Gönderen Konu: PLASTİK PETEK  (Okunma sayısı 2161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasin erol

• Boş Petek
  • Yer: İSTANBUL
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
PLASTİK PETEK
« : Eylül 02, 2013, 11:38:49 »
SELAMÜN ALEYKÜM     Değerli ustalar  plastik enjeksiyonla üretilmiş bir plastikten veya gıdada kullanılan bir maddeden yapılmış bir petek kullanılabilirmi böyle bir ürün varmı ? merak ettim. bal sağımı yapan ve kovan sayısı fazla olan arıcılar için kullanışlı olacağını düşünüyorum fakat böyle bir malzemenin arılar üzerindeki etkisi hakkında hiç bir bilgim yok........

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: PLASTİK PETEK
« Yanıtla #1 : Eylül 02, 2013, 11:44:45 »
O tür ürünler var. Fakat yurtdışında ve yurtiçinde kullanımı yaygınlaşmadı.

Balmumunun verdiği performansı hiç birisi yakalayamıyor.

Bu tür ürünler, sanılanın aksine, profesyonellerin değil amatörlerin ilgisini çekiyor.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
« Yanıtla #2 : Eylül 02, 2013, 14:57:19 »
Komple plastik petek için şöyle bir tezim var sadece, biz ne kadar dikkat etsekte, balmumunun içeriğini "mutlak" kontrol etme imkanımız bulunmamakta, ancak bu tarz bir ürüne, saf olduğunu bildiğimiz kendi balmumuzu fırçayla sürüp, ürettiğimiz süzme balın "tarihçe"sini daha iyi kontrol edebiliriz diye düşünüyorum ancak arılar bu ürüne yeterince itibar etmiyorlar, nedeni bizdeki ürünün hakkıyla
( yabancılardaki örneği gibi) yapıldığını düşünmüyorum, neticede denendi ve olumsuz sonuç aldık, daha iyi bir ürün çıkarsa onu da deneriz

Çevrimdışı muratgkr

• Boş Petek
  • Yer: İSTANBUL
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2019, 14:39:10 »
Komple plastik petek için şöyle bir tezim var sadece, biz ne kadar dikkat etsekte, balmumunun içeriğini "mutlak" kontrol etme imkanımız bulunmamakta, ancak bu tarz bir ürüne, saf olduğunu bildiğimiz kendi balmumuzu fırçayla sürüp, ürettiğimiz süzme balın "tarihçe"sini daha iyi kontrol edebiliriz diye düşünüyorum ancak arılar bu ürüne yeterince itibar etmiyorlar, nedeni bizdeki ürünün hakkıyla
( yabancılardaki örneği gibi) yapıldığını düşünmüyorum, neticede denendi ve olumsuz sonuç aldık, daha iyi bir ürün çıkarsa onu da deneriz
sonuçlar nasıl plastik petek kullanmalımıyız.