Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Cihan TAŞKAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: Acemiarici4806 Temmuz 04, 2022, 14:25:02 »
Ben karniyolle hiç çalışmadım izlediğim videolardan ve karniyole sahip arıcılardan duydugum kadarıyla sakın ve koloni güçlenmesi acısından baharda iyi bir ırk.Fakat ankarada olurmu bilmem avrupada trakyada marmarada karadenizde karniyol kullanılıyor bildiğim kadarıyla.Kafkasa gelirsek ankara için kafkas iş yapar uyum sorunu yaşayacağını sanmam ve posof ekotipiyse bal verimide iyi olur ankarada diye düşünüyorum.Sizin kafkaslar bana kalırsa kafkas değil melez bir arı o arılardan ana üretmeyiniz.Tüm anaları ve ana memelerini imha edin sonrasında bence ankara için anadolu arısı tercih edin oraya en iyi anadolu arısı uyar çünkü bu ırkın coğrafyası içinde ankara.Anadoluyu tercih etmezseniz bir arıcidan kendiniz gözlemleyip sakin karniyol ana alın denemiş olursunuz hemde karniyolle ilgili ankaradaki arıcılara da fikir verir deneyimleriniz.Kafkas ana almak isterseniz ardahan posoftan devletin üretim yeri var devlete ait ordan kargoyla spariş edebilirsiniz yada ardahan üniversitesi ilede iletişim kurabilirsiniz internette numaraları var.Kafkas arısı sakin bir ırktır öyle sizin dediğiniz gibi saldırmaz çalışması kolaydır.Karniyol sanırım dahada uysal kafkastan.Ana vereceğiniz zaman analı kovanın anayı öldürüp kovanın içine atın 24 saat sonra anasizligi hissedeceklerdir.Çercevelere bi göz atıp ana memesi başlangıcı varmı bakın varsa bozun ve yeni vereceğiniz ana arının kafesini kekini açmadan öylece kovana koyun.Kafeste enaz 24 saat dursun sonra gidip kovanı tekrar kontrol edin ana memesi başlangıcı varmı diye varsa bozun ve anayı yine kafeste kovanda 1 gün daha tutun bir gün sonra kek kısmını açıp bırakın kabul edecektir çünkü 48 saat geçmiş olacak.Yada daha garanti yöntem olsun derseniz kovandaki tüm çerçeveleri başka bir kovana arısız olarak verin.Ana vereceğiniz koloniye bir tane boş çıta koyun ve kovanın dibine yanaştırın,çıtayı yanaştırdığınız taraf biraz yukarı doğru olsun kovanda ana arıyıda çıtaya kafesin kekini açmadan bağlayın arıların hepsi ana kafesini sarar.Yöntem çeşit çeşit var internettende videolara bakın derim.
2
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Cihan TAŞKAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: chntskn06 Temmuz 04, 2022, 09:27:18 »
Çıkan anaların hepsini öldürüp kapalı ana memelerini temizlediyseniz iki tane açık ana memesi bırakmak yeterli olur.Buzdolabı poşetiyle açık ana memeleri kapanana kadar bir yada iki defa şerbet verin kovanı üç hafta hiç rahatsız etmeyin üç hafta sonra ana yumurtaya başlamış olur başına bi iş gelmezse.Böyle kontrolsüz ana yapmaya başlayan kovanda sıkıntı gün takibi oluyor sadece.Kendiniz bölmüş olsanız beşinci gün gidip kapanan memeleri bozardınız iki tane de açık bırakırdınız o kovan düzenini kurardı anayı kuş filan kapmazsa.
Cumartesi günü yaptığım kontrolde 3 tane daha küçük anayla karşılaştım bunları da öldürdüm açık bıraktığım ana gözleri sırlanmış kapanmıştı. Sonrasında petek gözlerini incelediğimde çok dağınık ve bazılarında iki yumurta görünce yalancılamış olduğu kanaatine vardım, kovanı yerine başka kovan bırakarak 100m kadar uzağa götürüp çırptım. Ertesi gün çırptığım yeri kontrol ettiğimde hala bir miktar arı duruyordu 1-2 çıta kadar umarım onlar da döner kovana. Aynı gün ve ertesi gün arıların hışmına uğradım çok sinirlilerdi bana bahçeye dahi sokmadılar. İki kolonim çok hırçın bunların anasını değiştirmek istiyorum. Birisinin içerisinde anası var yumurta atımı gayet iyi yanlız arılar aşırı hırçın bahçedeki işlerimi yapmama müsaade etmiyor direk üstüme üşüşüp sokuyorlar (kovanı açıp kapatırken petekleri incelerken sarsmadan büyük hassasiyet ve yavaşlıkla yaptığım halde) iki küçük çocuğum var, diğeri ise bahsettiğim yalancılamış içerisinde kapalı ana gözleri olan koloni. Geçen seneden kalma oğula meyleden arımdan aldığım bölmeler de çok sakin hiçbir saldırganlık yok ama genetik oğula meyilli diye risk alıp burdan ana ürettirmek istemiyorum
 Sorum;
1-MevcutlaR kafkastı yeni ana alıp vermeyi düşünüyorum bildiğim kadarıyla karniyol en sakin ırk Ankara için önerir misiniz?
2-Ana arıyı verirken anası olan kovanın anasını öldürüp direk mi koyayım? Anası olmayan kovanın kapalı anaları ben ana verene kadar çıkarlar muhtemelen ama dölsüz olacaklardır yeni anayı direk koyduğumda sıkıntı olur mu?
3
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Şeker Fiyatları
« Son İleti Gönderen: Murat AKIN Temmuz 02, 2022, 23:59:17 »
Bilgi tamamlayayım:
Arıcılar birliği 80 ilde var.

Ortalama 8 ton pancardan 1 ton şeker çıkıyor.

Sözleşmeli ekim yapıldığından tarlanın kaç dekar olduğu belli, dekardan 10 tondan fazlasını almıyor, bu fazlalık orada, burada atılıyor veya hayvan yemi oluyor, şansı olanlar pancar pekmezi yapımında kullanılıyor.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kış gelince besleme zorluğu çekeceğiz.

4
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Şeker Fiyatları
« Son İleti Gönderen: Acemiarici4806 Temmuz 02, 2022, 01:30:37 »
Murat abi konuştuğum adam şeker idaresinde denetim biriminden sorumlu biriydi santralden bağlattım,sanki gezeteciymişim gibi şeker fiyatları ve şeker pancarı üretimiyle ilgili araştırma yapıyorum dedim adam birde bu sene ton başına üreticiye 1200 liradan aşağı ödeme yapılmaz dedi.Ülkemizde ortalama bir dönüm tarladan 7 ila 9 ton arasında pancar üretiliyormuş ve 7 ton pancardan 1 ton toz şeker elde ediliyormuş.Valla ben cimere 3 defa yazdım kış başından beri bu arıcıların hali ne olacak diye ama birlikler aktif bir şekilde 81 ilde ortak hareket edip tarım bakanlığına bastırmazsa bişey yapacakları yok adam talep yok ki bize gelen diyor.Depolarda şekeri tutup azar azar piyasaya verecekler anlaşılan ki yüksek fiyata satsınlar.Birde şunu dedim geçen yıl üretilen mahsül ve ozamanki gübre elektrik döviz mazot işçilik maliyetiyle üretilen ürüne sürekli niye zam geliyor önce 320 liraydı sonra 400 sonra 550 sonrada 770 liralara geldi bir çuval şeker devletin fabrikalarında dedim.Bana cevaben satılan şekerden kazanılan parayla bu seneki mahsül için üreticiye ödem e yapılacak o yüzden dedi.Alenen yalan söylüyorlar ve ne yaptıklarından haberleri bile yok bu yaptıklarıyla şeker fiyatlarını daha da arttırıyorlar,sonbaharda arıcıların durumu hiç iyi olmayacak görünen o.
5
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Şeker Fiyatları
« Son İleti Gönderen: Murat AKIN Temmuz 02, 2022, 01:00:17 »
Kovan başına 2.5 kg şeker verilecek deyip belirleyen onlar.
Talep yoksa nasıl oluyor.

Arıcılara verilen şekerler ambarlarda yatmaktan taş olmuş.

Kışa girerken piyasada çuvalı 200 tl olan şekeri şimdi almaya gitseniz 1500 tl ye zor alırsınız.
6
Denizli / Ynt: DENİZLİLİ ARICILARA!!!!!
« Son İleti Gönderen: iucar Temmuz 02, 2022, 00:15:02 »
Merhaba. Ben de Denizli'deyim. Merkezde, Adalet mahallesinde oturuyorum. Arılarım Kızılcabölük ovasında. 10 kovan ile bu sene başladım. Nasipse ilerleteceğiz. Rabb'im cümlemizin yardımcısı olsun.


Hayırlı olsun, uzun süredir bakamıyordum foruma.
Kızılcabölük uzak kalıyor biraz merkeze, bu süre zarfında bende Denizli'den taşındım, gidip geliyorum ama..
7
Üyelerimizin Arılıkları / Şeker Fiyatları
« Son İleti Gönderen: Acemiarici4806 Temmuz 01, 2022, 12:21:00 »
Bu gün Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Şeker Dairesi Başkanlığını aradım.Bulunduğum ilçede şeker pancarı üreticilerinin sorunlarından bahsettim,dönüm başına şeker pancarında çiftçinin 3 bin lira masraf ettiğini,artan şeker fiyatlarının sebebini,Türkiyede arıcıların şeker fiyatları yüzünden zor durumda olduğunu,böyle giderse vatandaşın bal yiyemeyeceğini çünkü arıcıların maliyetinin arttığından bahsettim.Konuştuğum kişi konuya oldukça hakim biri izlenimi verdi sorularıma net ve detaylı cevaplar verdi yaklaşık 10 dakika kadar konuştuk.Şeker fiyatlarının artmasında bir ara yurt dışında şekerin pahalı ülkemizde ucuz olduğu için yurt dışına satıldığını,sonrasında ukrayna-rusya savaşından dolayı artan emtia fiyatlarına şekerinde katıldığını(mısır,buğday,Şeker,pamuk,ayçiçek yagi..vb gibi)sonrasında da ukrayna ve rusyadan firmaların ülkemize yöneldiğini fakat tüm bunlara rağmen stok sorunu olmadığını,sadece vatandaşlarında fiyatlar artacak diye evine şeker stokladığını üretimin ülke tüketimine yeterli öldürdüğünü söyledi.Ve sonra dedim ki ne olacak bu arıcıların hali ülkede bu gidişle arıcı kalmayacak dedim.Cevaben:Arıcılık birliklerinden şimdiye kadar bize gelen bir talep yok,şeker fiyatları arttığı için zor durumda olduğunu bildiren herhangi bir arıcı yok,arıcılık birliğinden bir protokol ile ülke arıcılarına ucuz şeker verilsin diye bir talep yok ilk defa siz aradınız dedi.Hic bir birlikten yada vatandaştan dilekçeyle bile başvuru yapılmadı bu konuda birliklerden talep gelse oturulur düzenleme yapılır arıcılar madur edilmez dedi.!
Anlaşılan ülkemizdeki aricilik birlikleri ve merkez birlik yıllardır olduğu gibi salla başını al maaşını anlayışına devam ediyor.Şeker dairesi başkanlığı birliklerden topluca talep gelse madur olmazsınız suç bizde değil talep gelmeyince biz ne yapalım ne bilelim diyor.Evet arıcı abiler kardeşler arkadaşlar bu sorunu konuşma zamanı geldi önümüz sonbahar ve kışlık stok beslemesi ihtiyacı olacak.Bu şeker konusunda görüşleriniz nedir?
8
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Cihan TAŞKAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: Acemiarici4806 Temmuz 01, 2022, 12:00:01 »
Anaları öldürdüm ama açık ana gözleri bıraktım bunun bir risk ve sakıncası var mı?
Kaygım analar çok küçüktü yaşlı larvadan üretmiş olmaları yanlış mı yaptım

21061110AG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çıkan anaların hepsini öldürüp kapalı ana memelerini temizlediyseniz iki tane açık ana memesi bırakmak yeterli olur.Buzdolabı poşetiyle açık ana memeleri kapanana kadar bir yada iki defa şerbet verin kovanı üç hafta hiç rahatsız etmeyin üç hafta sonra ana yumurtaya başlamış olur başına bi iş gelmezse.Böyle kontrolsüz ana yapmaya başlayan kovanda sıkıntı gün takibi oluyor sadece.Kendiniz bölmüş olsanız beşinci gün gidip kapanan memeleri bozardınız iki tane de açık bırakırdınız o kovan düzenini kurardı anayı kuş filan kapmazsa.
9
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Cihan TAŞKAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: Murat AKIN Haziran 30, 2022, 23:17:28 »
Anaları öldürdüm ama açık ana gözleri bıraktım bunun bir risk ve sakıncası var mı?
Kaygım analar çok küçüktü yaşlı larvadan üretmiş olmaları yanlış mı yaptım

21061110AG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ana arılar küçük diye öldürmüşsünüz uygundur

Ama

Genelde oğula çıkacak kovandaki ana yumurta keser.
Hem çıkmış ana olması hem de  açık ana gözü bulunması arasındaki süre çok uzun.

Supersedur olsa o kadar çok ana arı olmaz, açık göz kalmaz.

Bir kaç gün sonra bakınız bakalım açık gözler kapanacaklar mı?
10
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Cihan TAŞKAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: chntskn06 Haziran 30, 2022, 11:51:09 »
Anaları öldürdüm ama açık ana gözleri bıraktım bunun bir risk ve sakıncası var mı?
Kaygım analar çok küçüktü yaşlı larvadan üretmiş olmaları yanlış mı yaptım

21061110AG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sayfa: [1] 2 3 ... 10