Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

BOMBUS ARISI => Bombus Bilgi Kaynakları => Konuyu başlatan: Scuba - Aralık 24, 2009, 15:58:34

Başlık: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Scuba - Aralık 24, 2009, 15:58:34
Linkten Bombus arısı ile ilgili araştırma yazısına ulaşabilirsiniz.

http://www.uludagaricilik.org.tr/dergi/2005/2005-3/Dergi%202005.3.2.pdf
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı ve üretici firma
Gönderen: Scuba - Aralık 24, 2009, 16:29:59
Dun aksam internetten yaptığım araştırma sonucunda, Antalya'daki üretici firmaya mail yolu ile ulaştım.Bugün firma yetkilisi telefonla arayarak arı hakkında bilgi verdi. Örtü altı üreticilerine kovanı dahil 170 TL verdiklerini,dışarıda üretimde kullanılmasını teşvik edilmesi için kovanı dahil 100 TL olabileceğini söylemiştir.Ana arının seneye üremesi konusunda ise böyle birseyin mümkün olmadığını ve koloninin 1 sene içinde söneceğini belirtmiştir.

Satın almak yada daha çok bilgi için firma yetkilisinin telefonu :  Atilla Yurtkulu o 533 415 95 50
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Halil BİLEN - Aralık 24, 2009, 16:44:51
Mümkün deseydi şaşardık. Koloni sürekliliği yokmuş ama o kadar da bilgi sahibi olduk ki yeni genç ana arılar kışlayarak yeni koloniler oluşturuyorlarmış.
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Scuba - Aralık 24, 2009, 16:56:07
Halil bey,
Benim düşüncemde şöyle, laboratuvar ortamında ana arıya kolonisini kurdurup gelecek sezon için döllenen dişiler ayıklanıp ana arı ve işçi arı şeklinde piyasaya veriliyor.Yoksa sizin dediğiniz gibi ana arının üretmiş olduğu genç ana arılar ile koloniler devam etmeli.Böyle olursa da firma 1 sene sonra bu işi bırakması gerek.
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Ali Varol - Aralık 24, 2009, 22:30:13
Salih Bey merhaba,
Koloni fiatlarının 100 ve 170 tl olşu gayet mantıklıdır. Sözgelimi kovanın içinde 50 adet arı var. 1 arı 2 tl ise 50 arı 100 tl eder. O zama 170 tl olan kovanda  75 adet arı var demektir. Küçük bir bahçe için 50 arılık bir koloni yeter. Ama bahçe büyükse 170 liralık kovandan almak gerek.
Fiatı belirleyen başka bir etken de koloninin kalan ömrüdür. Domates seralarında ilk çiçekle son çiçeğin arası ortalama 60 gündür. Rastlantıya bak yeni gelişmeye başlayan bir bombus kolonisi  ortalama 60 gün daha polen toplar. Seraya konduktan 60 gün sonra kolonide erkek arılar ve ana arılar çoğalır, işçi arılar azalır. Koloni polen toplamayı bırakır. Bu hesapları seraya koloni dağıtan ziraatçılar bilir ve garanti verirler. "Koloni iki ay çalışacak domatesleri tozlayacak. Çalışmazsa yenisi ile değiştiririz." Ve öyle de olur.

Ana arı üretimine gelince,
Laboratuarda üreme koşulları sağlanır ve yılboyu üretim sağlanır. Bombuslarda her döllenmiş yumurtadan ana arı olmaz. Ana arılar koloni geliştikten sonra koloninin gücüne ve bazı diğer özelliklerine göre işçi arılar tarafından seçilir ve üretilir. Yani kolonini başlangıcında döllü yumurtadan ana arı üretilemez.
Yazın seralarda ihtiyaç az olur. Ana arı üretimi yazın da devam eder. Fazla ana arılar yapay olarak kış uykusuna yatırılır. Yani stoklanır. İhtiyaç fazla olunca da kış uykusundan yapay olarak uyandırılır ve kuluçkaya yatırılarak koloni oluşturulur.

Yani yılboyu ana arı bulup işçi arı üretebilmenin yolu yapay uyutma ve stoklama yollarıdır. Bunlar da çok basit değil ama yapılamayacak şeyler de değil
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Ali Varol - Aralık 24, 2009, 22:46:56
Pardon bir konuyu atlamışım. İki ay çalışması gereken bir koloni talep azlığından dolayı elde kaldı ise ne olacak? Diyelim ki koloninin 1 ay çalışma ömrü kaldı? Koloni çok kalabalık ama bir ay çalışma ömrü kalmış. Fiatı da yarıya iner. Bu yarım ömürlülerden ya seraya iki kere verir ya da bu kolonileri çiçek süresi daha kısa olan meyve ağaçları için ayırır. Tabiki fiatı da düşük olur.

"Üretilemez" sözüne gelince, o arkadaşımızın üretim tekniklerinden gerçekten haberi olmayabilir. Haberi olsa da demeyebilir. Müşterilerini kim kaybetmek ister?
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Scuba - Aralık 24, 2009, 22:59:44
Ali bey,
Foruma değerli katkılarınız için öncelikle teşekkür etmek isterim. Bir koloni alıp bahçemde denemeyi düşünüyorum. Sizce başarı şansımız varmıdır ?
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Ali Varol - Aralık 25, 2009, 13:25:52
Erken değil mi?
Ne amaçla deneyeceksiniz?
Bahçedeki ağaçlarınızın çiçeklerini tozlaması içinse erken, ilkbaharı beklemelisiniz.
Üretmeyi denemek içinse sanırım gene erken. Bal arısı üretimine başladığımız günleri hatırlayalım. Birsürü zorluklarımız vardı. Sonradan okuyarak, dinleyerek, deneyerek bu zorlukları aştık. Denemezden önce mevcut yazılı kaynakları okuyp incelemek gerek. Önümüzdeki canlının yaşayışını özelliklerini, davranışlarını, üretim tekniklerini öğrenmek gerek. Bu işi kimler yapmış, yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşmış, biz başlarsak nelerle karşılaşabiliriz... Bir güzel hazırlanmak gerek. Ne zaman kendimizi hazır hissettik o zaman denememizde sakınca yok bana göre.
Hazır reçete ararsanız yok. Mevcut türkçe ve yabancı yayınları incelersek bahar gelince denemeye hazır olabiliriz diye düşünüyorum.
Şimdilik erken.
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Scuba - Aralık 25, 2009, 17:51:18
Ali bey,
Şuan için erken.Ağaçlar tomurcuklanmaya başladığı zaman bir koloni alıp yada bahçede (diğer bölümde resimle tarif edildiği gibi) bir yer yapıp dolmasını beklerim.Nisan 2009 da bahçemde bulunan 2 koloni bal arısı sayesinde ağaçlarda geçmiş senelerden daha fazla meyve oldu.Çevre sakinleri şikayeti ile kaldırmak zorunda kaldım.Bombusla çevre sakinlerini rahatsız etmeden ağaçlarda tozlaşmayı sağlarım diye düşündüm. ::)
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Ali Varol - Aralık 25, 2009, 22:16:52
Haklısın. Bombuslar kimseyi rahatsız etmez. Dediğin zaman uygun. Gözlem de yaparsın. Kovanı karıncaların rahatsız etmeyeceği şekilde ve gölge bir yere koymalısın. Koloni gelişince ana arı ve erkek arı üretip üretmediğini gözlersin. Onları tanımak kolaydır. Eğer fazla üretirlerse haberleşiriz. Deneme de yapabilirsin.
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Murat Çakır - Aralık 26, 2009, 10:25:52
Bombus yerine bazı yerlerde alaca arı terimini kullanmaya başladığımızı farkettim. Hadi bakalım hayırlısı, belki arının Türkçe ismiyle anılmasına katkımız olur.

Ali bey, bu arada özgün paylaşımlarınız için size ne kadar teşekkür etsek azdır. İnternette Türkçe kaynaklarda alaca arının (bombusun) genel faydaları dışında bilgi bulmak mümkün değil.

Yaptığınız bu çalışma, ülkemizde internet ortamında bir ilk oldu denebilir.

Ülkemizde bombus arısı konusunda, belli bir aşamaya gelmiş akademik çalışmalar olduğunu biliyoruz. Fakat akademisyenlerimiz bilgi birikimlerini kamuoyu ile paylaşmak konusunda çok hevesli değiller. Herkes özgün bilgi kendi kontrolünde bulunsun istiyor.

Tabi ismi bombus olunca şöyle de bir sıkıntı doğuyor. Sadece isimden yola çıkarak böyle bir arının çevremizde yaşadığını farkedemiyoruz, çok daha değişik farklı bir arıdır zannediyoruz.

Bombus ismini duyup, internette resimlerini görünce bu arılarla çocukluğumuzdan beri haşır neşir olduğumuzu anlayınca da şaşırıyoruz.

1 sene kadar önce ilkbaharda ağaçların çiçek açtığı bir dönemdi. Babam bazı arıların ağaç çiçeklerini yediğini, bu yüzden ilaç atacağını söyledi. Ben zor zahmet ilaç işinden vazgeçirdim.

Çiçekleri yediğini iddia ettiği arılara bakınca, bunun internette resimlerini sık sık gördüğümüz bombus arıları olduğunu farkettim.

Fakat babamın iddiaları üzerine içime de bir kuşku düştü, acaba benim gördüklerim ile bombus denilen arılar farklı şeyler miydi?

Çiçek üzerinde  polen toplayan arıların çok net makro çekimlerini yaptım (çiçek yeme davranışı hiç görmedim) Ankarada'ki bir üniversitenin ilgili merkezine mail attım.

Sorduğum soru, bu arıların çiçekleri yediği iddia ediliyor, fakat bunlar benim bildiğim kadarıyla bombus arısı ve çiçek yemez. Fotoğraflarda gördüğünüz arılar bombus mu yoksa başka bir arı türü mü bilgilendirirseniz sevinirim, şeklindeydi.

Gelen cevap çok manidardı, prensip olarak fotoğrafa bakarak arı ırkı tesbiti yapmıyoruz, bahsettiğiniz arıları bir kavanoza koyarak gönderirseniz ırkını söyleyebiliriz.

Lafı uzattım, balarısı konusunda internet ortamında ilk bilgi paylaşımı teşebbüsünü bizler amatör arıcılar olarak başlattık, hala da bu paylaşım amatör arıcıların inisyatifinde devam ediyor.

Alaca arı konusunda da keşke bu konuda çalışmaları olan akademisyenlerden destek alabilsek. Fakat yine bu işe gönül vermiş insanların paylaşımlarıyla belli bir noktaya gelebileceğiz gibi görülüyor.
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Halil BİLEN - Aralık 26, 2009, 11:28:12
Koyalım kavanoza gönderelim balarısı örnekleri de söylesinler ırklarını... :D

Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Ali Varol - Aralık 26, 2009, 12:30:19
Murat Bey,
Hakkımda söyledikleriniz için teşekkürler.
Şimdiye dek birçok arıcılık sitesini ziyaret ettim, arıcılarımıza en faydalı bilgilerin sitemizde verilebildiğinin farkına vardım. Karşılıklı soru-cevap şeklinde olunca insanlarımız daha ilgili, daha dikkatli oluyorlar. Öğrenme ihtiyaçtan doğunca kalıcı da oluyor. Ben şahsen, oğul, ilaçlama, besleme, ana arı yetiştirme gibi konularda çok faydalandım.
Ayrıca sitemizde görüşlerini paylaşan arkadaşlarımız, işlerini iyi bilen, doğru bilen, işin içinde olan ve öğrenmenin, yeniliklerin sınırı olmadığına inanan arkadaşlarımız. En iyi yanı bildiklerini kendilerine saklamıyorlar. Bu davranışları çok hoşuma gitti.
Bence de “bildiklerimizi, deneyimlerimizi ihtiyacı olanlarla paylaşmazsak o bizim kafamızda boşuna taşıdığımız bir yük olur.” Arkadaşlarımız da böyle düşünüyorlar ki bildiklerini paylaşıyorlar.
İçtenlikle söylüyorum sizin böylesi bir topluluğa böyle bir fırsat yaratmanız çok değerli bir hizmettir.
Üzerinde çalıştığımız konu yeni bir konu. Avrupa’da bu konuda 1912 de denemeler yapılmış. Şimdi hemen hemen her şey açıklığa kavuşmuş. Bazı arkadaşlarımız konuya yabancı oldukları için tereddüt içindeler. Oysa her şey açık. Şimdiye kadar anlattıklarımızda anlaşılmayan bir taraf var mı? Ben bu işin başarılacağına inanıyorum. Bizim insanlarımız; hele hele bu sitede görüşlerini paylaşan arkadaşlarımız Avrupalılardan daha yeteneksiz değil. Yaşayıp göreceğiz. Biraz geç başlıyoruz, o kadar.
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Halil BİLEN - Aralık 26, 2009, 15:02:48
Bir saptama yapmak  gerekiyor sanırım. (Bugünlerde de çok saptamacı olduk ama...)

Bombus denilen alacaları tanımak, hayat düzenlerini öğrenmek, fırsat bulduğumuzda ve şartlar uygun olduğunda 1-2 koloniye ev sahipliği yapmak, ve gelecek yıla ana yetiştirmeyi öğrenmek en kadar güzel olur.

Ama bu, bizlerin balarısı ile doğaya yaptığımız katkıları gölgelememeli...

Balarılarının yönetilmesinin, doğaya olan katkıları kadar verdiği ürünleri yok sayamayız.

Ama alacalardan da görmek-denemek için edinme isteği var birçoğumuzda sanırım.

Benim arılarımın olduğu bölgede büyük ihtimalle çok fazla yuvaları olacak ki yoğun uçuş gözlemliyorum.

Birçok fotoğrafım rastgele de olsa var ama gelecek yıl sanırım daha opsiyonel fotolar çekebilirim.

Onları rahatsız etmeden yuvalarını bulmak konusunda da sıkıntı çekmeyeceğimi tahmin ediyorum ki hemen önümüzde akan küçücük bir derecik var ve civarı süper uygun anlatılan ortama...

Ancak alaca da bir yere kadar...

Biz balarılarımızı daha çok seviyoruz, çünkü finalinde bireysel fayda görüyoruz onlardan. (Bireyci toplumun bireyinden ne beklenir zaten.)

Doğa için katkıları da kıyı kıyı yaparız ama ben kendi adıma alacaların, doğaya balarılarından daha faydalı olduğuna inanmıyorum.

Onların en büyük artısı ise balarılarında olmayan örtüaltı çalışmayı yapabilmesi..


Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: derman dede - Aralık 26, 2009, 18:41:59
abilerim,

ben  dogma buyume alacaliyim yani corum-alaca valla bizim oralarda hic gormedim bu arilardan,amma bal arisi bayagi vardi yani,sirf hemseri oldugumuz icin bir iki yuvada ben yapiyim bunlara sevap olur zaten kaderimiz de bir, onlarda gurbetteler uzakta garipler!!!!!!!
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: airfly - Aralık 27, 2009, 14:12:17

 bu bombus arısına devlette el atmış anlaşılan  :)
 aşağıdaki link ten ne demek istediğimi anlarsınız heralde  doğru yada yanlış sizin taktiriniz                      http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=932603&title=gdoya-karsi-bombus-arilari-desteklenecek (http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=932603&title=gdoya-karsi-bombus-arilari-desteklenecek)
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Murat Çakır - Aralık 28, 2009, 13:49:40
Bombus arısına devlet el atalı sanırım 3 yıl oldu. Doğadan toplanıp yurtdışına gönderilmeleri kanunla yasaklandı. Ayrıca üretimine devlet desteği var. Yani okuduğunuz haber doğru.
Başlık: Ynt: Bombusla ilgili bir araştırma yazısı
Gönderen: Ali Varol - Aralık 30, 2009, 12:59:09Bombus arıları ve üretimi ile ilgili  birkaç makale ve bir de kitap adresini gönderiyorum. İlgilenen arkadaşlara kolay gelsin. Saygılar, selamlar.


 Gürel, F., Gençer, H. V., Efendi, Y., Talay, Y. Antalya ve Çevresindeki Seralarda Kullanılan Bombus (Bombus terrestris) Kolonilerinin Performanslarının Değerlendirilmesi. Derim, 15 (4): 150-161, 1998, ISSN 1300-3496

Gürel, F., Efendi, Y., Mutaf, S. Doğadan Toplanan Bombus terrestris Ana Arılarının Laboratuar Koşullarında Koloni Oluşturma ve Koloni Gelişimi Özellikleri.

 Gençer, H. V., Gürel, F., Karacaoğlu, M. Bombus Arısı (Bombus spp) ve Yetiştiriciliği. Ege Bölgesi 1. Tarım Kongresi, 7-11 Eylül, 1998, Aydın, 2. Cilt, 688-696, 1998TÜBİTAK, Tr. J. of Veterinary and Animal Science 23, 379-384, 1999,
.  Gürel, F., Talay, R., Efendi, Y., Balcıoğlu, M. Örtü Altı Domates Yetiştiriciliğinde Bombus Arısı Polinasyonunun Verim ve Kaliteye Olan Etkileri, GAP 1. Tarım Kongresi 26-28 Mayıs Şanlıurfa , T.C. Harran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, 2. Cilt, 1203-1210, 1999

Gürel, F., Bombus Arısı (Bombus terrestris) Yetiştiriciliği ve Sera Ürünlerinin Tozlanmasında Kullanımı, Tigem 11 (65), 16-20, 1997

Gürel, F., Gösterit, A. Bombus (Bombus terrestris)  Arısında Koloni Gelişimi ve Ana Arı,  Erkek Arı Üretim Süreci, Teknik Arıcılık 73,  22-29,  2001

Gürel, F., İlaslan, D., Gösterit, A., Efendi, Y. Bombus ( Bombus terrestris) Arılarında Diyapoz Evresi ve Kontrol Altına Alma Çabaları ( Türkiye 3. Arıcılık Kongresi, 1-3 Kasım 2000, Adana) Akdeniz Üniv. Ziraat. Fak. Dergisi 14 (1):181-188,  2001


Heinrich, Bernd (1994): Der Hummelstaat. List Verlag, München. (Originalausgabe: Bumblebee Economics, 1979)

REARING BUMBLE BEE COLONIES IN CAPTIVITY
R. C. Plowright AND S. C. Jay
Department of Entomology, University of Manitoba, Winnipeg, Canada