Gönderen Konu: IPARD HİBE PROGRAMI (ARICILARA KOVAN)  (Okunma sayısı 15898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AYDIN SAVAŞ

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 350
Ynt: IPARD HİBE PROGRAMI (ARICILARA KOVAN)
« Yanıtla #15 : Kasım 26, 2014, 23:18:50 »
Foruma yeni üye olmuş biri olarak,
Kimsenin kazancıyla ilgilenmeden,
Herhangi bir zümre veya meslek grubuna karşı önyargılı olmadan,
Diyorum ki;
Bal üretimi, Ana Arı Yetiştiriciliği, Kovan Üretimi gibi faaliyetlerin bir veya birkaçını konu edinen bir başvuru paketini, bu foruma üye olan herkes kendi başına hazırlayabilir. Sadece biraz özgüven, okuduğunu anlama yetisi ve biraz da zaman :)
Ve tabi, başvuru paketinin oluşumu ve sözleşme sonrası aşamalarında gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek hizmet alımları da %50 oranında hibeye konudur. Bunun da altını çizeyim..

Beni asıl şaşırtan, coğrafyaya, iklime, floraya, canlıya, kendine vs. vs. göre pratik çözümler üretmeyi başarmış ve uygulamakta olan, Mc Gayver'a pabucu ters giydirebilecek forum üyelerinin bu hususları sorun etmesi :)

Herkese iyi geceler..

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Akhisar
« Yanıtla #16 : Kasım 27, 2014, 10:21:54 »
İpard a bal süzme makinesi yazdırdık diyelim bu aynı makineye ilaveten ikinci bir motor yedek olarak yazılabiliyormu ?

Yedek parça yazdıramazsınız Zafer bey.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #17 : Kasım 27, 2014, 10:31:13 »
Bende el alışkanlığıyla bir kaç satır yazmak isterim;
İsim: Utque
Arıcılık Şekli: Meraklı
Kovan sayısı: 100

Google'a sorduğumuzda Linked in bağlantısı hemen çıkıyor;
https://tr.linkedin.com/pub/utku-yilmazer/64/730/352

Kimse kusura bakmasın, alınmasın, ama ben burda foruma yeni üye olup arkasından hemen arı malzemesi pazarlamaya çalışan satıcılar yada kovan satmaya çalışan marangozların yaklaşımını seziyorum. Sizi kısaca tanıyalım da her ne kadar "Arıcılık için proje yazıp Ipard desteklerinden faydalanılmasını sağlama ve bu yolla hibe almış biri olarak yardım ve bilgi edinme." yazsa da ben bunu seziyorum. Sanki birileri önce potansiyel yaratıp sonra da danışmanlık ücreti peşinde koşuyor gibi geliyor bana.

Forumun sayın yöneticileri, ilk günden beri çok şey okuyup yazmış ve forumdan yararlanmış bir üye olarak, bu konuyu beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Algıladıklarım yukarıda. Eğer amaç gerçekten IPARD konusunda bilgi vermekse bunun reklamsız, telefon numarasız, kurum adsız olması gerekir diye düşünüyorum. Konunun devamı açısından takdir forum yönetiminindir.

Saygılar

Gerçekten bende şunu anlamıyorum. Tamam danışmanlık yapıyoruz ve bunu belli bir ücret karşılığı yapıyoruz ki bir kısmını da projeden alıyoruz sizin bilginiz dahilinde. Fakat şu var; herkes o kadar çok takmış ki bizim alacağımız ücrete sanki karşılıksız olarak para istiyoruz sizden. Hayır biz projeyi yazıyoruz her türlü bilgileri sizden tedarik edip sizi yönlendirerek başvurunuzu yapmanızı sağlıyoruz ki ondan önce program açıldığında gerçekleşen toplantılara katılıyoruz tkdk'da sizin projenizi en iyi şekilde yazıp destek almanızı sağlamak için. Bilmiyorum size hizmet sağlayan kişiye ne kadar ücret ödediniz ve nereye kadar sizinle geldi ama biz proje bitimine kadar yanında oluyoruz ve gerekli yönlendirmesini yapıyoruz.
Mantığınızı rica ediyorum değiştirin... Çünkü çiftçilik faaliyetlerine verilen toplam tutar 2020 yılına kadar 187.8 milyon euro ki bu sadece AB nin katkısı.1/3 fiyatı kadarda TC hükümeti ekliyor. Senin ürettiğin ürün kaliteli ve bol olsun teknolojiden faydalan diye yapacağın yatırımın %50'sini sana veriyor. Yani 70.000-100.000 lira arası size paranızı geri veriyor. Sizde bin iki bin liranın hesabını yapıyorsunuz ki o parayı almanızı sağlayan biziz. Kendi yapan elbette yapabiliriz ama her baba yiğidin harcı değil. Herkesin bir alanı var emek sarfettiği. Ben bilgi üretiyorum sadece bu işe odaklanıyorum size kazandırıyorum. Bende emeğimin karşılığını bırakın da alayım.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #18 : Kasım 27, 2014, 10:34:59 »
Foruma yeni üye olmuş biri olarak,
Kimsenin kazancıyla ilgilenmeden,
Herhangi bir zümre veya meslek grubuna karşı önyargılı olmadan,
Diyorum ki;
Bal üretimi, Ana Arı Yetiştiriciliği, Kovan Üretimi gibi faaliyetlerin bir veya birkaçını konu edinen bir başvuru paketini, bu foruma üye olan herkes kendi başına hazırlayabilir. Sadece biraz özgüven, okuduğunu anlama yetisi ve biraz da zaman :)
Ve tabi, başvuru paketinin oluşumu ve sözleşme sonrası aşamalarında gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek hizmet alımları da %50 oranında hibeye konudur. Bunun da altını çizeyim..

Beni asıl şaşırtan, coğrafyaya, iklime, floraya, canlıya, kendine vs. vs. göre pratik çözümler üretmeyi başarmış ve uygulamakta olan, Mc Gayver'a pabucu ters giydirebilecek forum üyelerinin bu hususları sorun etmesi :)

Herkese iyi geceler..

Elbette yazabilirsiniz ama belli bir yerden sonra mutlaka yardıma ihtiyacınız olacak. Proje rehberi tam olarak neyi nasıl yapacağınızı söylüyor ama önemli olan detaylar. Yazabilirseniz yazın ama daha sonra çok az bir ücret verip bir danışmana kontrol ettirin projenizi veya tkdk'daki yetkiliye.

Çevrimdışı Arıcı_Kral

• Arıcı_Kral
  • Ana Arı
  • Yer: Karacabey - Bursa
  • http://aricikral.blogspot.com
    • Takıldık bir avuç böceğin peşine,çıktık bir maceraya...
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 80
« Yanıtla #19 : Kasım 27, 2014, 12:49:36 »
Utku Bey,
Bu forumun amacı hiç kimse ama hiç kimse için ticari potansiyel yaratmak değil. Bu foruma daha önce bu niyetlerle üye olan bir çok kişi oldu ve forum yönetimi kendilerine gereken yaklaşımı sergiledi.
Tamam danışmanlık yapıyoruz ve bunu belli bir ücret karşılığı yapıyoruz ki bir kısmını da projeden alıyoruz sizin bilginiz dahilinde. Fakat şu var; herkes o kadar çok takmış ki bizim alacağımız ücrete sanki karşılıksız olarak para istiyoruz sizden.
Madem bu işi bir ücret karşılığı yapıyorsunuz, bunu ben yazana kadar niye hiç ifade etmediniz. Bu forumun başlığında "Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu" yazıyor. Bilmem dikkat ettiniz mi?
"100 Kovanı olan meraklı bir arıcı olarak", eğer niyetiniz IPARD hakkında, bilgi vermek, mevzuat, matbu form ve izlenecek yol ve yöntemleri tarif etmekse buyrun yazın, sayfalar sizin. Forumda pek çok konuda sayfalarca yazılmış bilgi bulabilirsiniz. Yok ama niyetiniz, yukarıda sizin kendinizin de yazdığı gibi "belli bir ücret" talep etmekse, lütfen duyurularınızı; www.sahibinden.com , intoko.kijiji.com, gibi sitelere taşıyın.

Sanırım forum yönetimi şu dakikaya kadar yazılanları gözünden kaçırıyor, kendilerinden bir yanıt bekliyoruz.

Teşekkürler.
Sıradan amatör bir arıcıyım işte...
Birdeeee....
Birde Çarşı'lıyım... herşeye karşıyım...

http://aricikral.blogspot.com

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #20 : Kasım 27, 2014, 13:15:23 »
Burada bir sıkıntı yok...

Yani çözüm ortağı firma bilgi verdi diye koşturacak değiliz.

Durumu takip ediyorum ve şu ana kadar bir sıkıntı yok.

Tabi dikkat etmeleri gerekiyor çözüm ortağı firmalarının...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #21 : Kasım 27, 2014, 15:05:23 »
Burada bir hususta kendi fikrimi ilave isterim arkadaşlar. İPARD ya da halk arasında AB projelerinin henüz yeni başladığı zamanlar idi. 2005 veya 2006  olabilir. Ben PCM eğitimi almıştım. iyi kötü proje hazırlamasını biliyorum. Ama şu varki işin gerçekten uzmanı olan birisi sizin projenizin 10 puan daha fazla alarak kabul edilmesini sağlayabiliyor. Gene aynı dönemde bir büyüğümüz "reçel fabrikası kuracağım  bana yardım et" demşiti. Ben ne yaptım, açtım interneti en yüksek proje kabul ettirme oranına sahip firmayı buldum. Samsunda bir mühendis arkadaştı. 30 proje hazırlamış 25 i kabul olmuş. Bu abimizle beraber atladık samsuna gittik. İlgili mühendis arkadaşla görüştük. anlaştık, proje yapıldı ve kabul edildi.

Bana orada o arkadaşın söylediği şu nokta çok önemli, projenin bir kısmında gelecekle ilgili plan mı ne vardı. Burada yazdığı " önümüzdeki 10 yıl içinde  fabrikada üretim artışı planlanmata olup bu da isdihtam artışı sağlayacaktır" mealinde bir cümle vardı. Sadece bu cümle bile fazladan 10 puan demekmiş. İşi iyi bilen bir danışman firma ile çalışmak şansınızı artırır.

Bana gelince; Kocaelinde maalesef ajans yok. Bizi arıcıdan ve çiftçiden saymıyor devlet... 
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı AYDIN SAVAŞ

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 350
« Yanıtla #22 : Kasım 27, 2014, 16:26:54 »
sayın adiyez,
Hakkınız var, Bahsettiğiniz yıllarda işler o şekilde yürümekteydi.
Ancak IPARD Programında, sıralama kriterlerinin çağrı rehberlerinde yer almasından dolayı başvuru sahibi aşağı yukarı kaç puan alacağını bilmektedir. Üstelik bu sıralama kriterleri somut ifadeler ile yer almakta..

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #23 : Kasım 27, 2014, 17:18:13 »
Geçen gün TKDK Manisa Koordinatörü ile toplantı öncesi yaptığımız görüşmedeki dediklerini iletiyorum size; "Bizim için önemli kişi projeye başvuran kişi fakat bu projeler danışmanlar tarafından hazırlandığı için, danışmanlar bizim iş ortağımız sayılıyor." dedi. Toplantıda çok güzel notlardan da bahsettiler. Danışmanın bir hatası yüzünden tkdk çalışanlarının 2 gün çalıştığını ve yapılmaması gereken bir hata yüzünden 2 günlerinin gittiğinden şikayetçi.  Bu yüzden her noktayı ayrıntısına kadar anlatıp nelerde hata yapıldığını ve nasıl yapılacağını gösterdiler. Kısa zamanda çözüm sunabilmek için.
Önemli olan projeyi kimin yazdığı değil nasıl yazdığı önemli ve sizin ihtiyacınız olan şeyleri karşılayarak hibe almanızı sağlıyor mu? Bende proje yazdım elbette onaylandı da hepsi. Bu sitede bahsetmek istediğim reklamdan ziyade sizin yararınıza olan bir şey. Çünkü benim aldığım ücretin 30-40 katı kadar hibe alıyorsunuz ve bu para cebinize giriyor. Ben yapmaz isem başkası yapacak bu işi. Burada hem yeterli bilgileri verebilmek için hemde her durumda karlı çıkabilmenizi sağlamak istiyorum. Hali hazırda 8 tane arıcılık projesi var zaten yazmak üzere olduğum. Maksimumda firmamızda 15 tane projenin üstüne çıkmıyoruz. Üç kişiyiz ve 100 tanede yapabiliriz proje fakat 15 tanesi yeterli bizim için ve bu bizim sunacağımız işi daha profesyonel yapmamızı sağlıyor. Adiyez beyin bahsettiği 10 puanı nereden ve nasıl alırız iyi biliyoruz. Sizin gözünüz danışmanların cebine girdiği parada açıkçası. Projenizi yazan kişi mi bu kadar kin duymanızı sağladı danışmanlardan bilmiyorum ama aynı şeyin mücadelesini veriyoruz ve işimizi de hak yemeden yapıyoruz.

Bir kobi geldi danışmak için bana; bu kişiyi İstanbul'dan aramışlar ve size kosgeb'in genel desteğini açtıracağız ve bu bu harcamalarınızın %70ini geri alacaksınız ayrıca diğer çağrılardan da haberdar olacaksınız ve bölgenizde bulunan kalkınma ajansından çağrı açıldığı zaman proje sunarak %50 destek alacaksınız demişler. Bu iş içinde 400 TL talep etmişler. Bilmediği için bir şeyleri karlı gelmiş ve hesaplarına yatırmış parayı bu kişi. Bende çıkıştım ve durumu tüm detayıyla anlattım kendisine. Yaptıkları kosgeb sayfasına girip desteğe "desteğe başvuru yap"ı tıklamak bu kadar. Kendilerini aradım konuştum 1 kere aramışlar müşterilerini ve kalkınma ajansının çağrı açmasını bekliyoruz dediler. Açıldığı zaman da proje yazım ücreti alacaklarını söylediler ayrı olarak ve bahsettikleri rakam benim yazdığımın yarı fiyatı ve sadece projeyi yazıp veriyorlar. onaylanmazsa olan kobiye olacak ama bizim çalışma sistemimiz böyle dediler.
Çok saçma ve çok kandırılan var bu piyasada. Hibe edilen ücretle kabul edecekleri projelerin sayısı belli böyle oluncada Ağrı'daki adam bile İstanbul'daki bir firmaya projesini yazdırıyor ama işin ayrıntısını bilmiyor. Biz kabul edilmeyen proje olursa kalkınma ajansının Kosgeb'e aynı proje için ücretsiz yazıyorum ve koşturuyorum peşinde. Bunu sunan yok olamazda. Herkes kazanacağı paraya bakıyor ve kazıklanıyor böyle olunca da "danışman"kelimesinin adı lekeleniyor işte.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #24 : Kasım 27, 2014, 17:26:37 »
Burada bir sıkıntı yok...

Yani çözüm ortağı firma bilgi verdi diye koşturacak değiliz.

Durumu takip ediyorum ve şu ana kadar bir sıkıntı yok.

Tabi dikkat etmeleri gerekiyor çözüm ortağı firmalarının...

Bir sıkıntı var ise Halil Bey yazdıklarımı silebilir, konumu kapatabilirsiniz. Kimseye bana proje yazdırın demiyorum dikkat ederseniz anlatıyorum. Yazdırmak isteyen irtibata geçer anlatırım istemezse de yönlendiririm doğru olan şeye kendini. Açıkçası bildiklerimi paylaşıyorum burada ki herkesin bilgisi olsun ve paralarını kaptırmasın. 1 veya 2 tane proje gelmiş gelmemiş sıkıntı yok benim için. Kimsenin parasında gözümüz yok başkasının da bizim harcadığımız emeği sorgulayıp cebimize giren parayı kıskanacak kişilere de ihtiyacımız yok. Gereğini yaparsınız uygun görürseniz.

Çevrimdışı Arıcı_Kral

• Arıcı_Kral
  • Ana Arı
  • Yer: Karacabey - Bursa
  • http://aricikral.blogspot.com
    • Takıldık bir avuç böceğin peşine,çıktık bir maceraya...
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 80
« Yanıtla #25 : Kasım 27, 2014, 22:08:51 »
Kimsenin parasında gözümüz yok başkasının da bizim harcadığımız emeği sorgulayıp cebimize giren parayı kıskanacak kişilere de ihtiyacımız yok.

Lütfen terbiyesizlik yapmayın,.....  Halil Bilen ve bu forumun eski üyeleri beni gayet iyi bilir, sonuçta Halil Bey ve ben iki komşu ilçede ikamet ediyoruz. Bugüne kadar da defalarca yüzyüze görüştük, yeri geldi bir birimize destek olduk, forumun kime ihtiyacı olup olmayacağına da siz karar veremezsiniz... kimsenin sizin paranızda pulunuzda da gözü yok, sizi kıskandığı da yok,... Siz gerçekten samimiyseniz önce profilinizi düzeltin 100 tane kovanı olan meraklı arkadaşım...
Zaten bu foruma üye olup hemen birşeylerin arzına kalkışan ticari dahiler, değil 100 tane, 5 tane kovana baksalar; o zaman böyle rahat atıp tutamazlar ama neyse.... vebal forum yönetiminindir.... daha da beni ilgilendirmez bu noktadan sonrası ....
Sıradan amatör bir arıcıyım işte...
Birdeeee....
Birde Çarşı'lıyım... herşeye karşıyım...

http://aricikral.blogspot.com

Çevrimdışı Yeşil Çay'lı

• Ahmet BAŞKURT
  • Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 969
« Yanıtla #26 : Kasım 28, 2014, 09:25:42 »
formun bilgi paylaşımı olduğu...
rant kapısı olmadığı anlaşılırsa mesele kalmaz.

verebileceğiniz bilgi varsa buyrun, mesela, örnek  genel taslak yayınlanabilir, böylece herkesin gönlünde yer bulur, hayır dualarını alırsınız. bu dualar size rızk kapısını ardına kadar açabilirdi.

diğer türlü tepki almanız normal, kızmamak lazım.
EY KENDİNİ İNSAN BİLEN İNSAN ! KENDİNİ OKU...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #27 : Kasım 28, 2014, 11:02:33 »
Bir sıkıntı var ise Halil Bey yazdıklarımı silebilir, konumu kapatabilirsiniz. Kimseye bana proje yazdırın demiyorum dikkat ederseniz anlatıyorum. Yazdırmak isteyen irtibata geçer anlatırım istemezse de yönlendiririm doğru olan şeye kendini. Açıkçası bildiklerimi paylaşıyorum burada ki herkesin bilgisi olsun ve paralarını kaptırmasın. 1 veya 2 tane proje gelmiş gelmemiş sıkıntı yok benim için. Kimsenin parasında gözümüz yok başkasının da bizim harcadığımız emeği sorgulayıp cebimize giren parayı kıskanacak kişilere de ihtiyacımız yok. Gereğini yaparsınız uygun görürseniz.
Yahu hemen ne güzel posta konuluyor...

Dikkat ederseniz diyerek dikkatsiz olduğumuzu bildirdiğiniz içinde teşekkür ederiz.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #28 : Kasım 28, 2014, 11:48:56 »
Birazda sistemi eleştirmek gerekiyor ya hadi neyse.

Ben bu tür desteklerin hedefine ulaştığına bir türlü inanamıyorum.

Elbetteki proje hazırlayanlar da para kazanacak.

Ancak daha öncede belirttiğim gibi o malzemeleri almak başka bir şey, o malzemeler ile verimli arıcılık yapabilmek bambaşka bir konu.

Ben bu hibe programına ayrılan paranın birazının da eğitime, ağaçlandırmaya,ürün kalitesine yönelik çalışmalara ayrılmasını isterdim mesela.

Forum üzerinde bu proje süreçlerini bilen bu kaynakları kullanmamızı sağlayacak arkadaşların olması çok güzel.

Ama gerek bu arkadaşların aramıza gelir gelmez reklam olarak algıladığımız uzun ve bizi sıkan çoğuna İnternet üzerinde kolayca ulaşabileceğimiz kopyala yapıştır yazıları, gerekse diğer konu başlıklarına yazmış oldukları yönlendirme kokan iletileri yüzünden  dillerimiz uyuşmuyor çoğu kez.

İlk geldikleri anda burada sorgulanmayacaklarını sanıyorlar.

Ayrıca daha önce İstemi ağabey belirtmişti sanırım bu işleri çok iyi şekilde yürüten profesyoneller var aramızda.

Onlarda bu işten ekmek kazanıyor ama yıllardır burada olmalarına rağmen hatta bir çok etkinlikte bir arada olmamıza rağmen bu tarz bir yazı ve paylaşımları olmadı.

Bunun sebebi ilk ortak paydamızın arıcılık olması sanırım.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #29 : Kasım 28, 2014, 14:16:01 »
Lütfen terbiyesizlik yapmayın,.....  Halil Bilen ve bu forumun eski üyeleri beni gayet iyi bilir, sonuçta Halil Bey ve ben iki komşu ilçede ikamet ediyoruz. Bugüne kadar da defalarca yüzyüze görüştük, yeri geldi bir birimize destek olduk, forumun kime ihtiyacı olup olmayacağına da siz karar veremezsiniz... kimsenin sizin paranızda pulunuzda da gözü yok, sizi kıskandığı da yok,... Siz gerçekten samimiyseniz önce profilinizi düzeltin 100 tane kovanı olan meraklı arkadaşım...
Zaten bu foruma üye olup hemen birşeylerin arzına kalkışan ticari dahiler, değil 100 tane, 5 tane kovana baksalar; o zaman böyle rahat atıp tutamazlar ama neyse.... vebal forum yönetiminindir.... daha da beni ilgilendirmez bu noktadan sonrası ....
Forumun ihtiyacı var veya yok diye bir şey demedim ben yazımda. Bizim firma olarak ihtiyacımız yok dedim.  O kişinin dediklerini baz alarak onu söylüyorum ben. Sizin tanıdığınız veya değil beni ilgilendirmiyor sizin görüştüğünüz kişi diye kendimi savunmamayı mı seçeyim? Mühim olan kovanlara bakmam veya arılar ile uğraşmam değil. Hizmet ayağınıza geliyor ve bir danışman olarak nelere dikkat edilir veya nasıl bir danışman neler yapar diye sizi bilgilendiriyorum. Gidip güvenilmez birine paranızı verip emeğinizle kazandığınız paralar heba olmasın diye yardım etmeye çalışıyorum. Ticari yönü olsun veya olmasın. Para göz biri olsam burda reklam verir geçerim. İsteyen arar istemeyen aramaz derdim.