Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

Arıcılık.Gen.Tr Ailesi Arılıkları => Üyelerimizin Arılıkları => Konuyu başlatan: ssahin - Mayıs 19, 2017, 14:13:39

Başlık: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 19, 2017, 14:13:39
Arıları ve arıcılığı kısa bir süre  araştırıp biraz bilgi sahibi olduktan sonra ilk kolonimi edinmeye cesaret edebildim. Kısa süre diyorum çünkü forumdaki ustaların araştırma ve çabalarının ne kadar uzun bir süreç olduğunu görünce benim gayretim kısacık kalıyor. Bir miktar teorik bilgiyi artık uygulamayla pekiştirme zamanı geldi diye düşündüm. 7 Çerçeveli Kafkas ırkı bir koloni aldım, 12 Mayısta arılarım geldi.

(https://resmim.net/f/yfxEcC.jpg)

Koloniyi pek doğru bir yöntem olmasa da paket arı şeklinde edindim. Şartlar öyle gerektirdi diyelim.
Bir gün dinlendirdikten sonra kovanı kontrol ettim. 7 çerçevenin ikisi ballı polenli, beşi açık ve kapalı-açık yavrulu şeklinde. Çerçevedeki kapalı yavru sayısı çok fazla değil, arı mevcudu iyi. Anayı göremedim ama anladığım kadarıyla 1-2 günlük yumurta mevcuttu. Erkek arı pek göremedim ya da tanıyamadım, kapalı erkek gözü de çok azdı. Ballı-polenli dediklerim de daha çok kabarmış petek gibi, stok sıfıra yakın. İyiye yorup balı yolda tüketmişler diyelim. Hemen 2/1 şurup takviyesi yaptım. Arılar güzelce çalışmaya başladı. Çok hırçınlar, yol yorgunluğu ve açlığa bağladım.

https://youtu.be/8TaZL-eTo24

Polen tuzaklı yeni bir kovan aldım. Bezir yağı ile boyadım. aslında hazır boyamış kovanım vardı ama polen tuzaklı değildi. Bizim buralar fazlasıyla nemli, polen tuzaklı olsa daha iyi olur diye düşündüm. En kısa zamanda koloniye yeni kovana aktaracağım.

(https://resmim.net/f/CBX3N8.jpg)

Erkek gözü az diye bir de erkek gözlü plastik petek aldım. Biraz da varroa mücadelesi olsun, hızlıca kapalı erkek göz yaptırırım diye. Kullanabileceğim fırçam yoktu, kendimce hemen pratik bir çözüm buldum. Bal mumu peteğe sürüp saç kurutma makinesiyle ettim.

(https://resmim.net/f/FVxgE4.jpg)

(https://resmim.net/f/e4DvJp.jpg)

(https://resmim.net/f/HLYeQA.jpg)

Büyük bir hevesle uğraşırken ufak bir kaza ve derken ayağımı kırdım. Üstüne bir de hava bozdu, o gün bu gündür sürekli yağmur yağıyor. Stok az, hava bozuk, nem had sahada, kovanı değişemedim, arılar oğul verir mi...? Kafamda bir sürü soru işareti. Güç belâ yanlarına gittim, şurup verdim, kek verdim, ana memeleri gördüm onları bozdum, kovanı kapattım. Sonra dank etti, ana var mı acaba? Aradım aradım bulamadım, İlk kontrolde yumurta vardı ona bakayım tekrar dedim, o da yok. Memeleri de bozduk. 4-5 gün daha yanlarına gidemem, zaten yağmur çamur, kırık ayakla çok zor. Şimdi inşallah bir yerlerde ana memesi kalmıştır diyorum. Olmadı artık günlük yumurtalı çerçeve veya hazır yumurtlayan ana bulacağım bir yerden. Yoksa koloniyi kendi elimle yalancılamaya sokmuş olacağım.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Rüşdü ORDU - Mayıs 19, 2017, 14:50:28
Hayırlı olsun Soner bey.
Memeleri bozduğunuz kovana günlük yumurtalı test çerçevesi verebilirseniz sonucu öğrenebilirsiniz.
Bazen böyle durumlarda komşu arılıklarla çalışmak yerinde oluyor.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 19, 2017, 15:01:09
Teşekkürler Rüşdü bey.
İlk olarak dediğinizi denemeye çalışacağım. Çok yakınımda arılık yok, ayağım nedeniyle de fazla dolaşamıyorum. En kısa zamanda yapabilirim umarım. 2-3 kovanla başlamak bu durumda avantajlı oluyor işte.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muratcan Öztürk - Mayıs 19, 2017, 18:53:30
hayırlı olsun vede geçmiş olsun. paket arı alman pek sağlıklı olmamış. çevrenden alabilsen daha iyi olurdu. arada yardım alman kolay olurdu. ayrıca bir değil en az 2 alınmasında fayda var. diğerinden yavrulu çerçeve alabilirdin. çarşambaya hava düzeliyor kontrolünü yaparak aktarmayıda yaparsın
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 19, 2017, 18:59:09
Teşekkürler Muratcan bey.
Öyle yapmaya çalışacağım artık.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: umitince16 - Mayıs 19, 2017, 20:47:14
Hayırlı olsun ariligin ve tabi cok gecmis olsun. Okurken ilk başladığım günler geldi aklima. Bu heyecanini hic kaybetmezsin umarim.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 20, 2017, 00:18:56
Çok teşekkürler Ümit bey
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: İbrahim 10AK - Mayıs 20, 2017, 12:27:12
Soner bey geçmiş olsun ve arılarınızda hayırlı olsun.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Mayıs 20, 2017, 13:55:27
Çok geçmiş olsun abicim.
Arıların Hayırlı olsun .İnşallah ana arıyı bulabilirsin .sıkma canını .İlk adımı atmışsın .gerisi nasılsa gelir .kovan gerçekten çok güzel.İnşallah içleri petek peteklerin balla dolar
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Pendorya - Mayıs 20, 2017, 16:06:47
Hayırlı uğurlu olsun. Geçmiş olsun.

Bol bereketli bir yıl dilerim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 20, 2017, 22:26:21
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: hüseyin 1970 - Mayıs 22, 2017, 15:27:59
hayırlısı olsun, bu hevesin arılık nüfusunu hızla büyüteceğini tahmin ediyorum.

ayrıca geçmiş olsun, acil şifalar dilerim
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 04, 2017, 00:10:43
Teşekkürler Hüseyin bey...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 04, 2017, 00:17:17
Koloniyi aldığım kişiye ana arının olmadığını söyleyince sağ olsun hemen bir tane gönderdi. Geçen hafta cuma günü ana arıyı 3 çerçevelik bölme yapıp vermiştim. Bugün kontrol ettim çok şükür ana sağlam. Döllü ana diye göndermişti ama bugün baktım arkasında beyaz bir parça var, döllenme işareti sanırım. Ana ya dölsüzdü yada döllenmesi yetersizdi tekrar döllenme uçuşuna çıktı sanırım. Yumurta filan da göremedim, inşallah bir an önce çalışmaya başlar. Yirmi gündür kovanda yumurtlama yok, birkaç erkek gözü dışında da kapalı yavru kalmadı.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 04, 2017, 00:30:57
Ana arıyı kovana verirken memeleri temizleme esnasında 3 tane ana arı doğdu elime :) Kaliteli, verimli olacaklarını sanmıyorum zîrâ larvalar 6-7 günlük olmuşlardı. Ama yine de hemen ikisini aldım, birini kovanda bıraktım. Aldıklarımın yanına bir kaç tane genç arı verdim. Birini güzel baktı arılar, ama diğeriyle hiç ilgilenmediler. Haliyle sabaha çıkmadı. Sağ kalanı hemen bir kutu yapıp oraya ayırdım, yanına da biraz arı. Bugün baktım ana arı sağlam ama yanında bir avuç arı kalmış, oraya da biraz arı takviyesi yaptım. Doğan analardan kovanda bıraktığımı bugün göremedim. Herhalde artık orda değil, anasız oldukları için olacak arılar hala çok hırçın.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 04, 2017, 00:32:59
Diğer arıları, analı bölme ile birleştirmeye başladım, bir çerçeve arıyı analı bölmeye aktardım. Kısa sürede hepsini birleştirmem lazım, kovanda hiç açık veya kapalı yavru kalmamış. Yalancılama olmadan işi bitirmem lazım. Yoksa bu çömezlikle bir de yalancılama ile uğraşmak istemem.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 15, 2017, 18:45:33
Satıcının gönderdiği ananın karnı büyüdü, yumurtlamaya da başladı. Yaklaşık bir ay oldu, bu süre zarfında koloni gelişimi epey aksadı. Arılar güzel çalışıyor, yağmurlar fırsat verdikçe bal ve polen de depoluyorlar. Artık bundan sonra telafi etmeye çalışacağız. Bu arada böldüğüm genç analı koloninin de çalışması güzel. Petek kabartıp bal, polen topluyor bir gayret. Henüz anasının icraatını göremedim ama umutla bekliyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 13, 2017, 18:55:24
Yaz boyunca bir dizi aksilikten sonra elimde kalan 5'er çerçevelik iki koloni ve eylül ayında böldüğüm 2 çerçevelik bir koloni var. Şimdi bu iki çerçevelik koloniyi ne yapacağımı düşünüyorum. Bu haliyle kışı çıkartamaz herhalde. Birleştirsem diye düşünüyorum ama anasını kaybetmek istemiyorum. Ana bankalayacak kadar tecrübem yok. Diğerlerinden takviye yapsam kışa girerken onları zayıflatmak istemiyorum, zaten sınırdalar.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 13, 2017, 19:03:37
Ekim ayı başından itibaren koyu şuruplama yaptım. Peteklerde az kapalı yavru kaldı, neredeyse tamamen bloke oldu. Hava 1-2 günlük kısa aralar haricinde sürekli yağmurlu. Sıcaklık gündüz 13-170 gece 7-100 civarında. Kovan nüfusunu artırmam artık zor. Bu vakitten sonra yavru faaliyeti riskli olur diye düşünüyorum, bilmem yanlış mı? Buralarda hava fazlasıyla nemli.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 18, 2017, 23:25:10
Arılarıma ancak haftada bir gün bakabiliyorum. Bugün rutin dışı bir kontrol imkanı buldum. Havanın da güzel olması çok işime geldi. En son kontrolde 2 çerçevelik bölmede arı nüfusu biraz azalmış gibiydi. Arıları çiftleştirme kutusuna aktarıp çerçevelerini diğer kovanlara vermiştim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 18, 2017, 23:33:28
Kutunun bugünkü hali

(https://resmim.net/f/UURohG.jpg)

Kabarmış peteklerden çıtalara yapıştırdım, elimde hazır kek yoktu, koyu şurup verip kapatmıştım. Şurubu peteklere doldurmuşlar, ana arı da bir güzel yumurta atmış.

(https://resmim.net/f/HFkoap.jpg)

Kışı bu şekilde çıkarır umarım, anası genç seneye saklamak istiyorum. Tabi asıl kolonimin anası hâlâ duruyorsa. Son formik asit uygulamamdan sonra anasını bir türlü bulamadım :( Kaybettiysek onun yerine vereceğim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 18, 2017, 23:45:48
Bunlar da kovanlarımın bugünkü çalışması. Resim yan oldu ama; öndeki çalışkan görünen 4 çerçeve, arkadaki 6 çerçeve (anasını bulamadığım). Biri çalışırken diğeri neden yatıyor anlamış değilim. Gerçekten anasız mı kaldı acaba :(

(https://resmim.net/f/ytfk33.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 19, 2017, 00:04:10
Bunlar 6 çerçeveli kovandan

(https://resmim.net/f/iNWJqS.jpg)

(https://resmim.net/f/ZgyFot.jpg)

(https://resmim.net/f/q7KGLf.jpg)

Peteklerde polen stoğu pek yok, bu kışın bir sorun çıkarır mı?
Bu koloninin anasını formik asitten sonra boyalı olmasına rağmen bir türlü göremedim. Büyük ihtimal kaybettik. Gerçi boyalı da olsa anayı bulma konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayabiliyorum. İki çerçeveli bölmeyi dağıtırken yumurtalı bir çerçeve vermiştim bu koloniye. Anası yoksa bu mevsimde onlardan ana yapma girişiminde bulunur mu? Zira gördüğüm kadarıyla öyle bir çalışmaları yok.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 19, 2017, 00:07:57
Son olarak çuval içinde straforla sıkıştırdım, poşet içinde koyu şurup verdim(öğle vakti idi), flumetrin şeritleri önceden koymuştum. İki çerçeveli bölmedekileri de buraya ekleyince biraz fazla oldular.

(https://resmim.net/f/gKycFF.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 19, 2017, 00:22:00
Diğer kolonim
(https://resmim.net/f/JlFlzN.jpg)

Kapalı açık yavru durumu mevcut
(https://resmim.net/f/TaB5xt.jpg)

(https://resmim.net/f/QorFIA.jpg)

Bu da anası. İlk boyama deneyimim, elime almaya cesaret edemedim çerçeve üzerinde boyadım. Boyama işini biraz abarttım :D Kanadı, kaşı, gözü, bacağı her yeri boyandı.
(https://resmim.net/f/pq1GTk.jpg)

(https://resmim.net/f/E98ccn.jpg)

Son çerçevenin durumu
(https://resmim.net/f/OVr1S5.jpg)

Bunu da diğeri gibi sıkıştırdım, şurup verdim kapattım. Resimlerde strafor çıplak görünüyor ama ona da aynı diğeri gibi çuval giydirdim :)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 19, 2017, 00:25:58
Buraya kadar yaptıklarımda hata, eksik, kusur vs. varsa tecrübeli abiler, arkadaşlar yorum ve önerilerinizi bekliyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Ekim 19, 2017, 01:08:23
MAŞALLAH diyelim önce .çok güzel gözüküyor lar.
Eksik yok.fazlası var.durumları gayet iyi .ananın boyasindan korkma. Birşey olmaz.arılar fazlalıkları temizler .
Kutu kendini kurtarmış gibi duruyor .ama beslemeye devam et
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: yasinyusufyaman - Ekim 19, 2017, 08:49:56
Maşallah bal stokları güzel duruyor.
Az çok varroa ile mücadele de ediyorsunuz gibi duruyor.
Yanlara straforda koymuşsunuz bide altta havalandırma olsaydı süper olurdu.
O bulamadığınız ana konusunda ise eğer ana arı memeleri yoksa sıkıntı yoktur siz göremiyorsunuzdur.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 19, 2017, 12:59:31
MAŞALLAH diyelim önce .çok güzel gözüküyor lar.
Eksik yok.fazlası var.durumları gayet iyi .ananın boyasindan korkma. Birşey olmaz.arılar fazlalıkları temizler .
Kutu kendini kurtarmış gibi duruyor .ama beslemeye devam et

Teşekkürler Özer bey. Haftada bir ancak besleyebiliyorum, mecbur fazla fazla verip bırakıyorum. Bir de poşetle şurup koyuyorum. Bu durumda kek vermek gerek sanırım ama o konuda çekimserim, arı işleyip yorulur, yıpranır ömrü azalır diye korkuyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 19, 2017, 13:03:54
Maşallah bal stokları güzel duruyor.
Az çok varroa ile mücadele de ediyorsunuz gibi duruyor.
Yanlara straforda koymuşsunuz bide altta havalandırma olsaydı süper olurdu.
O bulamadığınız ana konusunda ise eğer ana arı memeleri yoksa sıkıntı yoktur siz göremiyorsunuzdur.

Sağolun Yasin bey, varoa için formik ve flumetrin şerit uyguladım. Birkaç kez okaliptüs dumanı verdim. Becerebildiğim kadar birşeyler yapmaya çalıştım. kovanların biri polen tuzaklı, diğerinin arka iki köşesine 6cm delik açtım. Kışı atlatıp bahara çıkarlarsa arılara plastik taban hedeye etmeyi düşünüyorum :)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Ekim 19, 2017, 13:19:15
arıyı çok güzel nizami sıkıştırmışsın,çerçevelerdeki arıları sürülere bölsen anca bukadar nizami olur,görüntü harika..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Ruhi EREN - Ekim 19, 2017, 20:22:46
Stok durumu iyiyse kek vermeye hiç gerek yok. Kapatın güzelce ve baharı bekleyin. Zaten arı arı artık bize kızıyor kapat artık esiyor  diyor. :)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 25, 2017, 21:33:36
Haklısınız Ruhi bey, son zamanlarda yaptığım her kontrolde bir öncekine nazaran biraz daha sinirli oluyorlar  :)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 30, 2017, 10:44:06
Bol bol şurup verip petekleri bloke etmiştim ama arılar yine de analarına alan açmışlar. Analar tam gaz yumurta atmaya devam ediyor. Yeni yumurta olunca biraz panikledim soğuklar bastırıp sıkıntı olur mu diye. Bir çerçeve daha çıkartıp sıkıştırdım, şuruplamaya devam ettim. Fazla şıkışık olması sorum çıkarır mı acaba?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: balık - Ekim 30, 2017, 19:26:56
Bol bol şurup verip petekleri bloke etmiştim ama arılar yine de analarına alan açmışlar. Analar tam gaz yumurta atmaya devam ediyor. Yeni yumurta olunca biraz panikledim soğuklar bastırıp sıkıntı olur mu diye. Bir çerçeve daha çıkartıp sıkıştırdım, şuruplamaya devam ettim. Fazla şıkışık olması sorum çıkarır mı acaba?

Kenar çerçevenin her iki yanını arı kaplayabilir.

Gece soğuğunda salkım daha da küçülüp çerçeve arasına çekilecektir.

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Ruhi EREN - Ekim 30, 2017, 21:33:08
Soner bey bu saatten sonra Ariya fazla müdahale etmeyin bence. Sıkıştırayım derken elinden bal stoğunuda aldığınızı unutmayın.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Osman Hocaoğlu - Ekim 30, 2017, 23:16:30
Geçen sene,
arıyı biraz fazla sıkıştırdım.
Daha doğrusu kış ağır gitti.
Kocaelinde -11 -12 ler görüldü. Arıların yanlarına da gidememiştim.
En güçlü 2 kovan arım açlıktan öldü.
1 tanesinin de üzerine şerbet dökerek kurtardım. felç olmuştu düzeldi.
salkımda 6 çerçeve 2 arım söndü..
Bu yıla kadar kışın neredeyse hiç arı öldürmemiş birisi olarak. gerçekten çok üzdü beni gördüğüm manzara.
Fazla sıkıştırmayın. ağır şartlarda açlık tehlikesi olabilir. Arınız çok güçlü ise. Güçlü kolonilere fazla ballı çerçeve verseniz bile zaten sorun olmaz.
Aman dikkat.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 31, 2017, 15:44:08
Fazla sıkıştırmanın tam olarak ne gibi bir sonucu olur diye merak ediyordum. Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Sanırım ilk fırsatta kovanı çok karıştırmadan duruma bakıp gerekirse ballı çerçeve eklemeliyim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Ekim 31, 2017, 18:22:17
arının fazla sıkıştığını dalak örmesiyle anlarsın,dalak örecek alan yoksa çıta üstlerine örer,bu fazla sıkışmış demektir..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Ekim 31, 2017, 20:51:29
Sıkıştırmanın amacı zayıf arı salkımı olsa bile kovan içindeki bala ulaşmaktır.

Arıyı sıkıştırdınız ama çerçevedeki balların arının bir kışlık tükertimin az olursa arı açlıktan ölür.

Sıkıştırılmış yerde 3 tam dolu çerçeve veya karşılığı kadar bal olmalıdır.

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 05, 2017, 15:15:26
Güzel havayı fırsat bilip dün son bir kontrol daha yaptım. Sıkışıklık durumu gayet iyi, stokları da yeterli gibi görünüyor. Hava sıcaklığı 15-160C civarındaydı. Hâlâ açık ve kapalı yavru var. Biraz daha koyu şurup verip ileride oksalik asit uygulacak zamana kadar açmamak üzere kapattım. Kovan içinden resim çekemedim hiç ama dışarıdaki çalışmalardan bir kaç kare..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 05, 2017, 15:17:11
Kış bastırmadan son arazi çalışmaları  :)

(https://resmim.net/f/ER4ZaA.jpg)

(https://resmim.net/f/f9mtBX.jpg)

(https://resmim.net/f/0inZuq.jpg)

(https://resmim.net/f/qT5p9s.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muratcan Öztürk - Kasım 05, 2017, 19:25:09
Ballı babaya benziyor. Karadenizde ilk baharda güzel bal kaynağı
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 05, 2017, 19:44:09
Evet Muratcan bey ballıbabagillerden sanırım. Tarlalar boşalınca yabani bitkiler hünerlerini göstermeye başladı. Güneş yüzünü gösterdikçe arılarda fırsatı hemen değerlendiriyor. Eee fazla vakitleri de kalmadı, ne toplasalar kâr.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 28, 2017, 23:38:59
Yılın özeti...

Mayıs ayıda ilk kolonimi aldım :)

Ana arının olmadığı farkettim >:(

Ayağımı kırdım, ilgilenemedim :(

Koloni zayıfladı :(

Ana temin ettim, yumurtladı koloni güçlendi :)

 :) :D ;D Temmuz ayı ikinci çocuk aramıza teşrif etti :) :D ;D

Haliyle arılar ikinci planda kaldı, oğul verdi de verdi, zayıfladı :(

Ana memelerini bozarken elime kraliçe doğdu, ayırdım kenara :)

Oldu iki bölme, iyi de gelişti, bal alma umudu yok, başladım -göremesem de- varroa ile savaşa

Okaliptüs dumanı, flumetrin şerit, formik asit derken bir de amitraz tütsü yapayım dedim...

Yaptım da, 3 kez sorunsuz uygulamadan sonra 4.yü de yapıp kapattım

Başladım beklemeye, oksalik asit zamanı gelsin diye...

Dün zaman dolmuştur, hava da müsait diye yapmaya karar verdim

Birinci kovanı açıtım, arılar yerde döşek...  :( :(

Kalmış bir çerçeve arı, ana mefta  :( :( :( >:(

Diğer kovanı korkuyla açtım, çok şükür onda sorun yok :)

Anlaşılan 4. amitrazı fazla kaçırdım >:(

Kalan bir çerçeve arıyı diğerine aktardım, oksalik asit hazırlamıştım, onu da uyguladım kapattım.

Artık baharı bekleyeceğim, yıl boyu gelişen bütün acemilik, aksilik ve tersliklere rağmen hâlâ umutluyum...

Hâlâ 6 çerçevede, sıkışık, stoğu iyi, genç anası olan diri bir kolonim var :)

Bir de çiftleştirme kutusunda duran genç bir ana ile mahiyeti... :)

Kışı atlatıp bahara çıkmalarını dört gözle bekliyorum
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Kasım 29, 2017, 00:03:18
Yılın özeti...

Mayıs ayıda ilk kolonimi aldım :)

Ana arının olmadığı farkettim >:(

Ayağımı kırdım, ilgilenemedim :(

Koloni zayıfladı :(

Ana temin ettim, yumurtladı koloni güçlendi :)

 :) :D ;D Temmuz ayı ikinci çocuk aramıza teşrif etti :) :D ;D

Haliyle arılar ikinci planda kaldı, oğul verdi de verdi, zayıfladı :(

Ana memelerini bozarken elime kraliçe doğdu, ayırdım kenara :)

Oldu iki bölme, iyi de gelişti, bal alma umudu yok, başladım -göremesem de- varroa ile savaşa

Okaliptüs dumanı, flumetrin şerit, formik asit derken bir de amitraz tütsü yapayım dedim...

Yaptım da, 3 kez sorunsuz uygulamadan sonra 4.yü de yapıp kapattım

Başladım beklemeye, oksalik asit zamanı gelsin diye...

Dün zaman dolmuştur, hava da müsait diye yapmaya karar verdim

Birinci kovanı açıtım, arılar yerde döşek...  :( :(

Kalmış bir çerçeve arı, ana mefta  :( :( :( >:(

Diğer kovanı korkuyla açtım, çok şükür onda sorun yok :)

Anlaşılan 4. amitrazı fazla kaçırdım >:(

Kalan bir çerçeve arıyı diğerine aktardım, oksalik asit hazırlamıştım, onu da uyguladım kapattım.

Artık baharı bekleyeceğim, yıl boyu gelişen bütün acemilik, aksilik ve tersliklere rağmen hâlâ umutluyum...

Hâlâ 6 çerçevede, sıkışık, stoğu iyi, genç anası olan diri bir kolonim var :)

Bir de çiftleştirme kutusunda duran genç bir ana ile mahiyeti... :)

Kışı atlatıp bahara çıkmalarını dört gözle bekliyorum

Ne desek boş
Ama aramıza katılan bebeğin Hayırlı olsun.kizmı erkekmi belirtmemis sin.
Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah.
Arıya gelince nasipten öte yol yok
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 29, 2017, 00:21:24
Ne desek boş
Ama aramıza katılan bebeğin Hayırlı olsun.kizmı erkekmi belirtmemis sin.
Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah.
Arıya gelince nasipten öte yol yok

Amin, Allah(c.c.) razı olsun Özer bey. Ablasının erkek kardeşi oldu :)  Allah(c.c.) hepimiziz evladına hayırlı, sağlıklı ömürler versin.
Arı konusunda dediğim gibi hâlâ umutluyum, en azından geri gitmedim başladığım yerdeyim  :D
Bu yıl arılarla tanışma, kaynaşma yılı oldu biraz , bahara inşaallah herşey daha güzel olacak
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Kasım 29, 2017, 06:16:58
Başınızdan geçenlerin en iyi okul olduğunu görmüşsünüz.

Bundan sonra yapacağınız uygulamaların eskinin ışığında olacağından daha başarılı olursunuz.

*****************************************************************************

Oğlunuz analı babalı büyüsün.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: yasinyusufyaman - Kasım 29, 2017, 08:57:06
Öncelikle evladınız hayırlı olsun.
Vatana millete ana babaya Peygamber'e hayırlı bir evlat olsun.
Allah'ın izniyle o kalan koloni baharı görür sende baharda böler çoğaltırsın.
Seneye 5-10 kovanın olur.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Rüşdü ORDU - Kasım 29, 2017, 21:48:54
Buı sene iyi bir tecrübe olmuş.
Ana arı kayıplarının nedenlerine dikkat etmek lazım.
Çifleştirme kutuları yıl boyu takip gerektirir.

Bebeğiniz analı babalı büyüsün.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: cengiz çalışkan - Kasım 30, 2017, 09:25:39
Oğlunuz analı babalı büyüsün.

Buradaki arıcı arkadaşların tecrübeleri, benim gibi deneyimi az arıcılara oldukça faydalı olmaktadır.

Üniversitedeki arıcılık kursuna katılmama rağmen, uygulamada karşılaştığım problemler ile diğer arıcıların paylaştıklarını görünce...

Arıcılığın, sürekli kendini yenileyebilen dipsiz bir kuyu gibi olduğunu gördüm.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 30, 2017, 12:26:47
Başınızdan geçenlerin en iyi okul olduğunu görmüşsünüz.

Bundan sonra yapacağınız uygulamaların eskinin ışığında olacağından daha başarılı olursunuz.

*****************************************************************************

Oğlunuz analı babalı büyüsün.

Teşekkür ederim Mutat hocam.

Ben de o ışığı gördüğümden dolayı gelecek yıldan umutluyum diyorum  :)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 30, 2017, 12:30:04
Öncelikle evladınız hayırlı olsun.
Vatana millete ana babaya Peygamber'e hayırlı bir evlat olsun.
Allah'ın izniyle o kalan koloni baharı görür sende baharda böler çoğaltırsın.
Seneye 5-10 kovanın olur.

Amin... Allah(c.c.) razı olsun Yasin bey.

5-10 kovan şu aşamada bana biraz fazla gelir. Bu işi öğrenebilirsem şimdilik amacı 3, en fazla 5 kovan.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 30, 2017, 12:33:30
Buı sene iyi bir tecrübe olmuş.
Ana arı kayıplarının nedenlerine dikkat etmek lazım.
Çifleştirme kutuları yıl boyu takip gerektirir.

Bebeğiniz analı babalı büyüsün.

Çok teşekkürler Rüşdü bey

Ana arı kaybının fazla kaçırdığım amitrazdan olduğuna eminim.

Çiftleştirme kutusuna haftada bir bakıyorum, şimdilik durumu iyi. Henüz kış tam gelmiş değil, gelince nasıl olacak göreceğiz.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 30, 2017, 12:39:39
Oğlunuz analı babalı büyüsün.

Buradaki arıcı arkadaşların tecrübeleri, benim gibi deneyimi az arıcılara oldukça faydalı olmaktadır.

Üniversitedeki arıcılık kursuna katılmama rağmen, uygulamada karşılaştığım problemler ile diğer arıcıların paylaştıklarını görünce...

Arıcılığın, sürekli kendini yenileyebilen dipsiz bir kuyu gibi olduğunu gördüm.

Teşekkürler Cengiz bey.

Benim de arıcılık maceramda başımdan geçenleri buraya yazma sebebim bu. Ben bu forumdaki yazıları okuyarak öğrenmeye çalışıyorum. Benim gibi başka meraklılar benim yaptığım hataları ve sonuçlarını görsün ve ona göre davransın. Ama yine de tecrübe etmek farklı oluyor  :D
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: İbrahim 10AK - Kasım 30, 2017, 16:27:54
Gözünüz aydın. Allah analı babalı büyütsün bebeğinizi.

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Mustafa Şahin - Aralık 01, 2017, 01:38:06
Soner bey merhaba
Başınıza gelen talihsizlikler için geçmiş olsun
Aileye yeni katılım olmuş
Allah analı babalı büyütsün
Ömrü uzun olsun hayırlı olsun

mustan

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 18, 2017, 17:03:58
17 Aralık, kış gelmek bilmiyor...

(https://resmim.net/f/dh61iN.jpg)

(https://resmim.net/f/HUrcej.jpg)

(https://resmim.net/f/4egLod.jpg)

https://youtu.be/zIuCGXu5M8E (https://youtu.be/zIuCGXu5M8E)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Aralık 18, 2017, 20:15:59
Kış gelir, gelir merak etme onun da zamanı var.

3 gün sonra gün dönümü artık kış eli kulağındadır.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 18, 2017, 22:46:05
Aslında kış hiç gelmedi değil, bu yıl iki kez kar yağdı üzerlerine. Yavruyu tamamen kestiler. Bu sabah 200C sıcaklık vardı. Son fırsatları değerlendirip ballıbabalardan polen taşıyorlar.

Ben de fırsatı değerlendirip öğlen sıcağında az az koyu şurup veriyorum, kek hiç vermedim. Bilmem iyi yaptım mı?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: yasinyusufyaman - Aralık 19, 2017, 09:19:35
Buralarda aynı abi bahar günü gibi ama yavaş yavaş geliyor artık.
İnşallah arılarımız bu kıştan sağlam çıkar.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Aralık 19, 2017, 20:06:19
Buralarda aynı abi bahar günü gibi ama yavaş yavaş geliyor artık.
İnşallah arılarımız bu kıştan sağlam çıkar.

Bugün yakın yerde bir köye gittim kar yağıyordu

Havalar iyice soğudu kış kapıyı açtı gibi duruyor, yarın size de gelir.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: İsmail Gümüş - Aralık 19, 2017, 21:37:30
Murat Hocam stoklarda azalma oldu, erken baharda ne yapmak icap eder? Ballı çerçeve var ama eklersek sıkıştırmayı bozmuş olacağız.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: süleymann - Aralık 19, 2017, 21:42:45
Murat Hocam stoklarda azalma oldu, erken baharda ne yapmak icap eder? Ballı çerçeve var ama eklersek sıkıştırmayı bozmuş olacağız.

ismail bendeki kekler duruyor acaba yükseklik ten mi
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: İsmail Gümüş - Aralık 19, 2017, 21:46:35
Abi keke bakmamasını normal karşılıyorum ben, havalar sıkı salkım için sıcak ama kek için de soğuk bence. Çerçeve çekip baksan bal stoğunda azalma görürsün diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Mümün Kula - Aralık 19, 2017, 22:24:22
Murat Hocam stoklarda azalma oldu, erken baharda ne yapmak icap eder? Ballı çerçeve var ama eklersek sıkıştırmayı bozmuş olacağız.

Al boşları ver doluları.

Yine sıkışmış sayılır.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: İsmail Gümüş - Aralık 19, 2017, 22:32:48
Alınacak şekilde olursa öyle yaparım abi.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Aralık 19, 2017, 23:10:02
Murat Hocam stoklarda azalma oldu, erken baharda ne yapmak icap eder? Ballı çerçeve var ama eklersek sıkıştırmayı bozmuş olacağız.

Kış aylarında arı salkımdayken besleme işi zordur.

Salkımı bozmamak gerekir.

Arının salkım yaptığı yerdeki çerçevelerde daha az bal vardır, salkım dışındakilerde daha çok bal vardır.

Ancak çerçeve dışındaki çok ballı çerçeveyi alıp daha çok ballı çerçeve verebilirsiniz ama gerekte yok.

Belki salkımın tam üzerine ballı bir çerçeve yatırabilirsiniz.

Aralık ocak aylarında 1 kovanın aylık tüketimi 1 kg geçmez ama bu tam salkım içinde olmalı.

İçindeki bal durumu için kovanları ağırlık kontrolu yaparak bilirsiniz.

Stoklarda azalma olması normaldir, havalar ılık gitti arı hep dışarı çıktı, az da olsa yavru bile vardı.

Erken baharda az koyu şerbetle işe başlamak daha uygundur. ve kovanı soğutmayacak şekilde olmalı.

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 24, 2017, 14:10:35
Ve beklenen kış geldi, hoş geldi :)

Bu seneki üçüncü kar yağışı, bakalım hemen peşinden tekrar yalancı bahar gelecek mi? Bundan öncekilerden sonra hava sıcaklığı 18-20 dereceleri bulmuştu.

(https://resmim.net/f/c8lBNm.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ffmsahin - Ocak 02, 2018, 00:51:29
Ve beklenen kış geldi, hoş geldi :)

Bu seneki üçüncü kar yağışı, bakalım hemen peşinden tekrar yalancı bahar gelecek mi? Bundan öncekilerden sonra hava sıcaklığı 18-20 dereceleri bulmuştu.

(https://resmim.net/f/c8lBNm.jpg)

ideal ikili, özlenen tablo. kovanı, ve yedeği. ideallerimden bir resim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ffmsahin - Ocak 02, 2018, 00:53:21
Kış aylarında arı salkımdayken besleme işi zordur.

Salkımı bozmamak gerekir.

Arının salkım yaptığı yerdeki çerçevelerde daha az bal vardır, salkım dışındakilerde daha çok bal vardır.

Ancak çerçeve dışındaki çok ballı çerçeveyi alıp daha çok ballı çerçeve verebilirsiniz ama gerekte yok.

Belki salkımın tam üzerine ballı bir çerçeve yatırabilirsiniz.

Aralık ocak aylarında 1 kovanın aylık tüketimi 1 kg geçmez ama bu tam salkım içinde olmalı.

İçindeki bal durumu için kovanları ağırlık kontrolu yaparak bilirsiniz.

Stoklarda azalma olması normaldir, havalar ılık gitti arı hep dışarı çıktı, az da olsa yavru bile vardı.

Erken baharda az koyu şerbetle işe başlamak daha uygundur. ve kovanı soğutmayacak şekilde olmalı.

ilave yapmak istiyorum üstadımıza.

süzülmüş balı buzdolabı poşetine koyup çerçeve üstüne yatırabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ffmsahin - Ocak 02, 2018, 00:56:27
ismail bendeki kekler duruyor acaba yükseklik ten mi

kekleri yiyebilmek için belli bir sıcaklık olması gerekir. ısı düşerse arı keki kemirir ama yiyemez. yada biraz yer gerisini düşürür mecburen. kekin içindeki kristalize şekerin kuru yapısı nedeniyle, yeterli nem ve ısı olması gerekir tüketilebilmesi işlenebilmesi için. su yoksa, şurup yoksa, bal yoksa keki karıştıracak sulandıracak bişey bulamaz arı.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: süleymann - Ocak 02, 2018, 06:35:48
Dün ku fotolar(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/aca5306a9dd8d3c60fadb44efe0c7774.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/2b045ae86d86abe43991073f0efb00b3.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/05281bc82a2f80b3c22ef81409def8ea.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/06ca81c82d6ec21e2f19cefa29fd0e71.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/51eb2e0e3e2a412a99741c45cd40945f.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/96f02121fc4b4cd50c6c4480c78873c9.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/65e3b9f352f6c4e05e07cd6a486531cf.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/fb798e9129dbb2a009d908da3941d7f8.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/9b79756b8aa0f052b03925eb65030892.jpg)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: süleymann - Ocak 02, 2018, 06:36:34
Devami(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/d98d0e9d5bcbe1501a10ff8d7731e78d.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/7add2426bf35d8b334a513b9bb2b8f29.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/1d2f40904381baf82e8659d523ce4cfa.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/dea4d1406e0e63928ee290974cd14ddf.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180102/8416dc407494ff26ae38eec5358e5eb6.jpg)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ocak 21, 2018, 11:55:42
Dün yani 20 Ocakta sezonun ilk kontrolünü yaptım. Hava güneşli ama pek sıcak değildi, 8-9 derece kadardı. Fazla sayılabilecek kadar arı uçuşu ve polen gelişi vardı. Rakım 850m olmasına rağmen arazinin güney bakılı olmasının etkisi sanırım. Ana arı gayet sağlıklı ve geziniyor. Bir çerçevede yaklaşık 20x25cm kadar kapalı yavru var. İlk yavrular çıkmaya başlamış bile, orta alan avuç içi kadar açılmış. Kemerlerde yeterli bal var gibi gözüküyor. Stokları iyi durumda. Önümüzdeki 2-3 gün hava sıcaklığı iyi görünüyor, onun için yine de biraz poşette koyu şurup verdim.

Ana kutusundaki arım da gayet sağlıklı, mevcudu iyi. Üşütmemek için fazla kurcalamadım. Polen gelişi vardı. Stokları iyi, yine de biraz kek verdim kapadım.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ffmsahin - Ocak 21, 2018, 12:04:57
Allah hayırlı uğurlu bereketli etsin. Aşırı yağacak yağmur (kovan yanları birleşim yerlerinden ve kapak delikleri ve aralıklarından içeriye sızmaması için) ve aşağıdan vadiden yukarıya doğru kuvvetli esecek Rüzgar için de (kapak atması, kovan devrilmesi gibi) önlem almışmıydınız? üzerine fazladan taş koyarak ve yeterince naylonla altı açık çadır gibi mesela.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Ocak 21, 2018, 13:12:10
Dün yani 20 Ocakta sezonun ilk kontrolünü yaptım. Hava güneşli ama pek sıcak değildi, 8-9 derece kadardı. Fazla sayılabilecek kadar arı uçuşu ve polen gelişi vardı. Rakım 850m olmasına rağmen arazinin güney bakılı olmasının etkisi sanırım. Ana arı gayet sağlıklı ve geziniyor. Bir çerçevede yaklaşık 20x25cm kadar kapalı yavru var. İlk yavrular çıkmaya başlamış bile, orta alan avuç içi kadar açılmış. Kemerlerde yeterli bal var gibi gözüküyor. Stokları iyi durumda. Önümüzdeki 2-3 gün hava sıcaklığı iyi görünüyor, onun için yine de biraz poşette koyu şurup verdim.

Ana kutusundaki arım da gayet sağlıklı, mevcudu iyi. Üşütmemek için fazla kurcalamadım. Polen gelişi vardı. Stokları iyi, yine de biraz kek verdim kapadım.

Anlattığın gibi ise senin adına çok sevindim.baharda hazır ana alıp 2 şer çerçeve lık iki bölme daha yaparsın .
Kutudaki ana arıyı da kullana bilirsin .kovan sayın çoğaltmak için kullanabilirsin .

Ama asıl kovanı hiç bir zaman zayiflatma .Çünkü o kadar emek veriyorsun evine kendi balını götür .
Allah gönlüne göre versin inşallah
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ffmsahin - Ocak 21, 2018, 13:32:01
Soner bey, arılık yakınlarında zifin varmı?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ocak 21, 2018, 23:52:30
Allah hayırlı uğurlu bereketli etsin. Aşırı yağacak yağmur (kovan yanları birleşim yerlerinden ve kapak delikleri ve aralıklarından içeriye sızmaması için) ve aşağıdan vadiden yukarıya doğru kuvvetli esecek Rüzgar için de (kapak atması, kovan devrilmesi gibi) önlem almışmıydınız? üzerine fazladan taş koyarak ve yeterince naylonla altı açık çadır gibi mesela.

Amin, inşallah. Üzerinde ondülin sac var, sacın üstünde de bol bol taş. Bizim buraların malûm neminden korktuğumdan ötürü yerden biraz fazlaca yüksekte. O yüzden rüzgarlardan ben de biraz çekiniyorum.  Güzün epey rüzgar gördü, şimdiye kadar sorun çıkmadı bundan sonra da bir şey olmaz inşallah.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ocak 22, 2018, 00:01:16
Anlattığın gibi ise senin adına çok sevindim.baharda hazır ana alıp 2 şer çerçeve lık iki bölme daha yaparsın .
Kutudaki ana arıyı da kullana bilirsin .kovan sayın çoğaltmak için kullanabilirsin .

Ama asıl kovanı hiç bir zaman zayiflatma .Çünkü o kadar emek veriyorsun evine kendi balını götür .
Allah gönlüne göre versin inşallah

Teşekkürler Özer bey. Baharda bölmeyi düşünmüyorum, varsın güçlü şekilde gelişsin. Geçen yıl iki çerçevelik bölme yapmıştım sanırım üşüdüğünden yavruyu söktü, haziran ayıydı. Benim bölge biraz dengesiz, sisi, nemi fazla, yazı bazen oldukça serin geçebiliyor. O yüzden dediğiniz gibi güçlü kalmasında fayda var. İlerleyen zamanlarda kutuyu kullanabilirim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ocak 22, 2018, 00:06:00
Soner bey, arılık yakınlarında zifin varmı?

Eskiden çok vardı, şimdi her yer fındık, çok az kaldı. Yakınlarda neredeyse yok gibi. Zifin kokusuna hasret kaldık :(

150-200m kadar kuzeyinde(arkasında) kestane ormanları var. Orman içinde komarlar var.

Deli bal için mi sordunuz?

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Şubat 17, 2018, 20:17:31
Kışlattığım ana kutusunun 15 şubattaki hali; Kışı sağ salim atlattı. Sadece 1. çıtasını kontrol ettim, neredeyse tamamına yumurta atılmış. Çok ince sırlı bal kemeri var. Şimdi ustalara danışacağım bir kaç şey var.

 Kutunun yemlik bölümü görüldüğü gibi dalak örerek doldurmuş. Arılar bu alanda da geziniyor, hava soğuduğunda yavru alanına toplanırlar mı? Bu hal
 yavruları üşütmeye neden olur mu?

 Koyu şurup ve kek takviyesi yapıyorum ancak besleme yapmak biraz zor oluyor.

 Yemlik alanında ne olup bittiğini çok net göremiyorum, stok mu var yumurta mı var anlayamıyorum.

 Yemlik içindeki dalağı -kontrol ederek yavru yada yumurta yoksa ve stok durumu da uygunsa- temizlemem doğru olur mu?

(https://resmim.net/f/7r4xUM.jpg)

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Şubat 17, 2018, 21:14:21
Ana kutularında gıda dengesi çabuk değişir.

Bugün beslersiniz 2 gün sonra bir şey kalmadığını görürsünüz, o yüzdendir ki ana kutuları kış aylarında bile beslenir..

Sizin kutudaki petek renklerine bakarsanız güzel görünüyor.

Arının yaptığı peteğin yanındaki çerçeveye çıkarıp kontrol yapılabilir.

Artık arının hızlı çoğalma günlerine geliyoruz, gıda gerekli, besleme yapacak bir durum düşününüz.

 
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Şubat 17, 2018, 21:47:53
Murat hocam arılara sadece haftasonları bakabiliyorum. O yüzden kutunun yemlik bölümündeki dalaklarda fazla birşey yoksa onları söküp kek takviyesi yapsam uygun olur mu? Biraz koyu şurup ve kek veriyorum ama  daha fazlasını koyacak yer yok.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Şubat 17, 2018, 23:39:02
Bir tekini al gerekirse balı da geri ver.

Beslemeye devam.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: süleymann - Şubat 19, 2018, 09:04:33
Ana kutularında gıda dengesi çabuk değişir.

Bugün beslersiniz 2 gün sonra bir şey kalmadığını görürsünüz, o yüzdendir ki ana kutuları kış aylarında bile beslenir..

Sizin kutudaki petek renklerine bakarsanız güzel görünüyor.

Arının yaptığı peteğin yanındaki çerçeveye çıkarıp kontrol yapılabilir.

Artık arının hızlı çoğalma günlerine geliyoruz, gıda gerekli, besleme yapacak bir durum düşününüz.

kutulardaki stokların anlık değiştiğini 2 kayıpla bu sene tecrübe ettim
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Şubat 22, 2018, 00:36:37
Bir tekini al gerekirse balı da geri ver.

Beslemeye devam.

Şu anki durumda yumurta kadar kek ve bir çay bardağı kadar koyu şurup verebiliyorum haftalık.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Şubat 22, 2018, 00:39:35
kutulardaki stokların anlık değiştiğini 2 kayıpla bu sene tecrübe ettim

Ben o kadar kayıp yaşamam Süleyman bey, topu topu bir kutum var  :D

Dediğinizi durumu ben de farkındayım, endişelenme nedenim de bu zaten. Kutudaki stok durumu çok hızlı değişiyor.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Şubat 22, 2018, 12:40:23
soner bey bence her kovanınız için bu kutudan bir tane yedeklşeyin..arı kolonisinin sigortası bu ;)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Şubat 25, 2018, 23:21:48
soner bey bence her kovanınız için bu kutudan bir tane yedeklşeyin..arı kolonisinin sigortası bu ;)

Ben de öyle yaptım İsmail bey, bir kovan bir de kutu var :)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 01, 2018, 19:55:49
Dün itibariyle hızlıca bir kontrol yaptım. Hava sıcaklığı yaklaşık 15-160C idi. Önce kutuya baktım, son kontrolden beri arı sayısı epey artmış. Peteklerin tamamı kapalı-açık yavru ve günlük yumurta kaplı. Neredeyse hiç bal yok ama yemliğin içine ördükleri dalaklar bal dolu. Dalakları hiç bozmadan yaklaşık bir su bardağı koyu şurubu arasına doldurdum, üzerine de biraz kek yayıp kapattım.

(https://resmim.net/f/h29LYq.jpg)

(https://resmim.net/f/1ZQ8JA.jpg)

(https://resmim.net/f/NnGnyS.jpg)

(https://resmim.net/f/LzVx1S.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 01, 2018, 20:24:04
Ocak sonu ilk kontrolleri yaptığımda arı nüfusu az da olsa azalma eğilimindeydi. Tedbir amaçlı dıştaki bir çerçeveyi bölme tahtasının dışına almıştım. Dün biraz kalabalıklaştıklarını farkettim. Yavru alanı en dışa, duvarın dışına kadar gelmiş. Kemeri üstten çerçeveye kadar açmış, sadece köşelerde stok kalmış. O yüzden bölmenin dışına aldığım çerçeveyi tekrar içeri aldım.


Çerçeve üzerindeki dalakları iyice büyütüp bal doldurmuşlar. Sanırım yavru alanı açmak için balı sürekli oraya taşıyorlar.

(https://resmim.net/f/I8pBv0.jpg)


En dış çerçeve yani duvarın dışındaki yavru alanı. El kadar kapalı yavru var ve büyümeye devam ediyor.

(https://resmim.net/f/zkz00R.jpg)


Kovanın önüne denemek için eylül ayında arıotu ekmiştim, iyice boylandılar.

(https://resmim.net/f/JtTZUp.jpg)Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 01, 2018, 20:32:52
Tarlaya da bir miktar tohum atmıştım eylül ayında. Erken çimlenenler bu şekilde gür, canlı.

(https://resmim.net/f/zWUzBD.jpg)


Çimlenmesi biraz gecikenler soğuklardan biraz etkilendi. Daha seyrek ve zayıf oldular. Bazıları karalahanalar gibi soğuktan biraz morardı :)

(https://resmim.net/f/DAQOVp.jpg)

(https://resmim.net/f/Ppv6tI.jpg)


Bu da biraz fazlaca cesur, şimdiden çiçek açmaya başladı.

(https://resmim.net/f/FlBuJI.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 01, 2018, 20:34:41
Şimdiye kadarki resimler dünden yani 28 şubat tarihinden görüntülerdi. Bu da bu sabahki manzara...

(https://resmim.net/f/LTOFah.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Mart 01, 2018, 20:45:58
Şimdiye kadarki resimler dünden yani 28 şubat tarihinden görüntülerdi. Bu da bu sabahki manzara...

(https://resmim.net/f/LTOFah.jpg)

çok anlamlı bir manzara,gerçekten katrpostal gibi..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 13, 2018, 23:50:02
Bir buçuk aydır birşey yazmamışım, şimdi farkettim. O vakitler 5 çerçeve  olan kolonim şimdi 15 çerçeve oldu. Kat atmakta geciktim, iyice sıkıştı, yüksük dikti. Kat atmaya gittiğim gün oğul verdi. Tekrar birleştirdim ama gözleri yolda hâlâ, belki de pılıyı pırtıyı toplamışlardır bile. Yarın, öbür gün ancak bakacağım.

Ana kutusundakileri de ruşete aktarmıştım, onlar da şimdi 3 çerçeve oldu. Durumları iyi görünüyor.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 13, 2018, 23:57:51
Arıların resmini çekemedim hiç, çevreden bir kaç  kare...

Eylül ayında deneme maksatlı ektiğim faselyalar

(https://resmim.net/f/9LRIkG.jpg)

Sürülmesini kasten geciktirdiğim tarla. Karalahana, turp ve biraz da şalgam hepsi tam çiçekli

(https://resmim.net/f/W61Iep.jpg)

(https://resmim.net/f/8j23TI.png)

(https://resmim.net/f/UriOHF.png)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 14, 2018, 00:05:11
Resimlerim boyutlarını bu kez ayarlayamadım sanırım, biraz büyük olmuşlar  :D
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Nisan 14, 2018, 22:13:46
manzara harika..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muammer ŞAHİN - Nisan 14, 2018, 22:43:59
Manzara bi harika. Soner bey, hangi ilçe'de arılar? nereye yakın?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Nisan 14, 2018, 22:51:43
Resimler çok güzel .karlı olan gerçekten kartpostal gibi.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Nisan 14, 2018, 23:48:41
demekki sonerde samsung note 8 kullanıyor ;D
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 16, 2018, 16:58:14
Manzara bi harika. Soner bey, hangi ilçe'de arılar? nereye yakın?

Maçka'da Muammer bey. Arılar Maçka ile Trabzon arasında, her ikisine de aynı uzaklıkta.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 16, 2018, 17:07:52
Bu hafta sonu lahanaların bir kısmını kesmek zorunda kaldık. Ama yine de çoğu duruyor, direnmeye devam  ;D
Kestiklerimizin yerine mısır ektik. Yaza biraz da mısırdan faydalanırlar artık.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 16, 2018, 17:26:08
demekki sonerde samsung note 8 kullanıyor ;D

Üzgünüm ama yine yanıldınız İsmail bey :)
Sony Xperia S, "Z"nin dedesi  :)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 19, 2018, 08:58:31
Salı günü bir kaçamak  yapıp arıları kontrole gittim. İyi ki gitmişim, kovanların az ilerisinde küçük bir erik ağacı vardı. Üzerinde bir top arı yumağı olmuş. Birleştirdiğim kovan tekrar oğul verdi diye düşündüm, alıp hemen bir ruşete aktardım. Sonra hemen kovanları kontrol ettim. Düşündüğüm gibi değilmiş, benim ana kutusundan artırma ruşetim vardı. O büyümüş oğul vermiş.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 19, 2018, 09:01:26
Ruşetin anasını kesmişlerdi, iki meme ayırmıştım bekliyordum. Geçen hafta birleştirdiğim kovanın tarlacılarının bir kısımı da ruşete girdi sanırım. Haliyle sıkışınca, hazır ana da çıkınca bölünüverdi. Şimdi 15 çerçeve bir kovan ve 2 de ruşetim var.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 19, 2018, 09:03:09
Asıl kovanla ilgili bir sıkıntım var ama. 15 çerçevede, ana arı üst katta, alt kattakiler sürekli ama memesi yapıyor. Her kontrolde meme temizliği yapıyorum. Bunu önlemenin başka bir yolu var mı acaba?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muammer ŞAHİN - Nisan 19, 2018, 11:10:52
Asıl kovanla ilgili bir sıkıntım var ama. 15 çerçevede, ana arı üst katta, alt kattakiler sürekli ama memesi yapıyor. Her kontrolde meme temizliği yapıyorum. Bunu önlemenin başka bir yolu var mı acaba?

Kuluçkalıkta alt katta yumurtlama açmanız gerekir. Alt katta yumurtlama alanı olmadığından dolayı ana yumurta atacak yer bulamadığından dolayı yukarıya çıkmak zorunda kalıyor.

Alt kattan sağlı sollu 2 çerçeve üst kata alınız alt kata ham petek giriniz. Memelerin kesiniz.

3 gün sonra tekrar kontrol ediniz.

Alt kattaki kuluçkalığa ham girdiğiniz için boştaki arılara iş vermiş olursunuz. Ham peteği kabartınca ana yumurta atmak için aşağıya inecektir. 3 gün sonra tekrar kontrol edersiniz. Kuluçkalık dolduysa tekrar aynısını yaparsınız.

Eğer ben bunla uğraşamam derseniz, Kuluçkalıktaki tüm çerçeveleri ballığa bir üst kata çıkarıp, Kuluçkalığın tamamına ham petek girebilirsiniz.


Bu da bi fikir.

Böyle yaparsanız, arı gelen balla mum yapar, ana en alt kata yavru atar, bir sonraki turda full kapalı yavru, ve full kat atma imkanı gelişebilir.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 20, 2018, 09:28:29
Kuluçkalıkta ham petek var zaten. Ana yine de yukarıyı tercih ediyor. Belki yukarıdaki işi bitirince alta kendiliğinden inecek. Anlaşılan memeleri kesmeye devam...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 20, 2018, 09:29:26
Anayı ben kuluçkalığa koysam nasıl olur? Bu kez de ballıkta meme yaparlar mı?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muammer ŞAHİN - Nisan 20, 2018, 09:38:12
Anayı ben kuluçkalığa koysam nasıl olur? Bu kez de ballıkta meme yaparlar mı?

Kuluçkalıktaki temel petekler kabartıldığı andan itibaren, ana zaten yumurta atmak için alt kata inecektir.

Ana alt kata indiğinde uzun süreli alt katta kalırsa hiç yukarıya çıkmazsa ballıktakiler meme yapabilir. Ama bu memeler tehlikeli olmayabilir.

Alt kattan üst kata arılar tarafından günlük yumurta taşındığında yada ana üst kata yumurtlamaya başladığında, yada alt kata ana düzenli yumurta atmaya başladığında, Üst kata atılmış olan memelerin tekrar arıcılar tarafından bozulduğunu tecrübe ediyoruz.

Arıya şans vermek ve kovan içi düzeni hava sıcaklığına göre otomatik yönetebilmesi için zaman vermek gerekir.

Siz kuluçkalığa ananın yumurta atabileceği yumurlama alanını (çift duvar dediğimiz yanyana iki tane olan ballı-polenli gıda çerçevelerinden birini yada kapalı yavrulu çerçeveleri yukarı alarak) açtıktan sonra gerisini arıya bırakınız.

Geçici olarak meme yapsada, düzenli yavru atılmaya başladığında kısa sürede kendini toparlayacaktır.

Şunu unutmayınız: Arı üst kata meme dikiyorsa, kuluçkalıkta yumurtlama alanı kalmamış olma ihtimali yüksektir, Oraya bakmak gerekebilir. Eğer kuluçka alanında yeterli kabarmış varsa ve ana yumurta atmıyorsa, bu durumda:

1-kabarmış petekte bir sorun olabilir,
2- kolonide genç arı sayısı çok azdır, kapalı yavru takviyesi yapabiliriz
3-Kovan içi sıcaklık yumurtlama için zayıf olabilir, kovan içi bakıcı arı sayısı düşük olabilir,
4-Arı sütü üreten arı sayısı az olabilir, arı sütü için gerekli polen az olabilir, anaya yeterli ve kaliteli arı sütü veremiyorlar olabilir, arı sütü az aldığı için ana yumurta oluşturamıyor olabilir. bu durumda taze polen ve su takviyesi yapabiliriz

Aklıma gelenler bunlar
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 20, 2018, 09:54:20
Teşekkürler Muammer bey, dediklerinize dikkat edeceğim
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Ramazan Çetintaş - Nisan 20, 2018, 17:41:40
Asıl kovanla ilgili bir sıkıntım var ama. 15 çerçevede, ana arı üst katta, alt kattakiler sürekli ama memesi yapıyor. Her kontrolde meme temizliği yapıyorum. Bunu önlemenin başka bir yolu var mı acaba?

Ana arının  yaşının biliyormusunuz.

Arıların oğul verme isteğinin çok  farklı nedenleri var.

Çoğalma isteği,  yaşlı  ana, kıtlık, yumurta atacak yer kalmaması, genetik  oğula  yatkınlık  vs...

Eldeki verilere göre neden ortaya çıkar.

Kuluçkalıktaki temel petekler kabartıldığı andan itibaren, ana zaten yumurta atmak için alt kata inecektir.

Ana alt kata indiğinde uzun süreli alt katta kalırsa hiç yukarıya çıkmazsa ballıktakiler meme yapabilir. Ama bu memeler tehlikeli olmayabilir.

Alt kattan üst kata arılar tarafından günlük yumurta taşındığında yada ana üst kata yumurtlamaya başladığında, yada alt kata ana düzenli yumurta atmaya başladığında, Üst kata atılmış olan memelerin tekrar arıcılar tarafından bozulduğunu tecrübe ediyoruz.

Arıya şans vermek ve kovan içi düzeni hava sıcaklığına göre otomatik yönetebilmesi için zaman vermek gerekir.

Siz kuluçkalığa ananın yumurta atabileceği yumurlama alanını (çift duvar dediğimiz yanyana iki tane olan ballı-polenli gıda çerçevelerinden birini yada kapalı yavrulu çerçeveleri yukarı alarak) açtıktan sonra gerisini arıya bırakınız.

Geçici olarak meme yapsada, düzenli yavru atılmaya başladığında kısa sürede kendini toparlayacaktır.

Şunu unutmayınız: Arı üst kata meme dikiyorsa, kuluçkalıkta yumurtlama alanı kalmamış olma ihtimali yüksektir, Oraya bakmak gerekebilir. Eğer kuluçka alanında yeterli kabarmış varsa ve ana yumurta atmıyorsa, bu durumda:

1-kabarmış petekte bir sorun olabilir,
2- kolonide genç arı sayısı çok azdır, kapalı yavru takviyesi yapabiliriz
3-Kovan içi sıcaklık yumurtlama için zayıf olabilir, kovan içi bakıcı arı sayısı düşük olabilir,
4-Arı sütü üreten arı sayısı az olabilir, arı sütü için gerekli polen az olabilir, anaya yeterli ve kaliteli arı sütü veremiyorlar olabilir, arı sütü az aldığı için ana yumurta oluşturamıyor olabilir. bu durumda taze polen ve su takviyesi yapabiliriz

Aklıma gelenler bunlar


Muammer beyin dediklerine katılmıyorum .

Şöyle  ki 15 çerçeve arı da anayı  besleyecek arı hayli hayli vardır. 

İki katlı  kovanda ana arı üst katta  yumurta atmaya daha çok meyilli. 

Daha 5 çerçevelik yeri varsa yer sıkıntısı yok  demektir.  Buna rağmen oğul isteği  var ise bana göre  kovanı bölün.

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muammer ŞAHİN - Nisan 20, 2018, 17:49:16
Ana arının  yaşının biliyormusunuz.

Arıların oğul verme isteğinin çok  farklı nedenleri var.

Çoğalma isteği,  yaşlı  ana, kıtlık, yumurta atacak yer kalmaması, genetik  oğula  yatkınlık  vs...

Eldeki verilere göre neden ortaya çıkar.

Muammer beyin dediklerine katılmıyorum .

Şöyle  ki 15 çerçeve arı da anayı  besleyecek arı hayli hayli vardır. 

İki katlı  kovanda ana arı üst katta  yumurta atmaya daha çok meyilli. 

Daha 5 çerçevelik yeri varsa yer sıkıntısı yok  demektir.  Buna rağmen oğul isteği  var ise bana göre  kovanı bölün.Ramazan bey tebrik ediyorum sizi. Teknik bir cevap olmuş. Yorumunuzu faydalı buluyorum. 15 çerçeveyi dikkate almamıştım
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 24, 2018, 18:36:09
Ana arının  yaşının biliyormusunuz.

Arıların oğul verme isteğinin çok  farklı nedenleri var.

Çoğalma isteği,  yaşlı  ana, kıtlık, yumurta atacak yer kalmaması, genetik  oğula  yatkınlık  vs...

Eldeki verilere göre neden ortaya çıkar.

Muammer beyin dediklerine katılmıyorum .

Şöyle  ki 15 çerçeve arı da anayı  besleyecek arı hayli hayli vardır. 

İki katlı  kovanda ana arı üst katta  yumurta atmaya daha çok meyilli. 

Daha 5 çerçevelik yeri varsa yer sıkıntısı yok  demektir.  Buna rağmen oğul isteği  var ise bana göre  kovanı bölün.

 Ramazan bey ana arı geçen yılın anası, yumurta atması da gayet düzgün. Son yaptığım kontrolde kuluçkalıkta artık meme yapmayı bırakmışlardı. Hava soğuk olduğu için çok fazla kurcalayamadım, üst kata detaylı bakamadım. İnşaallah orada meme yapmaya başlamamışlar. Sanırım ana kata çıkınca kuluçkalıktakiler bir ara bocaladılar. Şimdilik herşey yolunda gibi görünüyor. Teşekkürler...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 04, 2018, 11:23:37
Bölmelerdeki yeni analar 30 Nisan itibariyle yumurta atmaya başlamış. Asıl kolonim 19 çerçeve oldu, iki de bölme var 2 ve 3 çerçevelik. Şimdilik 3 koloni oldular, bu sene hedef 5 koloni kışa girmek, fazlasına bakamam. Bu sene asıl amacım bal almak, inşallah becerebiliriz.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muammer ŞAHİN - Mayıs 04, 2018, 11:42:46
Allah bereketli etsin
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 15:44:12
Allah bereketli etsin

Amin... Teşekkürler Muammer bey.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:06:46
Bala çalışacak (yani ben becerebilirsem, öyle umuyorum) kovanda ana kuluçkalığı tamamlayıp üst kata çıkmış yumurtlamaya. Arı sayısı artmaya devam ediyor, iyice sıkışmaya başladılar.  Ben de ne olur ne olmaz kuluçkalığı yukarı alıp yerine 10 tene ham petek koydum. Özer beyin deyişiyle kot attım.

Bölmelerdeki analar gayet sağlıklı yumurtluyor. İkisini de boyadım dün, artık bulmam daha kolay. Yalnız bölmelerdeki arı uçuşu azaldı gibi, tarlacı yetersiz heralde. Bölmelerin birinde şuruplukta biraz arı ölüsü vardı. Takviye yapmam gerekiyor galiba.

Kovan içinden hiç resim çekmemişim. Acemilik, acelecilik, unutkanlık… hepsi var sanırım.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:09:24
Biraz polen toplayıp arılarından az da olsa tadımlık ürün almış olayım dedim.

(https://resmim.net/f/1Ougm6.jpg)


Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:09:45
Arılar bizden uyanık, özellikle polen yüklü arılar polen tuzağına girmek yerine yan taraftan dolaşıp erkek arıların girişini kullanıyor.

(https://resmim.net/f/rKc0pT.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:10:01
Bu yıl ilk olarak 10 gün kadar önce deneme amaçlı açmıştım polen tuzaklarını. O zaman gelen polen rengiyle şimdi ki çok farklı. Onlar açık sarı ağırlıktaydı, sanırım tarladaki lahanaların polenleriydi.

(https://resmim.net/f/dj9wl7.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:10:24
Şimdi tarlada lahana kalmadı, artık tohumladı. Turplar hâlâ çiçek açmaya devam ediyor, halbuki ilk onlar açmıştı. 

(https://resmim.net/f/z0AegF.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:11:09
Arı otunda da azalmaya başlamakla birlikte çiçek devam ediyor. Bir ayı geçti ilk çiçek açışından bu yana. Bu arada kestanelerde de çiçek kurulları oluşmaya başladı.

(https://resmim.net/f/FOJjr9.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:11:35
Bala çalışacak (yani ben becerebilirsem, öyle umuyorum) kovanda ana kuluçkalığı tamamlayıp üst kata çıkmış yumurtlamaya. Arı sayısı artmaya devam ediyor, iyice sıkışmaya başladılar.  Ben de ne olur ne olmaz kuluçkalığı yukarı alıp yerine 10 tene ham petek koydum. Özer beyin deyişiyle kot attım.

Bölmelerdeki analar gayet sağlıklı yumurtluyor. İkisini de boyadım dün, artık bulmam daha kolay. Yalnız bölmelerdeki arı uçuşu azaldı gibi, tarlacı yetersiz heralde. Bölmelerin birinde şuruplukta biraz arı ölüsü vardı. Takviye yapmam gerekiyor galiba.

Kovan içinden hiç resim çekmemişim. Acemilik, acelecilik, unutkanlık… hepsi var sanırım.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:11:52
Bir yandan varroa mücadelesi için de ufaktan hazırlıklar devam ediyor. Bala çalışacak kovana mart ayından beri hiç bir şey yapmıyorum sadece iki tur erkek gözü imha ettim. Gerçi onlarda da hiç varroa görememiştim. Doğal, bitkisel mücadele için kıştan portakal kabuğu biriktirip kuruttum biraz. Geçen yıl okaliptüs yaprağı kurutmuştum. Epey vardı, her körük yakmada onları kullanmıştım.

(https://resmim.net/f/h49eQS.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 16:14:09
Olası oğul ve yavrusuz bölmeler içim oksalik paketledim. 3,5gr oksalik, 50gr şeker. Poşetler oksalik için büyük şeker için küçük geldi. Onun için 50gr’lık yaptım şeker çuvallarını  :D
 
(https://resmim.net/f/fIv6WT.jpg)

(https://resmim.net/f/l7Y5uS.jpg)

(https://resmim.net/f/GqaZFD.jpg)

(https://resmim.net/f/RgvQ7d.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 09, 2018, 17:17:29
Bu resimler neye göre büyük veya küçük oluyor, bilen var mı? Aynı boyutta iki resimden biri küçültülerek diğeri büyük olarak yayınlanıyor sayfada.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Mayıs 09, 2018, 18:00:16
Sen ne yaptın .aha

Şaka şaka sıkıntı olmaz.arı aşığı inince alt ve üstteki petekleri bir birine karıştırınca Süper olur .

Resimleri biz genelde tapatalktan yüklüyoruz.resimler hep aynı .


Durumların güzel olmasına çok sevindim
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 10, 2018, 13:20:37
Sen ne yaptın .aha

Şaka şaka sıkıntı olmaz.arı aşığı inince alt ve üstteki petekleri bir birine karıştırınca Süper olur .

Resimleri biz genelde tapatalktan yüklüyoruz.resimler hep aynı .


Durumların güzel olmasına çok sevindim


Biraz bekleyecem, bir düzen kuramazsa müdahale ederim. Kabarmış peteğim hiç yok olsaydı daha iyi olurdu. Yavru alanını da yaymak istemedim, üst katta bir arada olsun istedim. Mayıs, Haziran aylarında bile soğuk olabiliyor buralarda.

Bölmelerden yana biraz tedirginim açıkçası. Arı nüfusu az, yavru alanını büyütüyorlar bir gayret. Keşke daha önceden biraz takviye yapsaydım diye düşünüyorum şimdi.

Resimleri ben hep aynı şekilde yüklüyorum, bilgisayardan hep aynı boyutta. Eskiden iletideki görüntü küçük oluyordu, üzerine tıklayınca büyürdü. Şimdi hep büyük olarak görünüyor. Son yüklediğim resim yine küçük olarak göründü. Nasıl oluyor anlamadım. Resimleri biraz da küçültmüştüm ama yetmemiş. En fazla 800x600 piksel yapmam lazım galiba.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 10, 2018, 13:23:18
Kovanda bir çerçeve tamamem dolu kapalı erkek gözü var. Onları imha etsem mi? Durmalarının bir faydası var mı? Daha önce iki kez imha ettim. Kovanda erkek sayısı da yok denecek kadar az.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Muammer ŞAHİN - Mayıs 10, 2018, 17:53:25
varroa uçin imha etmelisin. her dakka zarar yazar sana.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 15, 2018, 00:09:08
Faselyaların çiçekleri bitmek üzere, bir ayı geçti ilk çiçek açtıklarında bu yana. 4-5 gündür yağan yağmurlardan dolayı yere yatmışlar. Bakalım tohum verecekler mi?

(https://resmim.net/f/Svdwsy.jpg)

(https://resmim.net/f/wZ4YGO.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 15, 2018, 00:10:09
Kestanelerin çiçek kurulları iyice belirginleşti.

(https://resmim.net/f/pskB5L.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mayıs 15, 2018, 00:13:06
4-5 gündür yağan yağmurlarda kovanda ve bölmelerde stok ile ilgili bir problem olmadı. Yavru faaliyeti güzel devam ediyor. Korktuğum gibi kovan içlerinde aşırı bir nem olmuşmadı.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 11, 2018, 08:35:28
Geçen hafta bir şey yazamamıştım. Öncesinde 10 gün kadar süren yağmurlu hava vardı. Kuluçkalıktaki duvarların ve kemerlerin dışında neredeyse bal kalmamıştı. Bir hafta boyu hava genel olarak iyiydi. Dün baktığımda bir miktar bal stoklamışlar.

Kestaneler açmaya başlamış. Kovana yaklaşınca yoğun bir kestane kokusu geliyor. Havalar böyle devam ederse kestaneden iyi bal yapacaklar inşaallah.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 11, 2018, 08:38:30
Kestane, çiçek kurullarının ilk görülmesinden yaklaşık bir ay sonra yeni açmaya başladı. Çiçeğin durumu bu tarihte not olarak bulunsun.

(https://resmim.net/f/nRQT6X.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 15, 2018, 01:19:40
Hava durumu raporları önümüzdeki bir hafta boyunca yağmurlu görünüyor. Eğer öyle olursa kestaneden bal almamız biraz zora girecek gibi

(https://resmim.net/f/rgU3im.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Haziran 16, 2018, 14:59:24
bence bu tahminler doğru değil,tedbir alın muhakkak ama fazla kaptırmayın kendinizi,biz burda sıcaktan bunalıyoruz,bizim için gök gürültülü yazmış.. :P
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 16, 2018, 15:15:21
Şehir merkezi için dediğiniz doğru ama arılarımın olduğu köy için doğruluk ihtimali oldukça fazla. Dün müthiş yağmur yağdı, mutemelen devam edecek. Kestaneler açtı ve dün bir güzel yıkandı. Tam da nektar biriktirmeye başlamışlardı. Mis gibi kestane kokusu var kovanda. Kıtlık gibi bir endişem yok ama bal alabilecek miyim diye endişelenmeye başladım.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 16, 2018, 15:22:28
Tek tesellim yağmur sağanak şeklinde, kesilince arılar hemen çalışmaya başlıyor, nektar bulabiliyorsa tabi. Bir de arıların olduğu bölge 1 km çapında alanda 500 m ile 1000 m arasında yükselti farkı var. Bu da nektar akımı sürecini uzatır. İleride hava durumu düzelirse faydası olur.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Haziran 18, 2018, 10:10:54
aslında bu yağmur yağınca nektar yıkandı konusunu detaylı incelemek lazım,bir yerde çelişki var,narenciye balı yağmurlu dönemde salgılanır ve çok iyi bal gelir,en verimli ballların üretildiği bölgeler ara ara yağmur ve ılıman iklimlerin olduğu bölgelerdir..kurak iklimlerde ise tersidir..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 18, 2018, 14:45:21
Yağmurlar inşallah ara ara yağmur şeklinde kalır. Zaten yağmur durunca arılar hemen dışarı fırlıyor, vızır vızır çalışıyor. Bir bildikleri vardır elbet, boşuna yakıt tüketmezler herhalde.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 25, 2018, 15:09:24
Kestane geldi geçiyor, hava bir türlü düzelmedi. Yağmur yağarken bile yoğun bir arı uçuşu vardı, yağmurdan önce çıkan tarlacılar dönüyordu sanırım.  Arılar yağmurlardan fırsat buldukça çalışıyor ama getirebildikleri ancak kendilerine yetiyor. Önceki gün yaptığım kontrolde sadece bir çerçevede sırlamaya başlamışlardı.

15 günü geçti kestaneden yoğun nektar taşıyorlar, 5-6 gün daha sürer belki. Önümüzdeki bir haftalık hava tahminlerinde sadece çarşamba ve perşembe günleri güneşli görünüyor. 2 günde ne toplarsalar o, peşine yine yağmur... Sonra kestane biter.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 25, 2018, 17:33:26
Aylık hava tahmin raporlarına baktım, Trabzon için temmuz 15-20' sine kadar sağanak yağışlı gösteriyor. Bu yaz arı beslemeyle geç mez inşallah.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 08, 2018, 09:32:15
Kestane hüsranla sonuçlandı. Mayıs ayının 20'lerinden beri neredeyse sadece 2 gün tam güneşli gün gördük, bir de bugün güneşli hava. Arılar yine de iyi çalışmış, güzel kestane balı topladı, kemerlerden sırlamaya da başlamış. Diğer taraftan nektarın gelmediği yağmurlu vakitlerde bir güzel yemişler. Tecrübeli olsam belki biraz olsun bal alabilirdim, acemi olunca bize de avuçlarımızı yalamak kaldı. Şimdi sezon sonuna kadar hava durumu da iyi olursa mevcut balı sırlamasını beklemekten başka yapabileceğim bir şey yok sanırım.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 14, 2018, 23:01:01
Yaz boyu böyle hava durumu tahminleri görmekten bir hal oldum

(https://resmim.net/f/qXPqC0.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 14, 2018, 23:08:08
Allah'tan hayırlısı...
Kestane balını sırlatamadan arıya yedirdik, bu vakitten sonra artık bal olmaz gibi. Zaten havaların düzeleceği de yok. Vakit kışa ve önümüzdeki senenin hazırlıklarına başlama vakti sanırım.

 1. yıl arı bakımı, yaşatma, kışlatma
 2. yıl bala yönlendirme, bal alamama :(
 3. yıl bal hasadı inşaallah
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 29, 2018, 23:46:00
Balın hepsi yiyip bitirmeden alayım dedim. Ben sırlanmasını bekledikçe benim arılar ziyafet çekti. 3 çerçeve kemeri biraz sırlı geri kalanı açık, 4 çerçeve de  kemeri biraz sırlı geri kalanını ana arının  yumurta döşeyebileceği kadar tertemiz yapmışlar, hiç bal yok. Neyse ki ana arı ızgarası vardı.   
Şöyle tam sırlı çerçeveler görmeyi çok isterdim ama nasip olmadı, beceremedik. İnşallah  aldığım ballar ekşimez.   :(

(https://resmim.net/f/35LWS4.jpg)

(https://resmim.net/f/MDYTMo.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 29, 2018, 23:46:56
Balı petekleri kaşıkla sıyırarak aldım. Kuluçka faaliyeti olan petekler zor sıyrıldı. Demek ki bal alıncak peteklere anayı yumurtlatmamak lazım.

(https://resmim.net/f/E5g0uk.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 29, 2018, 23:47:19
Toplam 5 (buçuk) kavanoz bal aldım. Biraz acı, kestane ağırlıklı, rengi de biraz koyu.

(https://resmim.net/f/KGt6wn.jpg)

(https://resmim.net/f/LKrS8b.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 29, 2018, 23:48:24
Bu sene köydeki hava durumu genel olarak böyleydi.

Benim arılar da tam olarak bu sisli bölgede.

(https://resmim.net/f/qRQPwe.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 29, 2018, 23:49:43
Mısırdan polen gelmeye başlamış. Hazır bol polen varken biraz alayım dedim, belki bölmelere polen takviyesi yaparım. Kışa kadar güçlenmeleri lazım.
Hava ara ara çise şeklinde yağmurluydu, ona rağmen arılarda yoğun bir çalışma vardı. 4-5 saatte bu kadar polen topladım, baharda bile bu kadar olmuyordu. Tabi haliyle biraz ıslak, hamur kıvamında.

(https://resmim.net/f/0wWD9i.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 29, 2018, 23:51:33
Bu sene köydeki ağaçlarda genel olarak meyve az. Bizim köyde şeftali ağacı nemli havadan olsa gerek çok uzun ömürlü olmaz. Evin saçağına sığınarak hayatta kalmayı başaran şeftalimiz bu yılki genel durumun aksine meyvelerini tespih tanesi gibi sıralamış. Aşısız olunca, bir de seyreltme yapılmayınca incecik kaldılar.

(https://resmim.net/f/10yNrB.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Temmuz 30, 2018, 08:38:28
Allah agiz tadıyla yemeyi nasip etsin inşallah.

Bereketli olsun
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat YILDIRIM - Temmuz 30, 2018, 09:56:27
Bereketli olsun..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Temmuz 30, 2018, 10:04:14
tam sırlanmadan alınan ballar bir hafta boyunca dinlendirme kazanlarında bekletilince nemi uçup olgunlaşabilir..dinlerip öyle kavanozlara doldursaydınız daha iyi olurdu..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 30, 2018, 12:42:43
Allah agiz tadıyla yemeyi nasip etsin inşallah.

Bereketli olsun

Amin, inşallah.
Teşekkürler
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 30, 2018, 12:43:10
Bereketli olsun..

Teşekkürler, sağolun...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 30, 2018, 12:46:58
tam sırlanmadan alınan ballar bir hafta boyunca dinlendirme kazanlarında bekletilince nemi uçup olgunlaşabilir..dinlerip öyle kavanozlara doldursaydınız daha iyi olurdu..


Petekleri sallayınca damlama, akma olmuyordu. İki gün dinlendirdim.
Boşaltıp bir kaç gün daha dinlendirsem olur mu?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Temmuz 30, 2018, 12:50:47


Petekleri sallayınca damlama, akma olmuyordu. İki gün dinlendirdim.
Boşaltıp bir kaç gün daha dinlendirsem olur mu?
Büfe gibi toz ve rutubet almiyan bir yer varsa kavanoz kapaklarını açık bırakman yereli, ama kesinlile rutubet almıyan biyer olması lazım yoksa kaş yapalım derken göz çıkartmıyalım..

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 30, 2018, 13:06:28
Burası Trabzon, havası fazlasıyla nemli. Hava akımı olan bir yer olması lazım sanırım.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 30, 2018, 13:08:06
Fırına koyup fanı çalıştırsam nasıl olur?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Temmuz 30, 2018, 13:31:02
Fırına koyup fanı çalıştırsam nasıl olur?
Olmaz..sakın... :D
Siz en iyisi bişey yapmayın böyle tuketin...köpürme olursa bu işlemleri yaparsınız..böyle tüketin..
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Temmuz 30, 2018, 13:46:01
Olmaz..sakın... :D
Siz en iyisi bişey yapmayın böyle tuketin...köpürme olursa bu işlemleri yaparsınız..böyle tüketin..

Ekşime olacağını pek sanmıyorum ama yine de şüphede kalıyor insan. Zaten topu topu 5 kavanoz, tükenmesi fazla sürmez.

Meraktan soruyorum, ısıtmadan sadece fanı çalıştırarak fırına koysak nasıl bir sakınca olabilir.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: duzgunnet - Temmuz 31, 2018, 10:08:49
Merhaba arkadaşlar, yazdıklarınızı okudum, hepinize teşekkür ederim. Yeni arıcılığa merak salmış biri olarak epey fayda sağladığımı umuyorum. Balınızı ağız tadıyla yemenizi temenni ederim. Tüm arıcı dostlara bol, bereketli, oğulsuz, hastalıksız bir sezon diliyorum. Selam ve saygılarımla...
Ekşime olacağını pek sanmıyorum ama yine de şüphede kalıyor insan. Zaten topu topu 5 kavanoz, tükenmesi fazla sürmez.

Meraktan soruyorum, ısıtmadan sadece fanı çalıştırarak fırına koysak nasıl bir sakınca olabilir.

K10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ağustos 04, 2018, 17:54:46
Merhaba arkadaşlar, yazdıklarınızı okudum, hepinize teşekkür ederim. Yeni arıcılığa merak salmış biri olarak epey fayda sağladığımı umuyorum. Balınızı ağız tadıyla yemenizi temenni ederim. Tüm arıcı dostlara bol, bereketli, oğulsuz, hastalıksız bir sezon diliyorum. Selam ve saygılarımla...
K10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ağustos 04, 2018, 17:55:45
Propolis tuzakları dolmaya başladı

(https://resmim.net/f/h4M9jQ.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Ağustos 04, 2018, 21:51:44
Propolis tuzakları dolmaya başladı


Gece sıcaklıkları biraz daha düşsün daha çabuk dolacaktır.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Eylül 24, 2018, 16:13:29
Uzunca bir süre foruma bir şey yazmamışım, şimdi fark ettim. Tam sırlanmadan sağdığım ballar ekşimeden köpürmeden duruyor çok şükür.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Eylül 24, 2018, 16:15:58
Gece sıcaklıkları biraz daha düşsün daha çabuk dolacaktır.

Gece sıcaklıkları zaman zaman 13-14 dereceye kadar düşüyor ama daha fazla beklemedim tuzakları aldım. Çok fazla propolis toplamadılar. Kazımaya da fırsatım olmadı daha, öylece buz dolabına attım bekliyor.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Eylül 24, 2018, 16:20:12
Sağım sonrası formik asit uyguladım ama sonucunu net olarak göremedim. Kovanlar tel tabanlı veya plastik tabanlı olsa iyi olacak. Formik asiti bu kez %85 olarak üstten bez ile uyguladım. Heralde etki etmiştir. Sonrasında flumetrin şerit koydum peşinden bir tur daha formik uyguladım.

Bu arada bir ana kaybı yaşadım ama formik asitten olduğuna emin değilim, uygulamanın sonuna kadar ana yaşıyordu.

Şimdi kovanlara tekrar flumetrin şerit koydum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Eylül 24, 2018, 16:21:53
Şu anda elimde 2 kovan, 1 ruşet, 2 de kutu var.

Bir aksilik olmazsa eğer kışa 2 - 3 kovan 2-3 de kutu ile girmeyi planlıyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Eylül 24, 2018, 22:14:18
Sağım sonrası formik asit uyguladım ama sonucunu net olarak göremedim. Kovanlar tel tabanlı veya plastik tabanlı olsa iyi olacak. Formik asiti bu kez %85 olarak üstten bez ile uyguladım. Heralde etki etmiştir. Sonrasında flumetrin şerit koydum peşinden bir tur daha formik uyguladım.

Bu arada bir ana kaybı yaşadım ama formik asitten olduğuna emin değilim, uygulamanın sonuna kadar ana yaşıyordu.

Şimdi kovanlara tekrar flumetrin şerit koydum.

Değişik ilaçlar kullanmışsın ama aradaki süre belli değil.
Bu ilaçlardan dolayı varrao feleği şaşmıştır.

Genelde sakat veya yaşlı ana arıların koku salgılaması az olduğundan formik asit uygulamasında baskın asit kokususundan dolayı ana arıyı öldürebilirler.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Eylül 24, 2018, 22:27:11
Değişik ilaçlar kullanmışsın ama aradaki süre belli değil.
Bu ilaçlardan dolayı varrao feleği şaşmıştır.

Genelde sakat veya yaşlı ana arıların koku salgılaması az olduğundan formik asit uygulamasında baskın asit kokususundan dolayı ana arıyı öldürebilirler.

İnşallah öyle olmuştur Murat hocam. 

Formik asiti gün aşırı 4 kez bir hafta sonra aynı şekilde bir tur daha yaptım. Flumetrin şerit 15 gün kaldı eskisini almadan yenisini ekleyip 4 haftaya tamamladım. Bir iki tur da amitraz duman yapmayı düşünüyorum. Kışa da oksalik asit yapacağım nasipse inşallah.

Ana arı bu yılın anasıydı, %90 benim hatamdan kaynaklanmıştır. Belki ilaçlamada, belki de bakım sırasında zarar verdim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 22, 2018, 22:21:17
Mevsim kışa doğru ilerlerken arıların mevcut halini bir kayıt altına alalım.

Bu benim Kafkas, hani formik asit uygulaması sonrasında anasını kaybettiğim bir koloni vardı, onun eşi. Anayı kaybedince birleştirmiştim, 10 çerçeveye sığmıyordu, kapağı kaldırınca resmen taşıyordu arılar. Bir buçuk ayda nüfusu gittikçe azaldı, 6 çerçeve kaldı. Ana arı çerçevenin ortasına el kadar yavru alanı yapıyor sadece. Teşvik, polen, kabarmış esmer petek, ne verdiysem anayı hızlandıramadım. Verdiğim şurubu stokluyor.  Kafkas arısı böyle mi olur, bilen var mı? Kışa doğru nüfusu bu derece azaltır mı?


Bu yılın bölmesi, bal filan almadığım için yıl boyu varroa mücadelesi yaptım buna. Bir hafta önce flumetrin şeritleri aldım, bir haftadır formik asit uyguluyorum. Dökülen varroa yok gibi.

(https://resmim.net/f/9Dh3Ap.jpg)

(https://resmim.net/f/UPOdna.jpg)

(https://resmim.net/f/6FJnm6.jpg)

(https://resmim.net/f/seup9k.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 22, 2018, 22:21:53
Bu da bal aldığım koloni, Kafkas melezi bu. Yavruya tam gaz devam ediyor, verdiğim şurubu yavru yapıyor resmen, stoklama çok az. Bunda varroa mücadelesi biraz aksamıştı, baldan sonra bir şeyler yaptım ama pek yetmemiş anlaşılan. Yavru faaliyetiyle de birleşince varroa üretim kolonisi oldu resmen.

(https://resmim.net/f/gGSEUu.jpg)

(https://resmim.net/f/spcWWe.jpg)


Formik asit uygulamasında sonra çekmecenin hali, varroa mezarlığı…

(https://resmim.net/f/cfvguv.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: izzet6786 - Ekim 23, 2018, 19:37:22
Mevsim kışa doğru ilerlerken arıların mevcut halini bir kayıt altına alalım.

Bu benim Kafkas, hani formik asit uygulaması sonrasında anasını kaybettiğim bir koloni vardı, onun eşi. Anayı kaybedince birleştirmiştim, 10 çerçeveye sığmıyordu, kapağı kaldırınca resmen taşıyordu arılar. Bir buçuk ayda nüfusu gittikçe azaldı, 6 çerçeve kaldı. Ana arı çerçevenin ortasına el kadar yavru alanı yapıyor sadece. Teşvik, polen, kabarmış esmer petek, ne verdiysem anayı hızlandıramadım. Verdiğim şurubu stokluyor.  Kafkas arısı böyle mi olur, bilen var mı? Kışa doğru nüfusu bu derece azaltır mı?


Bu yılın bölmesi, bal filan almadığım için yıl boyu varroa mücadelesi yaptım buna. Bir hafta önce flumetrin şeritleri aldım, bir haftadır formik asit uyguluyorum. Dökülen varroa yok gibi.

(https://resmim.net/f/9Dh3Ap.jpg)

(https://resmim.net/f/UPOdna.jpg)

(https://resmim.net/f/6FJnm6.jpg)

(https://resmim.net/f/seup9k.jpg)
Kafkas arısı eylül ayı ile birlikte yavruyu azaltır.Nüfusu hızla düşmeye başlar 4 çerçeveye kadar düşer.Uygun olanı budur.6 çerçeve bu ırka fazla  4-5 çerçeveye sıkıştır.Bu ırkın avantajı yavruyu azalttığı için varroa kovanda minimum da olur.Haziran sonu - temmuz ortası bal sağımı yapılan yerler için uygundur.Bal stoklaması güzeldir.Bu ırka sorsalar balmı polenmi balı tercih eder.Bala odaklandığında yavruyu keser o yüzden kısa süreli kestane balında güzel iş yapar
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 24, 2018, 10:20:06
Kafkas arısı eylül ayı ile birlikte yavruyu azaltır.Nüfusu hızla düşmeye başlar 4 çerçeveye kadar düşer.Uygun olanı budur.6 çerçeve bu ırka fazla  4-5 çerçeveye sıkıştır.Bu ırkın avantajı yavruyu azalttığı için varroa kovanda minimum da olur.Haziran sonu - temmuz ortası bal sağımı yapılan yerler için uygundur.Bal stoklaması güzeldir.Bu ırka sorsalar balmı polenmi balı tercih eder.Bala odaklandığında yavruyu keser o yüzden kısa süreli kestane balında güzel iş yapar

Yorumunuz için teşekkür ederim İzzet bey, tavsiyenizi dikkate alacağım.
Şu anda 3 çerçevede az da olsa yavru alanı var, duruma göre bir çerçeve daha alabilirim. Dediğiniz gibi bulduğu boş yere bal depoluyor, stok sorunu yok o yüzden.
Bulunduğum yerde kestane dışında bal yapabilecekleri pek fazla bitki yok. Bu yüzden kafkas denemek istedim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Emrah Kütükçü - Ekim 24, 2018, 11:36:03
Mevcutlar güzel maşallah abide peteklerde halen varroa hasarı gözüküyor.

Birazdaha sıkıştırma yaparak varroa konusuna özen gösterelim...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 24, 2018, 12:08:04
Mevcutlar güzel maşallah abide peteklerde halen varroa hasarı gözüküyor.

Birazdaha sıkıştırma yaparak varroa konusuna özen gösterelim...

Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi. Zaten şu anda o koloni de varroa dökülmesi olmadı. Şartlar müsait olduğu sürece formik asit uygulamaya devam, peşinden kumafos tablet koymayı düşünüyorum. Kışa da oksalik ile yılı tamamlarım.
Ama bal aldığım kolonide çok varroa var, bitecek gibi değil.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Cem Şeker - Ekim 24, 2018, 15:07:43
Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi. Zaten şu anda o koloni de varroa dökülmesi olmadı. Şartlar müsait olduğu sürece formik asit uygulamaya devam, peşinden kumafos tablet koymayı düşünüyorum. Kışa da oksalik ile yılı tamamlarım.
Ama bal aldığım kolonide çok varroa var, bitecek gibi değil.

Arkadaşlar merhaba.

Varoayla olan mücadelemizde hepimize başarılar.

Bu konuda bir düşüncemi belirtmek isterim, sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan varoa mücadelesi bana göre pek doğru bir yöntem değil.

Unutmayalımki ilaçlar sadece varoları yok etmiyor arılarada belli oranlarda zarar veriyor.Arı ürünlerini tüketenler olarak dönüp dolaşıp bizede zararı dokunuyor.

Zamanında ve dozajında yapılan mücadeleler varoayı kontrol altında tutmak için yeterlidir.

Biz varoanın kökünü kazımaya çalışmıyoruz(keşke mümkün olsa çalışırdık), kontrol altında tutmaya çalışıyoruz.

Hepimize kayıpsız, sorunsuz kışlamalar diliyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ekim 26, 2018, 10:06:26
Arkadaşlar merhaba.

Varoayla olan mücadelemizde hepimize başarılar.

Bu konuda bir düşüncemi belirtmek isterim, sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan varoa mücadelesi bana göre pek doğru bir yöntem değil.

Unutmayalımki ilaçlar sadece varoları yok etmiyor arılarada belli oranlarda zarar veriyor.Arı ürünlerini tüketenler olarak dönüp dolaşıp bizede zararı dokunuyor.

Zamanında ve dozajında yapılan mücadeleler varoayı kontrol altında tutmak için yeterlidir.

Biz varoanın kökünü kazımaya çalışmıyoruz(keşke mümkün olsa çalışırdık), kontrol altında tutmaya çalışıyoruz.

Hepimize kayıpsız, sorunsuz kışlamalar diliyorum.

Uyarınız için teşekkür ederim Cem bey. Öncelikle söylediklerinize katıldığımı belirtmek isterim. Sanırım yaptıklarımı yanlış ifade ettim. Yaptığım uygulama ''sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan '' bir uygulama değil. Topu topu 2 kolonim var, biri bu yıl bal aldığım koloni ki; ona okaliptüs yaprağı dışında pek bir şey yapmadım. Sadece kıştan çıkışta flumetrin şerit ve erken baharda formik asit uygulamıştım. Mart, Nisan aylarından itibaren hiç bir ilaç uygulamam olmadı, ta ki sağım sonrasına kadar. Zaten son halinin resimlerini gördüyseniz, varroa dolu olduğunu fark etmişsinizdir. Varroa bulaşıklığı had safhada olduğu için de şimdi, kışa girene kadar elimde ne varsa sırayla, uyguluyorum.

''Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi'' derken hiç bir ürün almadığım kafkas bölmemi kast ettim. Onu da sürekli ama aralıksız değil peryodik olarak uyguladım.

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Cem Şeker - Ekim 26, 2018, 11:49:25
Uyarınız için teşekkür ederim Cem bey. Öncelikle söylediklerinize katıldığımı belirtmek isterim. Sanırım yaptıklarımı yanlış ifade ettim. Yaptığım uygulama ''sürekli aralıksız şekilde, gereğinden fazla yapılan '' bir uygulama değil. Topu topu 2 kolonim var, biri bu yıl bal aldığım koloni ki; ona okaliptüs yaprağı dışında pek bir şey yapmadım. Sadece kıştan çıkışta flumetrin şerit ve erken baharda formik asit uygulamıştım. Mart, Nisan aylarından itibaren hiç bir ilaç uygulamam olmadı, ta ki sağım sonrasına kadar. Zaten son halinin resimlerini gördüyseniz, varroa dolu olduğunu fark etmişsinizdir. Varroa bulaşıklığı had safhada olduğu için de şimdi, kışa girene kadar elimde ne varsa sırayla, uyguluyorum.

''Varroa konusunda yapmadığım kalmadı, özellikle kafkas kolonimde yıl boyu varroa mücaddelesi hiç kesilmedi'' derken hiç bir ürün almadığım kafkas bölmemi kast ettim. Onu da sürekli ama aralıksız değil peryodik olarak uyguladım.


Rica ederim bizimki uyarı değil naçizane görüşlerimdi.

Asıl siz kusura bakmayın yazdıklarınızı yanlış anlamışım.

Sosyal medyada olsun forumlarda olsun sürekli varoa mücadelesi ile ilgili payaşımları görmekten bende böyle bir düşüncede oluşmuş olabilir  ;)


Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 15, 2018, 20:30:56
15 Kasım notumuzu yazalım, yılın ilk karı yağdı.

(https://resmim.net/f/w0LhA1.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Kasım 16, 2018, 22:46:17
Erkenmi yağdı yani?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Kasım 18, 2018, 14:15:32
Erkenmi yağdı yani?

Son zamanlardaki iklim değişikliklerini dikkate almazsak erken değil aslında, hatta geç bile. Büyüklerimizin dediğine göre yılın ilk karı bundan 1,5-2 ay daha erken ve daha çok yağarmış. Şimdi sadece beyazlattı, hemen de eriyiverdi.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 08, 2018, 01:11:31
Kovanlar artık tamamen kış pozisyonuna geçti. 20-25 gün hiç yanlarına uğramadım. Pazartesi günü güzel havayı fırsat bilip kış iyice bastırmadan son kez bir bakayım dedim. Hava sıcaklığı 15oC civarında, hava bulutluydu. İkindi vaktine kadar arı uçuşu yoktu, ondan sonra güneş biraz parlayınca uçuşa da başladılar.

Fazla kurcalamadan görebildiğim kadarıyla yavruyu tamamen kesmişler. Aslında oksalik asit yapsam olurmuş ama hazırlıklı değildim. Kafkas arım 5 çerçeve, melez olan 6 çerçeve kışa girdi, stok durumları iyi. Çiftleştirme kutusunun nüfusu ve bal stoğu da gayet iyi.

Polen çekmeceleri açık, uçuş deliklerini de tamamen açtım, üzerlerini branda ile örttüm kar yağışını bekliyoruz artık.

(https://resmim.net/f/L4jQZC.jpg)

(https://resmim.net/f/E2so8R.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 08, 2018, 01:31:19
Erkenden kovandan aldığım bir propolis tuzağı vardı, kazıma fırsatım olmadı dondurucuya koymuştum. Onu sonunda kazıyabildim, 30-40gr propolis çıktı.

(https://resmim.net/f/0YOAyQ.jpg)


ismail akyüz (https://www.aricilik.gen.tr/index.php?action=profile;u=16516) beyin tarifine göre zeytinyağında çözündürmeye çalışıyorum. İik başta hiç olmayacak gibi geldi, özellikle kırmızı parçacıklar hiç erimiyordu. Bugün farkettim ki onlarda küçülmeye başladı. 5.gün sonundaki hali...
(https://resmim.net/f/Icys8g.jpg)

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Aralık 08, 2018, 11:02:48
Erkenden kovandan aldığım bir propolis tuzağı vardı, kazıma fırsatım olmadı dondurucuya koymuştum. Onu sonunda kazıyabildim, 30-40gr propolis çıktı.

(https://resmim.net/f/0YOAyQ.jpg)


ismail akyüz (https://www.aricilik.gen.tr/index.php?action=profile;u=16516) beyin tarifine göre zeytinyağında çözündürmeye çalışıyorum. İik başta hiç olmayacak gibi geldi, özellikle kırmızı parçacıklar hiç erimiyordu. Bugün farkettim ki onlarda küçülmeye başladı. 5.gün sonundaki hali...
(https://resmim.net/f/Icys8g.jpg)

Masallah.tertemiz duruyor.
Bendede tuzaklarda var.inanirmisin temizlemeye eriniyorum
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Aralık 08, 2018, 14:07:27
Arı sakızının rengi ve görünümü çok güzel, hele içinde bal mumu parçacıkları eriyik içinden ayıklanabilirse en uygun ürün olur.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ismail akyüz - Aralık 08, 2018, 17:58:36
Soner bey elinize sağlık,topladığınız propolisler kabıyla beraber dondurucuda birgün beklettikten sonra baharat öğütücü ile toz yaptığınızda cok daha kısa sürede extratı elde edebiliyorsunuz.. bu yaptığınızıda uzun blenderi kavanoza indirip 4-5 defa bas bırak yapinca tamamen parcalanıp 2-3 gun sonra süzüp tüketebiliyorsunuz.. şimdiden afiyet olsun..

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 24, 2018, 00:51:09
Arı sakızının rengi ve görünümü çok güzel, hele içinde bal mumu parçacıkları eriyik içinden ayıklanabilirse en uygun ürün olur.

Soner bey elinize sağlık,topladığınız propolisler kabıyla beraber dondurucuda birgün beklettikten sonra baharat öğütücü ile toz yaptığınızda cok daha kısa sürede extratı elde edebiliyorsunuz.. bu yaptığınızıda uzun blenderi kavanoza indirip 4-5 defa bas bırak yapinca tamamen parcalanıp 2-3 gun sonra süzüp tüketebiliyorsunuz.. şimdiden afiyet olsun..

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mum parçacıkları nasıl ayıklanır bilmiyorum, bakalım süzdükten sonra geriye nasıl bir şey kalacak.

Zeytinyağının içine öğütmeden, olduğu gibi koydum, hâlâ içinde kırmızı büyük parçalar var. Kıvamı oldukça katılaştı ama içinde eriyen propolis mi yoksa mum mu pek anlamadım. Propolisler kırmızı renkliydi, çözelti ise kirli sarı oldu.

(https://resmim.net/f/mRTbHe.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 24, 2018, 00:57:58
Bugün köyde hava öğleye kadar güneşliydi, arı uçuşu vardı. Özellikle kafkas melezi oldukça hareketliydi, polen bile getiriyordu. Kafkas ise daha durgundu.

https://www.youtube.com/watch?v=Ljef8lRS_Og

Öğleden sonra hava kapattı, serinledi, uçuş kesildi. Fırsattan istifade oksalik asit damlatma yaptım.

(https://resmim.net/f/ITvZBq.jpg)

(https://resmim.net/f/wWbZ1Q.jpg)

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Aralık 24, 2018, 07:18:45

Özellikle kafkas melezi oldukça hareketliydi, polen bile getiriyordu. Kafkas ise daha durgundu.


Melez de olsa bölge arısı özelliği olan arı her zaman iyi olduğu görülüyor.

Bölge arısı yani uyum sağlamış arı ırkı.

Şu ırk, bu ırk hepsi hayal.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Aralık 24, 2018, 07:50:32
Mum parçacıkları nasıl ayıklanır bilmiyorum, bakalım süzdükten sonra geriye nasıl bir şey kalacak.

Zeytinyağının içine öğütmeden, olduğu gibi koydum, hâlâ içinde kırmızı büyük parçalar var. Kıvamı oldukça katılaştı ama içinde eriyen propolis mi yoksa mum mu pek anlamadım. Propolisler kırmızı renkliydi, çözelti ise kirli sarı oldu.

(https://resmim.net/f/mRTbHe.jpg)

İstersen birazcık daha zeytin yagi katabilirsin.ben oyle yapmistim.1 hafta sonra kalin bir bezle süzünce simsiyah propolis aktı.benimkide böyle bembeyazdi.siyah akinca korkmuştum
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: mesutalsan - Aralık 24, 2018, 09:31:25
Mum parçacıkları nasıl ayıklanır bilmiyorum, bakalım süzdükten sonra geriye nasıl bir şey kalacak.     Propolis ve zeytin yağ ölçüsü. 1 birim propolis 3 birim zeytinyağı olacak. Ben yaptım ve kullanıyorum. Bu miktarıda sayın Aslı Özkırım hocamızdan aldım. Kendisi üniversite labratuarında yapıyorlarmış.

Zeytinyağının içine öğütmeden, olduğu gibi koydum, hâlâ içinde kırmızı büyük parçalar var. Kıvamı oldukça katılaştı ama içinde eriyen propolis mi yoksa mum mu pek anlamadım. Propolisler kırmızı renkliydi, çözelti ise kirli sarı oldu.

(https://resmim.net/f/mRTbHe.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 24, 2018, 11:11:05
Melez de olsa bölge arısı özelliği olan arı her zaman iyi olduğu görülüyor.

Bölge arısı yani uyum sağlamış arı ırkı.

Şu ırk, bu ırk hepsi hayal.

Kafkas fazlasıyla temkinli, kolay kolay açılmıyor. Aslında bu özelliği hava koşulları çok fazla değişken olan bizim köy için iyi. Ama öte yandan gelişimi de yavaş oluyor.   
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 24, 2018, 11:13:19
İstersen birazcık daha zeytin yagi katabilirsin.ben oyle yapmistim.1 hafta sonra kalin bir bezle süzünce simsiyah propolis aktı.benimkide böyle bembeyazdi.siyah akinca korkmuştum

Yoğunluğunu azaltmak istemiyorum ama bu gidişle eklemem gerekecek. Yaklaşık 20 gün oldu, biraz daha bekleyip süzerim.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Aralık 24, 2018, 12:34:02
Yoğunluğunu azaltmak istemiyorum ama bu gidişle eklemem gerekecek. Yaklaşık 20 gün oldu, biraz daha bekleyip süzerim.
Ben 40 gun bekletmistim.sana tavsiye .ketilda su ısıt.kavanozu biraz o suda beklet.sonra calkala.mum dibe yapışıyor.ama propolis eriyor
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Aralık 24, 2018, 13:48:33
Ben 40 gun bekletmistim.sana tavsiye .ketilda su ısıt.kavanozu biraz o suda beklet.sonra calkala.mum dibe yapışıyor.ama propolis eriyor
İlk başta ben de öyle yaptım, içindekiler hep dibe yapıştı, zor çözdüm.
Şimdi kalorifer peteğinin üzerinde duruyor. Çok ısınırsa mum da erimez mi?
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Aralık 24, 2018, 15:43:27
İlk başta ben de öyle yaptım, içindekiler hep dibe yapıştı, zor çözdüm.
Şimdi kalorifer peteğinin üzerinde duruyor. Çok ısınırsa mum da erimez mi?

Ben yapmadım ama fikir yürüteyim:

Bal mumu eriyip karışmış gibi görünse de soğuyunca üstte toplanıp donması gerekir.

Zeytin yağı geçelim bal mumu asitik ortamda bile erimemesi gerekir.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ocak 27, 2019, 21:01:15
Bugün hava 14-15 derece civarında, öğleden sonra rüzgarlıydı. Öğleye kadar arı uçuşu vardı. Bir iki çerçeve çekip kontrol yaptım. Hepsinde kapalı yavru vardı. Diğerlerine göre daha geç faaliyete geçmesini beklediğim Kafkasta bile bir çerçevede avuç içi kadar kapalı yavru alanı vardı. Stok durumu oldukça iyi, neredeyse hiç tüketim olmamış gibi.

(https://resmim.net/f/o1A8W3.jpg)

Diğer koloni yavru alanını iki çerçeveye yaymış. Sağ taraftaki  duvarı epeyce tüketmiş, Sol taraftaki 3 çerçeve olduğu gibi duruyor, görebildiğim kadarıyla tam sırlı.

(https://resmim.net/f/F7NBCj.jpg)

Kutuya en son takviye yapalı bir aydan fazla oldu, balı çok azalmış. Biraz takviye yaptım. Onda da kapalı yavru vardı.


(https://resmim.net/f/GPeJfp.jpg)

(https://resmim.net/f/OWTzUy.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Ocak 27, 2019, 21:03:02
Bugün hava 14-15 derece civarında, öğleden sonra rüzgarlıydı. Öğleye kadar arı uçuşu vardı. Bir iki çerçeve çekip kontrol yaptım. Hepsinde kapalı yavru vardı. Diğerlerine göre daha geç faaliyete geçmesini beklediğim Kafkasta bile bir çerçevede avuç içi kadar kapalı yavru alanı vardı. Stok durumu oldukça iyi, neredeyse hiç tüketim olmamış gibi.

(https://resmim.net/f/o1A8W3.jpg)

Diğer koloni yavru alanını iki çerçeveye yaymış. Sağ taraftaki  duvarı epeyce tüketmiş, Sol taraftaki 3 çerçeve olduğu gibi duruyor, görebildiğim kadarıyla tam sırlı.

(https://resmim.net/f/F7NBCj.jpg)

Kutuya en son takviye yapalı bir aydan fazla oldu, balı çok azalmış. Biraz takviye yaptım. Onda da kapalı yavru vardı.


(https://resmim.net/f/GPeJfp.jpg)

(https://resmim.net/f/OWTzUy.jpg)
Maşallah.guzel baslangic guzell haberler.

Bereketli bir sezon olur insallah
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ocak 27, 2019, 21:44:50
Maşallah.guzel baslangic guzell haberler.

Bereketli bir sezon olur insallah


Teşekkürler Özer bey, inşaallah tüm bölgelerimiz için bereketli bir yıl olur.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Şubat 27, 2019, 21:46:11
Tarihe bir not düşelim, içerde 4 çerçeveye yayılmış yavru alanı dışarıda beyaz yorgan. Allah( cc) 'tan hayırlısı...
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Şubat 28, 2019, 12:07:55


(https://resmim.net/f/k0HMob.jpg)

(https://resmim.net/f/XDLszr.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: yasinyusufyaman - Şubat 28, 2019, 16:25:30
Maşallah ne güzel abi.
Bu rahmet bereket çok oldu.
Bütün sezonumuz böyle bereketli olsun inşallah.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 04, 2019, 08:40:44
Maşallah ne güzel abi.
Bu rahmet bereket çok oldu.
Bütün sezonumuz böyle bereketli olsun inşallah.

Amin... Tüm ülkemiz için bereketli bir yıl olur inşallah Yasin bey.

Bu yıl ara ara bir kaç kez kar yağdı köye. ama mevsimler çok dengesizleşti. Bir ayın içinde dört mevsimi net olarak görebiliyoruz artık. Bir kaç kez kar yağmasına rağmen arada yaz gibi dönemler de oldu. Aralık ayında yerde kar varken şeftalinin üzerinde çiçek vardı.  Şeftali bu sene yaprağını tam olarak dökmedi.

Geçen hafta epey soğuk oldu, 3-4 gün kar yağdı. Tabi sürekli değil, gece yağdı gündüz eridi. Geçen hafta sonu hava müsaade etmedi, dün sabah kar yağıyordu, arılara bakamadım. Bu soğukları sağlam atlattılarsa bundan sonra bir şey olmaz herhalde. Bu hafta sıcaklar artacak, bundan sonra arılar coşar artık.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 24, 2019, 12:25:31
Kış şartları devam ediyor. Havalar oldukça soğuk gidiyor, meteoroloji raporlarına göre bir hafta 10 gün kadar soğuk gidecek görünüyor.

(https://resmim.net/f/jLKtqF.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Mart 24, 2019, 12:51:16
Bu soguklar senin oradan mi geliyor yoksa bu ney böyle.
Masallah guzel kar yağmış
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 24, 2019, 12:52:32
Tepsileri 3 gün önce taktım, mart soğukları geçene kadar kuluçkayı çok genişletmelerini istemedim.
Geçen yıl 1 Nisanda oğul vermiştiler, bu yıl hâlâ kıştan çıktıkları pozisyondalar. Kafkas 5, diğeri 6 çerçevede duruyor.
Bu yıl pek besleme yapamadım, kıştan çıktığından beri ancak 3 kez koyu şurup vermişimdir, arada bir de fondon veriyorum. Stok sorunu hiç yaşamadılar şimdiye kadar.  Kafkas iyice sıkıştı aslında, yemlik içene dalak örmeye başladı ama; soğuk havalardan ötürü yaymaya çekiniyorum. Uygun bir hava bulup da detaylı bir kontrol yapamadım, diğer kovan beklediğimden geride şu an. Ana arıdan kaynaklanıyor olabilir, ilk fırsatta kontrol şart.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 24, 2019, 12:58:13
Bu soguklar senin oradan mi geliyor yoksa bu ney böyle.
Masallah guzel kar yağmış

Ege, Akdeniz hariç her yer soğuk sanırım.
Bu sene kar  40-50cmleri bulmadı belki ama defalarca yağdı, ben sayamadım.
Manzara güzel ama kötü yanı her kar yağdığında ben çalışıyor oluyorum. Hemen hemen hiç birinde köye gidemedim, bugün de nöbetçiyim  :(
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 30, 2019, 12:15:11
Yine karlandık

(https://resmim.net/f/zalW8S.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Mart 30, 2019, 13:22:25
Buralara kar yagmasada aksam -1 lerdeydi.butun meyva lar cicek açmıştı gitti.
Allah canımızı sag eylesin
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Mart 30, 2019, 14:03:32
Bizde erikler çiçek açtıktan sonra hep soğuk gitti, diğer meyvelerin açması duraksadı. O yüzden erikler dışındaki meyvelerin fazla etkikenmeyeceğini umut ediyorum. Fındıklar çiçekliydi, onları da bekleyip göreceğiz.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 07, 2019, 12:16:19
Mart ayının başındaki 1 haftalık bahardan sonra yaklaşık 25 günlük bir kış yaşamıştık. Artık gerçek bahar geldi sanırım, 3-4 gündür havalar güzel.

Dün gecikmeli de olsa kovanları aktardım, detaylı bir kontrol yaptım, arı mevcudu iyice artmış. Arı uçuşu güzel, iyi polen geliyor. En ufak bir saldırganlık dahi yoktu. Çekmecelerde mum güvesi gördüm, çerçevelerde, kovan içinde herhangi bir izine rastlamadım ama takip gerek.

Kafkas melezinde yemliğin dışına bir ballı çerçeve koymuştum, ona kadar yayılmış, iyice sıkışmıştı. Onu içeri aldım bir de kabarmış petek ekledim, 8 çerçeve oldu. Anayı göremedim ama günlük yumurta vardı. Kafkasa da bir kabarmış ekledim, 6 çerçeve oldu. Ana arısını gördüm, günlük yumurta var.

Kafkas melezinde erkek arılar tek tük görünmeye başladı, Kafkas'ta henüz yok.

Yalnız şöyle bir problem var, günlük yumurta ve 1-2 günlük larva dışında açık ve kapalı yavru kalmamış. Çok çok az kapalı yavru ve tek tük erkek gözü var. Bütün yavrular çıkmış, mevcut artmış ama yerleri boş. Bu 25 günlük soğuk havadan olsa gerek yavru faaliyetini tamamen kesmişler. Şimdi tekrar başladılar. Kuluçkadaki bu aksama inşallah ileride büyük sorun olmaz.

Hazır yavrusuz dönem bulmuşken oksalik asit yapsam mı diye düşündüm., sonra vazgeçtim. Dün hava sıcaklığı 18-20 derecelerdeydi, hava durumu raporlarına göre bir hafta böyle gidecekmiş. Bu ara da bir tur formik asit uygulayayım dedim, dün başladım. İlk uygulamada çok tepki verdikleri için tek buharlaştırma aparatı koydum, normalde 4 tane koyuyorum. Fazla tepki vermediler.

Bu sene geçen yıla göre oldukça geriden gidiyoruz. Geçen yıl 1 nisanda kat atamadığım için sıkışıklıktan oğul vermişti, şu anda daha 8 çerçevedeler ve kuluçka yok.

Kutudaki anayı bir an önce devreye sokup, takviye amaçlı kullansam iyi olacak.


Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: bestofwesd - Nisan 07, 2019, 18:49:03
Bu sene gerçekten gec gidiyor. Sadece 2 kovanim kat atma durumuna geldi gecen sene 15 martta katlari atmistim. Iyi tarafindan bakarsak kat atma durumuna gelen arilar damizlik olarak degerlendirelebilir
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 17, 2019, 17:07:11
Mart ayıda erikler çiçek açtı, üzerine kar yağdı arılara bir faydası olmadı. Bu hafta sonu sıcak rüzgarlarla birlikte karayemişler çok hızlı çiçeklendi, arılar rüzgardan çok çalışamadı, rüzgarın peşinden sis ve yağmur vurdu. Meteoroloji bir hafta daha yağmur var diyor. Kısaca karayemişlerden de fayda göremedik. Görünen o ki pancar şekeriyle beslemeye mahkumuz, inşaallah polen sıkıntısı yaşamayız.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 17, 2019, 17:12:53
Arılar gayet iyi, analar güzel yumurtluyor. Kafkas kolonimde de erkek arılar görünmeye başladı, diğerinden 1 hafta sonra.  Koloniler çok şükür iyi, artık gözümüz hava durumunda.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Nisan 17, 2019, 17:14:56
Arılar gayet iyi, analar güzel yumurtluyor. Kafkas kolonimde de erkek arılar görünmeye başladı, diğerinden 1 hafta sonra.  Koloniler çok şükür iyi, artık gözümüz hava durumunda.
Hadi hayırlısı abi.hakkinda hayirlisi ne ise o olsun.
Havalar acana kadar beslemeye devam et abi
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 17, 2019, 17:56:51
Hadi hayırlısı abi.hakkinda hayirlisi ne ise o olsun.
Havalar acana kadar beslemeye devam et abi

Teşekkürler Özer bey,
Beslemeye çalışıyorum, haftada bir ancak gidebiliyorum. Bazen de fırsat bulursam hafta ortası şurup vermeye gidiyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 20, 2019, 16:25:01
Yılın son karı olması temennisiyle notumuz alalım. Öğle saatlerinde başlayan kar yağışı, an itibariyle çimleri beyazlatma başladı.Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 20, 2019, 16:27:08
(https://resmim.net/f/8y2m7M.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 21, 2019, 09:49:25
Nisan karı

(https://resmim.net/f/vRUdYX.jpg)

(https://resmim.net/f/cCRb1q.jpg)
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Murat AKIN - Nisan 21, 2019, 10:13:56

Nisan karı


Mart karı ile ilgili atasözü var ama nisan karı ile yok.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Nisan 22, 2019, 10:13:57
Mart karı ile ilgili atasözü var ama nisan karı ile yok.

Bu da ona yakın bir şey olur herhalde hocam
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Haziran 09, 2019, 17:53:35
Kestaneden polen gelmeye başladı, biraz tadımlık topladım.
(https://resmim.net/f/orjA5a.jpg)

(https://resmim.net/f/UeYGG3.jpg)

Yakındaki kestaneler daha açmadı, epey uzaktan taşıyorlar sanırım.
(https://resmim.net/f/B6e8Mg.jpg)

Bu da kestanenin geçen sene bu zamandaki hali. Baharda mevsim geçen yıla göre 15-20 gün geriden geliyordu. Mayıs ayı sıcaklık ve yağışlar oldukça iyiydi, farkı neredeyse kapattı.
(https://resmim.net/f/LzFEQI.png)


Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ağustos 24, 2019, 17:57:08
Destek koloni sistemi uygulamama rağmen bu yıl da yağışlardan dolayı istediğim gibi bal alamadım. Arıyı  bal akımı dönemine güçlü, tarlacı nüfusu fazla , bakıcı ve yavru mevcudu az bir şekilde yetiştirmeme rağmen istediğim verimi alamadım. Sanırım benim köyün bal potansiyeli ancak bu kadar.

Haziran ayının 2. haftasına kadar özellikle 21 Nisandaki kar yağışından sonra mayıs ayı boyunca hava mükemmeldi. Mart ve Nisan aylarındaki kar yağışları arının gelişimi duraklatmasına  rağmen kestaneden polen gelmeye başlayana kadar epey bir miktar bahar balı topladılar. Kestaneden nektar gelmeye başlamasıyla yağmur mevsimi de başladı, halen de  sürüyor. Yaz boyu hava durumu tahminleri hep böyleydi.

(https://resmim.net/f/EVarzJ.jpg)

Koloni destek sistemi uyguladım, tek kovanı bala çalıştırdım, tek kovandan 6 kg bal aldım. Onu da arıya yedirmemek için az sırlanmış olarak erken sağdım. O yüzden biraz fazla akışkan oldu. Henüz bir ekşime, köpürme gibi bir belirti yok, bir buçuk ayı geçti sağım yapalı.

(https://resmim.net/f/D5aGx1.jpg)

Köyümün havası yükseltisi ve konumu itibariyle yaz aylarında genellikle sisli ve yağışlı geçiyor. Özellikle son yıllarda hep böyle, küresel ısınmanın etkisini açık açık görebiliyoruz artık.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Ağustos 24, 2019, 19:29:32
Destek koloni sistemi uygulamama rağmen bu yıl da yağışlardan dolayı istediğim gibi bal alamadım. Arıyı  bal akımı dönemine güçlü, tarlacı nüfusu fazla , bakıcı ve yavru mevcudu az bir şekilde yetiştirmeme rağmen istediğim verimi alamadım. Sanırım benim köyün bal potansiyeli ancak bu kadar.

Haziran ayının 2. haftasına kadar özellikle 21 Nisandaki kar yağışından sonra mayıs ayı boyunca hava mükemmeldi. Mart ve Nisan aylarındaki kar yağışları arının gelişimi duraklatmasına  rağmen kestaneden polen gelmeye başlayana kadar epey bir miktar bahar balı topladılar. Kestaneden nektar gelmeye başlamasıyla yağmur mevsimi de başladı, halen de  sürüyor. Yaz boyu hava durumu tahminleri hep böyleydi.

(https://resmim.net/f/EVarzJ.jpg)

Koloni destek sistemi uyguladım, tek kovanı bala çalıştırdım, tek kovandan 6 kg bal aldım. Onu da arıya yedirmemek için az sırlanmış olarak erken sağdım. O yüzden biraz fazla akışkan oldu. Henüz bir ekşime, köpürme gibi bir belirti yok, bir buçuk ayı geçti sağım yapalı.

(https://resmim.net/f/D5aGx1.jpg)

Köyümün havası yükseltisi ve konumu itibariyle yaz aylarında genellikle sisli ve yağışlı geçiyor. Özellikle son yıllarda hep böyle, küresel ısınmanın etkisini açık açık görebiliyoruz artık.


Bereketli olsun.afiyet olsun.
Abim tek kovandan 6 kg bal çıkması yok denecek kadar az.
Benee tek kovandan aldim.kovan 12 çerçeve idi.
6+9 sistemi yaptim. 12 kg bal alabildim.bide benim ari tarim zehiri aldı.

Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ağustos 24, 2019, 22:50:27

Bereketli olsun.afiyet olsun.
Abim tek kovandan 6 kg bal çıkması yok denecek kadar az.
Ben de tek kovandan aldim, kovan 12 çerçeve idi.
6+9 sistemi yaptim. 12 kg bal alabildim.bide benim ari tarim zehiri aldı.

Teşekkürler...
Haklısın, ben de umudu kestim zaten. Benim köyde bu iş olmayacak. Güneşli gün çok az, arının tam gün uçuş yapabildiği gün neredeyse yok. Flora kestane ağırlıklı, bal akım dönemi de bol yağışlı ve sisli.
Koloni güçlü olmasına rağmen böyle bir durumla karşılaşacağımı tahmin ettiğim için ben de 6+9 yaptım ama yine de fayda etmedi.
Takdîr-i İlahî böyle imiş, hamd olsun tadımlık balımızı aldık.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Furkan Güner - Ağustos 24, 2019, 22:53:36
Bereketli olsun. Bende de durum aynı. Tek kovandan 5.5 kg süzme. Köyde herkeste durum aynı. Bu sene de nasip böyleymiş.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Ağustos 24, 2019, 22:59:46
Bereketli olsun. Bende de durum aynı. Tek kovandan 5.5 kg süzme. Köyde herkeste durum aynı. Bu sene de nasip böyleymiş.

Ankaranin neresindesin
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: ssahin - Ağustos 25, 2019, 08:28:48
Bereketli olsun. Bende de durum aynı. Tek kovandan 5.5 kg süzme. Köyde herkeste durum aynı. Bu sene de nasip böyleymiş.

Allah bereket versin.
Ankara'da genelde yağış yetersizliği üretimi olumsuz etkiler diye biliyorum. Sizin bölge rakımdan dolayı fazla yağış aldı galiba.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Furkan Güner - Ağustos 25, 2019, 12:16:19
Arılar şuan Çankırı'da, yaklaşık 1500 rakımda. Arılar oğula meyillendi ve sonrasında 40 gün yağmur yağdı. Her kovanda neredeyse 5-6 defa ana arı memesi temizliği yaptım. Buna rağmen çıkan oğullar oldu. Çiftleşme uçuşundan dönemeyenler oldu. Havalar soğuk gidecek, güçlü ve sıkışık tutayım dedim ama arılar yarı yolda bıraktı. Bu sene bende bal olmayacağı belliydi. Bu sebeple kraliçeleri gençleştirmeye, koloni sayısını çoğaltmaya odaklandım. Diğer arıcılarda niye olmadı bilemiyorum. Genelde kolonileri en başından beri zayıftı.

Bölge arısıyla çalışsam da aslında kafkas, karpat gibi ırklar bizim iklimimize daha uygun sanırım. Köyümüzde arılar oğul yoluyla çoğaltılıyor. Bu sebeple güçlü koloni elde edemiyoruz. Kışa 30 arıyla girip 10 arıyla zor çıkıyorlar. Bu sene köyümde ilk kış deneyimim olacak. Kış performanslarını da beğenmezsem, muhtemelen daha soğuk iklim arı ırklarına yöneleceğim. Ben sorunu buna bağlıyorum.
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: özer selçuk - Ağustos 25, 2019, 12:31:57
Arılar şuan Çankırı'da, yaklaşık 1500 rakımda. Arılar oğula meyillendi ve sonrasında 40 gün yağmur yağdı. Her kovanda neredeyse 5-6 defa ana arı memesi temizliği yaptım. Buna rağmen çıkan oğullar oldu. Çiftleşme uçuşundan dönemeyenler oldu. Havalar soğuk gidecek, güçlü ve sıkışık tutayım dedim ama arılar yarı yolda bıraktı. Bu sene bende bal olmayacağı belliydi. Bu sebeple kraliçeleri gençleştirmeye, koloni sayısını çoğaltmaya odaklandım. Diğer arıcılarda niye olmadı bilemiyorum. Genelde kolonileri en başından beri zayıftı.

Bölge arısıyla çalışsam da aslında kafkas, karpat gibi ırklar bizim iklimimize daha uygun sanırım. Köyümüzde arılar oğul yoluyla çoğaltılıyor. Bu sebeple güçlü koloni elde edemiyoruz. Kışa 30 arıyla girip 10 arıyla zor çıkıyorlar. Bu sene köyümde ilk kış deneyimim olacak. Kış performanslarını da beğenmezsem, muhtemelen daha soğuk iklim arı ırklarına yöneleceğim. Ben sorunu buna bağlıyorum.

Bende Bala tarafindayim .
Rakim 730.kislar sert gecmesede -15 leri görüyor.
Ağustos 1 de gelen son ogulda suan almak istesem 2 buçuk kg dan fazla gelecek bir çerçeve var.
Bizde oğul mayıs 15 . haziran 15 arası igde agaclarinin ciceklenmesi ile baslar.
2 yıldır ogul kayma yaptı gerci haziran la temmuz
Bu sene ise temmuz ağustos arasi ogul geldi.
Polen kaynaklari surekli kasim ayina kadar devam eder.
İlk 2 sene aklina gelen gördüğün herseyi not alsan
Diger senelerle karsilastirma yapıp .
Köyünde yapilan hatalari bulabilirsin.
30 la girip 10 la cikiliyorsa mutlaka yapilmayan bir eksiklik vardır.
Varroa mücadelesi .besleme.genc ari oluşturma .sikistirma.polen eksikligi gibi
Başlık: Ynt: Soner Şahin Arılığı
Gönderen: Furkan Güner - Ağustos 25, 2019, 13:33:54
Bende Bala tarafindayim .
Rakim 730.kislar sert gecmesede -15 leri görüyor.
Ağustos 1 de gelen son ogulda suan almak istesem 2 buçuk kg dan fazla gelecek bir çerçeve var.
Bizde oğul mayıs 15 . haziran 15 arası igde agaclarinin ciceklenmesi ile baslar.
2 yıldır ogul kayma yaptı gerci haziran la temmuz
Bu sene ise temmuz ağustos arasi ogul geldi.
Polen kaynaklari surekli kasim ayina kadar devam eder.
İlk 2 sene aklina gelen gördüğün herseyi not alsan
Diger senelerle karsilastirma yapıp .
Köyünde yapilan hatalari bulabilirsin.
30 la girip 10 la cikiliyorsa mutlaka yapilmayan bir eksiklik vardır.
Varroa mücadelesi .besleme.genc ari oluşturma .sikistirma.polen eksikligi gibi
Not ediyorum abi. Arıların çalıştığı çiçekleri de fotoğraflıyorum.

Bizde oğul Haziran-Temmuz aylarında oluyor. Gece gündüz arası sıcaklık farkı çok. Hala soba yakıyoruz. Yaylada olduğumuz için aslında bölge ikliminden farklı bir iklime sahibiz diyebilirim.

Nektar Temmuz-Ağustos aylarında, bardakla döker gibi birden geliyor, lakin hava şartlarından çabuk etkileniyor ve aniden kesiliyor. Bu balını aldığım kovanda 20 kg'dan fazla bal vardı Temmuz ayında. Çoğunu sırlayamadı ve tüketti ya da başka yerlerde değerlendirdi. Önümüzdeki sene yarım ballık kullanacağım çoğunlukla. Ben aldığım balın tamamını ballıktan aldım, kuluçkalığı açmadım bile. Bizim köyde alınan balın çoğu kuluçkalıktan alınıyor, çünku çoğu koloni kata bile çıkamıyor, yarım ballık olmasına rağmen... Ben 2 sene önce tam ballıkta 3. kata çıkmıştım, herkes şaşırmıştı. Ona da nazar değdi, ayının kurbanı oldu :).

Baktım bal olmayacak, kış hazırlığına Temmuz ayında başladım. Bölmeler yaptım, kraliçeleri gençleştirdim, varroa mücadelesine başladım. Önümüzdeki hafta kovanların kendisini de kışa hazırlayacağım. Kovan çadırı ve kapak içi strafor alacağım. Kovan örtüsü olarak da kalın naylon aldım. Ürettikleri balları da kendilerine bıraktım zaten.  Elimden geldiğince kışa hazırlanıyorum. Buna rağmen kıştan çıkamazlarsa tamamen ırka bağlayacağım.