Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

ARI ÜRÜNLERİ => Arısakızı => Konuyu başlatan: ismail_öz - Nisan 15, 2008, 23:04:03

Başlık: Propolis toplamak
Gönderen: ismail_öz - Nisan 15, 2008, 23:04:03
arılarımdan proboli toplamak istiyorum. ancak forumlardan ve kitaplardan öğrendiğim kadarı ile bal içinde istenmeyen ticari şeker dışında (keşke sadece şeker olsa) zirrat ilaçları da olduğunu öğrendim. bu forumda da öğrendiğim kadarı ile arının topladığı zirai zehirler baldan ziyade balmumuna geçiyor muş. ben bağışıklık sisteminde zayıflık olan oğluma doğal antibiyotik olduğu söylenen proboli vermek istiyorum. benim merak ettiğim bir kaç şey var.

1- arının topladığı zirai zehirler proboli yede geçiyor mu? geçiyorsa proboli toplamak için en uygun sezon (içinde zehir olmaması için) ne zaman (oğlumun bağışıklık sistemine destek olacağım derken zehirlemek istemem)

2-eğer sağlıklı proboli toplayabileceksem saklama ve kullanımı nasıl olmalı ?

şimdiden teşekkürler
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Nisan 27, 2008, 11:23:49
Propolis arıların bitki filiz ve tomurcuklarından topladığı, kovan giriş deliğine, çatlak ve kırıkları kapattığı, antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir maddedir. Arılar bu bitkilerden topladığı reçinemsi maddeyi arka ayaklarında kovana taşırlar. Balmumu ve bazı sindirim salgıları ile karıştırarak kovan içinde kullanırlar. Arılar propolisi kavak, meşe, kayın, okaliptus ağaçları ve çalılıklardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımı ile boşaltılabilir. Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Nisan 27, 2008, 11:25:07
Propolisin Fiziksel Özellikleri
1. Renk: Bitki türüne bağlı olarak renk sarıdan koyu kahveye kadar değişir.
2. Propolis 60-70 0C de sıvı, 25-45 0C de yumuşak ve yapışkan, 15 0C altında ise katı kırılgandır.
3. Propolis etanol, glycol ve suda belirli oranlarda çözünür
4. Anti bakteriyal komponentler genellikle alkol ve suda çözülürler.
5. Propolis saf katı, sıvı, tablet, sprey, pomad, propolisli sabun, propolisli şeker vb. gibi birçok şekil ve formulasyonlarda pazarlanmaktadır.
Propolisin Yapısı ve Bileşimi
Propolis örneklerinde bitkisel kaynağa bağlı olarak 150-200 bileşik veya kimyasal saptanmıştır.
Bunlardan bazıları:
1. Flavonlar ve flavonoidler
2. Terpenler ve terpenoidler
3. Aromatik asit ve esterleri
4. Alifatik asit ve esterleri
5. Amino asitler
6. Alkoller
7. Aldehitler
8. Kalkonlar
9. Ketonlar
10. Hidrokarbonlar
Propolis Toplama Yöntemleri
• Çerçeveler Arasından Toplama
• Kovan Giriş Deliğinden Toplama: Polen üretimi ile birlikte yapılır. Bu amaçla polen tuzakları kullanılır. Arının dışarıdan getirdiği propolis bu tuzaklardan geçerken hazneye düşer.
• Örtü Bezinden Toplama: Bunun için teli özel örtüler kullanılır. Arılar bu telli örtünün deliklerini kapatmak için bu kısımları propolis ile doldurur. Bu örtü sıcak suya batırılarak propolisin suya geçmesi sağlanır. Buradan toplanır.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Nisan 27, 2008, 11:25:55
Propolisin Faydaları Ve Kullanma Alanları
•   Anti-astımatik etki ve ağız spreyleri
•   Anti romatizmal (Donadieu, 1979), etki
•   Akciğer rahatsızlıklarında,
•   Melanoma ve carcinoma tumor hücreleri tedavisinde,
•   Doku yenileyici,
•   Kapillar damarları güçlendirici,
•   Anti diabetik,
•   Fitoinhibitor, (Donadieu, 1979;Bianchi, 1991)
Propolisin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak bazı kişilerde hafif alerjik reaksiyona neden olabilir. Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde propolisin bu yüzyılda keşfedilen " en mükemmel doğal ilaç" olduğu kabul edilmiştir.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Nisan 27, 2008, 11:27:00
Propolisin Tıpta Kullanımı
Antibiotic aktivite :
•   Gram positive bacteriae (Bacillus brevis, B.polymyxa, B.pumilus, B. sphaericus, B. subtilis, Cellulomonas fimi, Nocardia globerula, Leuconostoc mesenteroides, Leuconostoc mesenteroides, Staphylococcus aureus ve Streptococcus faecalis)
•   Gram negatives (Aerobacter aerogenes, Alcaligenes sp., Bordetella bronchiseptica, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa ve Serratia marcescens).
•   Staphylococcus aureus ve Sptreptococcus mutans. (flavonoids galangine ve pinocembrine)
Antioksidan aktivite :
Arthritis, Romatizma, Artrosis
Anti-fungal aktivite :
(cynamic acid ve flavonoid crisina).
Anestetik etki :
Kokainden 3-5 kez daha kuvvetli anestetik etki nedeniyle diş hekimliğinde kullanma (Ghisalberti 1979)
Antiprotozoan etki :
Trichomomas vaginalis (Scheller et.al., 1977). Giardia lamblia, (Towers et. al., 1990).
Antiviral aktivite :
erpes simplex tip 1 ve 2, adeno virus, corona virus, ve rota virus.,
Antikanser :
Propolisin yapısındaki cynamic asit ve terpenoidler sitotoksik activiteye sahiptir ve propolis intestin, böbrek, meme, burun ve pharynx kanserinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
Dermatoloji ve Kozmetikte:
Antibakteriyel, antifungal ve Doku yenileyici
 
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Nisan 27, 2008, 11:30:59
PROPOLİS
            PROPOLİS arıların bitki tomurcuk ve filizlerinden topladığı çok kuvvetli anti-viral, anti-bakteriyel,anti-fungal etkiye sahip yapışkan organik bir maddedir. Arılar kovan içerisindeki besinleri, yavruyu ve kendilerini çeşitli mikroplardan (virüsler, bakteriler, fungus) korumak için PROPOLİS toplarlar ve bununla kovan içerisini dezenfekte ederler.
            Kovan içerisinde kapalı bir ortamda 50,000-80,000 ergin arı bir o kadar da yavru (yumurta, larva, pupa) bulunmasına, kovan içi sıcaklığın (34°C) ve rutubetin (%40-%65) de virüsler, bakteriler ve funguslar için çok ideal bir ortam oluşturmasına rağmen PROPOLİS sayesinde hastalıklara yakalanmadan 80 milyon yıldan beri yaşamlarını sürdürmektedir. Kovan içerisine giren taşıyamayacakları kadar büyük canlıları da PROPOLİS ile kaplayarak bir enfeksiyon kaynağı oluşturmasını önlerler. Kovanın giriş deliğini kırık ve çatlakları PROPOLİS ile kapatarak mikropların kovana girmesini ve çoğalmasını önlerler.
PROPOLİS bir çok ilacın aktif maddesi olan bitkisel flavonoidler, antioksidanlar, biyolojik aktif maddeler ve terpenlerden oluşmaktadır.
            Yapılan çalışmalarda düzenli ve sürekli olarak PROPOLİS alınması durumunda sindirim, solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) yok ettiği, internal toksinleri vücuttan attığı saptanmıştır.
            Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre PROPOLİS kullanımı zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri de olumsuz olarak etkilememektedir. Bu nedenle PROPOLİS ender bulunan geniş spektrumlu antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Klinik çalışmalarda PROPOLİSin comedo, beriberi, shingles, zosfer psorias, deri ülserine karşı çok etkili olduğunu göstermiştir. PROPOLİS ayrıca ağız yaraları, periodonditis, diş ağrısı, rhinitis, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza, diare, polypus, malignant tümör (Kanser) ve diğer bir çok hastalıkta da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Japonya'da yapılan klinik çalışmalarda 3 ay ile 1 yıl sürekli bir şekilde alınan PROPOLİSin, çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği saptanmıştır. PROPOLİS çeşitli kanser hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde de önemli rol oynamaktadır.
            PROPOLİSin yapısındaki flavonoidler dolaşım sisteminde de önemli bir etkiye sahiptir. Kan pulcuklarının ve beyaz kürelerin konglomerasyonunu azaltmakta trombosisi önlemekte, damar sertliğini önlemekte, kan dolaşımını düzenlemekte, kan şekerini, lipit ve kolesterolü azaltmakta, kanı temizlemektedir. PROPOLİSteki flavonoidler ve terpenler oldukça kuvvetli antioksidan ve antisenilitik etkilere sahiptir. Unutkanlığa ve beyin damarları kireçlenmesine iyi gelmektedir. PROPOLİSin antioksidan etkisinin BHT den 2 kat daha fazla olduğu bildirilmektedir. Sürekli PROPOLİS kullanımı lipitlerin peruksidasyonunu ve melanin sedimentasyonunu önlemekte, cytotoxinleri yok etmekte, vücut aktivesini artırmakta ve yaşlanmayı (deception) geciktirmektedir.
            PROPOLİSin doğal bir inmunopotentior olduğu, bağışıklığı önemli ölçüde artırdığı, fagoçyte fonksiyonunu hızlandırdığı, vücudun antibody salgılayarak hastalıkları önlediği de bildirilmektedir. PROPOLİSin anestetik etkisi de olduğu ve ilaçların etkinliklerini artırdığı da söylenmektedir. PROPOLİSİN HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ YOKTUR.
Ancak bazı kişilerde hafif alerjik reaksiyona neden olabilir. Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde PROPOLİSin bu yüzyılda keşfedilen en mükemmel doğal ilaç olduğu kabul edilmiştir.
            Özetlersek, PROPOLİSin aşağıdaki hastalıkların tedavisinde destek olarak kullanılması önerilmektedir.
 
Ağız içindeki yaralar    Kanser
Periodontitis    Yüksek kolesterol, lipit,trigtliserit
Trachetis -    Kalp yetmezliği
Diş ağrısı    Damar sertliği
Helitosis    Yüksek tansiyon
Ciltteki kaşıntı    Varis
Beriberi    Unutkanlık
Shingles    Beyin damarları kireçlenmesi
Tinca corposis    Diabet
Ülser    Toksinleri atma
Yara ve kesikler    Guatr
Comedo    Prostat
Zosfer psorias    Nefrit
Influenza    İdrar yolları enfeksiyonu
Diare    Faranjid
Polypus    Rinit


Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: kerimcoşkun - Nisan 27, 2008, 18:37:15
sevgili arkadaşlar, propolisin yukarıda sözü edilen faydalarının sağlanması için doğal ortamdan sağlanması gerekiyor. Özellikle asvalttan arıları uzak tutalım. Çünkü asvalttan da propolis topluyorlar ve Kovanları içi karaıyor.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: bodad - Nisan 27, 2008, 20:00:30
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
PROPOLİS'İN BU KADAR MARİFETİ VAR.ARILARIMIZ BUNU TOPLUYORLAR.UÇUŞ DELİKLERİNİ DARALTIYORLAR.BU YAZIYI OKUDUKTAN SONRA KENDİ KENDİME ÇOK KIZDIM.NEDENİ DE DİP TAHTASI TEMİZLİĞİ SIRASINDA KAZIYIP ATTIĞIM (ÖZELLİKLE UÇUŞ DELİKLERİ ÖNÜNDEKİ HAZIR TOPLANMIŞ OLANLARI)PROPOLİSLER İÇİN.
BİR YANDAN DA SEVGİLİ DOSTUM KERİM COŞKUN'UN YAZISINDAN SONRA, ASFALT VE ZİRAİ İLAÇLAR İŞİN İÇİNE GİRİNCE, SEVGİLİ ABADİLE'NİN ÇOCUĞUNA VERİP VERMEMEKTE YAŞADIĞI TEREDDÜTÜ YAŞADIM.
ŞİMDİ PROPOLİS KULLANAN VARSA, BİZE ETRAFLICA ANLATIRSA HEPİMİZ BİLGİLENMİŞ OLURUZ.SEVGİLERİMLE. 8)
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: apismellifera - Nisan 30, 2008, 21:14:19
arılar propolisi en fazla güzün toplamaya başlar eğer arılarınız asfalttan uzakta ise daha doğrusu kimyasallardan uzaksa güzün rahatlıkla istediğiniz kadar toplayabilirsiniz.(arılar camlarda kullanılan macunları dahi toplamaktadır).şifa için kullanacağınız zaman iki yolu vardır.probolu yüzde 70 lik alkolde sıvılaştırıp kullanabilirsiniz.tabi bu kullanım yüzeysel rahatsızlıklar için.diğer bir yoluda normal insanlar için günde aç karnına yarım nohut taneesi kadar yutulması.ağız yaralarında ağızda dolaştırılması ile faydası olur.yusiskan çoçuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama tarifime göre yaşına göre kullanırsınız.yalnız dikkat edin probol çok kuvvetlidir aşırı kullanımı mide kanaması dahi yapmaktadır.şifa bulmanız dileklerimle
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: Murat Çakır - Nisan 30, 2008, 21:29:05
Propolisin küçük çocuklara verilmemesi konusunda bir uyarısı vardı Muhsin Doğaroğlunun
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: ismail_öz - Mayıs 29, 2008, 00:29:51
arılar propolisi en fazla güzün toplamaya başlar eğer arılarınız asfalttan uzakta ise daha doğrusu kimyasallardan uzaksa güzün rahatlıkla istediğiniz kadar toplayabilirsiniz.(arılar camlarda kullanılan macunları dahi toplamaktadır).şifa için kullanacağınız zaman iki yolu vardır.probolu yüzde 70 lik alkolde sıvılaştırıp kullanabilirsiniz.tabi bu kullanım yüzeysel rahatsızlıklar için.diğer bir yoluda normal insanlar için günde aç karnına yarım nohut taneesi kadar yutulması.ağız yaralarında ağızda dolaştırılması ile faydası olur.yusiskan çoçuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama tarifime göre yaşına göre kullanırsınız.yalnız dikkat edin probol çok kuvvetlidir aşırı kullanımı mide kanaması dahi yapmaktadır.şifa bulmanız dileklerimle

oğlum 5 yaşında. genellikle viral (üst olunum yolları ve Alt solunum yolları) rahatsızılığı yaşıyor. bunun içinde faydalı olacağına inanıyor(d)um. probolisin nerelerden toplandığını öğrenince daha doğrusu içinde nelerinde olabilceğini öğrenince açıkçası düşünmeye başaldım; oğluma versemmi vermesem mi ?

konuyu ben açmam rağmen en son ben okumuş durumdayım :) çünkü konuya mesaj atılınca beni uyar kısmını işaretlemişim. konuya mesaj yazan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Mayıs 29, 2008, 07:15:29
Arılar propoliyi hep asfalttan yada kimyasal atık olan yerlerden toplamıyor. Arılarınız şehrden ve asfalttan uzakmekanlarda isetopladığı propoliyi elbette şifa amaçlı kullanabilirsiniz. Bunda terrettüt edilecek bir husus yok.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: ismail_öz - Mayıs 29, 2008, 09:37:48
Arılar propoliyi hep asfalttan yada kimyasal atık olan yerlerden toplamıyor. Arılarınız şehrden ve asfalttan uzakmekanlarda isetopladığı propoliyi elbette şifa amaçlı kullanabilirsiniz. Bunda terrettüt edilecek bir husus yok.

arılarım malesef ilçe merkezinde ve yakınlarda bol miktarda asfalt mevcut :(
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: syclamen - Ağustos 19, 2008, 18:37:56
   Arkadaşlar ben arılarla uğraşmaya daha yeni başladım. Geçen sene aldığımız arıların ölmesinden sonra bu sene 2 kovan daha aldım ve bu sefer maske ve körükte aldım eldiven almadım cezasınıda çektim. neyse propolis konusuna gelirsek. Yukarıda da yazıldığı gibi de gördüm ancak ben arılarımın üzerinde bulunan örtüyü kaldırdıktan sonra petek çıtalarının üzerlerin de 2 çitaayı birbirine birleştirmişlerdi baktım kahverengi bir madde ben ne olduğunu sonradan öğrendim ama çok faydalıymış bundan sonra hepsini toplarım artık. verilen bilgiler için arkadaşlara teşekkür ederim .
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Ağustos 19, 2008, 21:21:43
Sayın syclamen,
Nasılki, bal alırken kovanda gördüğümüz balları toplamıyporsak propolistede aynı şey geçerlidir.
Propolisi toplarken dikkat edeceğimiz nokta şudur: Arının kapattığı çatlak ve yarıklar tekrar açılmamalıdır.Propolis almak istiyorsanız propolis kapanı kullanmalısınız.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Ağustos 19, 2008, 21:28:23
Arkadaşlar Propolis, arı sütünden sonra en değerli arı ürünüdür.Bunun bireyselolarak tüketimi ve pazarı yurdumuzda henüz yaygınlaşmamıştır.Her nekadar başkaları propolisten istifade etme merhalesine gelmemiş olsada bizler tüketmeye devam etmeeliyiz. Bir ürünü ancak hissedersek daha iyi anlatabiliriz. Bu nedenle her sabah 70 miligram propolisi yetişkinler tüketmeli 1 yaşından büyük çocuklara ise35 miligram yedirilmelidir.Bu miligratavsiyelerini yaptığım bir araştırmada uzman görüşü olarak görmüştüm.Şu anda kaynağı hatırlayamadığım için yazamıyorum ancak ilrde o makaleye tekrar ulaşabilirsem buraya ekleyeceğim.
selam ve saygılarımla...
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: Murat AKIN - Ağustos 19, 2008, 23:50:54
   Sayın Abadile:
  Arı ürünleri ile tedaviye meraklısınız, 10 yıl kadar önceydi demir perde ülkelerinin birisinden gelmiş 48 sayfalı bir fotokopi ele geçirmiştim konusu yanlızca propolisle tedaviyi anlatıyordu.
  İmla olarak pek iyi değildi, çok devrik cümleler vardı.
bir arkadaşıma verdim siz yazdıkça o aklıma geliyor onu alıp size göndermek isterdim.
  İlerki günlerde bakalım uygun olursa gönderebilirim.
 
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Ağustos 20, 2008, 07:20:47
Sayın Murat Akın,
Madem buradan  doküman göndeeceğinizi ilan ettiniz; kamuoyu önünde söz vermiş gibi oldunuz. .Borcunuz artık. :)Size uygun zamanda bekliyoruz
Selam ve saygılarımla....
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: syclamen - Ağustos 21, 2008, 14:19:39
  Sayın abadile, enim topladığım propolisler sadece peteklerin çıtalarının üzerin de bulunmaktalar. Çatlak yada delik yer de değiller.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Aralık 21, 2008, 13:42:00
   Sayın Abadile:
  Arı ürünleri ile tedaviye meraklısınız, 10 yıl kadar önceydi demir perde ülkelerinin birisinden gelmiş 48 sayfalı bir fotokopi ele geçirmiştim konusu yanlızca propolisle tedaviyi anlatıyordu.
  İmla olarak pek iyi değildi, çok devrik cümleler vardı.
bir arkadaşıma verdim siz yazdıkça o aklıma geliyor onu alıp size göndermek isterdim.
  İlerki günlerde bakalım uygun olursa gönderebilirim.
 
Murat abi, yukarıdak süzünüzü umarım unutmamışsınızdır. Hatırlatmak istedim...
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: Beybal - Haziran 09, 2009, 13:40:45
selam  propolis çok harika bir arı ürünü ama asfalt boya ve lagım karışımı olmayacak arıların topladıgı propolisin %90 balmumu ile karışık saflaştırmak için ülkemizde teknoloji yok arıcı arkadaşların topladıgı propolisleri  arı asfalttan 4 km uzakta ormanlık alanda ise benimle irtibata geçsinler alırım ham olarak kullanım alanları sınırlıdır işlenecek ve toz hale gelecek  100 kilo propolisten ancak 1 veya 2 kilo saf propolis çıkar bilgi için telefonum 05357143568
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: Hasan Modanlı - Haziran 09, 2009, 21:38:05
propolis kelimesini çok duydum,, tanıdığımı sanıyorum,, ama tam emin değilim,, değişik anlatımları vardır,, propolisi tam tarif edecek , nasıl tanıyacağız,, safı nasıl oluyur, karışık nasıl olacak,,
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: ekrem63 - Haziran 10, 2009, 21:47:05
Sevgili arkadaşlar sevgili ABADİLE baya açıklık getirmiş propolise.Diğer arkadaşlarda katkıda bulunmuş çok güzel bir paylaşım.Arıcı arkadaşlarımıza o zaman temiz bir propolis toplamak düşüyor.Bunuda şehirden 3-4 km mesafede temiz bir doğada asfaltdan uzak yerde toplanmalı.Arkadaşımız temiz propolisi satılması konusunda yardımcı olacağını söylüyor fakat Kg fiyatı nedir bizi kurtarırmı Bu konuda açıklama yaparsa sevinirim.Ayrıca Toplama şeklinde bir katkım olsun istedim arkadaştan duymuştum,bildiğimiz sineklik telini arı örtü tahtası yerine koyduğumuzda arılar teli kapatmaya çalışıyorlar.Bu teli alıp temiz bir bezin üstünde ovaladığımızda propolis kırıntıları beze düşüyor.sanırım sıcakta değilde serin bir yere koyduğumuzda mesela buzdolabına koyunca 5 dakika sonra ovalamak daha verimli olur diye düşünüyorum.yada serinlikte yapılmalı.Asvaltsız temiz propolis toplamak düşüncesi ile sağlıklı günler sizin olsun
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: Murat AKIN - Haziran 10, 2009, 22:05:29
  Sayın ekrem63:
Sinek teli güzel ve ucuz bir yol.
Yine çok az masrafla propolis toplama kapanları onları kullanırsak daha iyi olur.
aynı ana arı ızgarası gibi yalnızca delikleri daha dar, aynı örtü tahtası gibi kovanın üzerine konuluyor sonra işlemler aynı.
Bu propolis kapanı aynı zamanda taşımalı arıcılıkta havalandırma kapağı olarak kullanılıp arıların taşıma anında havasızlıktan ölmesini önlüyor.

Yani propolis kapanı daha çok havalandırma kapağı olarak kullanılıyor.

Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: Ayhan Azak - Şubat 24, 2010, 01:22:50
dostlar, propolis toplamak için en uygun uygulama zamanı hangi aylardır..
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Şubat 25, 2010, 16:10:03
Başka yöreleriri bilmem ama benim arıcılık yaptığım bölgede (çorum) hasat sonrasını takip eden günlerde özellikle ağustos ve eylül aylarında arıların propolise yoğunlaştıklarını her yıl fark etmekteyim.Bununun dışında arı gerek gördüğü her zaman kovana propolis taşımaktadır.
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: Beybal - Mayıs 04, 2010, 18:53:34
nisan ve Mayıs ayı tam propolis toplama ayıdır agaçlar sürgün ve filizi  ozaman verir oglunuza saflaştırılmış propolis vermeniz gerek arının topladıgı ham propolistir içinde herşey vardır en iyisi saf toz alıp balla karıştırman kolay gelsin
Başlık: Ynt: proboli toplamak
Gönderen: abadile - Mayıs 05, 2010, 10:25:27
Sayın Beybal,
"oglunuza saflaştırılmış propolis vermeniz gerek" sözünüzle neyi kastetettiniz.
 Oğul arılara propois mi vermemiz gerekiyor?
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tiran_06 - Şubat 23, 2013, 21:50:42
  Sayın ekrem63:
Sinek teli güzel ve ucuz bir yol.
Yine çok az masrafla propolis toplama kapanları onları kullanırsak daha iyi olur.
aynı ana arı ızgarası gibi yalnızca delikleri daha dar, aynı örtü tahtası gibi kovanın üzerine konuluyor sonra işlemler aynı.
Bu propolis kapanı aynı zamanda taşımalı arıcılıkta havalandırma kapağı olarak kullanılıp arıların taşıma anında havasızlıktan ölmesini önlüyor.

Yani propolis kapanı daha çok havalandırma kapağı olarak kullanılıyor.Murat abi kesin senin arşivde fotoğraf vardır.

Boş yere propolis tuzağı almayalım şimdi, sinek telinden ayırmak güç olmuyomu abi. Birde güçsüz kolonileri propolis toplamakla meşgul edebilirmiyiz bi zararı olurmu abi?
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Mehmet Erdal - Şubat 23, 2013, 22:49:40
Arının kendisiyle birlikte 7 ürünü varken biz sadece bala odaklanıyoruz.

Biz de yakın bir tarihe kadar aynı şeyi yapıyorduk.

Balın yanında polen de almaya başladık arıdan. Ana arı ihtiyacımızı da fazlasıyla karşılıyoruz.

Bu yıl sırada propolis var, propolis traplarından temin edip bu yıl toplamay başlıyoruz inşallah.

Toplayıp biriktirelim biraz, üretipte satamadığımız hiç bir arı ürünü olmadı nasılsa :)
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Halil BİLEN - Şubat 23, 2013, 23:58:34
Propolislerinizi tuzaklarda uygun şekilde toplayın hele...

Üretilmeyen ürün satılamaz.

Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tiran_06 - Şubat 25, 2013, 12:58:22
tarih 25 şubat 2013

propolis toplamaya başlayabilirmiyiz?

Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: istemi pektaş - Şubat 25, 2013, 13:42:00
tarih 25 şubat 2013

propolis toplamaya başlayabilirmiyiz?

Sayın Tiran 06

Arıların daha gelişimi döneminde kuluçka içerisi sıcaklığı dengelemekte zorlanacağı için bence daha erken.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tiran_06 - Şubat 25, 2013, 16:13:56
Sayın Tiran 06

Arıların daha gelişimi döneminde kuluçka içerisi sıcaklığı dengelemekte zorlanacağı için bence daha erken.

Haklısınız istemi abi, teşekkürler.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tiran_06 - Şubat 25, 2013, 16:16:16
abi bu arada ismim mustafa, selamlar.

Şu rumuzu bi kaldırabilsem.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Sait Tırpan - Şubat 25, 2013, 17:42:42
Arının kendisiyle birlikte 7 ürünü varken biz sadece bala odaklanıyoruz.

Biz de yakın bir tarihe kadar aynı şeyi yapıyorduk.

Balın yanında polen de almaya başladık arıdan. Ana arı ihtiyacımızı da fazlasıyla karşılıyoruz.

Bu yıl sırada propolis var, propolis traplarından temin edip bu yıl toplamay başlıyoruz inşallah.

Toplayıp biriktirelim biraz, üretipte satamadığımız hiç bir arı ürünü olmadı nasılsa :)

Sayın Mehmet Erdal
Yukarıdaki beyanda ana arı ihityacınızı da karşıladığınızı söylüyorsunuz. Yakın zamanda televizyonda yabancı bir arıcının kendi ana arı ihtiyaçlarını, arılıktaki en iyi arının cinsinden çoğalttıklarının söylemişlerdi.
Sizler de herhalde aynı işlemi yapıyorsunuz. Benim de bu sene ana arı ihtiyacım var. Kendi kovanlarımdan bunu elde etmek istiyorum. Sizlerin nasıl bir yöntem uyguladığınızı bana özelden anlatabilirmisiniz.
Selamlar Sait TIRPAN
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tiran_06 - Şubat 25, 2013, 21:43:28
Sayın Mehmet Erdal
Yukarıdaki beyanda ana arı ihityacınızı da karşıladığınızı söylüyorsunuz. Yakın zamanda televizyonda yabancı bir arıcının kendi ana arı ihtiyaçlarını, arılıktaki en iyi arının cinsinden çoğalttıklarının söylemişlerdi.
Sizler de herhalde aynı işlemi yapıyorsunuz. Benim de bu sene ana arı ihtiyacım var. Kendi kovanlarımdan bunu elde etmek istiyorum. Sizlerin nasıl bir yöntem uyguladığınızı bana özelden anlatabilirmisiniz.
Selamlar Sait TIRPAN

İlgili konu başlığı altında tüm ayrıntılar mevcut sayın TIRPAN.
https://aricilik.gen.tr/index.php?board=152.0
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Bekir ARSAN - Şubat 25, 2013, 22:14:25
İlgili konu başlığı altında tüm ayrıntılar mevcut sayın TIRPAN.
https://aricilik.gen.tr/index.php?board=152.0
mustafa özerin altına
bie süre tiran 6 yazsan iyi olur
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Halil BİLEN - Şubat 25, 2013, 22:33:52
Değiştiremez. İsmini de ben ayar ediverdim.

3 gün sonra Tiran unutulur. :D
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: istemi pektaş - Şubat 25, 2013, 22:41:57
Değiştiremez. İsmini de ben ayar ediverdim.

3 gün sonra Tiran unutulur. :D

Böyle daha iyi olmuş

Ama ben unutmam çünkü sonucunda ANKARA vardı  :)
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tiran_06 - Şubat 25, 2013, 23:19:26
Böyle daha iyi olmuş

Ama ben unutmam çünkü sonucunda ANKARA vardı  :)

İstemi abi unutturmam bi şekilde biyere işaretlerim Ankaramı.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Halil BİLEN - Şubat 25, 2013, 23:50:13
Böyle daha iyi olmuş

Ama ben unutmam çünkü sonucunda ANKARA vardı  :)

İstemi abi, şu içeriye alınan kolonileri merak ederiz.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: istemi pektaş - Şubat 26, 2013, 00:23:13
Bu hafta kapalı mekandan dışarı aldım.

Poşetle besleme yapıldı

16 Koloniden 2 adeti söndü

Dışarda bırakıldı.

Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Halil BİLEN - Şubat 26, 2013, 00:29:47
İyi sonuç bence.

Dışarıda sonuç ne olurdu sizce?
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: istemi pektaş - Şubat 26, 2013, 09:23:40
İyi sonuç bence.

Dışarıda sonuç ne olurdu sizce?

4 Çerçeveli olan bir kovan var belki o sağlam kalırdı.

Diğerlerinin hiç bir şansı olmazdı

Mevcutları azalmış olan bu kolonileri sağ çıkarabildiysek sizlerin sayesinde olduğunu ifade edeyim.

Önümüzdeki süreçte Bence iki haftalık bir riskleri var eğer kendillerini bu süre içerisinde kurtarabilirlerse ne ala.

Yoksa ; Operasyon  :)
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Mehmet Erdal - Mart 14, 2013, 20:17:20
Sayın Mehmet Erdal
Yukarıdaki beyanda ana arı ihityacınızı da karşıladığınızı söylüyorsunuz. Yakın zamanda televizyonda yabancı bir arıcının kendi ana arı ihtiyaçlarını, arılıktaki en iyi arının cinsinden çoğalttıklarının söylemişlerdi.
Sizler de herhalde aynı işlemi yapıyorsunuz. Benim de bu sene ana arı ihtiyacım var. Kendi kovanlarımdan bunu elde etmek istiyorum. Sizlerin nasıl bir yöntem uyguladığınızı bana özelden anlatabilirmisiniz.
Selamlar Sait TIRPAN

Arkadaşlar yardımcı olmuşlar link vererek.

Çiftleştirme kutuları oluşturup, arılıkta en beğenilen kovanlardan, önceleri meme sonraları larva transferiyle.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Cavit Türkay - Haziran 18, 2014, 15:17:47
Merhabalar,
Ankara da propolis tuzakları nezaman konması gerekiyor,
ve nasıl kullanılması gerekiyor?
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Abdurrahman Cengiz - Haziran 18, 2014, 15:26:08
Merhabalar,
Ankara da propolis tuzakları nezaman konması gerekiyor,
ve nasıl kullanılması gerekiyor?
cavit abi propolisi  ihtiyaç olduğundanmı yoksa satmak içinmi toplayacaksınız.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Cavit Türkay - Haziran 18, 2014, 16:09:53
Hem ihtiyaç hem satmak için.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Hasan EFE - Haziran 18, 2014, 20:53:33
Ben Propolis tuzaklarını koydum. Arılar aşırı derecede propolis toplamaya başladılar. Kovan üzerine koyduğum çuvalın altı ve kenarları propolis olunca takılmasını düşündüm.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Cavit Türkay - Haziran 19, 2014, 14:47:51
Ben bal sağımından sonra koymayı düşünmüştüm,
ozaman geç mi kalmış oluruz?
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Ali Doğaner - Haziran 19, 2014, 21:08:46
Şu anda takılan propolis tuzağı havalandırma maksadı ilede kullanılabilir. Tuzağa ne kadar konursa kar sayılır...

Ama asıl amaç propolis hasat etmek ise sonbaharda havaların soğumaya başlaması ile takıldığında maksimum verim sağlanır...
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Adem ALTINOK - Haziran 19, 2014, 23:33:02
Ben havalandırma maksatlı 2 tane koydum, bal mumu doldurduğundan geri aldım.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Hasan YAVUZ - Haziran 20, 2014, 09:02:11
Arı, propolis tuzaklarını kapatmak için daha çok propolis toplaması gerkmiyormu?

Propolis toplamak için çalışan arı sayısı yükselince, çiçektozu ve bala çalışan arı

sayısında düşüş olmazmı? Buda kovana gelen bal ve çiçektozundaki azalışın sonuncunda

anarının yavru atımını engellermi? Merak ettim.

Ha, arıcı propolis amaçlı çalışıyorsa o farklı, bal amaçlı çalışan arıya propolis tuzakları yük olur,

diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Halil BİLEN - Haziran 20, 2014, 11:06:12
Kesinlikle yük olmaz.
Propolis toplayalım bari deyip poleni balı bırakmaz.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Hasan YAVUZ - Haziran 20, 2014, 12:18:08
Kesinlikle yük olmaz.
Propolis toplayalım bari deyip poleni balı bırakmaz.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiÜstadım verdiğin bilgiye çok teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Hasan EFE - Temmuz 04, 2014, 12:24:39
Hayırlı günler arkadaşlar.
Propolis, ilk bahar aylarında çiçekler, tomurcuklar bol olduğunda daha çok mu arıların bulma imkanı vardır. Şimdi Haziran ayında 2 kovanım çok propolis topladı tuzak koymuştum yarısına kadar kapatmışlar. Bu propoilisi sadece 2 kovanın çok toplaması diğer kovanların normal toplaması dikkatimi çekti. Çok Propolis toplayan kovanların arılarını inceledim. Petekler üzerinde hızlı dolaşıyorlar ve saldırganlar. Bu iki kovan önünde uçan arıların vızıltısı da sert sesli geldi bana. Polen , Bal toplamaları gelişim hızları diğer kovanlarla aynı. tek farkları biraz daha saldırgan.
Çerçevelerin aralarına çok propolis yığmışlar. Çerçeveleri kaldırırken yapışkan gibi uzuyor. Çerçevelerin üzerlerinde ve aralarında çok olduklarından bunları kazımalımıyım. Diğer kovanlar gibi çerçevelerin üzerlerine balmumu yapmıyorlar. diğer kovanlar çerçeve üzerine mum yapınca kazıyorum çerçeve ilave ediyorum.
Komşu arıcının geçen sene kullandığı Bu kışın arıların bir kısmı söndüğünden bir çok sandığı boş. Busandıkları İnceledim sandıkların üst kısımlarının örtü bezi hizasındaki kenarlarında ve çerçeve üstlerinde propolis var. Bu sandıklar, ballıklar açık şekilde durduğundan propolisler çok sertleşmiş bunları kazısam poşetlere doldursam olurmu. Satmak için poşete koyuptamı saklamalaıyım yoksa karton kağıt torbalardamı saklanmalı
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Halil BİLEN - Temmuz 04, 2014, 21:33:59
Kazıma propolis satılmamalı.
Başlık: Örtü bezlerindeki propolisleri toplamak
Gönderen: cemoka - Temmuz 14, 2014, 01:31:03
Örtü bezi olarak un çuvalı (bez) kullanıyorum.

Üstünde epey propolis birikti.

Bunu almanın bir yolu var mı ?

Örtüyü dürüp dipfrize atsam olur mu acaba ? :P
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tural55 - Temmuz 14, 2014, 01:33:51
Sayın cemoka,

kovan üstten içeri ışık sızdırırsa arılar çerçevelerin üzerini bile propolisle kapatma ihtiyacı duyuyor,

buda arıya gereksiz işçilik çıkartıyor.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: cemoka - Temmuz 14, 2014, 01:58:51
Sayın cemoka,

kovan üstten içeri ışık sızdırırsa arılar çerçevelerin üzerini bile propolisle kapatma ihtiyacı duyuyor,

buda arıya gereksiz işçilik çıkartıyor.

İbrahim Bey, örtü bezi kullanma mı demek istiyorsunuz... tam anlamadım....

Millet şeffaf naylona döndü de...
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: tural55 - Temmuz 14, 2014, 23:40:20
İbrahim Bey, örtü bezi kullanma mı demek istiyorsunuz... tam anlamadım....

Millet şeffaf naylona döndü de...

Sayın cemoka,

yanlış anladınız,

ister örtü bezi kullanın ister naylon hiç önemli değil,

ancak ne kullanırsanız kullanın arı yukarıdan ışık görmemeli,

eğer görürse ışık görmeyene kadar propolise çalışır.

buda arıya ekstra yük demek.
Başlık: Ynt: Propolis toplamak
Gönderen: Enesöz - Mayıs 25, 2015, 17:54:39
Sayın cemoka,

yanlış anladınız,

ister örtü bezi kullanın ister naylon hiç önemli değil,

ancak ne kullanırsanız kullanın arı yukarıdan ışık görmemeli,

eğer görürse ışık görmeyene kadar propolise çalışır.

buda arıya ekstra yük demek.
Herşey iui de ibrahim bey ben bu propolis kapanı nı ilk internette gördüm nasıl bişey nasıl takılır