Gönderen Konu: ana arı  (Okunma sayısı 4691 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zooteknist

• Boş Petek
ana arı
« : Eylül 14, 2009, 00:49:23 »
Merhabalar

Kovanda yeni çıkan genç ana arıyı  çiftleşme uçuşuna çıkarmadan  kovana erkek arılar koyup kovan uçuş deliğini kapatıp uçurmasak ana arı kovan içinde erkek arılarla çiftleşir mi? Hiç  deneyen veya bilen var mı? Ana arı çiftleşmek için mutlaka uçuşa çıkması mı gerekir?

Çevrimdışı hasan44

• Larva
  • **
  • Yer: Malatya
Ynt: ana arı
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2009, 09:20:25 »
Ana arının kovan içinde çiftleşip çiftleşmediğine ilişkin yapılmış denemeler var olduğu bir çok kaynakta geçiyor.Daha bu güne kadar uçuş yapmadan döllenmenin olduğunu hiç bir yerden okumadım.Bilindiği gibi doğanın varılığında arılar çok önemli,bunun içinde doğal seleksiyon olması şart.En güçlülerle çiftleşerek,güçlü olan nesillerin devamını sağlıyor.Bunun içinde kendisiyle en yükseğe uçanlarla çiftleşiyor.Çietleşme içinde erkek arı toplanma bölgesini seçiyor,ama çiftleşme uçuşuna çıkarken diğer kovanlardaki erkekleride uçuş hormonu salgılayarak davet ediyor.Bundan dolayıdırki suni döllenme hariç bu mümkün değil.
Arı bir kovan dolu sırdır.
İçinde düzen birdir.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #2 : Eylül 14, 2009, 10:19:58 »
Anaarı kapalı ortamlarda çiftleştirilebilse, suni döllemeye hiç gerek kalmaz.

İstediğiniz nitelikteki erkeklerle ana arıyı bir kovana kapatırsınız olur biter.

Tarih boyunca ana arının kontrollü çiftleştirilme deneyleri defalarca yapılmış. Örneğin çok büyük çadırlar yapılarak ana arının bu çadır içinde uçarak çiftleşmesine çalışılmış.

Ama bu tür çalışmaların hiçbiri başarılı olamamış.

Halk arasında kovan içinde de çiftleştiğine dair inanışlar var. Fakat ana arı kovan dışında, uçuş esnasında çiftleşiyor. Zaten kendi kovanı içinde çiftleşse, yakın akrabalı çiftleşme olacağı için bir çok genetik problem çıkar.

Çevrimdışı zooteknist

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2009, 12:33:27 »
Cevaplarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı umut

• Larva
  • **
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 12 (azaltmak zorunda kaldım)
  • Rakım: 1613-2450
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2010, 19:03:34 »
valla arkadaşım keşke dediğin gibi bakire ana kapalı ortamda çiftleşebilse. o zaman arkadaşların dediği gibi  suni tohumlamaya gerek kalmazdı. elde çiftleştirme teknikleri var evet. ama bunlar deney amaçlı sanıyorum. Bakire ana ince metal tele tutturulur ve ana arı çiftleşme feromonları sürülür seçilen erkek arılar da ana arının olduğu yerde salınır ve çiftleştirilir. ama zor birşey ve herzaman da erkekleri cezbetmiyor. ben denedim fiyasko oldu. şu an sezonunda günde 4-5 tane suni tohumlama yapıyorum daha iyi oluyor.

Çevrimdışı Nebi

• Ana Arı
  • Yer: Azerbaycan.Xızı
  • Mesleyim-Baş Mühasebe
  • Kovan Sayısı: 25 kovan arı +10 ana arı kutusu(arılı)
  • Rakım: 900
« Yanıtla #5 : Şubat 13, 2013, 09:14:28 »
Ana ari kac metrede ciftlesir?
Ne güzelmiş arıcılık.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #6 : Şubat 13, 2013, 10:46:39 »
Ana ari kac metrede ciftlesir?

Sayın Nebivs,

Konuyla ilgili iki link vereceğim ki; sadece kaç metre yüksekte olduğu ile sınırlı kalmayın.  :) 

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=5148.msg59854#msg59854

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?PHPSESSID=4pdn72mg1mbgg2rl0n8u6jms57&topic=6424.msg86024#msg86024
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Nebi

• Ana Arı
  • Yer: Azerbaycan.Xızı
  • Mesleyim-Baş Mühasebe
  • Kovan Sayısı: 25 kovan arı +10 ana arı kutusu(arılı)
  • Rakım: 900
« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2013, 11:12:46 »

Sayın Nebivs,

Konuyla ilgili iki link vereceğim ki; sadece kaç metre yüksekte olduğu ile sınırlı kalmayın.  :) 

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=5148.msg59854#msg59854

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?PHPSESSID=4pdn72mg1mbgg2rl0n8u6jms57&topic=6424.msg86024#msg86024

Ellerinize saglik Cahit abi. Tesekkur ederim deyerli bilgileriniz icin.[/b][/size][/color]
Ne güzelmiş arıcılık.

Çevrimdışı Murat Polat

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #8 : Ağustos 22, 2015, 16:28:14 »
valla arkadaşım keşke dediğin gibi bakire ana kapalı ortamda çiftleşebilse. o zaman arkadaşların dediği gibi  suni tohumlamaya gerek kalmazdı. elde çiftleştirme teknikleri var evet. ama bunlar deney amaçlı sanıyorum. Bakire ana ince metal tele tutturulur ve ana arı çiftleşme feromonları sürülür seçilen erkek arılar da ana arının olduğu yerde salınır ve çiftleştirilir. ama zor birşey ve herzaman da erkekleri cezbetmiyor. ben denedim fiyasko oldu. şu an sezonunda günde 4-5 tane suni tohumlama yapıyorum daha iyi oluyor.
Umut,  suni tohumlama derken.?  Biraz acarmisin lutfen

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #9 : Ağustos 23, 2015, 03:14:01 »
Ana ari, erkek arilarin bir araya ciftlesmek icin toplandiklari yerde ciftlesir.
Bu ciftlesme bolgesinin disinda ucan ana ariyi dollemek icin erkek arilar tesebbuste bulunmazlar, mesela 10 metre uzagindan gecse bile.
Eger ana ariyi ince tel ucunda bu erkek ari toplanma sahasinda ucurursan erkek arilar ilgi gosterir.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.