Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

BOMBUS ARISI => Bombus Yetiştiriciliği => Konuyu başlatan: Ali Varol - Ocak 11, 2010, 20:35:54

Başlık: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Ocak 11, 2010, 20:35:54
Şimdiye kadar bombus arısı yetiştirmesi ile ilgili paylaşımlarda bulunduk. Şimdi bir arkadaşımız üretmekten söz ediyor Üretmek ve yetiştirmek bazen eş anlamlı olarak da kullanılıyor. Ancak konumuzla ilgili yetiştirmekten söz ederken,“bakıp büyütmek, geliştirmek, üretmek “ anlamlarını kullanırız. Oysa üretmek deyince daha çok,“Aynı türden canlıları çoğaltmak” anlamı kullanılır. O nedenle üretmek konusunu ayrı bir başlık altında cevaplamak istedim.


Alıntı
https://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,1283.msg11675/topicseen.html#msg11675]sayın ali bey yazılarınızı bir arkadaş vesilesiyle okudum.hem üzüldüm hemde çok sevindim bu kadar yakın  bu kadar uzak olunmaz. benim derdimde aynı eğer siz veya bu konuda kendini daha yetkin gören büyüklerimiz varsa bize bi çare olurlarsa çok sevinecem.ali bey bizim sorumuz şu kısaca yazıyom.ben köyle haşırneşir olan biriyim komşumuzun bizim eve yakın bi serası var .bende arım olması hasebiyle bu canlılara çok meraklıyım.komşuylada tartıştık komşum hersene yeni koloni alıyor ve sezon sonunda bu koloniler ölüyor.bunlar ölmeden önce birsürü ana arı ve birsürü erkek arı üretiyorlarmış.bu durumda elimizde erkek arı var ana arı da fazlasıyla var ve bunlar telef oluyorlar. şimdi kısaca un var şeker var yağ var .kendimiz bunlardan helva yapamazmıyız.yani bunlardan yeni koloni üretemezmiyiz .inan çok yazık oluyor imkanlar içinde imkansızlık yaşıyoruz. bu konuda tavsiyelerinizi bekliyoruz çok selamlar allaha emanet olun.not yerim uzunlar köyündedir yolun düşerse bi çayımızı içersen bizi mutlu edersin


Sayın Hammaların Naci,

Bu konudaki duyarlılığınızdan dolayı size teşekkür ederim.
Seralardaki kolonilerde oluşan bombus ana arısı ve erkek arılarından yeni koloniler üretebilir miyiz?
Seralardaki bu ana arı ve erkek arılardan yeni koloni üretmemiz doğru olur mu?

Hem üretebiliriz, hem üretemeyiz.

Bu soruları sera sahipleri, seralara bombus arısı dağıtımı yapan tarımcılara defalarca sordular. Cevaplar her defasında “Hayır üretilemez, çünkü üretim firmaları bu kolonileri üretirken yeni çıkacak ana arıların kısır kalması için genleriyle oynamışlar…” Ya da buna benzer başka cevaplar. “Adaaam sende ben tarımcıdan daha mı iyi bileceğim, üretilebilseydi o kendi üretirdi” dersek üretemeyiz.

Konu ile ilgili yabancı internet sitelerini araştırırsak, yerli basını araştırırsak, ÜRETEBİLİRİZ.

Bu iş aslında akademisyenlerimizin işi. Üniversitelerimiz bazı araştırmalar yapmışlar ve sonuçlarını yayınlamışlar. Ancak bu araştırma ve sonuçları üreticilerimizin haberi yoktur. Konuyu ihtiyaç sahibinin anlayacağı şekilde anlatırsak, ÜRETEBİLİRİZ:

Burada Akdeniz Üniversitesindeki yapılan iki denemeden söz etmek istiyorum.
1.   Deneme, 1998 yılında doğadan 167 adet çiftleşmiş bombus ana arısı toplamışlar, kuluçkaya yatırmışlar, yeni koloniler üretmişler, ana arıdan koloni üretmek için neler gerekli, hangi yolları izlemek gerekli her bir şeyi yazıp açıklamışlar. Sözü “Buyurun, siz de üretin.” Demeye getirmişler.
2.   Deneme, 2008 yılında ticari bir firmadan sağlanmış 200adet çiftleşmiş ana arı kuluçkaya yatırılmış, oluşturulan kolonilerden ana arılar, erkek arılar üretilmiş, bu ana ve erkek arılar çiftleştirilmiş, Çiftleştirilen yeni analardan da koloniler oluşturulmuş. Ana arı yetiştirmenin, çiftleştirmenin, yani bombus arı seri ve yıl boyu devamlı üretiminin bütün püf noktalarını, gözlemişler, yazmışlar.
 
Her iki denemede de üretilmiş koloniler seralara konmuş ve onların ticari kolonilerde olduğu gibi tozlama yaptıkları gözlemlenmiş.

Biliyoruz ki seralarda kolonileri bazılar sadece ana arı üretirler. Bazıları sadece erkek arı üretirler Bazıları hem erkek arı hem de ana arı üretirler. Bazıları da hiç ana ve erkek arı üretmezler. Eğer ana arılar uygun yaşta iken kovanlardan toplayıp başka bir kovandan alınan erkek arılarla uygun bir kafeste ya da odada çiftleştirilirse ana arının yumurtlaması içi en önemli işlem yapılmış demektir. Diğer işlemler de uygun şekilde yapılırsa ana arı yumurtlar ve koloni oluşturur. Yapılan işlemlerin doğru ya da yanlış oluşuna göre başarı oranı azalıp çoğalabilir.

Yani seralardaki kovanlarda çoğalan bombus ana ve erkek arılardan yeni koloniler üretilebilir.

Peki, bu ana ve erkek arılardan koloni üretmek doğru mudur, yanlış mıdır? Faydaları nedir, sakıncaları nedir?

Görüşlerini paylaşmak isteyen olursa konu daha doğru ve kolay anlaşılabilir.


Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: hammalarýnNACÝ - Ocak 13, 2010, 13:01:40
aliii bey yazınızı yani soruma verdiğin cevabi yazınızı okudum. burdan tek kelime sölüyorum allah sizden ve sizin gibi düşünen sizin gibi yaşayan yani kendini insanımıza adıyan herkezden razı olsun diyorum.çok sevindim. ve gerçekten konuyu takip ettiğinizi hemen cevap vermenizden anladım.bu bir idealistlik ve ciddiyet işi bence.çok sağolun varolun ama şunuda yazmadan edemiycem hiç korkmayın rahat olun bizim çayımız içilir ekmeğimiz yenir gelin şöle başbaşa köyde bunu daha bol zaman içinde konuşalım tanrı misafirine her zaman kapımız açık soframız kurlu inanın bunu içten ve samimi olarak sölüyorum çok teşekkür ediyorum .hayırlı günler dilerim
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Ocak 13, 2010, 17:08:18
(http://www.bumblebee.org/images/terr1.jpg)

Bombus ana arısı

(http://www.bumblebee.org/images/terrestrisW.gif)

Bombus işçi arısı

(http://www.bumblebee.org/images/lucorumM.gif)

Bombus erkek arısı

Bombus arısı bireyleri

Ana arının en belirgin özelliği iri olmasıdır. Başka bir ayırıcı özelliği de uçarken kalın bir ses çıkarmasıdır. İşçi arıların ilk çıkanları ufak olur. Sonra çıkanlar iri olur. Erkek arılar genellikle ana arıdan küçük, işçi arılardan büyüktürler.

Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Ocak 13, 2010, 17:32:10
Bombus ana arıları ve erkek arılarının çiftleştirilmesi

Yurt dısındaki firmalardan polinasyon amacıyla
kullanılmak üzere ithal edilen ana arıların olusturdugu
koloniler, koloni yasam döngüsü sonunda ortalama 60-
70 adet genç ana arı ve 120-140 adet erkek arı
üretmektedirler (Gösterit, 2003)

Yukarıdaki alıntılar Akdeniz Ü. zooloji Bölümü deneme,araştırma sonuçlarındandır.

Çiftleştirme eylemi ışıklı bir ortamda yapılmalıdır. Bu en azından 1.1.1 m. Boyutlarında arıların kaçamayacağı telli bir kafes olabilir. Arıların kaçamayacağı, çiftleştikten sonra kolayca toplanabileceği alçak tavanlı bir oda da olabilir. Arıların uçarken sert yerlere çarpmaması için pencerelerde ışık geçiren ve yumuşak olan bir perde olması uygun olur.

Erkek arıların bir koloniden, ana arıların başka bir koloniden olması daha sağlıklıdır. Erkek arı, ana arı, ve bazı işçi arılar bazen aynı irilikte olabilir ve karıştırılabilir. En önemli fark ana arıların uçuş sırasında daha kalın bir ses çıkarmalarıdır Erkek arılar ötekilerden biraz daha tombulcadır. Çiftleştirme sırasında kafese 1 ana arıya karşılık 5 – 10 adet erkek arı konmalıdır.

Ana arılar eğer serada uçuyorlarsa, kelebek koleksiyoncularının kullandığı kelebek yakalama filesi işe yarayabilir. Doğadan yakalamak için de bu araç kullanılır. Taşımak için ışık geçirmeyen (koyu renkli) ama hava delikleri olan küçük kutular, toplu taşımalar için ışık geçirmeyen daha büyükçe kafesler kullanılabilir.

Çiftleştirme kafesinde çiçektozu hamuru ve şeker şurubu da konur. Köşelere pamuk, gibi yalıtım maddeleri konup,  çiftleşen ana arıların kuluçkaya yatma ya da kış uykusuna yatma eğilimleri gözlenmelidir. Bir hafta sonra erkek arılar kafesten alınır. Ana arılar iki hafta beraber beslenebilir. İki hafta sonra ihtiyaca göre ya kış uykusuna yatırılıp ileride kullanılmak üzere stoklanır. Ya da kuluçkaya yatırmak üzere kuluçka kafesine alınır.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Ocak 13, 2010, 23:54:36
Sayın Hammaların Naci,
Güzel sözleriniz için teşekkürler. Güzel sözler söylemek te sizin iyiliğiniz. Uzunlar buraya çok uzak sayılmaz. Havanın iyi olduğu bir günde gelebilirim. Hem seradaki alaca dostları da ziyaret eder, gözlem yaparız. Hangi aşamadalar, ne yapıyorlar. Bal arısı kovanların oradaysa onları da tanırız.

Balarısı konusunda sitemizdeki yazıları okursan muhakkak faydalanırsın. Kafana takılan bir konu olursa da çekinmeden sorabilirsin. Selamlar.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Ocak 14, 2010, 15:09:25
Kuluçka Makinası

Seradan, ticari bir kuruluştan ya da doğadan sağladığımız çiftleşmiş bir bombus ana arısı var elimizde; ne yapmamız gerekir?

Çiftleşmiş ana arıyı kuluçkaya yatırma işleminin açık ve kapalı ortam olmak üzere iki yolda yapılabildiğini ve açık yöntemin nasıl olacağını  “bombus yuvası nasıl yapılır” başlığı altında incelemiştik. Ancak ana arıları daha çabuk ve çok oranda yumurtlamasını sağlamak için 29 derece ıs ve % 60 – 70 nem ortamı olan bir “kuluçka makinası” ya da “kuluçka odası” kullanılması gerekir. Basit ve masrafsız bir kuluçka makinası nasıl yapılabilir?

Araç ve gereçler.

Taze toplanmış ya da derin dondurucuda saklanmış taze çiçektozu. Kurutulmuş çiçektozu kullanılmaz.(her ana arı için 500 gr. - 1 kg arası)
Küçük şurup yemliği ve invert şurup (koloni ömrü için 2 kg.)
Yalıtımlı bir dolap (Dolap üretilecek koni miktarında kovan alacak genişlikte olmalıdır. Elektriği az harcaması için yalıtımlı olması önerilir.)
Isıölçer (termometre)
Nemölçer (higrometre)
29 – 30 dereceye ayarlanabilecek termostatlı bir ısıtıcı (soba)
Yayvan, metalden (paslanmaz çelik) su kabı
20 cm uzunluğunda bir cımbız (Medikal araç gereç satılan yerlerde bulunur.)
Her ana arı için 20x20 cm. boyutunda yorgan pamuğu
Her ana arı için ufak birer kovan. (Kovanların uçma deliği yukarıda olmalıdır. Kovan resimlerini incele)

Makinenin (dolabın) alt kısmına termostatlı ısıtıcı ve ısıtıcının yanına içi su dolu yayvan kap konur Isıtıcı üflemeli olmamalı ve kızarmamalıdır. Isı ayarını yapacak termostat dolabın yukarı kısmında olmalıdır. Uç uca eklenmiş yani seri bağlanmış 600 watlık iki adet direnç teli (rezistans) delikli bir tuğla içinden dolanıp metal bir kutu içine alınıp sabitlenirse amaca hizmet edebilir. Bunu bir elektrikçi yapmalıdır. Dolabı alt ve üst kısmından iki adet havalandırma deliği de açılmalıdır. Termostatın bulunduğu üst bölmeye kuluçka kafesleri konmalıdır Bu düzenek arılar konmazdan önce elektriğe bağlanarak makine (dolap) içinde devamlı 29 derece ısı ve %60 – 70 nispi nem ayarının devam ettiği gözlenmelidir. Makine (dolap), gürültüsü, sarsıntısı olmayan kapalı, karanlık bir ortamda (odada) olmalıdır. Bakım sırasında ana arının kaçması olasılığına karşı önlemler alınmalıdır.

Ana arının kuluçkaya yatırılmasına ilkin küçük ve havadar bir plastik kutuda başlanabilir. (Tabanından başka her tarafı sıkça delinmiş yarım kg.lık saydam, ince plastik kutular bu işe hizmet edebilir.) Kutunun kapağı alta konup, kapaktan taban yapılır. Kutunun tabanına iki adet bal arısı analarını üretmek için hazırlanmış ana arı yüksüğü ağzı yukarı gelecek şekilde yapıştırılır. Birine invert şurup ya da bal doldurulur, birine de nohut kadar çiçektozu hamuru konur. Kutunun üstünde açılıp kapanabilen yemleme deliği açılmalıdır. Elde var ise refakatçı olarak genç bombus işçi arısı, yoksa genç işçi bal arısından 2, 3 tane konur. Sonra da ana arı konur.

Her gün ya da iki günde bir polen hamuru değiştirilmeli, şurup da ekşimeden değiştirilmelidir.15 -20 gün içinde yumurtlaması gerekir. Yumurtlamazsa ya çiftleşmemiş ya daha önce kuluçkaya başlamış ya da nematot, parazit gibi bir rahatsızlığı olmuş olabilir.

Ana arı yumurtlayıp 1. ya da 2. kuşak arılar çıktıktan sonra koloni yalıtım maddeleri (yorgan pamuğu) olan kovana aktarılabilir ve kuluçka makinesinden çıkarılabilir. Aktarma yapılırken ana arı yüksüklerinin yapıştırıldığı taban kısmı yani plastik kutunun kapağı bozulmadan bir bütün olarak kovana aktarılmalı ve üstü 1, 2 cm. kalınlığında pamukla örtülmelidir. Koloni sera ya da bahçeye konuncaya kadar çiçektozu hamuru ve şurup ile sera, ya da bahçeye konduktan sonra da şurup ile beslenmeye devam edilmelidir. Sera ya da bahçeye konup, uçmaya başlayınca çiçektozu verilmez. Serada ya da bahçede verimli bir tozlama yapabilmesi için işçi arılarım en azından 40 – 50 adet olması gerekir.Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Ocak 14, 2010, 16:11:03
(http://www.wildbienen.de/hsch_u01.jpg)

Serada ana arılar ve erkek arılar kovandan çıkmışsa resimde görülen kelebek yakalama filesi gibi bir araçla yakalanabilir. Yakalanınca da kapağında hava delikleri olan ve içi kartonla ışık geçirmez duruma getirilmiş küçük kavanozlara konup kovana ya da kafese taşınabilir.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: munsal32 - Mart 09, 2010, 22:32:02
Elimde ömrunu tamamlamış kovanlardan arta kalan ana ve erkek arılar var.Tariflere göre tabi .Bunlara kartondan bir yuva yaptım içine biraz pamuk koydum.Siteye yeni üye oldum ve arıcılık konusunda fazla bilgim yok.Arıları bu kutu içinde tutsam şekerli şurup ve polenle takviye yapsam dışarıya çıkarmadan üretim yapılabilirmiyim yoksa nasıl bir yol izlememi önerirsiniz.Açık bırakırsam nasıl olur acaba bilemedim.Teşekkürler.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Mart 11, 2010, 23:33:08
Merhaba münsal32,
Koloniden artakalan ana arı ve erkek arılardan yeni koloni oluşturulabilir mi?
Oluşturulabilir, ancak…
Ana arıların erkek arılarla çiftleştirilmiş olması şartıyla.
Çiftleşmiş ana arılar diyapoza girmeden de (uygun şartlar varsa) kuluçkaya yatabilir.
Çiftleşme konusunu bu bölümün önceki konularında bulabilirsiniz. Çiftleşme eyleminin bazı şartları vardır. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki sitenin “bombus arılarının çiftleşmesi konusuna” da bakabilirsiniz:
http://bombusarilari1.blogspot.com/
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: ozgur_can - Eylül 22, 2010, 11:06:19
Ali bey Avrupada zamanında bu kolonileri toplamak yasak iken Hollandalı abilerimiz memleketimize gelip Bodrum-Mumcular Marmaris Milas gibi bombus terrestris arılarını çok sayın muhtarlarımıza ve köylülerimizde azcık money vererek bombus kolonilerini toplayıp toplayıp kendi ülkelerine götürüyor ve suni üretimini gerçekleştiriyorlar .Antalyada da şimdi bildiğim kadarıyla bir hollanda birde israil merkezli bombus üretim fabrikası var ve bütün antalya seralarına satış yapıyorlar yılda milyonlarca koloni paranın yarısıda devlet babamızdan :)
ayrıca kontrollü üretimini bilende yok coco cola gibi gizli dir.Öğrenciyken Antalya'da bu üretim yerlerinden birine gitmiştik tabiki sadece fabrikanın görünen kısımlarını gezdirdiler adamlar o kadar.
Akdeniz üniversitesinde de üretim araştırması yapıyorlardı o zamanlar tahminim hala yapıyorlardır .
Yoksa buldularmı  :) HELAL
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: demirci_mehmet - Mart 11, 2011, 13:27:51
bombus açık alandada bahçelerde kullanılması uygun mu ...uygun düşerse badem bahçemde bombus bulundurmak isterim...
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Mart 13, 2011, 21:39:58
Sn. demirci_mehmet,

Badem ağaçlarına, çiçek döneminde, eğer çevrede bal arısı varsa, bal arıları konar. Ama çevrede bal arıları yoksa bombus arıları konursa çok faydalı olur.

Ne demek "bombus arıları açık alanda da çalışır mı?"

Elbette çalışır. Soğuk ve yüksek yerlerde bal arılarının uçmadığı soğuk havalarda meyve ağaçlarını çoğunlukla bombus arıları tozlar.

Mesken yakınlarına konan bal arıları bazen komşuları rahatsız eder. oysa bombus arılarının böyle bir huyu da yok.

Forum üyelerinden Kumpınarı rümuzlu arkadaşımız elma bahçesine bombus arısı koyacağını yazmıştı.

Benim evin yakınlarında doğal yuvalarındaki bombus arılarının, bahçelerdeki badem, şeftali, kiraz, nar çiçeklerine bal arılarından daha çok konduğunu gözlemekteyim.

Esen kalın.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: hatkobi - Mart 13, 2011, 22:05:09
  Sayın Varol;
 Benim bahçedede bal arıları dışında benzer ve fazla vızıldayan arılar var. Ağız kısımları daha uzun. Bombus mu acaba.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: hatkobi - Mart 14, 2011, 11:57:40
   Sokma huylarıda yok. Koyu gri gibi. Yuvayada hiç rastlamadım. Ne eşek arısı, nede sarıca.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Mart 14, 2011, 16:14:24


(http://img820.imageshack.us/img820/2636/tozlamagrafii.png) (http://img820.imageshack.us/i/tozlamagrafii.png/)

Doğadaki bazı böcekler bitkilerdeki ve tozlama oranları

Sn. Hatkobi, doğada 400 civarında, yurdumuzda da 40 civarında bombus arısı çeşidi var. Bazı bombus çeşitleri bal arısı bibi ufak yapıdadır. Ayrıca bombus türlerinden başka bireysel olarak yaşayan irili ufaklı arı türleri de vardır. İnsanlarımız bunları kısaca yaban arıları olarak adlandırıyor. Bireysel yaşayan yaban arıları da bombuslar gibi toprak altına, ağaç gövdelerindeki deliklere, taş deliklerine yuva yapmaktadır. Ben yağmur suyu görmeyen korunaklı yerlerdeki dikine oluşmuş topraklarda çok miktarda deliklere rastladım. Arılar girip çıkıyordu. Doğada her yerde rastlayabiliyoruz.

Yukarıdaki grafikte bu yaban arılarının da doğada azımsanmayacak oranda tozlama etkinliklerine katıldıklarını görüyoruz.

Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: hatkobi - Mart 14, 2011, 20:53:33

   Sayın Varol; çok teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Lokumcu - Nisan 25, 2011, 17:40:32
Bu bambuslar sokarmı evet ise zehiri kuvvetli mi
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Nisan 25, 2011, 21:25:03
Bombus arıları normal şartlarda insanları sokmaz. Yuvasını kurcalarsanız yavrularını korumak içgüdüsüyle saldırır ve sokar. Sokacı deride kalmaz. Arka arkaya birkaç kere sokabilir. Sokması sonunda balarısında olduğu kadar acı duyulmaz. Eğer kişi balarısı sokmasına bağışıklık kazanmışsa, balarısı sokunca derisi şişmiyorsa, bombus arısı sokunca da şişmez. Benim ellerimden defalarca soktuğu halde benim ellerim şişmezdi.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Lokumcu - Nisan 25, 2011, 23:11:25
yanıt için teşekkürler. Bahçemde dolaşan bambusları bu sene fotoğraflamaya çalışacağım.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Nisan 26, 2011, 10:25:45
Sn. Lokumcu, arı kovanlarınız hayırlı olsun. Az ile başlamakla isabetli davranıyorsunuz. Kolay gelsin.

Ayrıca bombus arıları ile ilgilenmek de insanın ufkunu genişletiyor. Bombus arılarını tanıyan insanımız çoğaldıkça, ona zarar verilmesi azalacak ve doğa dengesine olumlu katkıda bulunmuş olacağız.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: munsal32 - Haziran 14, 2012, 10:08:11
Merhabalar arkadaşlar.Bombus arları nın bazı kovanların da 6-8 haftalık süre bitiminde ana arı çıkmıyor.Bunu teşvik etmek için acaba balarısı için uygulanan yöntemler faydalı olabilirmi yada nasıl bir yöntem uygulanabilir. Ana gözünü ana arı kendisimi belirliyor.???
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Haziran 15, 2012, 18:38:01
Merhabalar arkadaşlar.Bombus arları nın bazı kovanların da 6-8 haftalık süre bitiminde ana arı çıkmıyor.Bunu teşvik etmek için acaba balarısı için uygulanan yöntemler faydalı olabilirmi yada nasıl bir yöntem uygulanabilir. Ana gözünü ana arı kendisimi belirliyor.???

merhabalar Ali bey.
Bombus arısı üretmeyi elimde olan çiftleşmiş ana'lar dan  yeni yuva kurarak başardım devamını görmek lazım tabiki.Fakat anlamadığım her kovanda ana arı yok.yada ölmüş oluyor ama yerine yenisi olmuyo .Kovanı ana üretimine teşvik etmek için nasıl bir yol izlenebilir sizce.Başka yolları varmı yada.  Teşekkür ediyorum.Kolaylıklar diliyorum.

M.Ünsal merhaba,
Bombus arısı ve bombus ana arısı üretmek seralarda tozlayıcı olarak konmuş olan kovanlarda üretilmiş olan ana arılar ve erkek arılarla çalışmak onları tanımak ve deneyim kazanmak için iyi bir yol olabilir. Ama çok ve sağlıklı ana arı yetiştirmek istiyorsanız, yani işi ticari boyuta kaydırmak istiyorsanız seralardan daha sağlıklı koşullarda koloniler yetiştirmelisiniz ki çok ve sağlıklı ana arı üretebilesiniz.
Nedir seralarda olmayan bu sağlıklı koşullar?
Uygun ısı,
Uygun nem,
Temiz hava,
Taze çiçektozu,
Işıksız, gürültüsüz ortam
Bazı kaynaklarda çok ana arı üretimi için "juvenil hormon" da kullanıdığı yazılıdır.
Bu koşullarda üretme yapılırsa sonuçlar daha farklı olmaktadır. Konu ile ilgili bir alıntıyı da aşağıya ekliyorum.

Ana Arı Üretimi
Her yıl yaklasık 1 milyon ticari bombus kolonisi üretilmekte ve satılmaktadır. Bu
kolonileri üretmek için çesitli evrelerdeki kayıplar göz önüne alındıgında yaklasık 2-3
milyon ana arıya gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle bal arısı yetistiriciliginde
oldugu gibi ana arı üretimi bombus arısı kitlesel üretimde de önemli bir asamadır.
Bombus arıları bal arılarından farklı olarak koloni yasamı sonuna dogru çok sayıda ana
ve erkek arı üretmektedir. Kolonilerde üretilen erkek ve ana arı sayıları arasında çok
büyük farklılıklar bulunmaktadır. Ticari firmaların üretim kolonilerini olusturmak için
kullandıkları ana arılar ve bunların çiftlestigi erkek arılarda bir seleksiyon programı
uygulamadıkları tahmin edilmektedir. Bazı kolonilerde 200’ e yakın ana arı üretilirken
bazılarında hiç üretilmeyebilmektedir. B. terrestris kolonileri ana arıya oranla daha çok
erkek arı üretmektedir. Bu nedenle erkek arı temininde bir sorun yasanmamaktadır.
Üretim kolonileri içinden çok ana arı üretme egiliminde olan koloniler seçilmekte ve bu
kolonilerde üretilen ana arılar yıl boyu yetistiricilikte kullanılmaktadır. Erkek arı
seçiminde ise akrabalıga dikkat edilmekte ve ana arılarla akraba olmayan erkek arılar
çiftlestirme amacıyla kullanılmaktadır (Velthuis ve Doorn, 2006).

Kaynak:
Bombus terrestris L. (Hymenoptera:Apidae) Arısının Yıl Boyu Kitlesel
Üretiminde Uygulanan Teknikler ve Karsılasılan Sorunlar
Fehmi Gürel, Ayhan Gösterit

Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: munsal32 - Haziran 18, 2012, 20:39:29
Bombus arısı kolonisi'nin birinde ana arı yaşlı idi sanırım.Sayabildiğim kadarıyla 40-50adet larva attı pupa oldu.(Gelişme devam ediyor.) 5 adet yeni larva attı ve gözler kapandıktan sonra öldü.4 gün sonra baktım tekrar göz yapıyorlar ve o göze 4 adet larva atılmıştı.Bu olay bal arısı gibi yalancı ana arı durumumudur .Bu gözlerden sadece erkek arımı çıkar acaba.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: aksoy05 - Temmuz 28, 2012, 05:04:35
bahçemde çokca bombus arısı var bunları yakalasam uygun ortam salasam kafeste birmüddet dediniz gibi beslesem üreme yaparlarmı saygılar.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Temmuz 31, 2012, 19:45:13
bahçemde çokca bombus arısı var bunları yakalasam uygun ortam salasam kafeste birmüddet dediniz gibi beslesem üreme yaparlarmı saygılar.

Sn. Aksoy,
Bombus arıların bal arılarına benzeyen yanlarından biri de üremeleri. Ana arı olmadan üreme olmaz. Konuyu baştan okursanız bu kolayca anlaşılır. Sağlıcakla kalın.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: aksoy05 - Temmuz 31, 2012, 20:05:32
teşekkür ederim
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: kaplan0707 - Kasım 18, 2012, 18:26:59
slm  arkadaşlar ben seracılıkla  ugraşmaktayım... Bombus  arısı üzerine biraz meraklıyım daha önce  ali hocamın sitesnde takip  ediyordum şimdi  sizinle paylşamak  istegimi  bi  konu var  birde  sorum  olacak  ben gecen yaz dönemin sera için almış  oldugum bombus arısı sezon  bitimine  kadar  polen ve  şerbet ile  bakımı yapıtım  haziran ayı  icerinde sera calışırken çiftleşen  bombus arısı gördüm.  hem plastik bir  bardakla  yakalayıp  temiz  bi  kovanın  içine  atttım. taze poeln  ve  şerbetle  bakımına  devam  ettim  ve evin  içerisinde  tutup 1  haftayı  gecik  duruduktan sonra  cogaldı  hemde  bi kovan dolusu bombsum  oldu  ve ben  eylül de  seraya yeni  dikim  yaptım  ve kulllandım  gayette  başarılı  bir  şekilde  calıştı.
şimdi  sorum yine bombus kovanım  var bu kovanda  arıları  başka  bir  kovana  nasıl  taşırım mevcut kovanın  içindeki  pamuk  cok  kötü  ve arının kendi pisligide  kötü  bi  duruma  getiri elimde  temiz bulunan kovana  taşımak  istiyorum  bunu  nasıl yapanilirim yardımcı  olursnaız sevinirim ..
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Kasım 18, 2012, 20:10:17
slm  arkadaşlar ben seracılıkla  ugraşmaktayım... Bombus  arısı üzerine biraz meraklıyım daha önce  ali hocamın sitesnde takip  ediyordum şimdi  sizinle paylşamak  istegimi  bi  konu var  birde  sorum  olacak  ben gecen yaz dönemin sera için almış  oldugum bombus arısı sezon  bitimine  kadar  polen ve  şerbet ile  bakımı yapıtım  haziran ayı  icerinde sera calışırken çiftleşen  bombus arısı gördüm.  hem plastik bir  bardakla  yakalayıp  temiz  bi  kovanın  içine  atttım. taze poeln  ve  şerbetle  bakımına  devam  ettim  ve evin  içerisinde  tutup 1  haftayı  gecik  duruduktan sonra  cogaldı  hemde  bi kovan dolusu bombsum  oldu  ve ben  eylül de  seraya yeni  dikim  yaptım  ve kulllandım  gayette  başarılı  bir  şekilde  calıştı.
şimdi  sorum yine bombus kovanım  var bu kovanda  arıları  başka  bir  kovana  nasıl  taşırım mevcut kovanın  içindeki  pamuk  cok  kötü  ve arının kendi pisligide  kötü  bi  duruma  getiri elimde  temiz bulunan kovana  taşımak  istiyorum  bunu  nasıl yapanilirim yardımcı  olursnaız sevinirim ..

Sn.kaplan0707,
 Bombus arısı üretimine duymuş olduğnuz ilgi iyi bir şey ve övgüye değer. Ancak konulara yeniden bir göz atar ve bombus arılarının yaşam döngüsünü dikkatlice incelersek, haziran ayında çiftleşmiş olan bir bombus ana arısı temmuz ayında yumurtladı ve koloni oluşturduysa yani arılar çoğaldıysa yaz aylarında iyi çalışmıştır ve şimdi bu aylarda ve günlerde arılar yaşlanmış, erkek arılar ve ana arılar çoğalmış ve arı çalışması durmuş olması gerekir. Ana arı yumurtlamayı kesmiştir. Yumurta ve yavru olmayınca çiçektozu toplaması olmaz. Yani arılar serada verimli çalışmaz. Arıları yeni kovana aktardığına değmez.
Gene de aktarmak istersen, yeni kovanı eski kovanın yerine koy, eski kovandaki temiz ve canlı kutçukları ve kapalı kurtçukları (kozaları) yeni kovana uygun şekilde yerleştir. Eski kovandaki işçi arıları da yeni kovana silkele. Yavruların üşümemesi için üzerlerine iki el kadar pamuk parçası ört. Eski kovanı, içindeki boş kozaları ve dışkıları bir kenara at.
Arı sokmasından korkuyorsan arıcı maskesi ve eldiven kullanmalısın. Arılar kalabalık ise bu aktarma işleminin kırmızı ışık yakılmış bir karanlık odada yapılması uygun olur.
Selamlar, kolay gelsin.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: kaplan0707 - Kasım 19, 2012, 23:40:36
Sn.kaplan0707,
 Bombus arısı üretimine duymuş olduğnuz ilgi iyi bir şey ve övgüye değer. Ancak konulara yeniden bir göz atar ve bombus arılarının yaşam döngüsünü dikkatlice incelersek, haziran ayında çiftleşmiş olan bir bombus ana arısı temmuz ayında yumurtladı ve koloni oluşturduysa yani arılar çoğaldıysa yaz aylarında iyi çalışmıştır ve şimdi bu aylarda ve günlerde arılar yaşlanmış, erkek arılar ve ana arılar çoğalmış ve arı çalışması durmuş olması gerekir. Ana arı yumurtlamayı kesmiştir. Yumurta ve yavru olmayınca çiçektozu toplaması olmaz. Yani arılar serada verimli çalışmaz. Arıları yeni kovana aktardığına değmez.
Gene de aktarmak istersen, yeni kovanı eski kovanın yerine koy, eski kovandaki temiz ve canlı kutçukları ve kapalı kurtçukları (kozaları) yeni kovana uygun şekilde yerleştir. Eski kovandaki işçi arıları da yeni kovana silkele. Yavruların üşümemesi için üzerlerine iki el kadar pamuk parçası ört. Eski kovanı, içindeki boş kozaları ve dışkıları bir kenara at.
Arı sokmasından korkuyorsan arıcı maskesi ve eldiven kullanmalısın. Arılar kalabalık ise bu aktarma işleminin kırmızı ışık yakılmış bir karanlık odada yapılması uygun olur.
Selamlar, kolay gelsin.

Sn. Ali hocam  öncelikle  soruma verdiginiz  ve  beni aydınlattıgınız için  tşk  ediyorum.Benim bu  kovan yaz ayın  dışrda bıraktım. Normal  dogal  ortam da idi  kendim  yaylada  oldgumu  için  ara bi  gelip  sadece şerbet  degişim yaptım.Baktım arılar  kovanı  bırakcakmı  diye  ama  agusto 26 sında  serama  domates dikmek için  geldim  ve arılar hala duruyordu  bende alarak  sera  içerisine koydum belki  bayiden aldıgım  arı  kadar  saglıklı  ve  uzun  calışmadı  ama takip  ettim. Normal  şekilde  calıştı   eger bu  şekilde  calışabilyorsa üretimide yapılailir dedim. Bize satılırken 40  günlük  diyorlar  ama normal  bi  şekilde  bakımını  yaptıgı  zaman daha flaza  calışıyor. Tabiki de  eski  arıları yaşlanıyor  ve  ölüyor ama  aldıgım kovan en az  3  yada  4  defa  kovan içinde yavrluyor .Şimdi  benim  asıl  ögrenmek istedigim  bu  bize  satılan kovanın  içinde  bir  ana(kraliçe arı ) mevcut içerideki  işçi  arılar yaşlanıp  öldügü  zaman  kraliçe  arıya hizmet  eden  arılar  olmuyor ve  arı  kovanı  terk  ediyor .Düşüncesindeyim bu arı kovanı  terk  etmeden  önce  yani  kovan ömrü  biltmeden önce  ana arıyı  alıp  temiz bir kovana  koysak  yanınada  dışarıdan  8-10  tane  erkek  arı  koysak bu  işlem sonucunda bizde  ana  arı olurmu  yada  herhnagi  bir  cogalma olurmu  yada kısaca  benim  1  dönümlük bir seram  var  arı  bana  pahalıya mal  oluyor acaba  kendi arımı üretebilirmiyim ...
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Kasım 21, 2012, 19:26:04
Sn. Ali hocam  öncelikle  soruma verdiginiz  ve  beni aydınlattıgınız için  tşk  ediyorum.Benim bu  kovan yaz ayın  dışrda bıraktım. Normal  dogal  ortam da idi  kendim  yaylada  oldgumu  için  ara bi  gelip  sadece şerbet  degişim yaptım.Baktım arılar  kovanı  bırakcakmı  diye  ama  agusto 26 sında  serama  domates dikmek için  geldim  ve arılar hala duruyordu  bende alarak  sera  içerisine koydum belki  bayiden aldıgım  arı  kadar  saglıklı  ve  uzun  calışmadı  ama takip  ettim. Normal  şekilde  calıştı   eger bu  şekilde  calışabilyorsa üretimide yapılailir dedim. Bize satılırken 40  günlük  diyorlar  ama normal  bi  şekilde  bakımını  yaptıgı  zaman daha flaza  calışıyor. Tabiki de  eski  arıları yaşlanıyor  ve  ölüyor ama  aldıgım kovan en az  3  yada  4  defa  kovan içinde yavrluyor .Şimdi  benim  asıl  ögrenmek istedigim  bu  bize  satılan kovanın  içinde  bir  ana(kraliçe arı ) mevcut içerideki  işçi  arılar yaşlanıp  öldügü  zaman  kraliçe  arıya hizmet  eden  arılar  olmuyor ve  arı  kovanı  terk  ediyor .Düşüncesindeyim bu arı kovanı  terk  etmeden  önce  yani  kovan ömrü  biltmeden önce  ana arıyı  alıp  temiz bir kovana  koysak  yanınada  dışarıdan  8-10  tane  erkek  arı  koysak bu  işlem sonucunda bizde  ana  arı olurmu  yada  herhnagi  bir  cogalma olurmu  yada kısaca  benim  1  dönümlük bir seram  var  arı  bana  pahalıya mal  oluyor acaba  kendi arımı üretebilirmiyim ...

Sn. Kaplan0707,
Size 40 gün çalışır diye verdikleri arılar çok çalışsa 60 gün çalışır. Ondan sonra çalışmazlar. Neden mi? Çünkü bombus ana arıları bal arıları gibi birkaç sene yaşamaz. Bir sene bile yaşamaz. 60-70 gün yumurtlayınca yaşlanır, yumurtlamaz olur. Yumurta ve yavru olmayınca da beslenecek yavru olmadığı için işçi arılar çiçektozu toplamaz. Koloninin son zamanlarında kovanda erkek arılar ve yeni ana arılar da çoğalır. Yeni yavru gelmeyince koloninin ömrü biter. Eski ana arıdan da fayda beklemeyin. Zaten sırtındaki tüyler bile dökülmüş,yaşlanmıştır. Onu ölmeye terk edin.
Kendim üretebilir miyim? diyorsunuz. Üretebilirsiniz ama biraz dersinize çalışmanız gerekir. Madem 1 dönüm civarında seranız var, bu alana tozlama için birkaç kovan koyuyorsunuz demektir. Yapılacak iş, bu kovanlarda ana arılar ve erkek arılar üretilince onları takip edip usulüne uygun şekilde toplayarak çiftleştirmek. Çiftleşen yeni ana arıları da ya kuluçkaya yatırıp yeni koloni üretirsiniz, ya da usulüne uygun şekilde uykuya yatırıp kendi uygun göreceğiniz ileri bir zamanda uyandırıp yeni koloni üretebilirsiniz.
Biz seradaki yeni çıkmış ana arıları çiftleştirip koloni ürettik ve koloniler aynen satın alınan koloniler gibi serada çalıştılar.
Çiftleştirme ve kuluçkaya yatırma konularını daha önce ayrıntılı şekilde anlatmıştım. Şimdi, aşağıdaki bağlantıyı açıp okuyun, sonra da bombus arilari1 sitesine bir göz atın bakalım aklınıza yatacak mı?
Selamlar, kolay gelsin.

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=1283.0
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: kaplan0707 - Kasım 21, 2012, 23:24:15
Sn.Ali  hocam  sordugum  sorulara  hiç sıkılmadan cvp  verdiginiz için  cok  tşk  ediyorum...size son  bi sorum olacak kafama  takılan  peki  şuan  daha  yeni  bir kovan aldım.Biz  sebze  (domates) dikimine eylül  ayın  başlıyor  tek  yada  çift  sezon  olmak  üzere  hazıran ayında  bitiyoruz.  Şimdi  varsayalım  kovanı  takip  ettim  ana arıyı yakaldım  eylülde  kullanbilmek için  nasıl  bir  yok  takip  etmek gerekir şimdi  kasım ayında kuluçka işlemi  olurmu  olsa  yatırsak ne zaman bize  düzgün  calışan bi  arı kvanım  olur  bunuda  acıklarsanız cok  sevinirm  ....
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Kasım 23, 2012, 10:00:18
Sn.Ali  hocam  sordugum  sorulara  hiç sıkılmadan cvp  verdiginiz için  cok  tşk  ediyorum...size son  bi sorum olacak kafama  takılan  peki  şuan  daha  yeni  bir kovan aldım.Biz  sebze  (domates) dikimine eylül  ayın  başlıyor  tek  yada  çift  sezon  olmak  üzere  hazıran ayında  bitiyoruz.  Şimdi  varsayalım  kovanı  takip  ettim  ana arıyı yakaldım  eylülde  kullanbilmek için  nasıl  bir  yok  takip  etmek gerekir şimdi  kasım ayında kuluçka işlemi  olurmu  olsa  yatırsak ne zaman bize  düzgün  calışan bi  arı kvanım  olur  bunuda  acıklarsanız cok  sevinirm  ....

Şöyle bir hesap yapalım:

Bu hesabı yapabilmek için elimizde birkaç bombus arısı kovanı olmalıdır. Çünkü her koloni her zaman ana arı üretmez. Bazı koloniler sadece erkek arı üretir. Bazıları sadece ana arı üretir. Bazıları ise hem erkek arı hem de ana arı üretir.
Buradaki süreler daha uzun veya daha kısa olabilir. Biz yuvarlak bir hesap yapıyoruz.
Kasım ortasında seraya koyduğumuz koloniler yuvarlak  bir ay sonra ana ve erkek arı üretmeye başlarsa, farklı kolonilerden alınan ana arı ve erkek arılar uygun şekilde çiftleştirip kuluçkaya yatırılması da bir ay sürsün. Etti iki ay. Yani ocak ortası. Kuluçkaya yatmışsa ana arının koloni oluşturması da bir buçuk ay sürsün. Etti mart başı. Kasım ortası – mart başı arası üç buçuk ay eder. Ya da yuvarlak 100 gün. Yani kasım ortasında seraya koyduğumuz kolonilerden yuvarlak 100 gün sonra (işler yolunda giderse) yeni bir koloni oluşturabiliriz.
 Hesabı başka şekilde yapalım:
Kasım ortasında kendi ürettiğimiz koloniyi seraya koyabilmek için ne yapmamız gerek? O zaman da 100 gün önce yani ağustos başında çalışmaya başlamış birkaç kolonimiz olması gerekir. Ya da temmuzda kuluçkaya yatmaya hazır çiftleşmiş ana arılarımız olması gerekir.
Bu nasıl olabilir?
Bu yıl boyu seri üretimle mümkün olabilir. Yıl boyu seri üretim için de kış uykusu, (diyapoz) konularını inceleyip basit bir üretim tesisi kurmak gerekir.
Görüldüğü gibi imkansız değil ama çok da kolay değil. Ne kadar zor?  Bal arısı ana arısı üretiminden daha zor değil. Aşağı yukarı aynı zorlukta. Farkı ne? Farkı, bal arısını insanlarımız tanıyor. “Filan arıcı üretebilirse ben de üretebilirim” diyebiliyoruz. Ama konu bombus arısı üretimi olunca  konu bilinmediği için kimse cesaret edemiyor. Aslında ikisi de aynı zorlukta ya da aynı kolaylıkta. Önemli olan cesaret ve öğrenme isteği.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: kaplan0707 - Kasım 23, 2012, 22:38:10
hocam ALLAH  sizden  razı olsun  . Tşk  ediyorum cok  acıklayıcı oldu ben bu  işe  iyice sardım  tabiki  sıfırdan başladıgım  için biraz  sıkıntılarım olacak. Sitelrde paylaşılmış oln  arı  kovan resimleri  var  iki  gözlü 2  tane onda  yaptıırdım. dışarıyada  koyup  deneyecegim.Ana  arı  gelmesi  için  birde  elimdeki  kovanları  takip  ediyorum. Ama  ana arıyı cok  secemiyorum gözüme  hepsi  aynı  gözküyor  foto makinayla  cekip  bakıyorum  arasındaki fakrla  eger  tam olarak ana  arıyı  erkek arı ayırt  edebilirsem. ögrenicem bu  işi  tekrar tşk  ediyorum...
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: alim ateş - Nisan 08, 2013, 01:07:31
Hocam sizinle tanismak istiyorum [email protected] facebookta da arkadas olabiliriz slm
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Halil BİLEN - Nisan 08, 2013, 08:58:38
Facebook'a arkadaş listesi temininde forumu kullanmıyoruz.  :)
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Nisan 19, 2013, 00:42:02
hocam ALLAH  sizden  razı olsun  . Tşk  ediyorum cok  acıklayıcı oldu ben bu  işe  iyice sardım  tabiki  sıfırdan başladıgım  için biraz  sıkıntılarım olacak. Sitelrde paylaşılmış oln  arı  kovan resimleri  var  iki  gözlü 2  tane onda  yaptıırdım. dışarıyada  koyup  deneyecegim.Ana  arı  gelmesi  için  birde  elimdeki  kovanları  takip  ediyorum. Ama  ana arıyı cok  secemiyorum gözüme  hepsi  aynı  gözküyor  foto makinayla  cekip  bakıyorum  arasındaki fakrla  eger  tam olarak ana  arıyı  erkek arı ayırt  edebilirsem. ögrenicem bu  işi  tekrar tşk  ediyorum...

Bombus arısı erkek ve ana arıları nasıl ayırt edebiliriz?
Bir bombus kolonisinde üç çeşit arı vardır.
Ana arı (ilkin bir tanedir ancak koloni ömrü biterken birçok genç ana arı üretilmiş olabilir.)
İşçi arılar
Erkek arılar.
Ana arılar diğer arı bireylerinden daha iridir. (Koloninin son dönemlerinde ana arı kadar iri işçi arılar da üretilebilir.)
 Ana arıların sesi işçi ve erkek arıların sesinden daha kalındır. Erkek arıların uçarken çıkardığı ses işçi arılarınkinden kalın, ana arınınkinden incedir.
 Ana arı ve işçi arıların kuyruk kısmı erkek arınınkine göre sivri sayılır. Erkek arının arka kısmı yuvarlaktır
Eğer arıların çıkardığı ses ve vücut yapısından ana ve erkek arıyı ayırt edemezsek yakından bakmamız gerekir. Önemli bir ayrıntıyı resimlerden inceleyelim. Resimleri incelemezden önce “balta favori ve zülüf” nedir bir hatırlayalım. Erkekler saç tıraşı olurken kulak önündeki saçlarının değişik şekilde bırakılmasını isterler. Kimisi uzun, kimisi kısa bırakılmasını ister. Eğer kulak önündeki saçlar uzun bırakılırsa balta ağzına benzer. Buna “balta favori” denir. Halk türkülerinde geçen “zülüfler dökülmüş yüze” sözlerinden anlaşılacağı üzere zülüf de kadınların kulak önünden yüze inen saçlardır.
Bunların bombus erkek ve ana arıları ile ne ilgisi var? Hatırda kalsın, unutulmasın diye böyle bir benzetme yaptım. Erkek bombuslardaki baş bölgesinden sonra gelen sarı kemerin alt kısmı balta favori gibi geniş sonlanır. Ana arıların sarı kemeri ise kadınların zülüfleri gibi sivri sonlanır. Erkek arı ve ana arılar aynı ya da yakın büyüklükte olsa da yakından bakınca böyle bir ayrıntıyı görebiliriz.
Aşağıdaki resimlerin ikisi ana arı, ikisi erkek arıdır. Baş bölümünden sonra gelen sarı kemerin geniş ya da sivri bitiş şekline göre hangilerinin ana arı, hangilerinin erkek arı olduğunu kendiniz bulabilirsiniz.

(http://img94.imageshack.us/img94/6249/b32v.png) (http://imageshack.us/photo/my-images/94/b32v.png/)


(http://img820.imageshack.us/img820/994/dunkleerdhummeldrohn2.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/820/dunkleerdhummeldrohn2.jpg/)


(http://img42.imageshack.us/img42/4630/herdhummeldrohn.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/42/herdhummeldrohn.jpg/)


(http://img405.imageshack.us/img405/559/koenigin1.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/405/koenigin1.jpg/)


Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: mevzu var - Mart 20, 2014, 22:15:42
Bu bambuslar sokarmı evet ise zehiri kuvvetli mi

Evet sokuyorlar fakat  sıkışırlarsa.. Ben çıplak ayakla  bastım üstüne çiviye basmış gibi acıdı önce ama

şişme olmadı sonrasında tatlı bi acı gibi  kaldı. 2. gün birşey hissetmedim daha..
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: tural55 - Mart 20, 2014, 22:18:40
4 sene önce baş parmağımdan sokmuştu,öyle acıdıki,

siz hatırlattınız tüylerim diken diken oldu, :D :D :D

Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: mevzu var - Mart 20, 2014, 22:27:13
Olsada yine soksa özletti kendini kerata  :P
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: mertbozatli - Kasım 27, 2015, 18:23:27
Kovanlarima dun  saricalar icin gazoz hazirlamistim aksam kontrol icin gittigimde tuzakta disi bombus gordum hemen siseyi bosalttim, hareketsizdi.oldu diye dusundum.kenara biraktim.bugun baktigimda hareket etmeye calisiyordu.elimle tuttugumda kanat cirpmaya basladi.hayat a dondurmek icin nasil bir yol izlemeliyim.agzina bir tutam bal surdum kuru bir yere aldim
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: mertbozatli - Kasım 28, 2015, 16:25:44
Kizimiz İyice hareketlendi fakat agir hareket ediyor , ucmuyor
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: sedatozel81 - Şubat 20, 2018, 00:19:30
Herkese merhaba ben Sedat Düzce'den yazıyorum bu gün evin kapısında hareketsiz bir şekilde duran bombus arisiyla karşılaştım hemen alıp bir kutuya koydum ve hemen pamuk ve kuru yosundan bir yuva hazırladım yuvanın içine bir kaseye bal ve polen doldurdum bombus u bu yuvaya yerleştirip kapağına çıkış yapabileceği kadar delik açıp uygun bir yere yuvayı yerleştirdim sanırım havanın soğuk olmasından yada yuvasından yeni çıktığı için enerjisi çok dusuktu yuvaya yerleştirmeden önce biraz bala buladim ve gözlemledim vücudundaki balı temizlemeye uğraştığını gördüm sanırım o baldan gerekli enerjiyi alır ne olup biteceğini merak ediyorum geçen sene bahçede çürük ağaç kökünde yuvaları vardı  bahcemde olmalarını istiyorum yaptığım yuvanın resmini yarın paylaşacağım

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Muammer ŞAHİN - Şubat 20, 2018, 11:24:07
kenarına azcık da su koyman gerekir. İçi karanlık olması gerekir. Tek başına ısınabilmesi ve sığınabilmesi için 3 köşeli bir yer olması veya içine küçük kavanoz gibi birşey de koyulması gerekir ki ısısını koruyabilsin. Balı üstüne dökmene gerek yok, trakelerini tıkamaya veya arıyı neme bulandırıp bakteriler için ortam oluşturmaya gerek yok bence. balı kutu içine dökebilir veya şişe kapağına da döküp verebilirsin.

İnşallah hayırlı olur. Resimlerini görmek güzel olur
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: mertbozatli - Şubat 20, 2018, 11:33:24
Kolay gelsin.Muammer Bey yazılması gerekeni yazmış.Karanlık,sabit ısılı bir yuva.Ben bombus'a kil saksıdan yuva yapmıştım.Aşağıda bombus'u yuvalandırmak için planlar var.Kimisi video'lu.
https://www.google.com.tr/search?q=bombus+bee+hive&tbm=isch&tbs=rimg:Cb5UifXnFfIVIjjqnP_17RSiQgFoFSpSsab124DqrVL1HkakriLWW3BbwxtlSYqTPl1VagzotsuxTVmb6kLwKRSBSsioSCeqc_1_1tFKJCAEYw0HqzAkomJKhIJWgVKlKxpvXYRN0zi1PanYZAqEgngOqtUvUeRqRFFr2Jn5pRhpyoSCSuItZbcFvDGEYw0HqzAkomJKhIJ2VJipM-XVVoR0GLgWKlHqiMqEgmDOi2y7FNWZhFR4Eeu-NarkSoSCfqQvApFIFKyEVtkATRAZDFb&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwiS8auGirTZAhWMPxQKHWoeBKgQ9C8IGg&biw=1366&bih=637&dpr=1
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: sedatozel81 - Şubat 20, 2018, 18:04:26
Bir küpün içine koydum çıkabileceği kadar da deliği var (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180220/b9ce689ca6b6fccbf0a2f359813cd60a.jpg)

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Şubat 28, 2019, 11:53:08
Kolay gelsin.Muammer Bey yazılması gerekeni yazmış.Karanlık,sabit ısılı bir yuva.Ben bombus'a kil saksıdan yuva yapmıştım.Aşağıda bombus'u yuvalandırmak için planlar var.Kimisi video'lu.
https://www.google.com.tr/search?q=bombus+bee+hive&tbm=isch&tbs=rimg:Cb5UifXnFfIVIjjqnP_17RSiQgFoFSpSsab124DqrVL1HkakriLWW3BbwxtlSYqTPl1VagzotsuxTVmb6kLwKRSBSsioSCeqc_1_1tFKJCAEYw0HqzAkomJKhIJWgVKlKxpvXYRN0zi1PanYZAqEgngOqtUvUeRqRFFr2Jn5pRhpyoSCSuItZbcFvDGEYw0HqzAkomJKhIJ2VJipM-XVVoR0GLgWKlHqiMqEgmDOi2y7FNWZhFR4Eeu-NarkSoSCfqQvApFIFKyEVtkATRAZDFb&tbo=u&sa=X&ved=0ahUKEwiS8auGirTZAhWMPxQKHWoeBKgQ9C8IGg&biw=1366&bih=637&dpr=1
...
Buradaki resim ve videolardaki örnekler incelenirse  teşvik yuvalarındaki dikkat çeken en önemli benzerlik yuvaların toprak altına konulmalarıdır. Nedeni ısı yalıtımı ve nem kontrolünün daha kolay olmasıdır. Teşvik yuvası içine biraz kıl, yün, pamuk, kuru ince ot ya da yosun konması da teşvik unsurudur.
Bence duvardaki yuva için konan testi örneklerde olduğu gibi nemli bir toprak altına konsaydı daha sağlıklı olurdu.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Murat AKIN - Şubat 28, 2019, 23:02:56
Ali Bey uzun zamandır gözükmüyordunuz, hoş geldiniz.
Başlık: Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
Gönderen: Ali Varol - Mart 04, 2019, 00:40:27
Teşekkür ederim Murat Hocam. Uzun süredir köyde kalıyorum ve internete ulaşım gibi bazı sorunlarım vardı. Bundan sonra görüşürüz. Selamlar.