Gönderen Konu: kovan onünde arı ölüleri  (Okunma sayısı 15532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: kovan onünde arı ölüleri
« Yanıtla #15 : Kasım 05, 2015, 23:32:43 »
Bu aylarda tarlalar ilaçlanmaya başladı.Arılara tesiri olur'mu?2 gündür 2 kovanımda aşırı şekilde arı ölümleri başladı.Dün gece uçuş tahtasında ve önünde yerlerde baktım ölü arılar ve yavruları var,bugün gündüz baktığımda uçuş tahtasında hareketsiz ve ağır hareket eden arılar gördüm.İlaçlamadan'mı şüphelenmeliyim?kovanlarıma 4 gün önce 10ml formik asit uygulamıştım.Bu iki kovan aşırı tepki verdi hatta ölümler olmuştu.şimdi ise çitalarda kekik yağı içeren tabletlerin var.Tabletleri çıkarayım'mı?Ne yapmalıyım?

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #16 : Kasım 06, 2015, 00:16:32 »
Mert Bey,Arilar ilaclamaya direk maruz kalmazlarsa zarar okadar fazla olmuyor.tabi biraz ilacla da ilgili ama genelde Arilar ilacli bitkileri fark ediyor,(Ilac kalintilarini fark edemiyorlar,Bal a karistirdiklari bile oluyor) bunu ari ölülerine bakarak anlaya bilirsin,zehirden ölen arilarin hortumlari (Dil) disarda oluyor.
Büyük bir ihtimal Formik etkisidir,cok uzun sürecegini düsünmüyorum.
Faroa dan fazla zarar gören Kolonilerde buna benzer ari ölümleri olabiliyor.
Selamlar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #17 : Kasım 07, 2015, 15:02:36 »
Mert Bey,Arilar ilaclamaya direk maruz kalmazlarsa zarar okadar fazla olmuyor.tabi biraz ilacla da ilgili ama genelde Arilar ilacli bitkileri fark ediyor,(Ilac kalintilarini fark edemiyorlar,Bal a karistirdiklari bile oluyor) bunu ari ölülerine bakarak anlaya bilirsin,zehirden ölen arilarin hortumlari (Dil) disarda oluyor.
Büyük bir ihtimal Formik etkisidir,cok uzun sürecegini düsünmüyorum.
Faroa dan fazla zarar gören Kolonilerde buna benzer ari ölümleri olabiliyor.
Selamlar.

muzaffer agabey yanıtın için teşekkürler.Çevrem tarım arazisi ve arı beslemeye başladığımdan bu yana fidanları ilaçlama konusunda hassasiyet gösteriyorum.Sadece sonbaharda göztaşı yapıyorum.Böceklerin yanına yaklaşmadığı meyveleri niye tüketeyim niye başkalarını zehirleyeyim.Mevyelerin kurtlu,çürük olması iyidir.Birden bire 2 kovanda toplu ölüm olunca aklıma ilaçlamalar geldi.Dediğiniz gibi hortumları dışarıdaydı.Kovan'a formik asit uyguladığımda arıların ölmesinin nedeni nedir?Yaşlı ve varroa yüzünden yara almış arılar'mı ölüyor?Diğer kovanlarımda böyle bir durumla karşılaşmadım.

buzul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Kasım 07, 2015, 21:20:34 »
Aynı durumum benim kovanlarımda da var. Ayaklarında turuncu polenle kovan girişinin önünde ölü arılar var ne yapacağımı şaşırdım  :-[

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #19 : Kasım 08, 2015, 21:11:02 »
Geçmiş olsun serkan bey,
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #20 : Haziran 01, 2018, 13:19:55 »
ölen arıların dili dışarda ise tek teşhis tarım zehirlenmesi demek nekadar doğru acaba,bu konuyu araştırmak lazım..

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Haziran 01, 2018, 16:12:47 »
ölen arıların dili dışarda ise tek teşhis tarım zehirlenmesi demek nekadar doğru acaba,bu konuyu araştırmak lazım..

aç arının da dili dışarda olur öldügunde. zehirlenme belirtisi kanat zincirinin kopması veya varsa abdomen renk degisikligi

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Haziran 01, 2018, 16:16:09 »

formik asit arıyı yakar öldürür. hele de varroa delik acmissa .d irek temastan etkilenmiş olabilirler mi?