Gönderen Konu: ÖRTÜ BEZİ yerine kullanılan NAYLON'un boyutu  (Okunma sayısı 13410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Ynt: ÖRTÜ BEZİ yerine kullanılan NAYLON'un boyutu
« Yanıtla #15 : Ekim 20, 2014, 12:51:59 »
Adem Bey XPS dediğiniz gibi daha sert ve sağlam ama sağlık konusunda Murat Akın Hocamız hep uyarmıştı bu malzeme konusunda.

Ben sadece örtü naylonunun üzerine kış boyunca izolasyon için koymayı planlıyorum.

XPS üretiminde kullanılan gazın bünyesinde kalmasıydı sanırım problem. Bunun kovan içi ve ürün sağlığına zararlı etkisi olabilir. Çünkü zararlı olmadığını bilmiyorum, temkinli olmak lazım. CE belgesi olan ürün olsa uygun olur mu bilmiyorum, uygunsa kullanabiliriz.

Bir arkadaşımız XPS'den çiftleştirme kutusu yapmıştı. Kullandı arıya bir şey olmadı, arının ömrü 45-50 gün, arıya bir şey olsa da farketmez, ama bir insan için farkeder.

Benim taban XPS'si dediğim şeyin malzemesi EPS'de olabilir. Yapısı EPS tabak, bardak gibi ama rengi açık yeşildi.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #16 : Ekim 20, 2014, 19:53:01 »
XPS den yiyecek kabı hiç gördünüz mü?

Ama...

Az da olsa EPS den yapılmış yiyecek kabı vardır.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #17 : Ekim 20, 2014, 20:14:11 »
Acaba doğru uygulama mı?

Halıfleks nemi emecek,
Üzerinde naylon var, nemi dışarıya veremeyecek,
Kovan sürekli nemli kalmaz mı?

Kovan içinde nem olmaması için naylonu yalıtmak daha iyi olmaz mı?

benim kapaklarda yalitim malzemesi var. Ust soguk olmadigi icin nem olmuyor diyebilirim. Gecen kis erken ilkbaharda nemlenmis olani elimdeki fazla halifleks ile degistirdim.abarti bir nem olmamasina ragmen.Ister naylon koyun ya da baska birşey. Naylon sadece hava kacisini onlemek icin.ikamesi bir sey elinizde varsa o da olur.  Naylin koymak sart da ta degil. Maksat ustten hava kacmamali ve de yalitim çok iyi olmali ki nem ustte toplanmasin.
Ben ozellikle abd ye yasamaya basladiktan sonra aricilikta minimal mailyet, cikma, elde saagda solda bulabildigim malzemeleri donusturmeye gayret ediyorum. Dunyayi hem daha az kirletmis oluyoruz hem de maliyet dusuk ayrica kisisel tatmin boyutu da var, seviniyorum.
gecen sene elimde halifleks gibi cikma malzeme vardi , onlari kullandim. Bulundugum bolgede kisin ari olumleri % 40 larda hatta bazilarinin % 70 lerde iken ben gecen kis sonen kovanim olmadi. Hatta arim oldu olali sadece bir kovan kaybi yasadim bunca seneler.
Gecen kis insaattan cikma bir malzeme vardi onu da denemistim. Bazalt , lava, tasindan yapma adi kaya yunu [rock wool] yalitimi cok guzel belli miktarda nemi de cekiyor. Velhasil arinin salkiminin uzerine hava soguyup nemi yogunlasmasin, bunu saglayan herhangi bir madde ise yariyor.
not: halifleks diye tanimladigim maddeye bir arkadasimiz halifleks suyu ceker mi diye yazinca aklima takildi. Benim halifleks dedigim madde turkiyeseki halifleks gibi degil, onlar sanirim tamami plastik turevi madde ile dokunmus.bendeki plastik olmayan bir madde ile orulmus, pamuk mudur baska birsey midir bilmiyorum ama plastik turevi degil.kalinligi ayni. Imlegi cok olan kilim gibi birsey diyelim.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
« Yanıtla #18 : Ekim 20, 2014, 20:46:12 »
İlave hiçbir şeye gerek yok.

Sadece naylon yeterli oluyor. ( Fotoğraflar 03 Aralık 2012 )

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #19 : Ekim 20, 2014, 21:02:52 »
XPS den yiyecek kabı hiç gördünüz mü?

Ama...

Az da olsa EPS den yapılmış yiyecek kabı vardır.

Murat hocam, evet EPS den yapılmış malzeme gibi bunlar. Geçen seneki resimleri buldum.

aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #20 : Ekim 20, 2014, 21:54:28 »
İlave hiçbir şeye gerek yok.

Sadece naylon yeterli oluyor. ( Fotoğraflar 03 Aralık 2012 )

Aricilik aslında biraz yerel de birseydir. Bir yerde calismayan yontem baska yerde calisabilir, tersi de gecerlidir.
edirne ne kadar soguk olabiliyor bilmiyorum ama benim bulundugum yer kis sert gecerse -10, -15 ler 25ler haftalarca devam edebilir geceleri. Gecen kis gibi.yalitimi cok iyi strafor kovanlar yaptim. Bu kis sadece naylon kullanacagim bunlarda ki arilar kapagi yapistirmasinlar

Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı kamilsaim

• Pupa
  • Yer: Kayseri
  • www.kamilsaim.com
    • sitem
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15+3+3
  • Rakım: 1090
« Yanıtla #21 : Ekim 20, 2014, 22:32:07 »
bende son düzenlemede naylonla kapatıp üstüne kapak altını dolduracak kadar strafor koydum.. alttan havalandırmalar tam olduğu için üstü iyice sıkıladım öylece gireceğiz artık kışa..

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #22 : Ekim 20, 2014, 23:00:39 »
  Ben 5-6 adet ana çiftleştirme kutularını strafor la kapladım ve bunlar la kış geçirtiyorum,mesela bu yıl yine 2 adetle kışa girmeye hazırlanıyorum.
  Kovanları bez yerine naylon ile kapatmaya cesaret edemiyorum çünki bölgem çok nemli. Bir adet kovanı naylon ile örtüp deneyeceğim bakalım kıştan nasıl çıkacak.!  :(
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Adnan YAVUZ

• Pupa
  • Yer: Gölcük
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 129 oldu şimdilik ama daha çok artacak ya da azalacak sanırım...
  • Rakım: 129 metre yükseklikte, denize 3 km uzaklıkta...
« Yanıtla #23 : Ekim 21, 2014, 01:07:50 »
Yalçın hocam,

Eğer kovanlarınızın alttan havalandırması var ise korkmayın, vurun sera naylonunu. Üzerine de yani kovan kapağının alt kısmına bir strafor yerleştiriyoruz, yeterli oluyor.

Eğer strafor koyamıyor isek alternatif kolay. Şeker çuvalının içine laminant parkelerin altına döşenen şiltelerden çuvalın içine girecek şekilde kesip çuvalın içine güzelce yerleştiriyoruz. Evraklarda kullanılan tel zımba ile çuvalın kenar kısımlarından zımbalayoruz. Çuvalı ikiye katlayıp kapağın altına koyduğunuzda altı kat örtü ile yalıtım yapmış oluyoruz. Korkmayın. Ben iki yıldır bu şekilde kışlıyorum. Sorun yok.
Arıcılık bizim işimizdir çok şükür...
Körük cennetten çıkmadır...
Manda doyar, arı doymaz... (S.Halat)
Bilginiz sadece Arılarla sınırlıysa, işiniz zordur.
Paran kadar Arıcı'sın.
Honey talk.

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
« Yanıtla #24 : Ekim 21, 2014, 10:12:37 »
Alt havalandırma yoksa naylon örtü sorun olur mu?

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #25 : Ekim 21, 2014, 10:32:18 »
Üsten ve altan hava almassa aşırı derecede rutubet olur diye düşünüyorum.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #26 : Ekim 21, 2014, 12:17:01 »
Altı polenliksiz kovanda naylonda rutubet saha az olur. ☺

Ama oksijen için uçuş deliği full açık olmalı.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Adnan YAVUZ

• Pupa
  • Yer: Gölcük
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 129 oldu şimdilik ama daha çok artacak ya da azalacak sanırım...
  • Rakım: 129 metre yükseklikte, denize 3 km uzaklıkta...
« Yanıtla #27 : Ekim 21, 2014, 12:28:29 »
Sepet kovanlar arılara doğal barınma imkanı sağlarlar. Biz ise fenni kovan kullanmaktayız. Kovanın üst kısmında ısınan havanın muhafaza edilmesi gerektiği bilinmekte. Bunu sağlamak için bazı arıcılar sera naylonu kullanmaktadırlar. Ben yaz/kış sürekli naylon kullanmaktayım. Bir olumsuzluk görmem durumunda başka bir sisteme de geçebilirim. Sadece ikiye katlanmış bir şeker çuvalının da yeterli olabileceğini (marmara bölgesi için) söyleyebilirim. Ama ben sera naylonu kullanmayı tercih ediyorum. Bunun faydalarını şöyle sıralayabilirim.

1. Kovan içinde ısınan havanın yükseleceği öngürüldüğünden, sera naylonu kullanılınca kovan içi sıcaklığı dışarıya kaçmamış oluyor. Adeta bir nevi sepet kovanda arı bakma gibi bir durum oluşmaktadır. (Bence tabi...) Özellikle şuruplama yapıldıktan sonra rutubet oluşabiliyor ama naylon üzerinde oluşan su/rutubet kovanın dış cidarına (duvarına) doğru yönelmektedir. Naylonun dış kısmına doğru (şuruplamadan sonra) oluşabilen su damlacıklarını bir süre sonra görememekteyim. Muhtemelen arılar bu sular ile su ihtiyaçlarını da karşılıyorlar mı? Bence karşılıyorlar.

2. Çerçevelerde ve arılarda herhangi bir olumsuzluk, küflenme, nosema oluşması vb. çok şükür rastlamadım. Kovanın alt kısımda iyi bir havalandırma imkanı sağlandığından muhtemelen. (Tabi ki arılı çerçevelerde... Yoksa arısız çerçeveye kimse garanti vermez, kışın kesin küflenir.)

3. Kışın kar yağarken bile bir şüpheye düşmem durumunda kovan kapağını usulcacık kaldırıp çuvalın altında bana tatlı tatlı bakan arıcıkları görebilmekteyim. (İşin püf noktası, kovan kapağının altında mutlaka sert bir strafor olmalı. Ben strafora güvenemediğimden şeker çuvalın içine laminant parkelerin altına konan şiltelerden kesip koydum ve zımbaladım. Bu şekilde çuvalı ikiye katlayınca 6 katlı bir izolasyon sağladım. Arılarım için bu yeterli oldu.)

4. Kovan kapağını yaz/kış kaldırdığımda bazen arıları hiç rahatsız etmeden kapatmam mümkün olmaktadır. Naylonun üzerinden kovana bakınca kovan ısısını azaltmadan, Kekini yemiş mi? şurubunu çekmiş mi? Kovanda herhangi bir olumsuzluk var mı? Kaç çerçeve arı var? Daraltma/çerçeve vermek gerekiyor mu? Bir fikir sahibi olabilmekteyim. Bu durum da bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır.

5. Bu sistemi ben bulmadım. Dünyanın pek çok yerinde kullanıldığını gördüğümden denemek istedim. Denedim ve mutluyum.

6. Kovanın alttan güzel bir havalandırması yok ise lütfen sera naylonu kullanmayın.

Arıcılık bizim işimizdir çok şükür...
Körük cennetten çıkmadır...
Manda doyar, arı doymaz... (S.Halat)
Bilginiz sadece Arılarla sınırlıysa, işiniz zordur.
Paran kadar Arıcı'sın.
Honey talk.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #28 : Ekim 21, 2014, 14:05:00 »
plastik tabanlı kovanlarda naylon kullanabılırız o zaman.

buzul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ekim 21, 2014, 23:08:13 »
bu naylonu yazında çuval yerine kullanabilir miyiz?