Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

ARICILIK TAKVİMİ => Yaz Dönemi ve Hasat => Konuyu başlatan: metro1970 - Kasım 30, 2009, 01:14:27

Başlık: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: metro1970 - Kasım 30, 2009, 01:14:27
arkadaşlar bulunduğum bölge itibarıyla en geç yaklaşık gündönümü itibarıyla hasat yapmamız gerekiyor.Bu konu ile ilgili deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.
Yüksek düzeyde bal alınabilmesi için üç unsurun bir araya gelmesi gerekli.BunlarA)doğadan bal akımı B)Güçlü koleni C)ana arı ızgarası( ızgaranın koyulma zamanı çok önemli)
1.Bal akımının gelimi yöreden yöreye değişmekle birlikte  genelde 40-45gün  civarı olmaktadır.Bu tarihi peteklerde kemer balını görmeye başladığımız andan arının yavru için petek örmeyi bıraktığı tarihe kadar geçen süreyi baz alarak söylüyorum.(1 mayıs-15haziran)
2.ana arı ızgarasını niçin koyuyoruz? Belirli bir güce ulaştırdığımız kovanda, tarlacı oranını arttırmaya başlayıp, yavruyu kaba tabirle yiyiciyi azaltmak için. O zaman bu ızgarayı ne zaman ve hangi kovana koyacağız.Öncelikle yukarıda belirttiğim unsurları dikkate alarak kovanda istediğimiz gücü görmeliyiz.Ben kata çıkardığım arıda, katta en az 7-8 yavrulu çıta görmeden bu ızgarayı kullanmıyorum.Yaklaşık tarihim(15-20 mayıs).
Izgara koyduğum tarih bölgemizde arıcılık yapan diğer arkadaşlarıma göre çok erken ancak aldığım bal verimi kovan başı en az 25 çıta bal.
3. Izgara koyduktan sonra bu kovana kesinlikle kapalı takviyesi vermiyorum.Çoğu arkadaşımızın bana göre yaptığı en büyük hata bu kovanlara arısı az kalmış diye kapalı takviyesi vermesi.Ancak işte yukarıda bahsettiğim yiyici meselesi burada ortaya çıkıyor.Bu durumlarda yapılması gereken bal akımının kısa süreli olması nedeniyle, petekli bal alamama endişemiz varsa tersine bu kovanlardan kapalı çalmak veya bazı petekleri almak. Yani  diğer bir deyişle 20 çıtalı bala yatmış bir kovan düşünelim bu kovanın içindeki tarlacı, bu kovanın ihtiyacını görecek sayıdadır.Tarlacı sayısını arttırmak için ızgarayı koyduğumuzu unutmayalım.
4.Izgarayı erken koyduğumuz için doğal olarak ana sıkışacak ve memeye yönelebilecektir.Bu durumda kovanan kuluçkalığında 2ve 9 numaralara, 2. kata ise kuluçkalıktan belirli aralıklarla çektiğimiz kapalı çıtaların aralarına çiğ petek atarak arıya sürekli iş vermemiz gerekmektedir.Kovanları en geç üçer gün arayla kontrol ederek verdiğimiz bu işlerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmemiz gereklidir.
( katlarda görebileceğimiz memeler sürekli temizlenmelidir.Bu temizleme çıtalardaki kalabilecek kapatılmamış yavrular olabileceği içindir) Petek örmenin kovanda bittiği görüldüğü anda kuluçkadan kapalı çekme durdurulmalıdır.Çünkü bu dönem genelde arının artık bala yattığı dönemdir.
5.Öncelikle neden gündönümü?Çünkü bu tarihten sonra bal gelimi seneden seneye değişmekle beraber oldukça azalmakta.Dolayısıyla bu tarihe kadar peteklerde gördüğümüz bal miktarı sürekli eksilmektedir.O halde bütün hesaplarımızı bu tarihe göre yapmalı, bu tarihten sonra da bal gelirse ne ala(bahsettiğim bal çiçek balıdır.)
6.Gündönümü geldiğinde öncelikle hedeflediğim 10 çıta balı almaktayım bu çıtalar ızgaranın üstündeki çıtalar olmaktadır.Aldığım katın yerine 2. katı koyarak hem arıyı sıkıştırmakta hemde 2. katta yarım kalan işleri yaptırmaktayım( bu durumda ikinci katttaki petekler aşağı yukarı yarıya yakın sırlı olmaktadır.)Eğer akım devam ederse ne ala o zaman bu katıda 10-15 gün sonra alabiliyirum.Sonuçta yukarıda bahsettiğim gücü kovan içi dengeyi bozmadan korumakta, hedeflediğim bal miktarını da almaktayım(emet-kütahya)
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN - Kasım 30, 2009, 09:11:25
Kıymetli arkadaşım önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür .Evet bizde bu uygulama tarzına yakın bir çalışma yapıyoruz ancak merak ettiğim iki konu var.1- Hiç bir zaman ben  25 çıta bal alamadım gezgincilik yapıyorum tabiki kısa mesafelerde ve uygun şartlarda işte bunu merak etmekteyim,2-Ballıkta oluşan ana memeleri konusu ızgara konulduktan sonra ballıkta ana memeleri görülüyorsa heleki kapalı memeler iş işten geçmiş demektir.Onun için ana ızgarası kullanımı bence faydalı olduğu kadar arıya yanlış zamanda verildiğinde oğula yöneltebilecek unsurlardan birisidir ki tamamen dikkatli davranmak gerekir.Ayrıca memeler görüldüğünde bence işi oluruna bırakmak gerekir aksi halde arıda gereksiz yere sitres oluşturulabilir. Buda hem verimi hemde kolonideki gelişimi olumsuz yönlere tetikleyebilir.
Bende son iki yıldır ortalama koloni başına 1 tenekeye yakın bal almaktayım ve ana arı ızgarasını çok az kolonide kullanıyorum bunun sebebide hala bir şeyleri kendimce tam manasıyla beceremememden kaynaklanmakta mesela ısrarla balı petek olarak satmamak gibi vs.Selam ve saygılarımla.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: metro1970 - Kasım 30, 2009, 11:58:45
Sevgili Hüseyin Bey, ben sabit arıcıyım.Bu işi 7 yıldır yapmaktayım.Ancak bu metodu kullanalı üç yıl oldu ve çok ta memnunum. bahsettiğiniz konularda çok haklısınız.Özellikle kovan sayısı fazla olan arkadaşların bu kontrolleri sürekli yapabilmesi belki zor olur.Oluşturulan güçlü kovanların artık belirli bir zaman sonra kaybedilmesi istenmiyen bir şeydir.Bu durumda yapılabilecek en doğru şey o kovanı kendi haline bırakmak olmamalıdır. Belki anayı kovandan almak ve ve tek meme bırakmak, belki de yeni ana vermek ama bu kovanı asla oğul verdirmemek olamalıdır bence. Amacımızın bal olduğunu düşünürsek artık bu güçteki kovanlarda hedefe doğru ilerlemek için gerekirse bu kovanları anasız bile çalıştırmalıyız.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Murat AKIN - Kasım 30, 2009, 18:45:18
Sayın metro1970:
Geniş bir anlatım olarak ana arı ızgarası koymasını anlatmışsınız.

uygulamada biraz farklılık var

Ana arı ızgarası koymuşsanız ballıkta ana memesinin ne işi var? siz ızgarayı nereye koyuyorsunuz.

Amaç oğul verdirmemek diyorsunuz.

Aldığınız eski ana arıyı ne yapıyorsunuz?

Tek ana memesi bırakmak risklidir, kapalı meme içini göremediğiniz için ana arı taslağı ölü olabilir. ondan dolayı bir kapalı bir açık meme bırakmak daha iyidir.
Kapalı meme içindeki çıkmamış ana arı taslağı çarpma veya darbelerle ölebilir çünkü çok naziktir.
Kapalı meme yanında bir de açık meme içindeki kurtçuğu görüp bozulmadan bırakılır.

Ana arı ızgarası koyulma tarihi genelde ana bal akımından dört hafta önce koymak daha uygundur.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: metro1970 - Kasım 30, 2009, 18:56:49
sevgili murat akın bey, ana ızgarasının koyulması tarihinde problem yok.Ancak benim anlatmak istediğim ızgarayı koyduktan sonra yaklaşık olarak 40 gün gibi bir zamanımızın olması.
Niçin ızgaranın üstünde bulunan 10 çıta ile yetiniyoruz? Bulunduğum yer itibarıyla çok az 3 veya4 katlı kovan görüyorum.Çünkü analar bu gücü kaldırmıyor.Üstelik bu kovanlara bir de ızgara koyuyoruz.3. katı ızgaradan sonra kovanın kendi içinden(takviye vermeden)oluşturuyoruz.Yani ızgaranın altından çekmiş olduğumuz kapalılardan (Sizin dediğiniz ızgaranın üstündeki memeler bu tabandan çektiğimiz çıtalarda kapatılmamış larvaların ana memelerine çevrilmesiyle oluyor
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN - Aralık 01, 2009, 14:26:01
sevgili metro1970 bende oğul verdirmemekten yanayım ancak sizin bahsettiğiniz durumlarda günlük takib gerekir buda durum ve koşullar uygun olsa bile arıyı sıklıkla karıştırmak arıyı strese sokacağı kanatinde olduğumdan ve genelde kovanda görülen kapalı ana memeleri söz konusu iken ana arının çoktan kovanı (oğul durumu) terk ettiğine inanmamdan (istisnai durumlar hariç süpersedur olayı vs.gibi)dolayı konu ile alakalı müdahaleyi yanlış bulmaktayım.Ancak müdahale gün sayısı göz önüne alınarak erken kapanan gözlerin kopartılması ve açık gözlerinde takibi ile müdahale yapılması ve neticede en az iki veya üç ana memesinin bırakılması şartı ile müdahale edilmesinin uygun olacağıdır.
Ayrıca bal akım döneminde daha fazla bal almak için ana arının kovandan alınması durumunu ben son iki yıldır denemekteyim ve başarılı olduğumu düşünmüyorum.Ancak Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU hocamızın Bozüyük konferansında belirttiği tek çıta üzerinde ana arının ızgara ile hapsedilip çalışma yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum(hocamız bu konuyu aynı zamanda varroa ile mücadele için belirtmiştir.) ALLAH nasip ederse bu yöntemi bu yıl bal akım döneminde kolonilerimin tamamında (önümüzdeki yıl çoğaltma yapacak olduğum koloniler hariç) uygulayacağım.  
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: metro1970 - Aralık 02, 2009, 00:45:13
anayı tek çıtaya hapsetmeyi toprak tv ' de izlemiştim.Bu konuyla ilgili internette de araştırma yapmıştım.Hatta bu metodun fikir babası almanyalı arıcı dr hohenhaim diye birisi olduğununu da duymuştum.Bu konuda birebir uygulamalyı yapan sakaryalı bir arıcıyla da telefonda görüşmüştüm.Arkadaş bana çevresinde kovan sayısı çok olan arıcılardan daha fazla bal aldığını da söylemişti.Bulunduğu yerin ıhlamur ağaçlarıyla dolu olduğunu ve hatta balı aldıktan sonrada ayçiçeğine gittiğini söylüyordu.Ana kesmelerin 2 yıldır hiç başına gelmediğini de söyledi.Bu uygulamayı yapmayı bizlerde çok düşündük,hatta kafeslerimizi, kendi imkanlarımızla portatiflerini yaptık: ancak kafamızda çok soru işaretleri oldu?Mesela anayı on çıtaya hapsetmişken anaların zorlandığını biliyorum. Bende uygulamayı bu sene bir kovanımda deneyip, uygulamanın bölgemize uygun olup olmadığını tartmak istiyorum. inşallah başarırız.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: abadile - Aralık 02, 2009, 11:54:34
Toprak tv de bahsi geçen anayı bir çıtaya hapsetme ile ilgili proğramı bende seyrettim. Ordulu gezginci bir aıcımız yapıyordu.Uygulamayı bütün detayı ile anlatmıştı.Bu yöntemin çok başarılı olduğunu söylüyordu.Bu sene aynı uygulamayı bende yapmayı düşünüyorum.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Halil BİLEN - Aralık 02, 2009, 18:22:46
Ben bu konuda bir soru sormalıyım.

Ana arı ızgarası kullanmaktaki amacımız nedir?
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: abadile - Aralık 03, 2009, 12:11:43
Halil Bey sorunuz cevapsız kalmış ben cevap vereyim.
Ana arı ızgarası ballığa ana arının çıkarak yumurta atmasının önüne geçilmesi için konur.Bu şekilde Petekler renk değiştirmeyeceği gibi ballarda doğal renginde görünecektir ve balın al benisi artacaktır.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN - Aralık 03, 2009, 12:29:09
Halil Bey sorunuz cevapsız kalmış ben cevap vereyim.
Ana arı ızgarası ballığa ana arının çıkarak yumurta atmasının önüne geçilmesi için konur.Bu şekilde Petekler renk değiştirmeyeceği gibi ballarda doğal renginde görünecektir ve balın al benisi artacaktır.
hocam aynen size katılıyorum ve bizim uygulayacağımız bu yöntemle esas amaç tek katlı kovanla çalışıp hem fazla bal alabilmek hemde taşıma esnasındaki zaman kaybı ve ağırlıktan kurtulmak benim amacım bu.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Ömer Gülbeyaz - Aralık 03, 2009, 15:20:31
ızgara kullanımının diğer bir amacı da; bal akımı başlayınca yada ana arı kata yumurtlamaya çalışıyorsa ana ızgarası konulur, ana arı sürekli olarak kuluçkalıkta yumurta atmaya zorlanır, böylece kata daha fazla bal depo edilir.
yan etkileri ise ana arının yumurtlama hızı yer azlığından dolayı azalırsa ana arı kesilebilir. sürekli ızgaradan geçmek zorunda olan tarlacılar verimsiz bir şekilde yıpranarak çalışmış olurlar. tabiki her şey bu kadar basit değil.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Halil BİLEN - Aralık 03, 2009, 17:46:14
Benim soruma cevap vermeniz beni çok sevindirdi. :P

Ancak bir yerde biz Türkler yanılıyoruz.

Bu ana arı ızgarası nasıl bal verimini arttırıyor? çok merak ediyorum.

Çünkü tüm anlatımlarda ana arı ızgarası ile çalışmanın finalinde yüksek bal verimi öne sürülüyor.

Ben bir iddiada bulunayım da tartışılacağı kesin.

Ana arı ızgarasının koloni bal verimini arttırıcı etkisi yoktur.

Sadece balın depolanma bölgesini değiştirebilirsiniz.

Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Murat AKIN - Aralık 03, 2009, 19:38:12
 Bir çoğumuz ana arı ızgarasını hatalı kullanıyoruz.
Veya kovan için olmazsa olmaz gibi düşünüyoruz.

Burada amaç ballıkta albenisi olan bal üretmek, tabiki bu petekli bal satanlar için böyle, süzme bala çalışnlar için sorun yok.

Benim bir önerim var:
Ana arı ızgarası hiç kullanmadan
Ballıkta ana arının yumurta atmasını en aza indirmek hatta hiç yumurta yapmaması sağlamak için:
Ballığa 10 çerçeve yerine 9 çerçeve koyun hepsini eşit aralıkla yayın:

Arılar derin petek gözü yaparak ana arının yumurtlama özelliğini ortadan kaldıracaklardır.

Ana arının yumurta yapması için petek gözü derinliği 13 - 14 mm dir.
derin göz yaparak yani 17 - 18 mm petek gözü yaparak ana arının karın bölgesi petek gözünün dibine değmediği için yumurta atmayacaktır.

Bu aynı zamanda her kovanda bir çerçeve ve bir petek eksik kullanmak demek, birde her çerçeve 5 kg kadar gelir süzülürken işçilik azalır. 
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Ömer Gülbeyaz - Aralık 03, 2009, 21:25:16
murat akın abi dediğiniz yöntem çok güzel ve bildiğim bir yöntem olmakla beraber. ben kullanmıyorum. çünkü;
- arılar çerçeveyi kabartana kadar ana bir yolunu bulup yumurtlayabilir(bundan tam emin değilim denemek lazım)
- ikincisi ise çerçevelerimin hepsini 12-13 mmlik boyda olması ve her an kuluçkalığa(ananın yumurtlayabilmesi için) indirebilmek için standart dışına sapmamak. bir nevi simetri hastalığı da denilebilir.
________
iki sene evvel anaların kata yumurtlamamasının önüne geçmek için yaptığım bir uygulamaktan bahsetmek istiyorum;

yoğun bal akımı başlayınca uygun alan bulamayan ana arılar başladılar üst kata yumurtlamaya. ben de 2 litrelik ilaç pülverizatörü ile kattaki yumurtaları çatlamadan (2-3 günde bir ) temizledim. biraz zahmetlide olsa büyük oranda işe yaramıştı. temizlediğim yumurtalı alanları kenarlara ve ananın daha zor ulaçağı bölgelere veya üst kata yumurtlamayan koloniler ile değiştirdim. temizlenen yumurtaların yerleri birkaç saatte nektar ile dolunca katlarda da yer bulamayan ana arılar mecburen kuluckalıklara yönlendiler. tabiki altlarda da yer bulamayan koloniler ısrarla katlara tekrar yumurtlamaya çalıştılar. eskisi kadar çok olmasa da kattaki yumurtlanan alanlar ve kata yumurtlayan koloni sayısı her 2-3 günde bir yarıya indi. 4-5 defa bu şekilde temizlediğimde ise hemen hemen katlarda hiç bir yumurta kalmamıştı.

gelelim kar zarar hesabına; her uygulamada olduğu gibi bunun da artısı ve eksileri vardır. yöntemi çok fazla analiz etme şansım olmadı ayrıca çok zaman alan ve yorucu bir uygulamaydı. beyaz petekli bal yapmaya çalışmıyorum. çünkü benden petekli bal talep eden olmuyor. ama yumurtlama sebebi ile kararmış petekleri kışın güvelerden saklamak zor oluyor. ayrıca gelen balın katlarda daha fazla depo edilmesi için başvurulabilecek ve tartışılabilecek bir yöntem olabilir. kimsenin yaptığını ne okudum ne de duydum.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: metro1970 - Aralık 03, 2009, 22:00:17
Sayın Halil Hocam,
Sizler bizlere göre daha tecrübelisiniz.Ancak ana ızgarası kullanmama görüşünüze katılmıyorum.Ki sizde sita içerisinde okuduğum yazılarınızda ızgara kullanmadığınızı söylüyorsunuz.Hep söylenen ve arıcıların tamamen görüş birliğinde olduğu nokta , güçlü kolenidir.Ancak nereye kadar güç, ne zamana kadar güç.Ülkemizde hiç bir yerde hiç bir yer yok ki bal akımı ortalama bir ayı geçsın.(Çiçek balından bahsediyorum)O halde güçlü koleni bana bal akımında gereklidir.Akım zamanında kolenideki tarlacı arı ve yavru oranını, tarlacı lehinde çevirebilmem için ızgarayı arı bala yatmadan koymamız gereklidir.
 Izgara kullanmadan ballıkta çıtalara yavru attırmamız, sürekli tüketimi arttırmaktadır.Dolayısıyla yavrunun boşalttığı alana bal stoklaması yaptırmamız oldukça güç olmaktadır.
Siz'' anladığım kadarıyla, ızgara kullanmadan dahi kovan içi bal oranının değişmeyeceğini'' söylyorsunuz.Bence bu dediğiniz uzun süreli bal akımlarında geçerli olabilir.
 Bizler çoğu arıcının yaptığı gibi ızgara koyup, ızgaranın üzerine boş petekleri dizme yolunu izlemiyoruz.Çünkü koleninin gücünü yeterli görmüyoruz.Ballıkta en az 6-7 çıtaya yavru attırıp gücü öyle oluşturuyoruz.Bu gücü oluşturamıyorsak akımdan önce kovan birleştiriyoruz.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: metro1970 - Aralık 03, 2009, 22:14:37
Sayın arkadaşlar, sizlerin sabit arıcı olmaması uygulamalarımızın farklı olmasına neden oluyor.Ben ızgarayı koyarken aslında sizlerin görüşüne katılıyorum.Aslında belki aynı şeyleri yapıyoruz.Sizler ızgara koyarak ana arıya ballıkta yavru attırmamayı hedeflediğinizi söylüyorsunuz.Bunların hepsi doğru...Ama gözden kaçırdığınız aynı zamanda bu kolenilerde otomatikmen tarlacı oranını arttırmış oluyorsunuz ve bu tarlacıların oranının, akım zamanında yüksek tutmuş oluyorsunuz.Dolayısıyla balı alıyorsunuz.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: metro1970 - Aralık 03, 2009, 22:41:48
Hepimizin gördüğü ve yakındığı şu değilmidir?
Baharın peteklerde kemer ballarını görmeye başlarız.Arı belirli bir süre çok güzel bal getirir.Ama peteklerde gördüğümüz o çiçek ballarını bir türlü almayı beceremeyiz.Bir de bakmışız ki ortada bal falan kalmamış.Geç kalmışız.Arıda gücü oluşturmuşuz, ama akımı kaçırmışız.Söylediğim gibi ''güç ama  zamanında güç''
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Halil BİLEN - Aralık 03, 2009, 23:08:52
Bizlerin bu konuda tecrübeli olduğunu nereden çıkartıyorsunuz ki?

Kolonideki yavru üretimini düşürerek bal verimini arttırmak genel bir teknik.

Ancak bu koloniye gelen bal miktarını değiştirmez. Miktar aynı gelir ama stok artar.

Hele ızgara kullanımı hiç ama hiç arttırmaz...
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Abdullah Bulca - Nisan 23, 2010, 21:28:48
türkiyede arıcılığın duayeni sayılan ve profösör ünvanını almış olan muhsin doğaroğlu  " ana arı ızgarası kesinlikle kuluçkalık ile birinci ballık arasına konulmaz birinci ve ikinci ballık arasında kullanılır " diyor

ömrünü arıcılık araştırmaları üzerine geçirmiş bir bilim adamı bunu söylüyorsa bence dikkate alınmalı
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: tarık - Mayıs 16, 2010, 01:45:57
bir sitede sezon sonuna yetişen arıların yağmacı olacağı şeklinde..nektar akımından 4 hafta önce ızgara konmalı diyor..

http://www.balparmak.com.tr/pdf/aricinin_cep_kitabi.pdf
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Halil BİLEN - Mayıs 16, 2010, 09:45:38
Sezon sonunda arı falan lazım değil zaten...

Yarım çıta kaldı mı yeter...
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: faruk66 - Mayıs 19, 2010, 15:48:06
Sayın bolkar ızgara birinci ve ikinci ballık arasına konur diye sadece karniyol arısına mahsus olarak biliyorum yanlış mı bilmiyorum bunun sebebi ise arının ırkına bağlı olarak biliyorum kuluçkalık arıyı bunaltıyor diye biliyorum ne derece doğru aceba ???

Sayın BİLEN siz de tecrübeli değilseniz eğer bilmiyorum artık bu arıdan kim anlar doğrusu ??? Şahsen ALLAH razı olsun her fırsatta cevabınız hızır acil gibi yetişiyor millete daha ne kadar tecrübeli olacaksınız katkısı olanlardan ALLAH razı olsun sağolasınız herşey için bütün samimiyetimle TEŞEKKÜRLER şahsen.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: hkn - Haziran 18, 2012, 00:33:21
Bir çoğumuz ana arı ızgarasını hatalı kullanıyoruz.
Veya kovan için olmazsa olmaz gibi düşünüyoruz.

Burada amaç ballıkta albenisi olan bal üretmek, tabiki bu petekli bal satanlar için böyle, süzme bala çalışnlar için sorun yok.

Benim bir önerim var:
Ana arı ızgarası hiç kullanmadan
Ballıkta ana arının yumurta atmasını en aza indirmek hatta hiç yumurta yapmaması sağlamak için:
Ballığa 10 çerçeve yerine 9 çerçeve koyun hepsini eşit aralıkla yayın:

Arılar derin petek gözü yaparak ana arının yumurtlama özelliğini ortadan kaldıracaklardır.

Ana arının yumurta yapması için petek gözü derinliği 13 - 14 mm dir.
derin göz yaparak yani 17 - 18 mm petek gözü yaparak ana arının karın bölgesi petek gözünün dibine değmediği için yumurta atmayacaktır.

Bu aynı zamanda her kovanda bir çerçeve ve bir petek eksik kullanmak demek, birde her çerçeve 5 kg kadar gelir süzülürken işçilik azalır. 
iyi geceler.
Murat Abi, burada bahsettiğiniz uygulamayı  ballık kısmı halihazırda 10 çerçeve ile çalışan koloniye şimdi uygulamaya çalışsak faydası olur mu?  yoksa ilk başta mı düzeni 9 çerçeveli kurmalıydık?
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: anamurluke - Haziran 01, 2017, 00:16:29
3 katlı kovalara ballık ile kulućkalik arasına 2 katlı olanların da ballık ile kuluckalik arasına izgara koyuyorum   ancak ızgara ile alt ve üst kat arasındaki azami 1cm şartına uyanmadım sıfır yani alt ve üst kata yapışık olarak vermek zorunda kaldım
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: İsmail Gümüş - Haziran 01, 2017, 00:41:53
1 cm şartına uyulmaması arıyı oğula teşvik edebiliyor havalandırma yetersizliğinden ötürü.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Numan Yıldıran - Haziran 01, 2017, 09:22:26
3 katlı kovalara ballık ile kulućkalik arasına 2 katlı olanların da ballık ile kuluckalik arasına izgara koyuyorum   ancak ızgara ile alt ve üst kat arasındaki azami 1cm şartına uyanmadım sıfır yani alt ve üst kata yapışık olarak vermek zorunda kaldım

Kendinden çerçeveli ızgaraları kullanırsanız sıkıntı olmaz. Kovanı 1 cm yükselttiği için taşıma sırasında dikkatli olmak gerekiyor.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Ümit DURDU - Nisan 27, 2018, 02:09:15
Yine bir nektar akımı yaklaşıyor.

Muhsin hocanın nektar akımına 1 ay kala bala hazırlanan koloniden açık yavru alınır ve yerine kapalı yavru verilir. Bu süreç nektar akımına kadar sürer. sözleri ile anlatılan bir yol haritası var.

Bu tekniği deneyen kişiler oldumu?

Başarı sağlandı mı?

Zorlukları, zararları veya olumsuzlukların tedbiri nelerdir?

Teşekkür ediyorum. SAYGILAR...
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: ismail akyüz - Nisan 27, 2018, 09:57:20
ilkbaharda arınızı bala iyi hazırlamışsanız,bal akımında açıkları alıp kapalı verme zahmetine gerek yoktur,nitekim bu işlemler çook iyi takip edilmeyince kovanda aşırı tüketim ve düşük bal verimi olur,arıyı bal akımında fazla kurcalamak iyi değildir..
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: mhamurcu - Nisan 27, 2018, 13:54:16
Yine bir nektar akımı yaklaşıyor.

Muhsin hocanın nektar akımına 1 ay kala bala hazırlanan koloniden açık yavru alınır ve yerine kapalı yavru verilir. Bu süreç nektar akımına kadar sürer. sözleri ile anlatılan bir yol haritası var.

Bu tekniği deneyen kişiler oldumu?

Başarı sağlandı mı?

Zorlukları, zararları veya olumsuzlukların tedbiri nelerdir?

Teşekkür ediyorum. SAYGILAR...
2017 yılında 6 çerçeve kuluçkalık 8 çerçeve ballık sistemi ile uyguladım. 40 kg bal aldığım kovanlarım oldu.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: bestofwesd - Nisan 27, 2018, 14:16:35
2017 yılında 6 çerçeve kuluçkalık 8 çerçeve ballık sistemi ile uyguladım. 40 kg bal aldığım kovanlarım oldu.

uygulamayı nasıl yaptınız detay nedir ?
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: İsmail Bayındır - Nisan 27, 2018, 19:07:59
uygulamayı nasıl yaptınız detay nedir ?
Ben daha önce 6+9 olarak uygulamıştım.
 https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=9482.msg275849.msg#275849 (https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=9482.msg275849.msg#275849)

Şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar.

Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Ümit DURDU - Nisan 27, 2018, 20:48:21
2017 yılında 6 çerçeve kuluçkalık 8 çerçeve ballık sistemi ile uyguladım. 40 kg bal aldığım kovanlarım oldu.


Peki biraz bahsedermisiniz nasıl yaptığınızdan nelerle karşılaştığınızdan ve bu sene de uygulyacakmisiniz
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: mhamurcu - Nisan 27, 2018, 23:54:32
Halil Bilen beyin bahsettiği sistem. Onu uyguladım. Arı kuluçkalık ve ballığı sardıktan sonra yani 20 çerçeve olunca altta 6 çerçeve bıraktım. Ballıkta 9 yerine 8 çerçeve bıraktım. Kuluçkalığa bölme tahtası koydum. Araya da ana arı ızgarasını unutmadım tabi.
Ballıkta bir delik açmayı unutmamak lazım. Benim unuttuğum bir kovanda erkek arı ölümleri ızgarayı tıkadı.
Bölme tahtasını koymayı unuttuğum bir başka kovan ise boşluğa dalak ördü.
Haziran ayı içinde kapalı yavru takviyesi yapmayı ihmal etmedim.
Sonuç olarak bu sistemleri bize öğreten üstatlarımıza şükranlarımızı sunmak kalıyor.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: mhamurcu - Nisan 27, 2018, 23:57:06
Bölme yaptığım kuluçkalıkta beş altı çerçeve olan arıya da kapalı çerçeve vermiştim. Ful sırlı dört çerçeve bal aldım.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: İsmail Bayındır - Nisan 28, 2018, 00:48:29
6+9 arıyı bala yönlendirme sistemiyle ilgili en geniş bilgi burada;

  https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=12744.msg275486.msg#275486 (https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=12744.msg275486.msg#275486)

Şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: chesser_7 - Ocak 28, 2019, 16:57:17
Herkese Merhaba;
Kuluçkalık ile ballık arasına konan ana arı ızgarasının altınamı yoksa üstüne mi 1cm destek konmalı ve bunu ızgaranın dört köşesi ve merkezi yani beş noktaya küçük 2x2x1 cm enxboyxyükseklik gibi parça vidalasak yetmez mi?
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Cem Şeker - Ocak 28, 2019, 18:54:44
Merhaba.

Üç farklı konuda aynı soruyu sormanıza gerek yoktu.

Cevap geçte olsa gelir.

Ana ızgarasının üstten 4 tarafını 1 cm çita ile çerçeveye alman iyi olur.

Sebebi ballık ile ızgara arasında 1 cm boşluk oluşturmak. Yoksa çerçeveleri ızgaraya yapıştırılar.Geçiş zorlaşır.

Plastik ızgaralarda çökme olursada ızgara altına küçük bir detek yeterli olur.Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Muhammet23 - Temmuz 21, 2019, 19:26:19
Ana arı ızgarası bal verimine bir artış yapmaz.izgara arıların temiz petek çıkarıp bu peteklere ananın yumurta atmaması ve polenin bu çıtalara koyulmamasi için uygulanan bir yöntem dir.
Kısacası izgara verimliliği değil temiz bal almayı mümkün kılar..
Bunu unutmayın petek satan arıcılar Allah'ın izniyle kesinlikle izgara kullanmalı dır
Yalnız süzme bal alanlar ise Allah'ın izniyle kesinlikle izgarayi kullanmamalı
Izgara konulan arı riskli ve mesaket doludur.hele birde erkwn atılan ızgara mevsim kötü giderse tam bir kâbus olacaktır.
Ben sadece karakovan üreticisi olarak ızgara kullanan ama çok bal değil cok temiz bal  alan bir arıcıyım ;)
Eğer ızgara atarken ogul derdi olmasın diyorsanız.son bal akımının başlayıp ilk örme günü atın izgarayi tarlacı örme ile meşgul olacağı için üstteki açık yavru olsa bile yüksük dikmeyecek tir..
Allah'ın selamı üzerinize olsun
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Pusat - Haziran 03, 2021, 19:58:29
Abilerim bir sorum olacak, anayi balliga hapsettim izgarayi da attim, diyelim ki ana alt kata her yere yumurtayi basti ve yumurta atacak yeri kalmadi biyle bir durumda ne kadar suremiz var yani ana ari kac gun yumurta atamayinca kovan alarma gecer ve anayi kesmeye yonelir bunun bir gun sagisi var mi
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Mümün Kula - Haziran 03, 2021, 21:56:06
Abilerim bir sorum olacak, anayi balliga hapsettim izgarayi da attim, diyelim ki ana alt kata her yere yumurtayi basti ve yumurta atacak yeri kalmadi biyle bir durumda ne kadar suremiz var yani ana ari kac gun yumurta atamayinca kovan alarma gecer ve anayi kesmeye yonelir bunun bir gun sagisi var mi

Ilk önce anayı nereye hapsettin.
Kuluçkaya mi balliğa mi?
Diyelim kuluçkaya hapsettin. Kuluçka 10 çerçeve.
Bal akımına 15 gün kala ızgara konur.
Bir ana günde 2000 bin yumurta atarsa bir çerçeve yaklaşık 7200 gözdür .
3.5 günde bir çerçeve doldu. Diyelim üstü  kemer olsun 3 gunďe doldu. 3×8 24 gün eder. Arı doğumu işçiler 21 gün de doğar. Senin ana arı  nasil dolduracak 10 çerçeveyi.
Bal veren bitkiler çiçek açtığı zaman kovanların polen tuzakli ise polen topla. Kulickalik polen bloke olmasın. Bir hafta sonra polen tuzaklarını kaldır.
Bal gelmeye başlar.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Pusat - Haziran 04, 2021, 10:36:29
Sormak istedigim, bir ana ari kac saat veya kac gun yumurta atmazsa kovan icinde problem olusur. Bilgisi olan var midir
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: cuneyt...ariligi - Haziran 04, 2021, 14:35:24
Sormak istedigim, bir ana ari kac saat veya kac gun yumurta atmazsa kovan icinde problem olusur. Bilgisi olan var midir
Ananın vasfına göre değişir...
Ciftleşmemiş bakire diyelim bayağı bir süre icerde gezindiği sürece bir proplem olmaz...
Diyelim çiftleşmis ana hatta uzun zaman o kovalonide aftif yumurtlayan ana bigudiye alıp hapsettin başlarlar meme dikmeye,
Bu mevzu ortam koşul döneme göre yani her döneme göre bile farklılık gösterir.

Sen hangi dönemde ne kadar süre ne durumdaki anayi ne şekilde hapsedeceksin?

Şimdiye kadar çiftleşmis aktif yumurtlayan anayi bigudiden tut 3 -4 çerçeveye şu aralar 6-7 çerçeveye  hatta kuluçkaliga kadar alanda hapsetmenin hepsini denedim...
Güçlü koloniyi ana bal akımı öncesi  kuluçkaliga hapsetmen en ideali.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: onurcelik - Haziran 04, 2021, 14:37:52
Acemi arıcıyım bal akım dönemini bilmiyorum. Izgara bal akımından 15 gün önce konulur denmiş. Eskişehir de ne zaman koymak gerekir.
Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: cuneyt...ariligi - Haziran 04, 2021, 14:41:18
Acemi arıcıyım bal akım dönemini bilmiyorum. Izgara bal akımından 15 gün önce konulur denmiş. Eskişehir de ne zaman koymak gerekir.
Çevrende eski arıcılar vardır, onlara sor onlar mutlaka bilir...
Kimse senin bölgeni bilemez ama çevrendeki arıcılar bilir...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
Gönderen: Murat AKIN - Haziran 05, 2021, 22:30:38
Acemi arıcıyım bal akım dönemini bilmiyorum. Izgara bal akımından 15 gün önce konulur denmiş. Eskişehir de ne zaman koymak gerekir.

Arıların bulunduğu yeri bilmek gerekir.

Ama genelde Eskişehir de ana bal özü akımı temmuz 10 ile 15 arası başlar. ağustos başında sırlanmış olur.

Ana ızgarası kullanım amacı hasat edeceğin çerçevelerde yavrulu ve yumurtalı olmaması içindir.

Arının petek gözü içinde geçen süresi 3 hafta olduğunu düşünüp ızgarayı koyarsınız çünkü arı, yavru  doğacak gözlere bal koyacaktır.