Gönderen Konu: Oğul kraliçesi avcuma kondu.  (Okunma sayısı 1238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adnan YAVUZ

• Pupa
  • Yer: Gölcük
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 129 oldu şimdilik ama daha çok artacak ya da azalacak sanırım...
  • Rakım: 129 metre yükseklikte, denize 3 km uzaklıkta...
Oğul kraliçesi avcuma kondu.
« : Eylül 18, 2014, 00:17:10 »
Geçen hafta bir oğul gelmiş arılığıma... Bir koloninin altına salkım yapmışlar beni bekliyorlarmış. Kendilerini memnuniyetle kabul ettim. Muhtemelen bir meslektaşımızın aç bıraktığı bir koloniydi. Bir peteğe fırça ile güzelce süpürdüm ve yeni yuvalarına yerleştirdim. Ana arının YEŞİL renk ile boyalı 2014 doğumlu olduğunu görünce daha bir sevindim. Lakin mevcudu yaklaşık olarak ancak 2 çerçeveyi saracak düzeydeydi.

Koloni otursun diye ana arıyı o an için elime geçen bir bigudi'ye hapsettim ve çerçevelerin üzerine koydum. Ayrıca bir miktar kek verdim. Yavrulu, ballı ve polenli çerçeve verdim. Akşam olunca da yeni yerine yerleştirdim. Ertesi sabah kovanı şaşırmasınlar diye musluk kısmına bir miktar ot, küçük dal vb. attım ve bir miktar da şurup vererek arılıktan ayrıldım.

Ertesi gün yaptığım kontrolde keke ilişmediklerini ve şurubu da çekmediklerini gördüm.

Akşam saatlerinde ana arının bulunduğu bigudiyi açtım ve kraliçemizi serbest bıraktım.

Daha sonraki gün baktığımda şurup gene çekilmemişti. Kovanın altında ve çevresinde uçuşan arılardan hafiften yağmalandıklarını düşündüm.  Kovan girişini zaten bir arının girebileceği kadar daraltmıştım ama bir arının zorlukla girip çıkabileceği seviyeye getirdim ve takibe başladım. Bir şeylerin yolunda gitmediğini hissediyordum ama anlam da veremiyordum. Koloniyi arılıktan evimin bahçesine götüreyim mi diye falan düşünüyor ama karar da veremiyordum.

Evvelsi günkü kontrolümde maalesef koloninin yerinde yeller esiyordu. Önümüz kış kıyamet. Bu arılara benden daha iyi kim bakabilir diye koloni adına çok üzüldüm ve kovanı kapattım.

Çevrede bir miktar araştırma yaptım ama giden geri gelir mi? Gelmedi tabi.

Lakin bugün arılarıma bakım yaparken bir kovanın alt kısmında bir miktar arı olduğunu gördüm. Kuytu bir yerde olan bu koloninin alt kısmı otlarla kaplı olduğundan görülmüyordu. Herhalde bizim kaçak kızlar burada diye düşündüm ve işlerimi bitirmeye koyuldum.

Yarım saat geçti geçmedi, ortalık birden karıştı. Bizim kızlar kalkıp uçuşmaya başladılar. Bir yandan arı kuşları ve kırlangıçlar gökyüzünde bizim arılığı seyrediyorlar. Yağmur ise yağdı yağacak...

Hemen daha önce koloninin firar ettiği boş kovanın kapağını açtım. Bir köşeye çekildim ve izlemeye başladım. Mayıs ayında ustamın hazırladığı oğul feremonu şişem ise artık evimin buzdolabında olduğundan çaresizce bir köşeye ilişerek olayı izlemeye başladım.

Daha sonra aklıma geldi. Eğer koloninin kraliçesi salkımın içinde ise onu yakalayayım, sonra kovanına koyarım, işçi hanımlar da kraliçe'lerinin yanına usulca girerler diye düşündüm. Ayağa kalktım ve salkımda bulundukları kovana doğru ilerlemeye başladım.

İşte o anda elime bir arı kondu. Bir baktım ne göreyim? Elime sırtı yeşil boyalı bir kraliçe arı konmuştu. Hem de avucumun tam içine... Bu arı bizim kaçak kraliçe'nin ta kendisiydi.

Kraliçe'yi avcumda sıkı sıkı tuttım, zayıf bir kolonimden yedek beklettiğim ballı ve polenli bir çerçeveyi aldım ve yeniden uçup gitmesin diye kraliçeyi bu peteğe plastik, tarağa benzeyen ve koloni birleştirmelerde ana arının zarar görmemesi için kullandığım bir alet vasıtasıyla hapsettim. Çerçeveyi kovanın tam ortasına koydum. Kolonideki diğer arılar kraliçenin bulunduğu bu peteğin üzerine kondular ve yaydıkları feremon vasıtasıyla koloniyi birkaç dakika içinde kovanın içine toplamayı başardılar. Kovanın oturmasını bekledikten sonra kapalı ve açık yavrulu bir çerçeve daha koydum. İki çerçeve haline gelmiş olan koloniyi kapattım. Musluğunu da daralttım. Bu esnada yağmur yağmaya başladı. Yağmurun dinmesi ile beraber kraliçeyi tekrar kovanında serbest bıraktım. Kovanı tekrar kapattım ve kek yaptırmak üzere arılıktan ayrıldım.

Herhalde kraliçe elime konarak benden özür dilemek istedi. Bir hata yaptım, beni affet ve ailemize tekrar bir yuva ver dedi.

Şimdi önümüzdeki hafta bu arkadaşlara bir kapalı yavrulu çerçeve daha vericem. Sonraki hafta bir çerçeve daha. Ayrıca bugün yaptırdığım taze kekten de tüm kolonilere yarımşar kilo vererek ziyafet vermeyi düşünüyorum.

Kışa muhtemelen 7-8 çerçeve sokmak istiyorum. Gelecek yıl performansını şimdiden merak etmeye başladım.

Durumlar böyle...

Arıcılık bizim işimizdir çok şükür...
Körük cennetten çıkmadır...
Manda doyar, arı doymaz... (S.Halat)
Bilginiz sadece Arılarla sınırlıysa, işiniz zordur.
Paran kadar Arıcı'sın.
Honey talk.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 48
Ynt: Oğul kraliçesi avcuma kondu.
« Yanıtla #1 : Eylül 18, 2014, 08:56:44 »
Yeni oğulunuz hayırlı olsun, güzel bir olay yaşamışsınız.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı Adnan YAVUZ

• Pupa
  • Yer: Gölcük
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 129 oldu şimdilik ama daha çok artacak ya da azalacak sanırım...
  • Rakım: 129 metre yükseklikte, denize 3 km uzaklıkta...
« Yanıtla #2 : Eylül 18, 2014, 09:10:50 »
Çok teşekkür ederim. Sağolun.
Arıcılık bizim işimizdir çok şükür...
Körük cennetten çıkmadır...
Manda doyar, arı doymaz... (S.Halat)
Bilginiz sadece Arılarla sınırlıysa, işiniz zordur.
Paran kadar Arıcı'sın.
Honey talk.

Çevrimdışı Celal SAVRAN

• Pupa
  • Yer: İzmir-Tire,Gökçen Beldesi
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8 + 3 Ruşet
  • Rakım: 150
« Yanıtla #3 : Eylül 18, 2014, 11:17:52 »
Sayın Adnan yavuz,

bir daha rastlayamayacağınız bir olaya tanık olmuşsunuz...
Geçmişinizin Derinliği, Geleceğinizin Yüksekliğini Belirler ....

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
« Yanıtla #4 : Eylül 18, 2014, 11:42:52 »
İlginç,
zaman zaman böyle olaylar olabiliyor.Bu olay oğul olayı değil kovan terkidir,kovanı terk eden koloni en güçlü kovana girmeye zorlar kendini.
Hayırlı olsun.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal