Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Özer SELÇUK Arılığı
« Son İleti Gönderen: HAKAN İNANÇ Bugün, 00:53:34 »
22 numaradan transfer yapip 17 numaranin izgara ustune koydum.bakalim ne olacak.yari yariya tutsa bana yeterde artar bile


Besleme işini tamamen bitirdim.cunku kıştan cikis sirli kemerleri halen duruyor.eger bitaz daha beslersem serbet balı alacagim


Havalar yagisli ay sonuna kadar icerde fazlasi ile stok var

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Maşallah Özer kardeşim kolay gelsin.
Hangisinden cogaltacaksin 22 mı 17 mı?
22 nolu da Alican in anası mıydı?
Bereketli sezonlar dilerim.
2
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Özer SELÇUK Arılığı
« Son İleti Gönderen: özer selçuk Nisan 03, 2020, 21:38:22 »
İnce ayrıntı güzel bilgiler.

Duvar verirken veya 3 e alırken çevresinde petek olacak mı? veya dalakları nereye atacaklar orasını da belirtirsen iyi olur.

Hocam dalagi nicotun direk icine atıyor.orasi bosluk oldugu icin arilar orayi doldurmaya çalışıyorlar.
Oraya attigi dalak parçasını koparıp atmak yerine gozlerin üstüne surterek arıların kendi kokusunun bulasmasini sagliyoru.
4 den 3 almaktaki maksat duvar olmaktan çıkarıp yavru alanina alarak .mecburiyetten icine konulan yemleme ürünü ve polenleri temizleyerek yavru alanına hazır hale getirilmesine yardımcı olmak
3
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Yasin Yusuf YAMAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: özer selçuk Nisan 03, 2020, 21:34:19 »
Maşallah enişte durumlar harika.
Eskiden bendede böyle usfune petek örüyor lardi.simdi ustine cita parcasi koydugum icin boyle kabartma olmuyor


Yeni kovanlarin hayırlı olsun.bereketli sezonlar dilerim
4
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Yasin Yusuf YAMAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: Murat AKIN Nisan 03, 2020, 21:08:54 »
Yeni olunca güzel duruyorlar.

Tutamakların yerleri gelişi güzel olmuş.

Herşey tam olursa nazar diyer diye mi korktun.
5
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Yasin Yusuf YAMAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: Mümün Kula Nisan 03, 2020, 21:06:08 »
Yeni kovanlarin hayırlı olsun.

İçleri en kısa zamanda arı ile dolsun.

Bol bereketli balın olsun Yasin.
6
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Özer SELÇUK Arılığı
« Son İleti Gönderen: Murat AKIN Nisan 03, 2020, 21:05:02 »
Fotografini atsana
Eger halen ilk günkü gibi duruyorsa birsey bekleme

4 cercevelik ariya duvar olarak ver
Guzelce besle ama petek ekleme
Ari dışına dalak atsin gene verme.kopar dalagi
Sonra 3 numaraya al.disa ham petek at
Arilar nicotu kendisi mumlamaya baslar zaten.
İcine dalak atarsa kopar ama elinden geldigunce gozlere surerek al.yani kendi mumlari bulassin
Sonra seyret
Guclu arida birsey bekleme

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnce ayrıntı güzel bilgiler.

Duvar verirken veya 3 e alırken çevresinde petek olacak mı? veya dalakları nereye atacaklar orasını da belirtirsen iyi olur.
7
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Son İleti Gönderen: Murat AKIN Nisan 03, 2020, 20:57:50 »
Hocam link açılmıyor cok merak ettim

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Babanın gençliği vardı ama gönderemedim.
8
Arı Irkları / MUĞLA EKOTİPİ İLE İTALYAN MELEZLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
« Son İleti Gönderen: Pendorya Nisan 03, 2020, 20:49:57 »
Ege Bölgesi’nde Muğla Ekotipi ve İtalyan Melezi Bal Arılarının Kimi Performans Özellikleri Bakımından Karşılaştırılması
Banu YÜCEL *     Mustafa KÖSOĞLU **
* Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı, İzmir
** Adnan Menderes Üniversitesi, Çine Meslek Yüksekokulu, Aydın

NOT: Bu araştırma metni arıcılar tarafından daha rahat anlaşılabilmesi için kısaltılmış ve özetlenmiştir. Hakan BOZKURT.

ÖZET
Bu çalışmada Ege Bölgesi koşullarında Muğla ekotipi ve İtalyan melezi bal arılarının, yöre koşullarında koloni populasyon gelişimi, kuluçka üretim etkinliği, hırçınlık, uçuş etkinliği ve bal verimine ilişkin özellikleri karşılaştırılarak, değerlendirilmiştir.

BULGULAR  VE SONUÇLAR

1. Arılı Çerçeve Sayısı 
Denemede yedi ölçüm döneminde arılı çerçeve sayıları bakımından Muğla ekotipi ve İtalyan melezi bal arılarının koloni ortalamaları sırasıyla 5.65 ve 5.72 olarak bulunmuş, genotipin arılı çerçeve sayısına etkisinin önemli düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Arılı çerçeve sayısının en fazla olduğu dönem, kovana nektar akımının en yüksek olduğu dönemle paralellik göstermektedir.

2. Kuluçka Gelişimi
Kuluçka gelişimi bakımından, Muğla ve İtalyan melezi arılar arasında istatistik olarak önemli bir fark bulunmamıştır. Ölçüm dönemleri arasında ise, kuluçka alanı bakımından istatistik açıdan önemli bir fark saptanmıştır. Muğla arısı, Eylül-Ekim aylarında çam balı diye bilinen basura salgısına adapte olduğundan bu mevsimde kuluçka gelişimini yavaşlatarak ergin arı sayısını artırmaktadır. İtalyan melezleri ise, nektar akımından hızlı yararlanmakta ancak nektar akımı kesildiğinde kolonide stres görülmektedir. Bu durum, uzun yıllar yörede yetiştirilen Muğla ekotipi arıların, çevre koşullarına çok daha iyi adapte olduğunu göstermektedir.


 Çalışmamızda, ana nektar akımı olan 4. ölçüm dönemi ve sonrasında her iki genotipte kuluçka üretim faaliyetlerinin kademeli olarak azaldığı görülmektedir (Tablo 1). İtalyan melezi arıların son ölçümde kuluçka alanının (62.50), Muğla ekotipine göre (129.03) yaklaşık 2 kat düşük olması dikkat çekicidir. Bu durum, Gary ve ark.’nın, melez arılarda nektar akımının azalması halinde kuluçka üretimini de düşürdüğü bulgusuyla uyuşmaktadır.


3. Hırçınlık
Hırçınlık eğilimi ölçümlerinden elde edilen veriler sonucunda, genotiplere ait grup ortalamaları arası farkların önemli olduğu saptanmıştır. Muğla arısının ölçüm dönemleri ortalaması 14.81, İtalyan melezi arıların ise 3.64 olarak belirlenmiştir (Tablo 2). Bu sonuç, Muğla arısının, İtalyan melezine göre daha hırçın olduğunu ortaya koymaktadır. Dönemler arasındaki farklılık önemli çıkmamasına karşılık, nektar akım döneminde her iki genotipin de daha az iğneleme eğilimi gösterdikleri dikkat çekmektedir.


4. Uçuş Etkinliği
Denemede, İtalyan melezi bal arılarının uçuş etkinliği ortalaması (51.62) Muğla ekotipine ait uçuş etkinliği ortalamasından (38.04) önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. Ölçüm dönemleri arasında uçuş etkinliği bakımından, ortalamalar arasındaki farklar önemlidir. En yüksek uçuş etkinliğinin, ana nektar akım döneminde olması, uçuş etkinliği ile bal verimi arasında doğrusal bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Nitekim denememizde İtalyan melezi bal arılarında toplam bal verimi ve uçuş etkinliğinin (37.11 ve 51.62), Muğla ekotipi bal arılarının bal verimi ve uçuş etkinliğinden (21.34 ve 38.04) daha yüksek olarak belirlenmesi, yüksek düzeyde uçuş etkinliğine sahip genotiplerin bal verimlerinin de yüksek olduğunu belirten, Gencer, Doğaroğlu, Oldroyd ve Goodman ile uyumlu bulunmuştur. Kuluçka gelişimi bakımından Muğla ve İtalyan melezi arılar arasında istatistik olarak önemli bir fark bulunmamasına karşılık İtalyan melezi arıların daha yüksek bal verimine sahip olmaları, kuluçka alanı ile bal verimi arasında doğrusal bir ilişki bulunmadığını öne süren Lavie, Fresnaye ve Lensky ile benzerlik göstermektedir.

5. Bal Verimi
Denemede, Muğla arısı ve İtalyan melezi arılar arasında bal üretim miktarları bakımından istatistik olarak önemli farklılık bulunmuştur. İtalyan melezi arıların, yayla ve çam balları üretim dönemlerinde, Muğla arısından önemli düzeyde fazla bal ürettiği saptanmıştır (Tablo 3). Bu durum İtalyan Melezi arıların nektar akımından daha iyi yararlandıkları ve bal üretim pikine (zirvesine) ulaştıklarını göstermektedir.Sonuç olarak; bulunulan yöredeki ekolojik şartlara en iyi adaptasyonu gösterebilen genotipteki arılarla çalışmak ekonomik yetiştiricilik açısından önemlidir. Denemede kullanılan İtalyan melezi arılar, Muğla arılarıyla gerek ergin arı gelişimi, gerek kuluçka populasyonu bakımından benzer bir durum sergilemektedir. İtalyan melezlerinin uçuş etkinliği ve bal verimlerinin Muğla ekotipinden daha yüksek olması, yine bu arıların Muğla ekotipinden daha uysal davranış özelliği sergilemeleri, uzun yıllar seleksiyona dayalı olarak yetiştiricilikte kullanılmalarının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Ancak olumlu gelişme özelliklerine karşılık bu tip arılar çevreye uyum konusunda, bölge ekotipi olan arılardan daha düşük performans göstermektedirler. Muğla ekotipi, yörede doğal olarak bulunan, çevresel adaptasyonu yüksek ancak seleksiyonla verim özellikleri yönünde herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmamış olan arılardır. Bu çalışma sonunda, Ege Bölgesi ekotipi olan Muğla arılarının korunma altına alınarak, üzerinde ıslah çalışmaları yapılması önerilmektedir.
9
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Yasin Yusuf YAMAN Arılığı
« Son İleti Gönderen: yasinyusufyaman Nisan 03, 2020, 20:28:23 »
Yeni kovanlarım geldi.
Her sene alıyoruz bakalım nereye kadar gidecek.
10
Üyelerimizin Arılıkları / Ynt: Özer SELÇUK Arılığı
« Son İleti Gönderen: Acemiarici4806 Nisan 03, 2020, 18:56:31 »
Şuanda fotosu telefonda yok arılıkta kovanlardan birindeydi ilk fırsatta çeker atarım.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10