Gönderen Konu: Ana arı kanat uçlarında deformasyon ve kopmalar var değiştirmek gerekir mi?  (Okunma sayısı 4016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 900
Merhabalar,
Dün yaptığım kontrolde nisan ayında aldığım bir koloninin, 2013 sonbahar çıkışlı olduğu söylenen ana arısının kanatlarında tahribat olduğunu fark ettim. Ne yapmamı önerirsiniz. Ana arı söylendiğinden daha mı yaşlı yoksa başka bir etkenle kanatları deforme oluş olabilir mi?
Ayrıca bu ananın kovanında ve diğer 2 kovanda çıta alt yada yan bölümlerinde fındık içi boyutunda tam yuvarlak gözler gördüm. Bu gözlerin alt tarafları açık içleri boş. Bunlar erkek gözü değil artık erkek arı gözlerini ayırt edebilecek seviyeye geldik çok şükür. Acaba bunlar ana memesi başlangıcı mıdır. Resimleri var ama yükleyemedim. Düşüncelerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
Kanat uçlarında ki deformasyona bakmaksısın ana arının  2 Yaz 1 Kış geçirmesi daha sağlıklı olacaktır.(Ana arının baharda üretiltiğini sayarsak)

Şimdi yenilemeseniz bile bir kış daha geçirebilse bile performansı düşecektir.

Çevrimdışı Abdulkadir Levent

• Pupa
  • Yer: AĞRI
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 250
  • Rakım: 1640
        Salim Bey Yumurta atma şekline bakın. Eğer seri yumurta atmışsa problem yoktur. Ama tarif ettiğiniz ana arı gözleri ana arının yaşlılığını gösterir. Değiştirmek gerekir.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
Sanırım ana değiştirme hareketi var bahsettiğim göz aşağıda resimde görülebilir.

http://www.imagesturk.net/image/Qw2

Çevrimdışı mevzu var

• İşçi Arı
  • Yer: Artvin
  • Kdr UÇAR
  • Kovan Sayısı: 33
  • Rakım: 500 - 1100- 1700
Kanatların döllendikten sonra bir olayı yok  genelde yaşlanma belirtisi olarak görülebilir.
Acı yoksa kazançta yok..

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Başka bir başlıkta yazmıştım
 Ana arının kanadının deforme olması ananın yaşlı olduğu anlamına gelmez.
Yeni çifleşmiş bir ananın kanatlarında da aynı sorun olabilir.

Özellikle çifleşme uçuşu dönemi ve sonrasında işçilerin anayı yumurtlamaya teşvik için sıkıştırmlarından dolayı kanatları zarar görebilir.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
Hepinize çok teşekkürler sanırım şimdilik endişe edecek bir şey yok. Takibe devam edeceğiz.
Yalnız bu ana memesi benzeri oluşumlar hakkında yorum gelmedi. Muhtemelen buna benzer şeyler daha önce sorulmuş ve cevap lanmıştır. Fikri olan paylaşırsa sevinirim.

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
  • Yer: Antalya-Alanya
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 400+1200
Emin degilim ama koloni ana degistirmek istedigi zaman ana memesini cercevenin orta kisimlarina dogru asar,resim net degil eger meme ise baska memelerde vardir...
KVK

kayaaricilik@gmail.com

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
Ananın yumurta atım hızına bakmalı diye düşünüyorum. Yumurta seyreldiyse değişim düşünülmeli.

Çevrimdışı Özcan Tosun

• Ana Arı
  • Yer: ARTVİN-İSTANBUL
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 600-1600
Resimdeki gerçek ana memesi değil. O, çanak diye tabir ettiğimiz yalancı meme. İçinde süt yoksa bir işe yaramaz. Sadece ana arıyı uyarmak için yapıldığı düşünülmektedir.
El eli yur (yıkar), el de döner yüzü yur.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
Özcan bey, gerçekten de çanak, şekil itibariyle en uygun isim sanırım. Bunun anayı uyarmak için yapıldığını ilk kez duydum ve oldukça ilginç geldi. İçleri tamamen boş ama bir çok çıtada var. Sanırım endişelenmeye gerek yok. Diğer arkadaşların da tavsiye ettiği üzere yumurta atım hızını takip etmeye devam edeceğiz. Herkese teşekkürler.

Naip YILDIRIM

• Ziyaretçi
 Salim bey ana arının bulunduğu çerçeveyi kaldırıp ana arıyı hafifçe üfleyin yavaş hareket ediyorsa yaşlanmıştır.Hızlı 4X4 gibi gidiyorsa :) bacaklarında topallama renginde gözle görülür bir solgunluk,üzerinde ki ince tüyleri dökülmemiş ay ışığı gibi parlıyorsa  yaşlı değildir. Tabii asıl olan arıcılıkta kayıt tutulmasıdır.Kayıtlarınız olsaydı durumu anında netleştirecektiniz.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
Naip Bey, haklısınız kayıt tutmak şart ama böyle bir şansım yoktu maalesef. Bu bahsettiğim koloniyi bu bahar yeni aldım ve bana söylenilen geçen yılın sonbaharında çıkmış ana olduğu dur. Zaten yaşadığım çelişki de bu yüzden. Eğer söylenen doğruysa genç bir ana. Fakat 1 yaşını doldurmamış ana da kanat deformasyonu normal mi yoksa ana söylendiğinden daha mı yaşlı, bunu anlamaya çalışıyorum.
Ayrıca belirttiğiniz kriterler yönünden de inceleme yapacağım. teşekkürler.

Naip YILDIRIM

• Ziyaretçi
Ana arının kanat uçlarının yıpranmış olmasının yaşlılığı ile alakası yoktur. Bazen işci arılar anayı sıkıştırır bazen başka bir ana arı ile girdiği mücadeleden deforme olabilir. O yıpranmış kanatlar oğula gideceği zaman kendini tamir eder ve uçuşa hazır olur.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
Naip Bey, Merhaba!

Foruma hoşgeldiniz. 

İlk dokuz mesajınızı okudum… Çoğunda, profil bilgilerinize uymayan bir hava var.

Mesleğinize, görev yerinize ve otuz yıllık arıcılık geçmişinize yakışır yorumlar bekleriz.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/