Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

ARI ÜRÜNLERİ => Arısakızı => Konuyu başlatan: zeki haluk - Kasım 11, 2010, 01:14:06

Başlık: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: zeki haluk - Kasım 11, 2010, 01:14:06
Bildiginiz gibi propolis  hem aricilar hem halk tarafindan  yeni kesfedilen dogal bir urun. Isin edebiyatini birakip pratik olarak ne yaptigimi soyleyeyim.
Senelerdir alkolde eritip vernik olarak bahce,dis ahsaplarin korunmasinda kullandim.Bu vernik ayni zamanda paslanmaz olarak ta  demir,celige kullanilabilir.Bu amacla ozellikle degeri daha az olan kazinti propolisi kullanmak uygun.ispirto tipi veya lamba alkolu(% 90) ile  propolisi bir bidona koyup( oran yaklasik 1kg. icin 3 lt.)bir ay  mumkunse hergun  sallamak kaydiyla bir ay kalsin.( ben arabanin arkasina koyuyorum) filreden gecirip kullanin. Bu vernik ayni zamanda baharda ogul cekmek istenen kovana bolca surulur fakat otakdirde citronelle denen (limon kokulu bir bitki) ile de karistirilirsa daha etkili oluyor.bidona o bitkidende  bolca koyun.

Propolisi daha degerli kullanmak istiyorsaniz  pratik olarak ya temizlenmis ham,brut propôlis olarak veya alkol solusyonu hazirlamaniz gerek.Ozel laboratuar  ortami ve guvencesi gerektiren ve siniri henuz pek net olmasada ilac kapsamina giren spray ,pomat vs  gibi  daha karmasik urunleri kendiniz icin yapsanizda pazarlamasini tavsiye etmem.
 
Temizlenmis ham propolis hazirlanmasi:

Propolis izgarasi Baharda ilaclama bitikten sonra konur ve sonbahara ilaclamadan once toplanir.Insan icin kullanilacaksa  timol ve oksalik asit haricinde hicbir ilac kullanilamaz eger kullanildiysa o propolis toplanmaz. Bu  siliconlu izgaralar 12 saat derin dondurucuda kalir Daha sonra izgaralar bir ortude  temizlenip propolis toplanir Bu propolis hemen  derin bir su kabina  bosaltilir ve su uzerine cikan ari artiklari,balmumu vs tamamen atilir suyun dibinde kalan saf propolistir .Sudan cikarip bir izgaraya serilir  gunes gormeyen serin bir yerde kurutulur.Elinizdeki kullanima hazir ham propolistir.Ilac niyetine  kullanilacaksa gunde 1-2 gram  3 hafta  immunostimulan olarak  ham olarak kullanilabilir.Avrupada  ham propolisi bu sekilde  kristal ham parcalar seklinde magazada  azi cogu 10gr.:15euroya satiyorlar.Sahsen ben bu ham propolisi kullanimi kolay olmasi icin bala karistiriyorum.
Ham propolisli bal:

  Ham propolisi alip tekrar derin dondurucuya 12 saat koyun ,cikarip elektrikli kahve degirmeni veya elektrikli kucuk mikserde toz haline getirip bala karistirin.Ben 400 gr. bal kavanozuna 40 gr koyup 15 euro ya satiyorum(saf bala %1 propolis  koyup satanida gordum)
alkolde propolis solusyonu:

bu solusyon icin alimenter yani icilebilir saf alkol bulmaniz gerekli burada

   
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: balık - Kasım 11, 2010, 01:26:24
Sayın Zeki Bey,
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Propolisi bir şekilde kullanan yada ekstrat haline getiren arkadaşların bilgilerini bu konu başlığında paylaşmaları epey yararlı olacaktır.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 11, 2010, 01:59:09
Kusuruma bakmayin forumda acemiyim hikayeme iki bolumde devam edecegim
alkollu propolis solusyonu;
icilebilir  evsafta alkol olmasi sart.Saf 90 derece etil alkol  (Ben eczaneden aliyorum likor alkolu olarak) Bir litre %70 alkol alin  (1 lt. % 90 alcol+300ml. su) , 500gr. ham propolisi derin dondurucuda  dondurup  mixerde toz haline getirin isik gecirmeyen bir kavanoza koyun hergun sallayarak 3-4 hafta bekletin.Sonra ya filtreden gecirin veya daha kolayi siringa ile ustten  dibini karistirmadan solusyonuzu alin.Bu yaklasik % 23  solusqyon eder.Kavanozun dibinde alkole karismayan balmumu kalir.Elinizdeki alkolik ana balmumu solusyonudur ve icilebilir ozlliktedir.Gunde 3 kere 2-3 damla alinir veya bal ila karistirilip icilir veye agiz gargarasi icin kullanilir.ozellikle deride saf olarak  yuzeysel yaralara ,ayak mantarina , agiz kokusuna siillere kullanilir.20 ml. damlalikli siselerde 15 euroya satilir ben 5 euroya  yok satiyorum

Hepinize el kolayligi ola.Eksigim varsa cekinmeyin.
Rusya vernigini bir turlu basaramadim Bileniniz varmi?
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: A. Ziya Akacık (esem48) - Kasım 11, 2010, 09:06:35
sevgili abilerim paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim ....karşılığında bir şey beklemeden verebilmek-paylaşmak ne güzel
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Erdal ÇOKENGİN - Kasım 11, 2010, 11:42:13
Sn: Zeki Haluk bey

Tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Metallerin verniklenmesinde kullanmış olduğunuz propolis solüsyonunu herhengi birşeyle karıştırmadanmı metale sürüyorsunuz acaba?
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 11, 2010, 16:21:41
paslanmaz ozelligi icin saf kullanilir. eger tam koruma istaniyorsa kuruyunca  2 ila 3 kat surulebilir.
 Ayrica bahsedilen konuyla ilgili olarak sunlari belirtmem gerek:Genellikle herkesin elinde kazinti propolisi vardir.Eger ilac karisimi yoksa bununla yukarida belirttigim sekilde alkollu  ana  propolis solustonu hazirlamak ta bir sakinca yok.Sadece kaba artiklari elle temizleyip  alkole karistirin.Bu alkollu solusyon dibinde kalan balmumu yumusak ve  fiziki kimyevi ozellikleri farkli bir balmumudur kozmetikte kullanilir.
 Propolisin icinde naturel  olarak %35-45 balmumu bulunuyor.Fakat ilac niyatine kullanilacaksa bizi ilgilendiren diger kisim. Internette ariyorsaniz bazen  propolisi  suda  61 derece ye isitmayi oneriyor ve balmumu soguyunca yuzeye cikarBu isin kolayi .Fakat isitma  ayni zamanda propolisin  bir kisim aktif maddelerini yokeder.Tavsiye etmem.
 Bir diger konuda propolisin icinde zift veya cam macunu  olabilecegi seklindeki haberler.Arilar dogal olarak propolis kokusuna cekilirler  yani bos kovanlari gezmeleri normal ama gidipte yan kovandan propolis yagmalamazlar.Eski  kovanlarda propolis zamanla zift veya macuna benzeyebilir ama  gidip zift getirdiklerini   ilk defa  duyuyorum.Zandan oteye bu haberleri veren kisinin cidi  referans vermesini teklif ediyorum.
Başlık: Propolis değerlendirme uygulamalarımız
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 11, 2010, 20:31:45
Zeki bey, müsaadenizle bir toparlayayım ve sizde doğrulayın lütfen hatalarımız varsa…

Vernik olarak kullanılacak ürün için bir isim verelim öncelikle…

Çünkü bizler kovanlarımızı kimyasal-sentetik kullanmadan nasıl koruruz şeklinde düşüncelere de sahibiz.

O yüzden bu ürüne “Ahşap Koruma Propolis Verniği” desek…

Ahşap Koruma Propolis Verniği hazırlamak.

1 kg. propolis (Genelde kazıma ile elde edilen propolisler)

3 lt. İspirto

Bir kaba konarak 1 ay süre ile her gün çalkalanır. Daha sonra süzülerek,  kullanıma hazır hale getirilir.


Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 11, 2010, 20:35:45
Propolisli Oğul Çekme Ürünü

Ahşap Koruma Propolis Verniği hazırladıktan sonra ülkemizde Melisa yağı olarak bilinen Oğul otu yağını aktarlardan alarak direk bu karışıma katarak elde edebiliriz.

Ne kadarlık bir karışım yapılacağını tecrübe ede ede buluruz. İlk etapta 500 gr. Verniğe bir şişe 20 ml. Melisa yağı yeterli olur kanaatindeyim.

Murat Akın hocamın bir katkısını ekleyeyim.

Murat hocamın tecrübeleri Melisa yağı yerine Melisa esansı kullanılması gerektiğini söylüyormuş.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 11, 2010, 20:47:15
Ham propolis hazırlanması

Propolis trap’lerinde biriken propolisler,  derin dondurucuda uygun süre ile bekletilip trap’lar kıvrılarak ve özel aparatlar kullanılarak temizlenir ve derin bir su dolu kaba doldurularak su üzerine çıkan atıklardan arındırılır.

Dibe çöken propolisler suyun süzülmesi sonrası gölgede kurutularak ham propolis elde edilir.


Bu konuda ülkemizde çok tartışılan bir konuyu gündeme taşımalıyım.

İlk olarak propolis derlenirken bile Zeki bey’in ilaç kullanma uyarısı sanırım dikkatimizi çekmiştir.

Bu ham propolisin tüketilmemesi gerektiği söyleniyor ülkemizde.

Ancak Zeki  bey, sanırım yanlış bilmiyorumdur “İmmunostimulan” yani bağışıklık sistemi için ham tüketimi öneriyor günde 1-2 gr. 3 hafta süre ile…

Bu konuda Zeki bey’in görüşlerini çok merak ediyorum. Ham propolis tüketimi konusunda yurtdışı uygulamalarını aktarırsa memnun oluruz.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 11, 2010, 20:52:52
Ham Propolisli Bal

Ham propolis 12 saat derin dondurucuya konulur.

Propolis donduktan sonra yüksek devirli parçalama özelliği olan küçük mutfak aletlerinde toz haline getirip bala karıştırılır.

400 gr. bala, 40 gr. Propolis tozu karıştırılarak tüketilebilir.

Ham propolisteki şerhi buraya da düşelim...
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 11, 2010, 21:11:27
Alkolda Propolis Solüsyonu Hazırlama

90 derecelik saf içilebilir özellikte etil alkolün 1 litresi ile 300 ml. su karıştırılarak elde edilen % 70’lik 1 litre alkole 500 gr. toz ham propolis ışık geçirmeyen bir kavanozda her gün sallanmak şartıyla 3-4 hafta bekletilir.

Eriyik içerisinden dip karıştırılmadan solüsyon alınır ve bu karışım yaklaşık %23’lük olur.

Günde 3 kez 2-3 damla bal ile karıştırılıp tüketilir.

Kendime ait bir görüşü de okuduğum bir bilimsel kaynaktan ekleyeyim.

Alkolda bekletme süresinin ne kadar olması gerektiği konusunda yapılan çalışmalarda diyor ki;

Propolis alkolde ne kadar bekletilirse içerisindeki maddeler o kadar çözülecektir.

Fakat 2- 3 hafta üzerindeki bekletmelerin solüsyonun kapsamını artırdığı söylenemez.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: erdal yatkın - Kasım 12, 2010, 16:39:12


         sayın..Zeki HALUK Propolis hakkında yapmış olduğunuz açıklamalar için çok teşekkür ederim. Benim öğrenmek istediğim (ağız kokusu veya siiller) siil dediğiniz gençlik (akne) sivilcesi denilen sivilceler içinmi.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 12, 2010, 16:42:30
Siğil başka sivilce başka...

Siğiller sivilceye benzeyen daha sertçe kabarcıklardır...

Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: erdal yatkın - Kasım 12, 2010, 19:04:03
 
  sn. Halil bey  bende sivilce ve siil'in ayrı şeyler olduğunu biliyorum fakat hangisi için kullanıldığını veya ikisi içinmi kullanıldığını bilmek istiyorum. Bundan bir sene önce İZMİR tarım fuarında izmir arıcılar birliğinin açmış olduğu stanta bir delikanlının propolis sıvısı aldığına şahit oldum, ne için kullandığını sorduğumda  sivilcelerine çok iyi geldiğini söyledi acaba siil'lerede iyi geliyormu sormamdaki gaye bu idi.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 12, 2010, 19:52:14
Vallahi sizin ilk sorduğunuz soruyu okuyan birisi siğili bildiğinizi anlamışsa benim diyecek bir şeyim yok.  :)

O soru şöyle sorulur.

Zeki bey, ağız kokusu ve siğiller için iyi geldiğini belirttiğiniz propolis ürününün sivilceye olan etkisi konusunda görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Siil dediğiniz sivilce mi derseniz, Siğil başka sivilce başka derler...Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: erdal yatkın - Kasım 12, 2010, 20:18:39

   sn.hb. benim bildiğim siil=siğil  zeki beyin bahsettiği  siil = gençlik sivilcesimidir benim kastım bu idi (örn. izmir'de lahana  bursa'da kelem)
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 12, 2010, 20:21:46
Ben yanlış anlamışım, çok özür dilerim.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: hatkobi - Kasım 12, 2010, 20:46:46
  Google görsele baktım.Siğillerin çeşitleri.Hafifi var ağırı var.Sivilce yine ehven.
  " Olmaya cihanda devlet;bir nefes sıhhat gibi." Sağlığınıza duacıyım.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 12, 2010, 23:40:50
Sayin aricilar
konuya ilgi gosteren arkadaslara tesekkur ederim. Sirasiyla cevap vereyim.sn. Halil Bey dediginiz gibi hepimiz cevreye saygili bir calisma yapmak cabasindayiz ne yazikki bilginin yayilmasi ayni etkinlikte olmuyor umarim forum vasitasi ile bunu hizlandiririz.
 Kovanlarin tabii sekilde korumasi icin  propolis en iyisi fakat sahsen elimde yeteri kadar olmadigindan ve gitgide degerlendiginden  soyle yapiyorum/ terebentin 1 litre+250 gr. balmumu (yaklasik  1-2 haftada yumusar erir)   sampuan kivamina getirilir, icine dogal toprak rengi (kirmizi, sari, vs) firca ila kovanlara tatbik edilir .Renk atarsa   arada  tekrarlanir.  Dogal toprak renkleri  balmumunun bozulmasinida onler hemde neseli bir goruntu verir.Ayni zamanda arinin urunu ariya doner  . Amator aricilar icin oneririm profesyonel aricilita farkli olabilir cunku bildiginiz gibi balmumu asla kurumaz  sicakta ele elbiseye  renkli leke yapabilir.Fakat bunu onlemek icin yukaridaki formule  bu sene ek olarak Damar recinesi  bir diger formulde de colophane recinesi ekliyorum sonucu bildiririm. 
 Gelelim ana konumuz propolise:
Herseyden once bildirmem gereken hekim oldugumdur. Fransa'da cerrahlik yapiyorum .Propolis'in ilac olarak etkisinden bahsederken hem arici hemde hekim olarak dusunuyorum.Resmi olarak propolis ilac kapsamina girmiyor ama insanda kiullanimi soz konusu oldugundan saglik yetkililerinin soz hakki var.Su anda avrupada'da  ham propolis ve bir sinirda alkol solusyonu haricindeki urunler laboratuar kontrolu altinda yapilir ve tum ekdegeri cekip alirlar (Fransadaki forumlarda  aricilardan propolisi ka ca aliyorlar ogrenmeye calisiyorum ogrenince bildiririm)
donelim propolis'in etkilerine:
Propolis'i her devaya derman  tabii bir urun olarak pazarliyorlar.Millet istiyor , satin aliyor aricilarda bu arada kazaniyorsa hicbir diyecegim yok.Sahsen propolis'i yiyerek  sagliga fayda olacagini sanmiyorum ama zarari olmadigi kesin gunde 15 gr dahi alinsa hicbir zarari gorulmemis, ki gunde 1-2 gr. tavsiye ediliyor.Bubenim kritik espirili hekim yanim. Daha ziyade  dogu avrupa ulkelerinde kullanilmis ve Romanya'da sadece propolis tedavisi yapan bir servis var.Zaten bu konuyla ilgili ciddi arastirmalar bu servisten geliyor.Bilimsel yayinlar cok az ingitere'de kanserli hastalarda  kemoterapiye ek propolis tedavisinden  olumlu sonuclar almislar.Kisa vadede bu konuda anlamli bilimsel calisma olacagini sanmiyorum zira ilac sektoru bu tur calismalari kabul etmez( brove olmadigi icin).Klasik hekimlige girmedigi ,icinde universiteler ilgilenmez.Kisaca simdilik  tabii hekimlik vasfinda  kalacak.
 Diger taraftan lojik olarak seyle dusunebiliriz . Arilartabiatin ortasinda  bal kupunun ustunde oturuyorlar .kovani sterilize etmek icin , mikrop ,bakteri ,virus ataklarina karsi ,parazitleri mumyalamak icin propolis kullaniyorlar.Dogal olarak propolis kontakt etki gosteriyor kisaca  alkollu propolis dokundugu lezyona etki gosteriyor. Kesin etkili olduguna inandigim konular bahsettigim gibi:
 agiz kokusu: saf birkac damla veya su bardaginda agiz gargarasi
agiz ici infeksiyonlarda ayni sekilde
Dudak herpes  atesinde lokal alkollu solusyon gunde 3-5 kere
Yuz sivilcelerinde :Ana ari solusyonunu kolonya ile karistirip(kolonya ucunca cok ince gozle gorulmeyen  parmakla hissedilen bir tabaka kalmali elimde dozaj yok
sigil ile sivilce farklidir. Sigil boyunda ,vucutta 3-5 mm. buyuklugunde deri kabarigidir virus kokenlidir ve hizla cogalir. ayak tabaninda olanida vardir.(Verrue) lokal olkollu solusyon  gunde 3-5 kere
Ayak mantari.: parmak aralarina alkollu solusyon sabah aksam
yuzeysel yaralar icin: alkollu solusyon tenturdiyot yerine gunde 3 kere

hernekadar sahsen inanmasamda immunostimulant olarak etkili olabilir  ilk bahar ve sonbaharda gunde 1-2 gr. 3 hafta alinmasinda yarari olabilir zarari olmaz. Ham propolis alinmasinda hicbir  sakinca yokturVe burada da bu sekliyle  de pazarlaniyor  .Ham propolis % 35 civarinda balmumu icerir ve sagliga hicbir zarari yoktur. Bir  kasik saf balmumunu tutarsaniz mushil etkisi gosterir.gunde 2 gr; icilen ham  propolis balmumunun etkisini goremezsiniz . Ama  saf  propolis diyorsaniz o zaman alkol solusyonu kullanin.
 Eger ù 100 saf kati propolis istiyorsani alkol solusyonuzu acik bir kaba koyun  geriye biskuvi gibi kati propolis kalir Laboratuarlar bu biskuviyi isleyerek degisik formul hazirliyorlar.
ilgilenenlere selam 

Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: erdal yatkın - Kasım 13, 2010, 22:11:02
          sn. Zeki HALUK   her halde :Ana ari solusyonu  demekle  propolis solusyonunu kast ettiniz
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 14, 2010, 19:55:37
(solution- mere de propolis à l'alcol)  u ben turkceye " alkollu ana propolis solusyonu " olarak cevirdim..Yukarida belirttigim solusyonu hazirlayacak iseniz aman dikkat : icilebilir ozellikte  etil alkol=etanol kullanilmali  .Industriyel alkol zehirlidir.Ilk zehirlenme vakasinda saglik yetkilileri  bu konuyla ilgilenir.,ve ne yazikki bizim millet kendini  herkesten akilli hissettiginden eninde sonunda  onuda yaparlar.
Diger bir bilgi Fransa'da toptancilarin 2009  propolis fiyati/ temiz propolis icin=50 euro  , kazinti propolis icin 25 euro/kg.
 Kisaca  toptanciya satmak akil kari degil.Bu isten para kazanan aracilar ve laboratuarlar.Ama kimse sizin  perakende direk ham propolis satisini engelleyemez
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Ertuğrul Kotuk - Kasım 15, 2010, 10:52:36

   sn.hb. benim bildiğim siil=siğil  zeki beyin bahsettiği  siil = gençlik sivilcesimidir benim kastım bu idi (örn. izmir'de lahana  bursa'da kelem)


  siğil=siil genellikle ellerde çıkan sert kabuklu bastırınca acı veren içinde sinire benzeyen şeyler olan kesildiğinde acı vermeyen fakat çok kanayan bir hastalıktır

sivilce ise genelde insanın yüzünde çıkan küçük kabartılara denir tıp dilinde akne'dir. Yani gençlik sivicesi :)

 siğil tedavisinde asite benzer ilaçlar kullanılıyor, yani siğili çürüterek yok olmasıı sağlıyor, sivilcede ise doktorlar antibiyotik verirler, benim bildiğim kadarıyla propolis antibiyotikten 100 kat daha etkilidir ve yan etkisi yoktur bu yüzden sivilce (akne)  tedavilerinde kullanılabilir düşüncesindeyim. Saygılar...
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Şeref KORKMAZ - Kasım 15, 2010, 11:33:06
         Propolisi  bir  senedir  biriktiriyorum .   Daha  önceleri  hep  çöpe  atıp  giderdi .

 Propolisin  faydalarını  okudukca  , meğer  altın kadar  değerli  ürünü  çöpe  atmışım.

 Propolisin  kovanda  ne  işe  yaradığını  biliyorum  ama  insanlara  bu kadar  faydasını  bilmiyordum.

 Hatta  gecen  sene  bebekleri  olmuyan  bir  aile  benden  propolis  istediler , sorduğumda  doktorumuz

 bize  ilaç  yapacak dediler , yarım  kilo  kadar bal hasatında  temizini  verdim. Daha  sonra  ne  oldu  bilmiyorum.
             
 Lütfen  propolisleri  atmıyalım  biriktirelim , birilerine  faydası  olacaksa  üçretsizde  versek  bir  şey  kaybetmeyiz.
                                                                             Mutlu  Bayramlarımız  Olsun
 
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: bunyamink1982@gmail.com - Eylül 03, 2011, 22:26:55
Ben dişime dolgu olarak kullanıyorum. 3 ay önce dişimdeki dolgu düştüğü için doktara gittim iltihaplandığını dolguyu yeniliyemiyeceğini ve çekemiyeceğini söyledi, Antibiyotik yazdı  bittiğinde gittim ama iltihap kurumamış Tekrar kullanmamı söyledi. Benimde aklıma Propolis geldi o çukuru propolisle doldurdum 3 aydır hiçbir sıkıntım yok. sadece ayda bir yenilemek gerekiyor.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Ekim 28, 2012, 22:30:27
iyi gunler
uzun zamandir foruma ugrayamadim ama arisakizi hala milletin ilgisini cekiyor.Konu ile ilgili yeni konulari okudum .Sunlari belirtmem gerek:Hekim oldugum icin bu konu ozellikle ,beni ilgilendiriyor.Fakat bilgileri  abone oldugum dergiler ve ozellikle bu konuda yapilan yayinlari  toplayarak edindim.Bu konuda Dr. Donadieu'nun yayilarini tavsite ederim .Internet sitesine goz atmaniz iyi olur.Bu konuyla ilgilenenler ya  gercek tibbi etkisini   ogrenmeye calisiyor yada  bundan nasil para kazanirim diye dusunuyor ki bu forumda  gayet kolay anlasilabilir bir istek.
Toptancilara 40-50 liraya(kg.) satmanin hicbir akillica yani yoktur ,hamalligina degmez.Kovan basina cikaracaginiz en fazla 300 gr. arisakizi ile uzaga gidemezsiniz.
En kolayi ve akillicasi sudur:Su an avrupada 'propolis brut' veya 'ham arisakizi yaklasik 500 euro civarinda piyasada satiliyor;(Fransa'da aricidan 50 euroya aliniyor)Ben trap ile topladigim sadece yikayip kuruttugum  brut anasakizini 20  veya 40 gr paketlerde satiyorum.isin en zoru musteriye ulasmak.Benim satis argumanim internetteki en ucuz fiyatin yarisina diyorum.Yani300euro civarinda kilosu.Ham arisakizinin (sagda solda duydugum sekide) kullanilmasinda hicbir sakincasi yoktur.Kazinti olmamali ,  temiz trapla toplanmali ve ilacli katki olmamalidir.Gunde  yaklasik 1 gr.  /3 kez  yani 3 gr./gunde  20 gun boyunca  alinir.Agizda uzunca cignenerek( yaklasik yarim saat)emilir ve sonunda yutulur.agizda fazla yanma yaparsa ara veri 1 saat sonra  tekrarlanir.Yan etkisi kontrindikasyonu yoktur.1/2000 kiside arisakizi allerjisi gozlenmis bunun haricinde yan etkisi ve kontrindikasyon dan bahsedilmiyor.Arici arkadaslar dedigim kosullarda  direk pazarlamaya calismalilar Internet  bu acidan cok faydali olur
arisakizini saflastirip elde etmek amatorce  nispeten kolay , yeniden Amerikayi kesfedecek degiliz Fakat profesyonelce yapilacak ise bunu ari kooperatifleri duzenlemeliAricilar sakizini getirip saflandirilmis haliyle geri cekerler veya kooperatif vasitasiyla satarlar.Bu saflandirla islemi icin liyofilize makinalari , extraktorler vs. gerekir Bu isi laboratuarlara birakirsaniz
urunun katki payini emerler ve daha once bahsettigim bu isin hamalligina doneriz
herkeze iyi bayramlar.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Hüseyin Basri ÇALIŞKAN - Ekim 29, 2012, 00:45:53
Zeki bey. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ancak takıldığım bir kaç noktayı sormadan edemeyeceğim.

Arı sakızının sürekli kullanımı yüzünden bağırsak florasının olumsuz etkilendiği, hatta bağırsaklarda sindirim bozukluğundan öte, daha can sıkıcı ve sindirimi imkansız hale getiren etkilerin görülebileceğini bildiren romanyalı bilim insanları var.

Romanya Arıcılık Enstitüsü Direktörü ve Apiterapi uzmanı Dr. Bioch Cristina Mateescu'nun bizzat kendisinden dinlediğime göre arı sakızının saf yada işlenmiş olarak bilinçsiz uzun süreli kullanımı bahsettiğim sorunlara yol açabiliyor.

Benim çok düşündüğüm bir konu daha var.

Bal arıları doğaları gereği çok pratik canlılar.  Zamansız olarak arı sakızı toplamaya zorlandıklarında yani doğa arı sakızı derlemek için uygun sıcaklık, bitki örtüsü ve bunun gibi etmenler yönünden olumsuz olduğunda çeşitli yabancı maddeleri de kovanlara taşıyarak kullanabiliyorlar.

Bazen arıcı koşullarında bu olay fark edilmiyor. O zaman nasıl direk olarak ham arı sakızı kullanacağız.

Maddi hesaplar elbet yapılmalı ama bu ürünü her hastalığa karşı çok masum bir çare gibi gösterip bunca yıldır arıcılığımız da yapılan hataları tekrarlamayalım.

Bazıları diyor ki sen arıcının para kazanmasını istemiyorsun.

Arıcı para kazansın ama bir zahmet kimsenin sağlığı üzerinden, insanların çaresiz kaldığı konularda onlardan fahiş kazançlar elde ederek para kazanmasın.

Bahsettiğiniz fiyatlar oldukça uçuk. Ham ürün için 500 Euro çok para.

Bence bir ürünü üretmeden pembe yalanlar ile pazar aramak hatalı. Bu hataya düşmeyelim.

Sağlık ve kozmetik ürünleri bizim sektörümüz değil.

Bizler ürün üretelim, kendimiz için makul fiyata satalım.

Doğrusu budur bence. Kullandığımız ilaçların bir çoğu bitkisel yada hayvansal.

Ancak biz iyileşmek için onların yapıldığı bitkiyi tüketmiyoruz.

Arıcılarımız çevresine arı ürünlerini anlatır ve pazarlarken dikkatli olmalı.

Günü yada cebi kurtarmak için olumlu sonuçlar verebilecek arı ürünleri insanların gözünde lekelenmemeli.

Balın başına gelenler bari diğer arı ürünlerinin başına gelmemeli.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: ahmet erdogan - Ekim 29, 2012, 03:24:11
arkadaslar ari sakizi toplarken dikkat etmemiz gereken sey ariya vermis oldugumuz ilaclar. varua yada vitamin gibi bunlar balda yada mumda  sagligimizda kötü bir kalinti birakiyorsa kullanmamaliyiz.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Ekim 30, 2012, 20:20:37
Sayin Huseyin Bey arisakizinin indikasyonu ve pozolojisinden bahsettiniz .Ben 3 hafta diye belirttim.Dediginiz gibi fazla sure kullanilirsa  barsak florasina tan etkisi olabilir.Bu konuda detayli bilgi isteyenler  olursa elimdeki kitaplardan bir ozet yapabilirim.Fransa da'phytothérapie'adiyla ,  ilgilenen doktorlara ,  ek bir diploma ile bu konularda bilgi veriliyor.Fakat Turkiye'de eger aricilikla ilgileri yoksa doktorlar  bu konuda bilgi edinmezler kisaca Doktor gozetiminde kullanalim tavsiyesi sadece bir temenni olmaktan oteye gitmez.
Ayrica etik yonunden  bu konunun ne derece isabetli oldugunu sormussunuz.Sahsen bu konuda sidiye kadar celiskili bir tavrim olmadi .Arisakizini her derde deva mucize ilac diye bahsedenler (ki bu forumdada okudum) ya bu isin ticaretini yapmaya calisan tuccarlar yada internette yalan yanlis okudugunu tercume edenler idi.Genede  tekrarliyalim:Arisakizi bazi hastaliklara iyi gelir,Diger  bazi hastaliklara iyi gelebilir ama bu konularda  yapilan arastirmalar yetersizdir.Her halukarda genellestirirsek(tavsiye edilen dozlarda) sagliga  zarari yoktur,Fakat kullananlar icin  kesinlikle keseye zarari vardir.
Sık sık gelen bir konuda propolisin temiz olmasi gerektigi hakkinda.Ben size bir bardak su icin desem arkasindan aman temiz olsun icinde pislik olmasin diye belirmeme gerek yoktur.Arisakizida ayni.Ozel cercevesi ile ,ilacsiz kovanda toplayip ,yikayip ,kuruttugunuz arisakizi kristallerini ham(brut) olarak kullanabilirsiniz.
Bu benim isim degil, uzmanlari ugrassin ddeseznizde arici oldugunuzu bilenler,konu, komsu,tanidik,tanimadik gelip sizden ister.Zaten bu isin reklamini aricidan once tuccarlari yapiyor.Avrupa'dan mal getirip satanlar bu isin Turkiye'deki onculeri.Forumun bir kosesinde okumustum 'propolisinizi bize satin Cinden , Brezilya'dan getirmeyelim diyordu birisi.Alibaba sitesinin ne oldugunu hepsi biliyor eminim uc kurusa simdiden getirmislerdir.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: yalçın meriç - Ekim 30, 2012, 20:47:45
   Bir tavsiyede benden olsun; propolisi alkolde eritmeye hiç gerek yok bir miktar propolisi su ile yutabilirsiniz kabızlığa falan çok iyi geliyor. Ben kullanıyorum. :)
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Ekim 30, 2012, 21:00:40
Aslinda  bu konuda beni en cok sinirlendiren sey uretim yapan aricilarin degilde araci tuccarlarin parmagini kimiltmadan sirtimizdan para kazanmasi.Ham propolisi 50 euroya alip ambalajlayip 500 euroya satiyorlar.Magistral ilac yapip, son derece pahalida olsa,satanlara haydi diyeyim.ama internetteki fiyatin yarisina satarken musterinin degilde tuccarin cebinden parami cekiyorum gibi geliyor.Bunun haricinde konu komsuya bedava vermek zevk oluyor.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Ekim 30, 2012, 21:17:39
Sayin Yalcin Bey
arisakizi uzun muddet(3 haftadan fazla) kullanirsaniz barsak florasini olumsuz etkileyebilir.Eger kabizlik icin ise kucuk bir miktar balmumu ayni isi gorur ama gene kisa sureli kullanmali.
Eger propolisi su ile cozeltisini hazirlarsaniz;( 3 hafta suda kalip calkalanir) agiz gargarasina ve agiz ici  farinjit, jinjivit gibi rahatsizliliklarina iyi gelir.Propolisin  etkin madelerinin bir kismi suda erir bu nedenle  alkollu extrat icin saf alkol degilde %70 alkol cozeltisi kullanilir.Eger su ekstrati  hazirliyorsaniz kalan arisakizini tekrar alkolde eritip kalan aktif maddelerini alirsinizAgizdan saf kullanacaksaniz mumkun oldugunca uzun sure cignenip yutulmasi tavsiye ediliyor.Saygilar
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Ali Doğaner - Ekim 30, 2012, 21:30:56
Zeki bey faydalı bilgiler için teşekkürler... Arı ürünlerini bilinçli olarak arıdan derlenip, sağlığa uygun şekilde tüketmek yada tüketiciye sunmak için verdiğiniz bilgiler değerli...  Hekim olarak arı ürünleri ile farklı araştımalarınız varsa ve paylaşırsanız sevinirim... Saygılar
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Mehmet Gençünal - Ekim 30, 2012, 21:45:15
Zeki bey konu hakkında epey araştırma yapmışsınız.

Biz extrakt hazırlarken saf alkol kullanıyoruz, çünkü öyle öğrendik detaylara vakıf değiliz.

Arı sakızının(propolisin) suda çözdürüldüğünü ise duyuyoruz fakat yapımı hakkında gene (kendi adıma) bilgimiz yok.

Elinizdeki dökümanları tercüme ederek detaylarını bizlerle paylaşırsanız çok makbule geçer.Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: mustafa kemal alkoç - Kasım 01, 2012, 09:25:13

     Arı sakızını teflon tavada su ile ısıttım,erimek üzereyken suyu döktüm,yerine zeytin yağı kattım beraberce eridiler kaynadıktan sonra bir krem kutusuna döktüm tertemiz bir krem görüntüsüyle karşılaştım.

    Ballıbabadan hediye aldığımıza çok benziyor, bu daha koyu turuncu renkde bu şekilde kullanım olurmu?

     
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: KadirUstun - Kasım 01, 2012, 09:43:11
Mustafa hocam zeytinyağının amacı neydi?
Ayrıca sıcaklık olumsuz faktör
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 01, 2012, 15:23:03
Sirasiyla yanitlayim.
Sahsen yaklasik 15 sene once calistigim vasculer cerrahi servisinde diyabet ve damar hastaligina bagli yara,escar, nekroz ile gelen her iki gunde bir genel anestezi ile temizlenen ama sonunda parmak ve gerisini ampute ettigimiz hastalar icin saf bal pansumanini baslattim ve klasik tedaviye nazaran daha basarili sonuclar alindi ama servis sefi degisince birakmak zorunda kaldikOzellikle avrupanin gobeginde  kabul ettirmek zor ama  simdi ciddi ciddi arastirma yapan ozellikle Ingiltere'de servisler var.Saniyorum balli propolis veya propolis melhemi ayni sekilde etkili olur.Alkollu arisakizi deri hastaliklarina ozellikle ayak ve vucut mantarlarina klasik ilaclardan daha etkili ve hastalarda denedim.Harici yuzeysel yaralarda en iyi pansuman olarak kullaniyorum.Hasta dikislerinde yara acik biralip sadece propolis ile korunuyor.banyoya gidebilir zira  havaya kapali olup yaranin hizla iyilesmesini saglayan ozelligi var.Piyasada satilan 'ercefilm' spray pansumani yerine kullaniyorum. Furonkl,deri absesine etkili,.Agiz ici rahatsizllliklarinda (jinjivit,farenjit,aft,stomatit,dis agrisi,agiz kokusu) etkili ve icilebilir alkollu solusyonu kullaniyorum.alkol istemeyenler ham veya saflandirilmis arisakizini cigneyebilir.
Deri rahatsizliliginda sicakla yumusatip yapiskan sakizi koymak ve kapali pansumanla verrue(sigil) uzerine denedim.Pek isabetli olmadi, ama etkili deniyor.Bunun haricinde inanmasamda istek uzerine benden isteyenlere (genellikle hastane calisanlari ve medikal ekip)20 ila 40 gr. 3 hafta agizdan cignenerek almak uzere,ilkbahar ve sonbaharda immunostimulan olarak  kullananlara veriyorum.Kanser konusunda uzman arkadaslarmdan kendi eslerinde kullanmak icin isteyenler olduPropolis klasik simioterapi ve ilaclarla bir celismesi gorulmemis ve iyi etkisinden bahseden ciddi (Ingiltere) servisler var .Sahsen kanser ilaci diye tavsiye edip sarlatanliga girmem ama kullanirsaniz zarari yoktur.Buraya kadar benim tecrubem diger endikasyonlari  olsada denemedim ve genellikle yapilan calismalar yeterli degil.Her halukarda tavsiyem once  klasik tedavi usullerini kullanmanizolacaktir ek olarak propolis kullanmanizda bir sakinca yok.
 Arkadaslar zeynyaginda propolis eri
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Bekir ARSAN - Kasım 01, 2012, 16:02:15
     Arı sakızını teflon tavada su ile ısıttım,erimek üzereyken suyu döktüm,yerine zeytin yağı kattım beraberce eridiler kaynadıktan sonra bir krem kutusuna döktüm tertemiz bir krem görüntüsüyle karşılaştım.

    Ballıbabadan hediye aldığımıza çok benziyor, bu daha koyu turuncu renkde bu şekilde kullanım olurmu?

     

tertip hic asılma ballıbaba  sana patenti vermez =) ben istedim vermedi sana hic vermez  karadenizliyim diye torpil yapmaz =)
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Murat Çakır - Kasım 01, 2012, 16:22:54
Arkadaşlar,

Zeki Bey, arısakızı (propolisle) ilgili bulamayacağımız bir kaynak.

Bu yüzden bu başlık altında mümkün olduğunca "geyik muhabbetine" girmeyelim.

Zeki beyin tecrübelerinden mümkün olduğunca yararlanabilecek ve onu konuşturabilecek şekilde yazalım.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 01, 2012, 21:03:51
Tesekkurler Muray Bey
 diger soru suda eriyen propolis ekstrati:Bunun icin arisakizinin  compozisyon ozelliklerine donmek lazim;Rengi menseine bagli nolarak cesitli renklerde olabiliyor. sari ,kahverengi ,siyah ve kirmizimsi yesilimsi olabiliyor.Icerigi %50-55recine,%30-40balmumu,%5 -10ucucu yaglar(huiles essentielles),% 5 pollen,%5 organik ve mineral muhteviyat
Arisakizi normal kosullarda soguk  suda erimez kismi olarak aseton,alcol,amonyak,benzen,kloroform,eter,tricloretylen vs. de erir ve ozel bir kokteyl karisim ile tum aktif ekstraktlari cikarmak mumkun.Pratik olarak kullanilan % 70 alkol ekstresi  aktif maddelerin onemli bir kismini cikarmak icin kullaniliyor.Arisakizinin suda eriyen aktif maddelerini  cikarmak icinozel 'ebulition à reflux' metodu kullailir.5wikipedia'ya bakin )su ile alambikte kaynatilan  arisakizi aktif maddeleri ucucu yaglari kaybetmemek uzere kapali bir sistemle toparlaniyor.Pratik ve amator olarak havanda dogulmus arisakizini arada bir calkalayarak 3 hafta  suda bekletip agiz ici rahatsizliliklari icin nkullanabilirsiniz  ama diger alkollu ve saflandirilmis arisakizina bir ustunlugu yok.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: VolkanKaruk - Kasım 02, 2012, 10:12:43
Zeki Bey paylaştığınız bilgiler için öncelikle çok teşekkürler

Ham arısakızının (propolisin) uygun saklanma koşulları nelerdir ve kullanım ömrü nedir, ne kadar süre saklanabilir?

Tekrar teşekkürler...
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: yakup.çetin - Kasım 02, 2012, 10:43:52
Verdiğiniz kıymetli bilgiler için gönülden teşekkür ederim.
Allah işinizi hayretsin.
Sağlıcakla kalın.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: KadirUstun - Kasım 02, 2012, 10:52:29
Zeki hocam kıymetli bilgilerinizi bizlerle paylaştıgınız için çok teşekkurler.Uygun saklama koşullarındanda bahsetseniz.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Murat Çakır - Kasım 02, 2012, 11:35:30
Daha önceki iletileri okumamış olan arkadaşlar için küçük bir hatırlatma yapayım.

Zeki Bey, çok uzun yıllardır Fransada yaşayan, mesleği cerrahlık ve aynı zamanda arı dostu olan bir büyüğümüz.

Mesleği nedeniyle, apiterapi yani arı ürünleriyle hastalık tedavisi konularıyla da ilgili.

Özellikle arısakızı ile ilgili teorik ve pratik uygulama tecrübesi var.

Geçtiğimiz yıllarda konu ile ilgili paylaştığı bilgiler, ülkemizde bir çok arıcı arkadaşımız için arı sakızını değerlendirmeye vesile oldu.

Benim açımdan da, bakış açımı genişletici son derece değerli bilgiler var.

Biliyorsunuz, arı ürünleri ya da tıbbi bitkisel üretim, sağlıkla ilgili konularda insanların en çok kandırıldıkları ve sömürüldükleri alanlar.

Tıbbi fayda ile umut tacirliğinin yapıldığı şarlatanlığın sınırları nelerdir?

Arıcılar olarak bu sınırı iyi bilmemiz ve bunun sorumluluğuna uygun davranmamız gerekiyor.

Zeki beyin verdiği bilgilerin satır aralarında, şarlatanlığın sınırlarının çizilmesine faydası olacak değerli bilgiler var.

"Şarlatanlık" kelimesini bazı arkadaşlarımız ağır bulabilir.

Geçen yıl bir tanıdığımız, doğrudan satış yapılan kanallardan etkilenerek, bir tarım fuarında da yüz yüze standına giderek bu tür bir ürünü kendisine 1 yıl yetecek kadar almış.

Arkadaşımın kronik sağlık sorunları var.

25 cc'lik kahverengi şişelerde, tendürdiyot rengi ve kıvamında, arı sakızı kokulu bir sıvı.

Şişesi 50 TL.

Şişe üzerinde, şişenin içeriği ile ilgili hiç bir bilgi yok. Yüzde kaç alkol, yüzde kaç arısakızı yoğunluğu belli değil.

Her arıcı arkadaşımız, 1 litre alkol içine, 1 kg arısakızı atarak aynı görüntü ve kokuda sıvı elde edebilir.

1 litre arısakızı ile renklendirilip kokulandırılmış alkolün satış fiyatını siz hesaplayın.

Arkadaşıma satılırken söylenen de şöyle:

Sen bunu al, sabah ve gece yatarken suyun içine 15 damla damlatarak sürekli kullan.

Kullandığın sürece vücut direncin artar, her türlü hastalığın tedavi olur, grip, kanser vs vs hiç birine yakalanmazsın.

Arkadaşımız da paraya kıymış ve kendisine 1 yıl her gün damla içecek kadar almış ve umutla bütün kronik hastalıklarından kurtulabileceği günü bekliyor.

İşte şarlatanlık dediğimiz şey, içeriğindeki maddelerin oranlarının dahi belirtilmediği sıvıları, 99 derde deva iksir gibi yüksek paralara satmaktır.

Arıcılar olarak bu konuları bütün yönleriyle bilip, kendi bakışımızı ve görüşümüzü buna göre oluşturalım.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 03, 2012, 20:25:37
Ham arisakizinin saklanmasi icin ozel bire hazirliga gerek yok..Ihtiyaten opak(isik gecirmeyen) isik  ,isi ve rutubetten uzakta  agzi kapali porselen veya cam kablarda saklanir..Yapilan arastirmalarda uzun sure saklanmasinda aktif maddelere  olumsuz etkisi gorulmemis.Fakat mantikli olarak ne kadar taze olursa o kadar iyi olur kanaatindeyim.Alkollu solusyonlar  icin kullanma limiti belirtilmiyor?melhem ,krem ,aromat gibi preparasyonlar  icine giren  vazolin , lanolin vs oldugu icin  kullanma tarihi  ve uygun  saklanmasi farkli olur.
Diger yandan  Saflandirilmis arisakizi eger Lyofilizasyon yontemi ile kurutulursa (kurutulmasi son derece derin sogukta soguk soku ile yapilip havasiz ortamda sublimasyona gecilir)Gida sanayi sektorunde  neskafe, toz carba icin kullanilan yontem.Bu yontemle elde edilen arisakizi  pudra halinde olur  ve  havasi alinmis posetlerde sinirsiz saklanabilir.ayni zamanda su  ile karistiginda suda  erir.Antibiyotik ozelligi bozulmaz ve genis capli pazarlama icin uygundur.Agizda eriyen saflandirilmis arisakizi tabletleri genellikle bu teknikle hazirlanir.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: KadirUstun - Kasım 03, 2012, 20:28:32
Ham arisakizinin saklanmasi icin ozel bire hazirliga gerek yok..Ihtiyaten opak(isik gecirmeyen) isik  ,isi ve rutubetten uzakta  agzi kapali porselen veya cam kablarda saklanir..Yapilan arastirmalarda uzun sure saklanmasinda aktif maddelere  olumsuz etkisi gorulmemis.Fakat mantikli olarak ne kadar taze olursa o kadar iyi olur kanaatindeyim.Alkollu solusyonlar  icin kullanma limiti belirtilmiyor?melhem ,krem ,aromat gibi preparasyonlar  icine giren  vazolin , lanolin vs oldugu icin  kullanma tarihi  ve uygun  saklanmasi farkli olur.
Diger yandan  Saflandirilmis arisakizi eger Lyofilizasyon yontemi ile kurutulursa (kurutulmasi son derece derin sogukta soguk soku ile yapilip havasiz ortamda sublimasyona gecilir)Gida sanayi sektorunde  neskafe, toz carba icin kullanilan yontem.Bu yontemle elde edilen arisakizi  pudra halinde olur  ve  havasi alinmis posetlerde sinirsiz saklanabilir.ayni zamanda su  ile karistiginda suda  erir.Antibiyotik ozelligi bozulmaz ve genis capli pazarlama icin uygundur.Agizda eriyen saflandirilmis arisakizi tabletleri genellikle bu teknikle hazirlanir.

Teşekkürler Zeki bey.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 04, 2012, 00:07:03
Koskoca kongrede sadece Fransız bir firmanın yetkilisinden yaptığı sunumundaki kullandığı fotoğraftan propolis tuzaklarının temizlenmesi için kullanılan ekipmanı görmek bile yetti bana...

O kadar basiti görmek ve hadi beeee demek güzeldi...

Resmini çektim ama ne çıktı ise artık...
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 04, 2012, 00:49:48
konuya girmisken simdiye kadar bahsetmedigim birkac sey daha ekleyelim.agizdan ham arisakizi cigneyen aricilarda arinin cok daha sakin  oldugu gozlenmis .Her ne kadar ari ignesine alismizsanizda deneyebilirsiniz.Duman kutusuna bir tutam arisakizi atarsaniz cikan dumanla arilar daha az saldirgan olur diye biliyorum;
Aile icinde ozel kullanim icin kolay propolis istiyorsaniz bir diger yontemde su:Ham arisakizini su icinda 70 dereceye kadar (elektronik termometre ile) kaynatin ,sogutun. Balmumuna istinat eden %30-40 kismi yuzeyde ayrilir ve dibe coken kisim ile alkolik veya daha iyisi hidroalkolik solusyonu hazirlarsiniz(.Bu yontemle sicaklik ve su ile bir kisim aktif maddeyi kaybederiz)

Yag ile yapilan karisim ise mobilya agac verniginde kullanilan Prusya vernigini hatirlatti.Karisim soyle:
-Keten yagi:800gr.
Balmumu:250gr.
Arisakizi:400gr.
hafifce isiyi yukselterek homojen bir sekilde karistirilir .15 gun bekletilir ve sicak olarak agac mobilya uzerine surulup soguyunca  parlatilabilir.
Ayni insanlar gibi ayni benzeri hastaliklarda (yara,egzema,yanik, vs)kiloyu hesap ederek hayvanlardada kullanabiliriz.Aramizda veteriner varsa denemesini tavsiye ederim;
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: yalçın meriç - Kasım 04, 2012, 02:21:57
   15 gün sıcaklığını nasıl koruyacağız acaba.??
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 04, 2012, 16:29:14
Yanlis anlasilma olmasin yukarda bahsettigim Prusya vernigi agac, mobilya icin.Ayrica arisakizi mahmullerini veterinerlerin kullanip bizede sonuclarini iletmesini arzu ederim.
Donelim vernigimize:karisip  15 gun beklettiginiz,sogumus vernigi  kemik tutkali icin kullanilan  su icindeki kab ile isitiyorum.uzun muddet sicak kaliyor.(bain-marie) yontemi.
Halil Bey kongre bilgilerini paylasirsa seviniriz.Benim zamanim musait olmadi ya gidemedim.Haberim olsaydi bu vesile ile tanismak isterdim.Bir dahaki sefere hayirlisi.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 04, 2012, 21:25:59
Kongrede bazı konular çakıştı.

Özellikle apiterapi konusu arıcının ilgisini çekmedi...

Fransız bir firma yetkilisi (Yaş Polen ve Propolis Çalışan) sunumunu izledik...

Konunun etrafından dolaşıldı, hiç derinlere girilmedi...

Ama yarım saat konuştu - sunum ile destekledi...

Anladığım...

Yaş Polen ve Propolis derlenmesi konusunda arıcılar ile birlikte konseptlerini geliştirmişler.

Bu kongrede en hoşuma giden belki de tek hoşuma giden...

Propolis tuzaklarından propolisi çıkarmak için kullandıkları yöntem...

Önce derin dondurucu ve.

Büyük - derin bir kapta. (Bizim dondurma dolapları kadar.)

Şu bakkal delikli raflarının profilinin üçgen sivri köşesi üste gelecek şekilde montelemişler...

O büyük kap içerisinde büyük bir bez...

Tuzağı o sivrice demirin üzerinde hızlıca gezdiriyor...

Tıkır tıkır...

*********************

Polen dondurma konusunda da yaptığımız hatalardan bahsetmeliyiz uygun konularda...

Fırsat bulunca, uzunca bir kongre sonuç raporu yazacağım...

Herkes kafasını eğsin, kimse gereksiz yere hedef tahtasına kafasını uzatmasın.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Ahmet DİKMETAŞ - Kasım 04, 2012, 22:15:49
Merakla bekliyorum Halil abi .. hemde tam siper..
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: VolkanKaruk - Kasım 05, 2012, 12:20:46
Zeki bey cevabınız için teşekkürler
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Mehmet Gençünal - Kasım 05, 2012, 17:16:15
Kongrede bazı konular çakıştı.

Özellikle apiterapi konusu arıcının ilgisini çekmedi...

Fransız bir firma yetkilisi (Yaş Polen ve Propolis Çalışan) sunumunu izledik...

Konunun etrafından dolaşıldı, hiç derinlere girilmedi...

Ama yarım saat konuştu - sunum ile destekledi...

Anladığım...

Yaş Polen ve Propolis derlenmesi konusunda arıcılar ile birlikte konseptlerini geliştirmişler.

Bu kongrede en hoşuma giden belki de tek hoşuma giden...

Propolis tuzaklarından propolisi çıkarmak için kullandıkları yöntem...

Önce derin dondurucu ve.

Büyük - derin bir kapta. (Bizim dondurma dolapları kadar.)

Şu bakkal delikli raflarının profilinin üçgen sivri köşesi üste gelecek şekilde montelemişler...

O büyük kap içerisinde büyük bir bez...

Tuzağı o sivrice demirin üzerinde hızlıca gezdiriyor...

Tıkır tıkır...

*********************

Polen dondurma konusunda da yaptığımız hatalardan bahsetmeliyiz uygun konularda...

Fırsat bulunca, uzunca bir kongre sonuç raporu yazacağım...

Herkes kafasını eğsin, kimse gereksiz yere hedef tahtasına kafasını uzatmasın.
Ben şimdiden hedef tahtasının önüne geçeyim.

Sunumu izlemedim ama bir katılımcıdan önerilen metodu dinledim.

Konu içersinde çiçektozonu dondurucuda saklama metodunun, soğutma tekniğine göre yanlışlıkları var.

Buraya şerh düşeyim.:D

Gerisini sonra değerlendirip tartışırız.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Halil BİLEN - Kasım 05, 2012, 20:49:56
Soğutma tekniğinde bence sorun yoktu.

Kullandıkları şeyler çok basit...

Kasalar arasında hava alabilen bir sistem...

Kasalar ise kartondan...

Ama Kenan abiyi dürtme zevkini de aldım o sunumda...

Polenleri naylon torbaya koydular da... ::)
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Mehmet Gençünal - Kasım 05, 2012, 21:55:19
Bana sohbet esnasında polenlerin içersine konulduğu torbaların hava alışverişi yapacak şekilde olduğuydu.

Tamamen kapalı ise sorun yok.

Depolama esnasında birbirine bitişik değil de etrafında hava dolaşacak şekilde olması avantaj.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 13, 2012, 20:34:48
Siper hikayesini anlamadim ama anlayanlar var galiba.Halil bey subliminal mesaj mi gonderiyor?Misafir olarak  evsahibini gocendirmek istemem.Bir eksigimiz yada yanlisimiz varsa soyleyin hep beraber ilerliyelim.
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: Mehmet Gençünal - Kasım 13, 2012, 22:42:22
Zeki bey sizle alakalı bir durum değil, kongre sonucunu yazana kadar kimse soru sormasın manasında.

Halil bey raporu bitirdiğine göre siperden çıkabilirsiniz.:D
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: SEDEFÇE Sami ALTINAY - Kasım 13, 2012, 23:47:22
Dr. ZEKİ BEY verdiğiniz bilgilere teşekkürler.karacğere yan etkisi olmazmı
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: zeki haluk - Kasım 17, 2012, 21:00:16
Sami Bey konuyu genisleterek cevaplayayim.50 senedir bu konuda yapilan cesitli bilimsel  arastirma sonuclarina gore arisakizi hicbir risk ve sakincasi olmayan tabii bir urun olarak gozukuyor.
- sagliga hicbir zarari yok
-aliskanlik yaratmiyor
-tavsiye edilen dozlarda hicbir yan  etkisi yok
yan etkisinden bahsedilen vakalar  asiri doz ve asiri kullanim suresi ile ilgili ,bu nedenle tedaviye kucuk dozla baslanmasi tavsiye ediliyor.  Agizda yanma veya ishal durumunda arisakizina allerji soz konusu olabilir .Bu halde ya doz azaltilir veya tedaviye son verilir .Her halukarsa belirtiler ek bir ilaca gereksinmeden kendiliginden yok olur.
Kullanilan ilaclarla beraber arisakizi alinmasi halinde hicbir yan etki (interaksiyon) gorulmemis .Yani normal  ilac tedavisi ile beraber ek olarak alinabilir.
Allerji veya allerjiye yatkin kisiler haricinde hic bir kontrindikasyon yok.Allerji 0,5/1000 olarak belirtiliyor.
Genis tedavi alani ve son derece nadir yan etkilari nedeniyle  tedavi amacli kullaniminda ,deneme niyetiyle de olsa, tereddut etmemeliyiz.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: SEDEFÇE Sami ALTINAY - Kasım 17, 2012, 22:59:47
Sayın Dr. Zeki bey prpolis mide asidininde ne kadar çözüldüğü,katı yağlar gibi karaciğerde bir sorun yaratırmı. Hayırlı akşamlar
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Ali Doğaner - Kasım 21, 2012, 19:07:06
(ALINTIDIR  ::))

PROPOLİS İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALARDAN ÇIKAN HEYECAN VERİCİ, İLGİNÇ SONUÇLAR:

Yapılan çalışmalarda düzenli ve sürekli olarak propolis alınması durumunda sindirim,
solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) yok ettiği, internal toksinleri vücuttan attığı saptanmıştır. Özellikle Japonya'da yapılan klinik çalışmalarda 3 ay ile 1 yıl sürekli bir şekilde alınan propolisin, çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği saptanmıştır. Sizin propolis ile ilgili çalışmalardan elde ettiğiniz sonuçlar neler?

Biz propolisin özellikle kanser tedavisindeki etkinliğini araştırıyoruz, bulgularımız gerçekten bizi çok heyecanlandırdı, çünkü çok başarılı ve ümit verici. Hangi hastalıklardan korunma için kullanabiliriz? Propolisin doğal bir antibiyotik olduğu, bağışıklığı önemli ölçüde artırdığı, fagosit fonksiyonlarını hızlandırdığı, vücudun antikor salgılayarak hastalıkları önlediği de bildirilmektedir. Propolisin anestetik etkisi de olduğu ve ilaçların etkinliklerini artırdığı da söylenmektedir. Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre kullanımı propolis zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri de olumsuz olarak etkilememektedir. Bu nedenle ender bulunan propolis geniş spektrumlu antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Klinik çalışmalarda propolisin comedo, beriberi, shingles, zosfer psorias, deri ülserine karşı çok etkili olduğunu göstermiştir. Propolis ayrıca ağız yaraları, periodonditis, diş ağrısı, rhinitis, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza, diare, polypus, özellikle kanser ve diğer birçok hastalıkta da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Özetle propolis bu yüzyılda keşfedilen en mükemmel doğal ilaçtır.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: kermak kerimoğlu - Kasım 21, 2012, 23:31:41
elinizde propolis varsa alınır irtibat için ulaşım 533 432 6158
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: kestanebalı40 - Mayıs 02, 2013, 15:32:08
ham maddesinin katran olduğunu duymuştum
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: hatkobi - Mayıs 03, 2013, 00:57:54

    Ben köyde bir miktar propolisi  kavanozda ispirto ile eritip saklıyordum. Eşimin amcasının kızı elleri koyun sağmaktan müthiş kaşıntı yapıyordu. Ona bir miktar verip ellerine sür dedim. Yalnız kına sürmüş gibi renkli olacak. Sürdü ve o ızdırap veren kaşıntı geçti. Başımdan geçen bir uygulamadır.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Hasan Modanlı - Mayıs 03, 2013, 01:23:22
ta
    Ben köyde bir miktar propolisi  kavanozda ispirto ile eritip saklıyordum. Eşimin amcasının kızı elleri koyun sağmaktan müthiş kaşıntı yapıyordu. Ona bir miktar verip ellerine sür dedim. Yalnız kına sürmüş gibi renkli olacak. Sürdü ve o ızdırap veren kaşıntı geçti. Başımdan geçen bir uygulamadır.
tam olarak nasıl kulanılır. bilgimiz yok
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: mustafa kemal alkoç - Mayıs 03, 2013, 05:07:25
(ALINTIDIR  ::))

PROPOLİS İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALARDAN ÇIKAN HEYECAN VERİCİ, İLGİNÇ SONUÇLAR:

Yapılan çalışmalarda düzenli ve sürekli olarak propolis alınması durumunda sindirim,
solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) yok ettiği, internal toksinleri vücuttan attığı saptanmıştır. Özellikle Japonya'da yapılan klinik çalışmalarda 3 ay ile 1 yıl sürekli bir şekilde alınan propolisin, çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği saptanmıştır. Sizin propolis ile ilgili çalışmalardan elde ettiğiniz sonuçlar neler?

Biz propolisin özellikle kanser tedavisindeki etkinliğini araştırıyoruz, bulgularımız gerçekten bizi çok heyecanlandırdı, çünkü çok başarılı ve ümit verici. Hangi hastalıklardan korunma için kullanabiliriz? Propolisin doğal bir antibiyotik olduğu, bağışıklığı önemli ölçüde artırdığı, fagosit fonksiyonlarını hızlandırdığı, vücudun antikor salgılayarak hastalıkları önlediği de bildirilmektedir. Propolisin anestetik etkisi de olduğu ve ilaçların etkinliklerini artırdığı da söylenmektedir. Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre kullanımı propolis zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri de olumsuz olarak etkilememektedir. Bu nedenle ender bulunan propolis geniş spektrumlu antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Klinik çalışmalarda propolisin comedo, beriberi, shingles, zosfer psorias, deri ülserine karşı çok etkili olduğunu göstermiştir. Propolis ayrıca ağız yaraları, periodonditis, diş ağrısı, rhinitis, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza, diare, polypus, özellikle kanser ve diğer birçok hastalıkta da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Özetle propolis bu yüzyılda keşfedilen en mükemmel doğal ilaçtır.
Yazınn uzunluğuna değil ulviliğine bakın çok iyi derlemişsin Ali bir de kullanma kılavuzu yazıver  :)
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: yalçın meriç - Ekim 01, 2013, 21:05:01
   Sivilce bir müddet sonra kendiliğinden iyileşen(mikrop kapmazsa) bir  rahatsızlıktır, >:( fakat siil ise belli bir operasyon olmadan iyileşmeyen ve ileride nasır gibi rahatsızlığa sebep olan bir vücut rahatsızlığıdır.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Abdullah Özkaya - Kasım 12, 2013, 16:55:28
Propolisi bugüne kadar kazıyıp hep sağa sola attım. bu yazıları okuyunca fikirlerim çok değişti.

artık biriktirip değerlendireceğim.

acaba çocuklarda kullanımı ne şekilde olmalıdır?
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Apiturgut - Ocak 31, 2014, 21:48:19
Forumda yeniyim, ilk yorumumu yazıyorum.

Arı sakızının yararları veya varsa yan etkileri üzerindeki değerlendirmeleri, arı sakızını kullanan arı ırklarını inceleyerek başlamak gerektiğini düşünüyorum.

Dünya üzerinde aynı koşullarda arı sakızını kovana en çok taşıyan ve kullanan arı arkı KAFKAS arısı. çok kullanandan az kullanana göre bir sıralama yapmak gerekirse de soğuk iklim bölgelerine uyum sağlamış, uzun kış sürelerinde kışlama yeteneği fazla olan ırklardan, sıcak iklim bölgesi arılarına doğru kovana taşıma ve kullanma yeteneklerine göre azalış gösteriyor.

Kafkas arı ırkı arı sakızını sadece kovana taşımakla kalmıyor, aynı zamanda petek örmede de balmumu salgılamanın yanında, arı sakızını da peteğe karıştırıyor. Dolayısıyla Kafkas Arısının petekleri diğer arı ırklarından daha koyu renkli oluyor.

Kafkas Arısı aynı zamanda soğuk kış şartlarında en az mevcutla çok iyi kışlama yeteneği göstermesiyle tanınıyor. Az mevcutla kıştan çıkabiliyor oluşunu ben arı sakızını diğer ırklardan daha fazla kullanması sonucunda hastalık, bakteri ve virüslere karşı daha dirençli hale geliyor oluşuna bağlıyorum.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Apiturgut - Ocak 31, 2014, 22:04:52
Arı sakızının nasıl kullanılması gerektiğine gelince;

Arı ürünlerinin tamamı için geçerli olarak yine arının kendisinin örnek alınması gerektiğini düşünüyorum.

Malum arının kendisi arı sakızını yaşam alanı içerisinde kullanarak yaşam alanını dezenfekte ediyor. Yaşam alanı içerisinde teneffüs etmiş olduğu ortama yayılan uçucu esansiyel yağlardan istifade etmekte.

Malum olduğu üzere Anadolu da köylerin duvarlarını badana etmekte kireç ve sarı toprak kullanılması, arıların arı sakızı kullanmaları ile benzerlik göstermekte, her ikisi de dezenfektan görevi görmektedirler.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Apiturgut - Ocak 31, 2014, 22:09:59
Siz değerli arıcı büyüklerim ve kardeşlerimde özellikle enfeksiyon hastalıkların fazlalaştığı kış aylarında arının kullandığı şekliyle kullanıma başlayabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızda yatak odalarına, çocuk odalarına bir miktar ham arı sakızı koyarak, ortama yaymış olduğu koku ve esansiyel yağlar sayesinde şifa bulabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Apiturgut - Ocak 31, 2014, 22:21:17
Arı sakızı tabi ki traplardan toplanmalı...

Arı sakızının değerlendirmesinin uzmanlık gerektirdiğini ısrarla söyleyenlere tv programlarında çok kez şahit oldum. Kesinlikle traplardan toplanması gerektiğini, uçuş deliği ve çerçeveler arasından toplanan arı sakızının kullanılmaması gerektiğini ifade etmekteler.

Fakat devamında da traplardan toplananları da uçuş deliğinden toplananları da gönderin biz alırız demekteler.

Kullanılamaz denilen uçuş deliğinden kazınmış arı sakızını para karşılığında neden almak isterler açıkçası anlayabilmiş değilim...
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Apiturgut - Ocak 31, 2014, 22:34:16
Literatürde Pro (Müdafa) polis (Şehir), anlamlarına gelen propolisin Yunanca bir kelime olduğu geçiyor. Yunanlıların, Mısırlıların, Romalıların, Çinlilerin arı sakızını falanca-filanca amaçlarla kullandığı ifade ediliyor. Ben M.Ö. devirlerde kimlerin ne amaçla kullandığıyla ilgilenmiyorum. İlgilendiğim konu o devirlerde trapların olmadığı, sadece traplar değil modern kovanlarda yoktu.

Demek istediğim şu ki arıcı kendi ihtiyacı için ilaç kalıntısı ve çevresel kalıntı olmadığını düşündüğü uçuş deliği arkasındaki arı sakızını kullanabilir. Benim bulunduğum bölgede arılar uçuş deliğini arı sakızı ile daraltmaya sonbaharın son dönemlerinde başlıyor. İlaçla mücadele yapıldıktan çok sonra yani, baharda ilaçlama öncesinde de bu kovanlar aktarılarak uçuş deliğindeki arı sakızı alınırsa hiç bir sorun olmayacaktır (İlaçla mücadele yapılmayan dönemde toplanmış olması şartıyla).
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Ali Doğaner - Ocak 31, 2014, 22:41:19
O devirde traplar yoktu ama varroada yoktu.

Propolis sadece insan sağlığında kullanılmıyor.

Mesela kovan yada mobilya boyamada kullanılıyor...

Hatta yeni öğrendim, tavuk yemine katıldığında büyüme %20 artıyor...
Başlık: Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
Gönderen: İdris ÖZDEMİR - Şubat 07, 2014, 22:21:42
zift getirdiklerini   ilk defa  duyuyorum.Zandan oteye bu haberleri veren kisinin cidi  referans vermesini teklif ediyorum.
[/quote]
2011 yılında bacanak bir kovan vermişti.
"al parçala sök buna göre yap "diye.
ayaklarını söktüm, balokonda duruyordu.
çürümesin diye filinkot (izolasyonda kullanılan bir çeşit sıvı zift) sürmüş.
arının biri geldi ayaklarını tepeleme doldurdu gitti :)
birkaç sefer yaptı sanırım  ::)
kanımca flinkotu alan asfalttaki zifti de alır.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Taner AKCA - Nisan 28, 2014, 20:12:00
Arıların katrana yöneldiği doğrudur. Bu yüzden asfalt yollara yakın kolonilerin propolislerini tercih etmezler.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: salimaktas - Mayıs 13, 2014, 14:44:57
80 li yıllarda rahmetli dedem kara yolları genel müdürlüğünün bir bakım şubesinde çalışmaktaydı ve arılara da şube bahçesinde bakmaktaymış. Bölgenin florasıda zengin ama tabi zift daha cazip gelmiş olsa gerek, bir dönem arılar balları tamamen asfalt ile sırlamışlar.  Bütün balları sızdırmak zorunda kaldıklarını, bir parça petekli bal yiyemediğini anlatırdı.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: recep özen - Mayıs 13, 2014, 17:21:37
Tuzakları arılardan aldıktan sonra dondurucuya koyup,12 saat sonra çıkarıp örtü üzerine silkeliyoruz.  Daha sonra derin ve su dolu kaba koyuyoruz, üste çıkan posayı atıyoruz alta çöken kısmı tekrardan serin yerde kurutup dondurucuya koyuyoruz ve çıkartıp robottan geçirip bala polenle beraber oranları dahilinde karıştırıp yiyoruz. 1. sorum: Yapılması gereken bumudur.2.sorum: Su sıcakmı soğukmu olmalı ne kadar süre suda kalmalı.
Not: Şuan üç koloniye tuzak koydum beklemedeyim.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: karademir2000 - Ocak 12, 2016, 00:00:14
Bu sene propolis kullanmak istiyorum. İnşallah sezonda elde ettiğimiz propolisleri bir şekilde değerlendirebiliriz. Toz haline gelmiş propolisi balla karıştırmak mı mantıklı, yoksa alkolle saflaştırarak mı kullanmak? Alkolle kullanılırsa faydalı maddelerin ortaya çıkacağı belirtiliyor. (Alkolde benim anladığım %70 alkol + 300 ml su ve 500 gr propolis) 
Ayrıca geçen sene aktarma yaptığım arı kovanlarından çıkan propolisleri kovan önlerine atmıştım ve ertesi günlerde yok olduğunu gördüm. Arılar hazır propolisi çekmişler mi acaba bu da kafama takıldı? Bilgi veren herkese teşekkürler. :)
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Halil BİLEN - Ocak 13, 2016, 01:15:18
Su katılmaz alkolle ekstrasyonda.

HB

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: karademir2000 - Ocak 13, 2016, 11:41:13
1 propolis 2 alkol olacak suyu ortadan kaldırdık Halil Bilen abi

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ahmetoflaz - Ocak 13, 2016, 13:01:51
Su katılmaz alkolle ekstrasyonda.

HB

Halil hocam propolis tuzaklarını nasıl çalıştırmalıyız.

Sizin şu fotoromanlarda bahsedecektiniz halen bekliyorum  :)

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: alper demir - Mart 23, 2016, 23:37:39
msn de propolisle ilgili şöyle bir haber çıkmış.

http://www.msn.com/tr-tr/saglik/beslenme/d%C3%BCnyan%C4%B1n-en-g%C3%BC%C3%A7l%C3%BC-antioksidan-kayna%C4%9F%C4%B1-propolis/ss-BBnUvQI?ocid=mailsignoutmd
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: menderes - Kasım 04, 2016, 18:15:36
Formik asit kullandiktan sonra toplanan propilisi saglik icin kullanabilirmiyiz.Formik asit probilise gecermi
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ercan HARMAN - Kasım 04, 2016, 18:55:12
Şeritleri takınca bende propolis tuzaklarını alıyorum.Oksalik asit kullandıktan sonra kovanlardan kazınanları ayrı biriktiriyorum.Karışabilir bence.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Murat AKIN - Kasım 04, 2016, 19:19:07
Şeritleri takınca bende propolis tuzaklarını alıyorum.Oksalik asit kullandıktan sonra kovanlardan kazınanları ayrı biriktiriyorum.Karışabilir bence.

Oksalikasit kullanma zamanı ile arı sakızı toplama zamanı nasıl çakışıyor?
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: H.VOLKAN YAMAN - Kasım 04, 2016, 19:50:49
Şeritleri takınca bende propolis tuzaklarını alıyorum.Oksalik asit kullandıktan sonra kovanlardan kazınanları ayrı biriktiriyorum.Karışabilir bence.
Ercan bey
Propolis tuzakları ile propolis topluyor musun ?
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: adnantrk - Kasım 04, 2016, 20:40:09
Arı kavak  ağacından güzel propolis getiriyor.

Bizim ovada kavak boldur, ovaya koyduğum kovanlarımda arı propolisi  bolca getirmiş.

Yanlız sıcak havalarda propolis ellere çok bulaşıyor ve çok zor çıkıyor ,

dakikalarca sabunlamama rağmen yine de izi kalıyor.

Propolisi elden  kolayca çıkarmak için ne yapmalıyım?
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: H.VOLKAN YAMAN - Kasım 04, 2016, 21:20:28
Arı kavak  ağacından güzel propolis getiriyor.

Bizim ovada kavak boldur, ovaya koyduğum kovanlarımda arı propolisi  bolca getirmiş.

Yanlız sıcak havalarda propolis ellere çok bulaşıyor ve çok zor çıkıyor ,

dakikalarca sabunlamama rağmen yine de izi kalıyor.

Propolisi elden  kolayca çıkarmak için ne yapmalıyım?
Bu siteden okuduklarıma göre etil alkolde propolis çözülebiliyor.
O zaman elinize yapışıyorsa etil alkol işe yarar diye düşünüyorum.
Etil alkol kaç para ve nerede bulunur bilmiyorum.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Mümün Kula - Kasım 04, 2016, 21:34:14
Bu siteden okuduklarıma göre etil alkolde propolis çözülebiliyor.
O zaman elinize yapışıyorsa etil alkol işe yarar diye düşünüyorum.
Etil alkol kaç para ve nerede bulunur bilmiyorum.

Eczanelerde ve hastahanelerde.

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Mehmet NEVŞEHİR - Kasım 04, 2016, 21:39:09


Propolisi elden  kolayca çıkarmak için ne yapmalıyım?


Islak mendil kullanabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Murat AKIN - Kasım 04, 2016, 22:37:32
Yanlız sıcak havalarda propolis ellere çok bulaşıyor ve çok zor çıkıyor ,

dakikalarca sabunlamama rağmen yine de izi kalıyor.

Propolisi elden  kolayca çıkarmak için ne yapmalıyım?

Arılıkta 1 şişe ispirto bulundurup, iş bitiminde ellerinizi yıkarsınız.

Elleriniz biraz sarı renge boyanır sonra ellerinizi sabunla yıkarsanız temizlenir.

Çamaşır suyunla veya çamaşır sodalı su ile yıkarsanız az  da olsa temizlenir.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: erdal yatkın - Kasım 04, 2016, 23:11:06
Propolis ekstratı na kadar sıklıkla ne kadar  zaman kullanılmalıdır, propolis ekstratının  içine   üretim  esnasın da veya  daha sonra  başka bir ürün katılabilinirmi (kekik yağı, karanfil yağı vs) gibi bir propolis satıcısında tattım  fakat  içindeki  maddenin  ne olduğu konusunda  açıklama  yapmadı bu  konuda bilgisi olan arkadaşlar  varmı  teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: menderes - Kasım 05, 2016, 14:49:59
Formik asit kullandiktan sonra toplanan propilisi saglik icin kullanabilirmiyiz.Formik asit probilise gecermi
varrao için rulamit ve formik asit uyguladık. ilk baharda kovan değiştirirken kovan içerisindeki propilisi topluyorum.
bu ilaçlar propilisin içinde sağlığa zararlı katkı maddesi bırakır mı?
Bilgi verenler için teşekkür ederim.
   
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Aralık 03, 2017, 00:54:59
varrao için rulamit ve formik asit uyguladık. ilk baharda kovan değiştirirken kovan içerisindeki propilisi topluyorum.
bu ilaçlar propilisin içinde sağlığa zararlı katkı maddesi bırakır mı?
Bilgi verenler için teşekkür ederim.
 

evet bırakır,özellikle rulamit amitraz ihtiva ettiği için önerilmez!
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Aralık 03, 2017, 01:03:00
1 propolis 2 alkol olacak suyu ortadan kaldırdık Halil Bilen abi

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
aslında extrat formülünü en kolay anlatan bir cümle bu olmuş bence,günlerdir araştırma yapıyorum türkçede 1 video var,1 yazılı aćıklama,yabancı arıcıların extratla ilgili bayağı videosunu izledim ve 3 te 1 propolis 3 te 2 etl alkol genel verilen formuldü..tabiki 1 kilo propolis 2 litre alkol..tek soru işareti 70 lik alkollmu 90lik alkollmu?  eczaneler genelde 96lık alkol satiyor ::)
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: belliufuk - Ocak 09, 2018, 10:09:43
İyi günler dilerim herkese.
Zeki bey, propolisin yağda çözülüp çözülemeyeceği sorusuna cevap vermiş ancak cümle yarım kalmış, anlaşılmıyor. 
Ben netleştirmek istedim.
Propolisi yağda çözmenin bir yolu var mı? Zira bunu idda eden yazılar okudum.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Ocak 10, 2018, 09:51:31
İyi günler dilerim herkese.
Zeki bey, propolisin yağda çözülüp çözülemeyeceği sorusuna cevap vermiş ancak cümle yarım kalmış, anlaşılmıyor. 
Ben netleştirmek istedim.
Propolisi yağda çözmenin bir yolu var mı? Zira bunu idda eden yazılar okudum.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
birileri çözer duyor,anlat nasıl çözdüğünü,sonucu göster diye sorunca cevap veren yok!
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Numan Yıldıran - Ocak 10, 2018, 13:47:07
Arkadaşlar burası forum ortamı.

Bazen yazdıklarımız klavyelerin dili olduğu için düşüncelerimizi tam anlamıyla ifade etmeye bilir.

Öyle yerlere gider ki şaşırıp kalırsınız.

İsmail arkadaşımızın yazdıkları sanal dilden ötürü bizi kırmış gücendirmiş olabilir.

Fakat özrünü dilemiş, burada bize yakışan birbirimizi kaybetmek değil kazanmak olmalı...


Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Ocak 10, 2018, 23:24:30
Arkadaşlar burası forum ortamı.

Bazen yazdıklarımız klavyelerin dili olduğu için düşüncelerimizi tam anlamıyla ifade etmeye bilir.

Öyle yerlere gider ki şaşırıp kalırsınız.

İsmail arkadaşımızın yazdıkları sanal dilden ötürü bizi kırmış gücendirmiş olabilir.

Fakat özrünü dilemiş, burada bize yakışan birbirimizi kaybetmek değil kazanmak olmalı...

haklısın numan güzel özetlemişsin,
bende celallendim bir an,isim vermeden yazmam lazımdı,
gerçi murat hocam silmiş,önce kırılsamda daha sonra doğrusunun silmek olduğu gereğine hak verdim,
burası bir sınıf ve hepimiz sınıf arkadaşıyız,hocamızda maalumunuz,
bazen bilgi paylaşımlarında celallenmeler olur,
ben başkalarını kıracak bişey paylaştıysam özür diler,
herkes hata yapabilir,
hataya öfkeyle değil sukunetle cevap verirsek hatayı yapanda hatasını daha iyi anlar
ve anlayışı gösteren kamil kişidir..
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 10, 2018, 23:32:52
İyi günler dilerim herkese.
Zeki bey, propolisin yağda çözülüp çözülemeyeceği sorusuna cevap vermiş ancak cümle yarım kalmış, anlaşılmıyor. 
Ben netleştirmek istedim.
Propolisi yağda çözmenin bir yolu var mı? Zira bunu idda eden yazılar okudum.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeytinyağında çözünmektedir. propolis kullanacak kişiye zeytinyağıyla birlikte bu propolisi verebilirsiniz çözünen kısmını.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 10, 2018, 23:44:22
Propolis ekstratı na kadar sıklıkla ne kadar  zaman kullanılmalıdır, propolis ekstratının  içine   üretim  esnasın da veya  daha sonra  başka bir ürün katılabilinirmi (kekik yağı, karanfil yağı vs) gibi bir propolis satıcısında tattım  fakat  içindeki  maddenin  ne olduğu konusunda  açıklama  yapmadı bu  konuda bilgisi olan arkadaşlar  varmı  teşekkür ederim.

kekikyağı ve karanfil yağı, insanların doğal olarak tüketemeyeceği yakıcı asidik yağlardandır.

% değeri olarak yaklaşık olarak %3 civarında asidik olan yağları midemiz kabul ediyor ve karaciğerimize zarar vermiyor. %7-%8 lik zeytinyağının denemelerinde bazı hücreler için zararlı tepkimelere rastlandığı bilinmektedir

insanların tüketebileceği doğal meyve suları (%3 çözünen propolis, %40 meyve, %57 su v.s.) , meyve sirkeleri (elma sirkesi v.s.) yada meyve yağları (zeytinyağı, mısır yağı, ayçiçek yağı, v.s.) ile kullanabilmek mümkün olabilir, propolisin çözündüğü oranda.

çözünmeyen kısım katı reçinemsi madde olduğundan dolayı, bazı insanların bağırsaklarının iç çeperlerine yapışarak sindirimi bozduğu yönünde kesin olmayan tezler var.

azı karar çoğu zarar olabilir bazı insanlar için, özellikle de çocuklar.

her insanın mide asidinin çözebileceği miktar da sınırlı propolisi.

propolisi yediğinde yada içtiğinde midede gaz yapmasından anlayınız, ne kadar etkili tepkilemeler olduğu midede.

benim düşüncem:çözünen oranda kullanmak, çözünmeyen oranı tekrar arıya geri vermek, tekrar kullansın diye. o da bir ihtiyaç.

alkolde çözmek zorlaşıyor yavaş yavaş, hem vatandaş çekiniyor, hem de çözecek alkol bulmak zorlaşıyor. alkole bile şimdi yeni boyar madde kattı.

sahte alkolü önlemek için katılacak olan kimyasallar, insan sağlığı için uygun olmayabilir. kullanılması halinde propolis üzerinde kalıcı olabilir.

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: belliufuk - Ocak 11, 2018, 00:47:01
zeytinyağında çözünmektedir. propolis kullanacak kişiye zeytinyağıyla birlikte bu propolisi verebilirsiniz çözünen kısmını.
Yöntemi nedir acaba? Anlatırsanız çok sevinirim.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Ocak 11, 2018, 01:00:30
Yöntemi nedir acaba? Anlatırsanız çok sevinirim.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muammer bey anlat ;D ;D ;D
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 11, 2018, 08:42:53
muammer bey anlat ;D ;D ;D

sanayi tipi zeytinyağıyla değil, işlem görmemiş doğal zeytinyağıyla yapılıyor.

oranı %25 propolis, %75 sızma zeytinyağı. içeriğinde hiç mum yada mum kalıntısı olmaması gerekiyor.

kimsayal test sonuçlarıyla veya etkileşim testleri ile ilgili Ürün Erciyes Üniversitesi Biyoteknoloji Laboratuvarı ile irtibata geçilebilir. detaylı teslerini yaptılar daha önce. tecrübeleri var.

daha detaylı bilgilerini veremiyorum arkadaşlar. konunun üzerine yalova arıcılar birliğinde bazı arıcılarımızın ticari çalışmaları var.


Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: özgür güzel - Ocak 11, 2018, 10:07:30

daha detaylı bilgilerini veremiyorum arkadaşlar.

"sır" oldu gitti zeytinyağı olayıda  :D
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: KARABACAK - Ocak 11, 2018, 10:17:12
Bulacağız inşallah bizde arkadaşlar  çalışmalara devam ;)
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 11, 2018, 11:38:04
"sır" oldu gitti zeytinyağı olayıda  :D

patenti alinmiş bi firma tarafindan. raflarda satişta halen. bilginiz olsun.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: özgür güzel - Ocak 11, 2018, 12:40:47
patenti alinmiş bi firma tarafindan. raflarda satişta halen. bilginiz olsun.

patentli olan üretim yöntemi mi, yoksa üretilen ürün mü patentli?
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 11, 2018, 12:45:33
patentli olan üretim yöntemi mi, yoksa üretilen ürün mü patentli?

ürün patentli sadece. %100 adamın ürünün aynısını yapma yeterki.

mesela içine azcık kekik suyu kat, nane suyu kat, meyve suyu kat.

yani şimdi o kadar uğraşıp da adamın ürününün kimyasal bileşiğinin %100 aynısını yapacak halin yok ya, düşük bi ihtimal.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: KARABACAK - Ocak 11, 2018, 16:52:23
Arkadaşlar bu propolisi alkolle  cözdürdükden sonra tekrar dondurucuda bekleten bir arkadaşımız var mı ?

Alkolun donma noktası -114 derece imiş bizim sıvı haldeki alkol propolis özütümüz baaklım dondurucuda kaç katı hale gelecekmi ne dersiniz ?
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 11, 2018, 17:12:48
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/172266

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/172266 (http://dergipark.gov.tr/download/article-file/172266) inceleyiniz.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: özgür güzel - Ocak 12, 2018, 08:23:13
(http://img508.yukle.tc/thumbs/9119IMG-20180111-WA0005.jpg) (http://img508.yukle.tc/image.php?id=9119IMG-20180111-WA0005.jpg)

(http://img508.yukle.tc/thumbs/244IMG-20180111-WA0008.jpg) (http://img508.yukle.tc/image.php?id=244IMG-20180111-WA0008.jpg)

bir yerlerden kopyala yapıştırla bu iş olmuyor..

elimdeki kabarmış peteklerden kazıma yöntemiyle bir miktar propolis elde ettim (nasıl olsa deneme amaçlı) ve yaklaşık 3 katı gibi bir oranla zeytin yağı ekledim. yağı fazla koymamın sebebi renk değişikliği ve çözülmeyi daha kolay takip edebilmek.

ilerleyen zamanda sonuçları paylaşmaya çalışacağım.

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: yasinyusufyaman - Ocak 12, 2018, 08:27:13
(http://img508.yukle.tc/thumbs/9119IMG-20180111-WA0005.jpg) (http://img508.yukle.tc/image.php?id=9119IMG-20180111-WA0005.jpg)

(http://img508.yukle.tc/thumbs/244IMG-20180111-WA0008.jpg) (http://img508.yukle.tc/image.php?id=244IMG-20180111-WA0008.jpg)

ilerleyen zamanda sonuçları paylaşmaya çalışacağım.
Sonucu merakla bekliyoruz abi.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: KARABACAK - Ocak 12, 2018, 09:17:31
Usdat  keske once propolisi dondurup sonra rondo da çekseydin  toz halde daha kolay çözülür. Birde sıcak radyatorun üstüne koyda en azından 45 50 dereceye yakın dursun ayrıyaten karanık diyorlar

güneşle temas etmiyecekmiş  bende merakla bekliyorum inşallah birşeyler olur.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: özer selçuk - Ocak 12, 2018, 09:48:15
Vallah a ne yalan söyleyeyim bende çok merak ettim.Insallah güzel olur hadi hayırlısı
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 12, 2018, 09:53:13
Sonucu merakla bekliyoruz abi.

ara sira çalkalamaniz gerekebilir
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Şevket Topal - Ocak 12, 2018, 12:10:41
Deneme amaçlı zeytin yağı propolis kremi yaptım sonuç çok güzel oldu iki bardak zeytinyağı bir bardak propolis oranında küçük tencere de ısıtıp karıştırdım küçük kavanozlara döktüm çok beğendim verdiğim dostlar çok beğendi yine yapacağım
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: özgür güzel - Ocak 16, 2018, 13:30:40
propolis satan varmı  ;D

oda sıcaklığında, kapalı karanlık bir dolap içerisinde bekletilen ve günde 5-6 defa çalkalanan zeytin yağlı propolis çözeltisinin 4 günlük hali.

(https://i.hizliresim.com/kOAk7m.jpg) (https://hizliresim.com/kOAk7m)

tam sonuç için 10 gün beklemeyi düşünüyorum (tüm parçacıklar balmumu görüntüsüne dönüşene kadar).

genel düşencemde şöyle; propolis yağda çözülebiliyor. küçük parçaların çözülmesi daha kolay, büyük parçaların daha yavaş rengi değişiyor. tabi bu büyük parçaların içlerine de parçalayarak bakmak lazım, çözülme sadece dış kısımlardamı olmuş diye.

en önemli ve eksik kalacak konu ise bu çözeltinin laboratuvar ortamında incelenmesi olacak  :(
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: cuneyt...ariligi - Ocak 16, 2018, 13:42:47
Benim düşüncem yarısı cozunse yine yeter,  kendi kullanimimiz için. Ama ticari olursa kullanim dozunun hesaplana bilmesi icin cozunme yüzdesi ister istemez önem arz eder...

Zeytinyağı ile cozunmede aşağı yukarı bir sonuç çıkar insallah bu çalışma ile...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Ocak 16, 2018, 19:47:38
özgür bey daha hızlı çözülebilir,kalorifer peteği üstünde kalsın ve günde 2 defayla sınırlı değilde,çalkalaya bildiğiniz sıklıkla çalkalayın,benim çözelti tamamen eridi sayılır,büyük parçaları bilerek koydumki,çözmeyi gözlemliyebileyim,gerçektende zeytin yağı asidi propolisi çözebiliyor,ama ayrışmıyor o ayrı bir sonuç..
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ffmsahin - Ocak 16, 2018, 21:58:28
kalan kısmı tül, eşarp gibi ile süzebilirsiniz.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Mürşit Özbek - Mart 27, 2018, 22:57:33
Çerceve kenarindan yada giris deligindeki propolisi kaziyip o halde kullanilirsa bir zarari olurmu ustalar.

Kardesim duymus bir yerden ,benden istedi diş agrisi icin.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Mart 27, 2018, 23:18:50
Çerceve kenarindan yada giris deligindeki propolisi kaziyip o halde kullanilirsa bir zarari olurmu ustalar.

Kardesim duymus bir yerden ,benden istedi diş agrisi icin.
en temiz propolis tuzaklardan alınan propolistir,eğerki o kovanda yağ bazlı varoa ilaçlaması yapılmış ise o propolisi tüketmenizde sakınca olabilir,çünkü yağ bazlı üretilen ilaçlar propolise yapışıp uzun süre gitmiyor.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Mürşit Özbek - Mart 27, 2018, 23:33:28
Şerit'le amitraz duman yapmistim .
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Mart 27, 2018, 23:58:06
Şerit'le amitraz duman yapmistim .
almanız sakıncalıdır,tavsiye etmem.
varoa ilaçlamanızı amitraz flumetrin gibi zehir ihtiva eden ilaçlar kullanmamanızı öneririrm,su bazlı doğal  ve kalıntı bırakmıyan ilaçlar kullanmanız daha iyi,oksalik ve  formik asit gibi..
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Mürşit Özbek - Mart 28, 2018, 00:10:51
Anladim tesekkurler.
acemi oldugum icin asit kullanmaya cekiniyorum hocam .
öbürlerinin kullanimi kolay oldugu icin tercih ediyorum malesef
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Mart 28, 2018, 11:24:03
Anladim tesekkurler.
acemi oldugum icin asit kullanmaya cekiniyorum hocam .
öbürlerinin kullanimi kolay oldugu icin tercih ediyorum malesef
formik asit emdirilmiş hazır ıslak mendiller var,onların kullanımı daha kolaydır,tavsiye ederim..
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: Mümün Kula - Mart 28, 2018, 12:45:59
formik asit emdirilmiş hazır ıslak mendiller var,onların kullanımı daha kolaydır,tavsiye ederim..

İsmail nereden temin edebiliriz bu mendilleri.
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Mart 28, 2018, 13:42:55
arı malzemeleri satan yerlerde var mümün abi ismi forsped..(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180328/b6239ee631a3054642fa062da0517bf6.jpg)

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: ismail akyüz - Mart 28, 2018, 13:44:49
https://www.uzmanaricilik.com/forsped-organik-asitli-ped-urun375.html
Başlık: Ynt: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...
Gönderen: özgür güzel - Aralık 05, 2018, 08:36:16
elinde propolis olupta satabilecek olan var mı?  :D