Son İletiler

Sayfa: 1 ... 8 9 [10]
91
Arıcılığa Başlarken / Ana arı büyüklüğü!
« Son İleti Gönderen: chntskn06 Mayıs 05, 2022, 09:22:54 »
https://imgyukle.com/i/RmRG8b
https://imgyukle.com/i/RmRDhS
https://go.4vio.com/4a54plh
Kıymetli üstatlar yeni kafkas cinsi iki kovan aldım ve şunu farkettim benim ana arı kafkasın bırakın ana arısıyla boy ölçüşmeyi nerdeyse kafkasın işçi arısı boyutunda(elimde eski 1 adet kolonim vardı ve bu anayı geçen sene koloniye ürettirmiştim arının ırkını bilmiyorum). Bu durum ana arı ızgarası kullanımıyla ilgili tereddüte düşürdü bu kadar küçük olan ana arı her ızgaradan geçmez mi? Öneriniz ne olur bu konuda.
Ayrıca resimde de gördüğünüz üzere bazı peteklerde birkaç yerde büyükçe göz oluşturulmuş anladığım kadarıyla bunlar sahte ana gözü ancak birinin içinde yumurta gördüm ne olur ne olmaz diye bozdum oğul konusunda telaşlanmalı mıyım bu gözleri görünce?
92
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Egeli Arılığı
« Son İleti Gönderen: Acemiarici4806 Mayıs 04, 2022, 15:43:23 »
Muğlada akasyalardan 25.04.2022 tarihinde bal gelmeye başladı arılar çok hızlı petek kabartıyor yetisemediklerimiz kayık şurupluğun altına 2 günde bir avuç içi kadar dalak yapıyor.Ana arıların yumurta atışı güzel ve hızlı gelişen arılardan birinde oğul eğilimi olduğunu farkettim.Bu kovanda ana memelerini temizledim ana arı sıkı yumurta atıyordu ateşini almak için kapalı yavrulu iki çerçeve çekip arısını silkeledim ve zayıf iki kovana verdim yerine iki tane sıfır mumlu çerçeve verdim bir çerçevede günlük ve açık yavrulu çerçevedeki acemi arıları zayıf bir kovana destek vermek için silkeledim.Iki gün sonra tekrar baktığımda arıda oğul eğilimi emaresi yoktu ve verdiğim mumları kabartmaya başlamışlardı.Muğlada katla pek çalışılmıyor o yüzden bayramdan sonra 10 çerçevelik kovanlardan zayıf kovanlara kovan eşitleme yada bölme yapmayı planlıyorum polen ve nektar akışı güzel,yağmur yağmadığı için çiçekler ve otlar kurumaya başladı muğlada durum şimdilik iyi keşke güzel bir yağmur yağsaydı.
93
Yapay Oğul / Ynt: 1 kovanı 10 kovan yapma
« Son İleti Gönderen: ÇILGINDAĞLI Mayıs 02, 2022, 00:55:45 »
Tercih edilen az ama güçlü kovanlarla çalışmak,ama yine bı dene hava şartları iyi olursa belki kisakadar güclenirler .
94
Yapay Oğul / Ynt: 1 kovanı 10 kovan yapma
« Son İleti Gönderen: izzet6786 Mayıs 01, 2022, 12:30:59 »
Bu dediğin işlemleri uygula bahara hiç kovanın kalmasın.Zayıf bölmeler kıştan güçlü cıkmadığı gibi koloni kaybına ve hastalığa yavru çürüklüğüne sebep olur.
95
Yapay Oğul / 1 kovanı 10 kovan yapma
« Son İleti Gönderen: Serhadov Mayıs 01, 2022, 11:27:37 »
Merhaba arkadaşlar malesef 12 kovan arımdan sadece ve sadece 4 kovan arım kaldı hatta 4 bille değil diğer 3 kovanının ana arısı hastalanmış yumurta atmıyor veya çok az atıyor benim yapmak istediğim ise bu sene kalan 1 kovanı ilk önce 10 çıta olduğunda 2 şer çıta olarak bölüp 5 kovan yapmayı düşünüyorum sonra hazır kabartılmış petekler verip hızla gelişmelerini sağlayacağım 5 6 çıta olduklarında tekrar jovanlarımı 2 ye bölüp kabarmış ve balı çıtalar vericem yani anlayacağını 10 çıta arıdan  ilk önce 2 şer çıta olarak bölüp sonra onlar geliştiğinde ise onlarında bölü 10 kovan elde etmeyi düşünüyorum siz bu uygulamada başarılı olur muyum
96
Arı / satılık arı ve kovan
« Son İleti Gönderen: hakyilmaz Nisan 27, 2022, 12:46:21 »
Herkese merhaba. Bir arkadaşım artık arıcılık yapamayacağı için 1 kovan en az 4 çıta arı dolu, 2 adet tabut kovan bunlardan biri ful arılı diğeri 5 çerçeve kadar arılı olarak satmak istiyor. çok sayıda çıta da mevcut. Yer izmir. Almak isteyen olursa benimle temasa geçebilirler.
97
Destek koloni sisteminde ana bal özü akımı 2 tane olan yerler için uygun veya ana bal akımının biraz daha uzun olan yerlerde dönemi ikiye bölme olarak ta düşünülebilir.

Genelde Destek koloni sisteminde iki kovandan alınacak baldan daha çoğunu tek kovandan alınmak üzere düşünülmüş sistemdir.

Destek koloni sisteminde A ve B kovanında değişik zamanlarda bal üretmek amaçlıdır ama destek alınana kovan bölme olarak kullanılabilir.
98
Vermiş olduğunuz çok kıymetli bilgiler için teşekkür ederim Murat abi.
Sadece destek koloni sistemindeki bölme konusu netliğe kavuşmadı; Destek koloni uyguladığım kovanlarda üretim kovanından ana bal akımı başladığında açık yavrulu iki çıta ile bölme alınıp yerine temel petek vermeye devam ediyor muyuz? Destek kovanından bal beklentisine girmeye gerek var mı ana bal akım sezonu başladığında bu 20 çıtalı kovanı 4-5 çıtalarla direk bölme mi yapıyoruz yahut bal almayı bekleyip sonrasında mı bu şekilde bölüyoruz?
Muhsin hocanın anlatımları sırasında ufak detayları es geçmesi sizler gibi uzman arıcılarca zaten bilindiği içindir belki ama benim gibi tecrübesizlerin zihninde bazı pürüzler kalıyor anlaşılmayan.
99
Sayın Cihan Taşkın diyebiliriz herhalde:

Sorularınızın bazılarının karşılığı olsun.

Muhsin Bey'e bir çok kişiye bakarak yakındım sık, sık görüşürdüm.

Soru olarak yazdıklarınızın yazıların bir kaç paragraf öncesinden ve sonrasından topluca okuyup düşünürsek ne demek istediğini biraz daha anlayabilirsiniz.

Bal özü akımı 2 ay kadar sürer ama bu dönemde getirdiğini tüketirler. ama ana bal özü akımı 10 - 15 gün kadar sürer. Böyle oluncaana arı ızgarası ana bal akımından 3 - 4 hafta önce atılabilir.. Ana arı ızgarasına çakılacak çıtanın15 mm olması sorun olmaz ama daha yüksek olursa araya petek örerler çerçeve çıkarmakta zorlanırsınız.

Açık olan erkek arı gözleri daha geniş ve yükseklik olarak belli olur 

Ana bal özü akımında ham petek verilirse getirdiği balın birazını petek kabartmada kullanırlar.

Kat atılması için kuluçkalığı doldurması gerektiği göz önüne alınması  düşünülmelidir.

Bal üreten yani yavrulu çerçeve verilen kovanda ızgara vardır. Yani bala çalışan kovana yapılanlar yapılır.

Ama daha çok üretmek olduğuna göre alınıp 2 çerçeveli ruşet sayısı ne kadar çok olabiliyorsa yapılır. zaten bal akımı olduğuna göre az da olsa kendilerini besleyecek kadar bal özü taşırlar.

Bulunduğunuz yerde ana bal özü akımı yaklaşık temmuz ortasında başlar ağustos başında hasat yapılır. Izgarayı erken koysanız bile ana bal özü akımında  ballıktaki yavrulu çerçevelerde yavrulu göz kalmamalı.

Acaba yeterli oldu mu?
100
Kıymetli üstatlar Muhsin Doğaroğlu hocanın kitabını okurken bazı konularda soru işaretlerinden dolayı meseleyi tam anlayamadım kıymetli cevaplarınızı istirham ediyorum.
1-Ana arı ızgarası bal akım sezonu başlar başlamaz atılır; Bu konuda anlayamadığım ballığa koyduğumuz peteklerde açık ve kapalı yavrular olacak ve açık yavrular 21 gün sonra çıkacak bu sırada bal akım sezonu geçmiş olacak ne ara petek gözü boşalıp da arı bal dolduracak bunu anlayamadım.
2-Ana arı ızgarasına çakılacak çıta1cm'i aşamaz mı elimde 1,5cm olan var sakıncası var mı?
3-Ana arı ızgarası atarken açık gözlü erkek yavru bulunan petekler işaretlenir diyor yumurtadan veya puptan erkek gözü olduğu nasıl anlaşılıyor petek gözünün büyüklüğünden mi?
4-Kitabın bir bölümünde kesinlikle ana arı ızgarası varken ballığa temel petek verilmemeli diye ifade ediliyor ancak başka bir yerde mutlaka ballığa bir iki temel petek verilmeli yoksa arı oğula gider yazıyor bu çelişkinin sebebini anlayamadım.
5-Muhsin hocanın youtube videolarında katı doğru zamanda atmalı erken atmamalı diyor soğuktan kaynaklı sıkıntı olabilir diye ancak kitabında zamanını kestiremeyenlerin kat atmada gecikmektense fazla kat atmasının daha doğru olacağını ifade ediyor.
6-Kitabın 189. sayfasında destek koloni kovan dizilimlerini anlatıyor ancak ana arı ızgarası atma işleminden bahsetmemiş bu yöntemde üretim kovanlarına ana arı ızgarası verilmiyor mu?
7-Sayfa 190'da nektar akımı başladığında üretim kovanlarında kuluçkalıkta bulunan genç larvalı çerçeveler arılı olarak alınıp iki çerçeveli ruşete konulur diyor ancak ballı polenli peteklerin verileceğine değinilmemiş ayrıca bu 2 çerçeve alma işleminin kaç kez yapılacağı da ifade edilmemiş.
8-Destek kovanlarında bölmeler yapılır diyor ancak ne şekilde yapılacağı izah edilmemiş, ayrıca 10 çerçeve arılı tek katta sınırlandırılır ve ballık üretim kolonilerinin kat gereksinimlerinde kullanılır demiş bu kısmı anlayamadım.
9-Son olara ben ankaradayım ve burada bal akım döneminin zamanını tam olarak bilen yok ana arı ızgarası verme işlemini nasıl takip etmemi tavsiye edersiniz bal akım zamanı ile ilgili aşağı yukarı zaman verebilecek olan var mı pursaklar çubuk tarafındayım. Şimdiden teşekkür ederim.
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]