleyebildiklerini anlatmıştı. Veya aynı şekilde Anadolu ırkını aramaları sırasında o kadar çok zorlandıklarını anlatı ki sürekli bahsettiğimiz Anadolu Irkını yok olmak üzere olabileceğini bahsetti.

Son olarak ülkemizde nerden baksan 5-6 farklı arı ırkı ve bunların altında belki de 100'den fazla ekotip var. Fakat ekonomik kaygılar sonucu bir çok ekotip ama İtalyan ile ama kafkas ile değiştirilir hale gelmiş. Çok geç olmadan ırklar hakkında şu anda yürütlen çalışmaların bir yerlere varmasını ümit emekten başka elimden bir şey gelmiyor. Kafkasa yapıan yatırım biraz da Anadolu ırkına vey diğr ırklarımıza doğru kayar inşallah.

Hakan TURAN
Ziraat Mühendisi
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Şeref ULAŞ

• Pupa
  • Yer: Salihli/Manisa
    • http://serefulas.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
« Yanıtla #17 : Eylül 14, 2009, 00:41:49 »
Sayın Arkadaşlar,

Açıklamalarınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Gerçekten cevap veren arkadaşlarımın araştırmaları,bilgileri ve konuya yaklaşımları beni mutlu etti.

15 sene önce 2 yıl uğraştığım arıcılığın tabiki çok geliştiğini ve teknik yapıldığını yeniden başladığım şu 1 senedir beni arıcılığa dahada bağladı.

Benim yöremde yapılan arıcılığın halen ilkel medotlarla ve bilgilerle yapıldığını görmek beni çok üzüyor.

Gördüğüm ve izlediğim kadarı ile bilgisayardan ve teknik bilgilerden faydalanan çok az arkadaş var.

Hepinizin eline sağlık.

Saygılar

Şeref ULAŞ/SALİHLİ   

BEŞİĞİ SALLAYAN EL , İSTER SELAMETE , İSTERSE FELAKETE GÖTÜRÜR

http://picasaweb.google.com.tr/serefulas

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #18 : Ekim 30, 2009, 16:33:29 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR YAZMIŞ OLDUĞUNUZ YAZILARI YENİ OKUYABİLDİM KONUYU AÇMASINDAN DOLAYI ŞAREF BEYE VE VERİLEN BİLGİLERDEN DOLAYI MODERATÖRLER İLE HAKAN VEYUSUF BEYE TEŞEKKÜRLER.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı Şeref ULAŞ

• Pupa
« Yanıtla #19 : Mayıs 31, 2010, 23:38:52 »
Değerli Arkadaşlarım,

Geçen senenin (2009) başında Macehel A.Ş.arıcılıktan almış olduğum F1 melezlerinin hırçınlıklarından bahsetmiştim.

Bu durumu sizlerle paylaşdığım gibi aynı bilgileri ilgili firmanın sorumlusu Sayın Mehmet Ceylan Beyle de paylaşmıştım.

2010 sezonunda yeni arılar ile değiştireceklerini söylemişlerdi.

Nitekimde öyle oldu.Bu sabah kargodan aradılar arılarımın olduğunu ve teslim almam gerektiğini söylediler.

Verdikleri sözün arkasında duran Tema Vakfı neznindeki Macehel A.Ş ' ye ve Mehmet Ceylan Beye teşekkür ederim.

Saygılarımla

Şeref Ulaş/Salihli

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #20 : Mayıs 29, 2011, 21:35:39 »
Şeref Bey merhaba;
Elinizdeki kafkaslarda yağmacılık eğilimi nasıl.Sorun var mı?

Çevrimdışı Şeref ULAŞ

• Pupa
« Yanıtla #21 : Haziran 12, 2011, 21:17:19 »
Hakan Bey merhaba,

Kafkas arısını yerli ırk ile değiştirdim.
Yaklaşık 2 sene baktım ama fazla bir yağmacılık görmedim.Belkideki kovanların tamamı güçlüydü.

Çevrimdışı Akgül

• Larva
  • **
  • "Yaratılanı sev yaratandan ötürü " (Yunus Emre)
« Yanıtla #22 : Haziran 13, 2011, 03:29:18 »
2010 yılı Haziran ayında Tema Vakfından iki adet Kafkas F1 melezi ana arı getirtip buradaki Muğlalı bir arıcı abiye beşer çıtalı iki koloni bölme yaptırıp anaları verdim.İki anayıda arılar kolayca kabul etti.Arılar yaza nasıl girdiyse öyle çıktı (beşer çıta arı,altı-sekiz kilo civarı balları vardı)Eylül ayında iki koloniyide sonbahar şuruplamasına(bire iki) başlattım.Analardan birisinin yumurtlaması çok hızlı bir düşüş gösterdi.Aynı zamanda bu koloni  şurubu tüketmemeye başladı.Tahminen Eylül ayına beş çıta giren bu koloni Ekim ayının sonunda bir çıtaya kadar düştü.Eşek arılarıda rahat bırakmadı ve koloni söndü(ana yumurtlamadığından sonucu tahmin etmiştim ve kovanları kuvvetlide birleştirmeyi düşündüm ama biraz anaya acıdım birazda havalar soğursa diye umutlandım,şimdi pişmanım birleştirmediğim için).Diğer ana ise şuruplamaya iyi cevap verdi.Oldukça iyi yumurtladı.Dört çıtadan yedi çıtaya çıktı.Petek ördü.Şuruplamayı Ekimin sonunda bırakmasaydım tahminimce daha petek örüp yavrulamaya devam edecekti.Yalnız soğukların başlamasından korktuğum için şuruplamayı kestim.Yedi çıtaya çıkarken sadece yavrulu çıtasını değil aynı zamanda bal stoğunuda arttırdı.Beslemeyi kestiğimde tahminimce on kilo civarı balı vardı.Kıştan çok az bal tüketmiş olarak (bir veya iki çıta kadar) tahmini dört çıta arılı,altı-sekiz kilo ballı olarak çıktı.Tahminimce sonbahar oldukça sıcak geçtiği için arı bu kadar azalmıştı.Sonbahar ve ilkbaharda Varroa ilacı kullandım(kırk günlük şeritlerden-yasak diye ismini yazmıyorum-)Baharda erken gelişmeye başladı.Burada Kiraz ağaçları çiçek açmaya başladığında (15 Nisan gibi) ikinci katı verdim.Kiraz çiçeğinde çok hızlı gelişti.On beş yirmi günlük periyodda on sekiz çıtaya ulaştı.Sonra zirai ilaçlama nedeni ile arıyı taşımak zorunda kaldım.Şu anda üçüncü katı verdim.Kovan yirmi çerçeve üçüncü katta ise üç temel petek neredeyse kabartılmış vaziyette.Forumda bahsedilen yavrulu peteklerde beyazlatılmış bal kemeri tahminen on beş gün önce başladı.Şuruplamayı normal havalarda iki su bardağı bire bir yağışlı havalarda yarım litre bire bir bazen bire iki yaptım.Stokladıklarını gördüğümde kestim.Sönen kolonim daha sakindi.Yaşayan biraz daha hırçın.Gariptir körükle açınca hırçınlaşıyorlar.Körüksüz daha sakinler.Sakin muayene yapıldığında neredeyse hiç saldırmıyorlar.Kovan savunmaları iyi(sonbaharda eşekarıları baya saldırdı oradan biliyorum);sönen kovanı yağmaladıklarını tahmin ediyorum.Bu ana hiç ölmese de sürekli onunla çalışsam diyorum ama ne yazık ki imkansız.Bu vasıflarda bir Kafkas melezi daha bulabilir miyim bilmiyorum.Ben çok memnun kaldım.Ama diğeri forumlarda kötülenen kafkaslar gibiydi.Arıcılık maceramın özeti bu(gerçi özeti biraz geçti sanırım).Bu başlığı görünce paylaşmak istedim.Teşekkürler.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #23 : Haziran 14, 2011, 08:02:30 »
Özellikle yeni başlayanlar için zor bir durum ama Saf Kafkas edinerek, bölgenizde melezlemenizi tavsiye ederiz.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Akgül

• Larva
  • **
« Yanıtla #24 : Haziran 22, 2011, 23:09:14 »
Tavsiyeniz için teşekkür ederim Halil Bey.Mesajı bugün gördüğüm için teşekkür etmem de gecikti kusura bakmayın.Mesajımda yazdığım gibi şu anda bir kolonim var.Yöremdeki arıcı abilerimiz ve çok önceleri bir süre hobi arıcılık yapan babam  bena ille arıyı böl iki kovan yap diye baharda çok baskı yaptılar.Daha önce de okuduğum kitaplarda en verimli koloninin ortalama 80 bin arılı koloniler olduğu bunu da takriben iki katlı Lagstroth kovanların karşılayabileceğini okumuştum.Zaten yöremizde hemen her arıcı abimiz eski yöntemi kullanıyor.Ben de farklı bir şey denemek istedim(şu anda üçüncü kata yeni çıkan kolonimi bölmem konusunda babam ısrarını sürdürüyor.Fakat ben diretiyorum.)Bal hasadından sonra fakat nektar ve polen akışı tamamen bitmeden tahminimce en az 20 çıtalı olacak olan bu arımı ikiye veya üçe bölerek yeni oluşturacağım kolonilere döllenmiş ana arı alarak vermek istiyorum.Fakat tek endişem mesajımda bahsettiğim sönen koloninin anası gibi bir anaya daha sahip olmak.Yani sonbaharda yumurtlamayı kesecek bir anaya.Eğer mesajınızdan doğru anladıysam bana döllenmemiş saf kafkas ana arı alıp buradaki çoğu muğla asıllı erkeklerle çiftleştirerek kullanmamı öneriyorsunuz ,değil mi?

Çevrimdışı Akgül

• Larva
  • **
« Yanıtla #25 : Haziran 22, 2011, 23:16:00 »
Geçen sene Tema Vakfı arıcılık yöneticisi Mehmet Bey'le yaptığım konuşmada bana saf kafkas ana yerine F1 melezini tavsiye edip göndermişti.Sanıyorum yapacağımız bölmelere anayı kabul ettiremeyeceğimizden endişe ederek hem benim iyiliğimi hem de saf kafkas ana arılarının iyiliğini düşünerek böyle bir tavsiyede bulunmuştu.Bölme işlemini yapan kendisinden arı satın aldığım Muğlalı arıcı abimize de güvenememişti sanırım.Fakat siz tecrübeli abilerimiz yol gösterirseniz bu sene saf kafkas almaya cesaret edebilirim .Teşekkürler.

Çevrimdışı Yusuf GÜRBÜZ (Formen)

• İşçi Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR 0 532 7770309
  • Yusuf GÜRBÜZ
    • UYANIKARICI
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 100~850~1400
Ynt: Eskişehir, Kafkas Melezi Arılar
« Yanıtla #26 : Haziran 23, 2011, 09:55:28 »

Saf Kafkas alın ve F1 ana arılarımızı kendimiz üretirsek.  Çiftleşen erkekler, 8/10 yöremize uyum sağlamış ve 2/10 uyum sağlamamış olsun. Bu ana arının işçileri de yarı yarıya sakindir. Dışardan alınan F1 analardan daha çok bal yapar.  Bunun nedeni, kendi yörenizin erkekleri ile çiftleştiklerinden. Sizin yörenin arısına daha yakındır. Bu F1 anadan sonraki F2 ana arıları saldırgan olabiliyorlar.

Ben bu gün 2 adet saf ( Posof) Kafkas sipariş ettim.

Saf Kafkas alın.

Kullanacağınız Kafkas F1 ana arılarını kendi yörenizde yetiştirin.

Saygılarımla

Çevrimdışı Hüseyin ŞEN

• İşçi Arı
  • Yer: ÇORUM
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 800-1200
Ynt: Eskişehir, Kafkas Melezi Arılar
« Yanıtla #27 : Haziran 23, 2011, 10:19:48 »

Saf Kafkas alın ve F1 ana arılarımızı kendimiz üretirsek.  Çiftleşen erkekler, 8/10 yöremize uyum sağlamış ve 2/10 uyum sağlamamış olsun. Bu ana arının işçileri de yarı yarıya sakindir. Dışardan alınan F1 analardan daha çok bal yapar.  Bunun nedeni, kendi yörenizin erkekleri ile çiftleştiklerinden. Sizin yörenin arısına daha yakındır. Bu F1 anadan sonraki F2 ana arıları saldırgan olabiliyorlar.

Ben bu gün 2 adet saf ( Posof) Kafkas sipariş ettim.

Saf Kafkas alın.

Kullanacağınız Kafkas F1 ana arılarını kendi yörenizde yetiştirin.

Saygılarımla

Haziran başında bende 2 adet saf Kafkas almak için aradım.
Ağustosun ilk haftasına sipariş alıyoruz dediler
Almayı düşünen arkadaşlar , şimdi ararsa Ağustos gibi ancak ellerine ulaşır selamlar.