Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

TANIŞALIM KAYNAŞALIM => Arıcılık Hatıraları => Konuyu başlatan: Adnan YAVUZ - Eylül 18, 2014, 00:17:10

Başlık: Oğul kraliçesi avcuma kondu.
Gönderen: Adnan YAVUZ - Eylül 18, 2014, 00:17:10
Geçen hafta bir oğul gelmiş arılığıma... Bir koloninin altına salkım yapmışlar beni bekliyorlarmış. Kendilerini memnuniyetle kabul ettim. Muhtemelen bir meslektaşımızın aç bıraktığı bir koloniydi. Bir peteğe fırça ile güzelce süpürdüm ve yeni yuvalarına yerleştirdim. Ana arının YEŞİL renk ile boyalı 2014 doğumlu olduğunu görünce daha bir sevindim. Lakin mevcudu yaklaşık olarak ancak 2 çerçeveyi saracak düzeydeydi.

Koloni otursun diye ana arıyı o an için elime geçen bir bigudi'ye hapsettim ve çerçevelerin üzerine koydum. Ayrıca bir miktar kek verdim. Yavrulu, ballı ve polenli çerçeve verdim. Akşam olunca da yeni yerine yerleştirdim. Ertesi sabah kovanı şaşırmasınlar diye musluk kısmına bir miktar ot, küçük dal vb. attım ve bir miktar da şurup vererek arılıktan ayrıldım.

Ertesi gün yaptığım kontrolde keke ilişmediklerini ve şurubu da çekmediklerini gördüm.

Akşam saatlerinde ana arının bulunduğu bigudiyi açtım ve kraliçemizi serbest bıraktım.

Daha sonraki gün baktığımda şurup gene çekilmemişti. Kovanın altında ve çevresinde uçuşan arılardan hafiften yağmalandıklarını düşündüm.  Kovan girişini zaten bir arının girebileceği kadar daraltmıştım ama bir arının zorlukla girip çıkabileceği seviyeye getirdim ve takibe başladım. Bir şeylerin yolunda gitmediğini hissediyordum ama anlam da veremiyordum. Koloniyi arılıktan evimin bahçesine götüreyim mi diye falan düşünüyor ama karar da veremiyordum.

Evvelsi günkü kontrolümde maalesef koloninin yerinde yeller esiyordu. Önümüz kış kıyamet. Bu arılara benden daha iyi kim bakabilir diye koloni adına çok üzüldüm ve kovanı kapattım.

Çevrede bir miktar araştırma yaptım ama giden geri gelir mi? Gelmedi tabi.

Lakin bugün arılarıma bakım yaparken bir kovanın alt kısmında bir miktar arı olduğunu gördüm. Kuytu bir yerde olan bu koloninin alt kısmı otlarla kaplı olduğundan görülmüyordu. Herhalde bizim kaçak kızlar burada diye düşündüm ve işlerimi bitirmeye koyuldum.

Yarım saat geçti geçmedi, ortalık birden karıştı. Bizim kızlar kalkıp uçuşmaya başladılar. Bir yandan arı kuşları ve kırlangıçlar gökyüzünde bizim arılığı seyrediyorlar. Yağmur ise yağdı yağacak...

Hemen daha önce koloninin firar ettiği boş kovanın kapağını açtım. Bir köşeye çekildim ve izlemeye başladım. Mayıs ayında ustamın hazırladığı oğul feremonu şişem ise artık evimin buzdolabında olduğundan çaresizce bir köşeye ilişerek olayı izlemeye başladım.

Daha sonra aklıma geldi. Eğer koloninin kraliçesi salkımın içinde ise onu yakalayayım, sonra kovanına koyarım, işçi hanımlar da kraliçe'lerinin yanına usulca girerler diye düşündüm. Ayağa kalktım ve salkımda bulundukları kovana doğru ilerlemeye başladım.

İşte o anda elime bir arı kondu. Bir baktım ne göreyim? Elime sırtı yeşil boyalı bir kraliçe arı konmuştu. Hem de avucumun tam içine... Bu arı bizim kaçak kraliçe'nin ta kendisiydi.

Kraliçe'yi avcumda sıkı sıkı tuttım, zayıf bir kolonimden yedek beklettiğim ballı ve polenli bir çerçeveyi aldım ve yeniden uçup gitmesin diye kraliçeyi bu peteğe plastik, tarağa benzeyen ve koloni birleştirmelerde ana arının zarar görmemesi için kullandığım bir alet vasıtasıyla hapsettim. Çerçeveyi kovanın tam ortasına koydum. Kolonideki diğer arılar kraliçenin bulunduğu bu peteğin üzerine kondular ve yaydıkları feremon vasıtasıyla koloniyi birkaç dakika içinde kovanın içine toplamayı başardılar. Kovanın oturmasını bekledikten sonra kapalı ve açık yavrulu bir çerçeve daha koydum. İki çerçeve haline gelmiş olan koloniyi kapattım. Musluğunu da daralttım. Bu esnada yağmur yağmaya başladı. Yağmurun dinmesi ile beraber kraliçeyi tekrar kovanında serbest bıraktım. Kovanı tekrar kapattım ve kek yaptırmak üzere arılıktan ayrıldım.

Herhalde kraliçe elime konarak benden özür dilemek istedi. Bir hata yaptım, beni affet ve ailemize tekrar bir yuva ver dedi.

Şimdi önümüzdeki hafta bu arkadaşlara bir kapalı yavrulu çerçeve daha vericem. Sonraki hafta bir çerçeve daha. Ayrıca bugün yaptırdığım taze kekten de tüm kolonilere yarımşar kilo vererek ziyafet vermeyi düşünüyorum.

Kışa muhtemelen 7-8 çerçeve sokmak istiyorum. Gelecek yıl performansını şimdiden merak etmeye başladım.

Durumlar böyle...

Başlık: Ynt: Oğul kraliçesi avcuma kondu.
Gönderen: Numan Yıldıran - Eylül 18, 2014, 08:56:44
Yeni oğulunuz hayırlı olsun, güzel bir olay yaşamışsınız.
Başlık: Ynt: Oğul kraliçesi avcuma kondu.
Gönderen: Adnan YAVUZ - Eylül 18, 2014, 09:10:50
Çok teşekkür ederim. Sağolun.
Başlık: Ynt: Oğul kraliçesi avcuma kondu.
Gönderen: Celal SAVRAN - Eylül 18, 2014, 11:17:52
Sayın Adnan yavuz,

bir daha rastlayamayacağınız bir olaya tanık olmuşsunuz...
Başlık: Ynt: Oğul kraliçesi avcuma kondu.
Gönderen: Ahmet Arslan - Eylül 18, 2014, 11:42:52
İlginç,
zaman zaman böyle olaylar olabiliyor.Bu olay oğul olayı değil kovan terkidir,kovanı terk eden koloni en güçlü kovana girmeye zorlar kendini.
Hayırlı olsun.