Gönderen Konu: Parmaktan arı sokmasında alerji olup olmadığı belli olur mu?  (Okunma sayısı 6528 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
İyi günler herkese bugün ilk kovanımı aldım 7 çıta. Gerek bu forumdan gerekse kitaplardan araştırdığım bilgi kadarıyla her çıtaya özellikle baktım yavrular seyrek seyrek değil yani ana arının verimli olduğunu düşünüyorum. Maske ve pantolonu iyice giydim çok şükür arı sokmadı fakat daha önce hiç sokmadığı için kendimde alerji olup olmadığını öğrenmek için bir arıcının tavsiyesiyle yerde baygın olan bir arıyı (çok üzülerek yaptım bunu) kanatlarından tutarak aldım ve arabamın içine girdim. Çünkü bir arı soktuğu zaman heralde zehir kokusundan diğer arılar da saldırıyormuş ben de bu yüzden arabamın içine girdim ve eldivenimi çıkardım başladım işaret parmağımla poposuna dokunmaya. 1.dokunma 2. dokunma 3-4 neden sokmuyor acaba derken başımda birden kuşlar uçuşmaya başladı kılıcını geçirdi. Sonra çok üzülsem de arının hayata dönmeyeceğini bilsem de bunu yapmak zorundaydım. Parmağım biraz kızardı şişti ve sonra geçti. Yani alerji belirtisi olan her yerde kızarıklık ve kaşıntı olmadı çok şükür. Sonra bunu bir arıcıya sorduğumda alerjin olup olmadığı bir arının sokmasıyla hele parmağından sokmasıyla alerjin olup olmadığını anlayamazsın dedi. Acaba bu doğru mu? Parmaktan sokulduğunda anlaşılmaz mı alerji? Arıcının söylediği bu sözden sonra içim yine rahat etmedi. Gerçi forumda hiç alerjisi olmayıp yıllardır bu işi yapıp sonradan alerji olanları da okudum. Üstadlarımın bu konuda yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Yazdığım bu konu yeni gönderilen iletilerde görünmüyor görünmesi için ne yapabilirim?

Çevrimdışı Erol Kızılaslan

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir-Sındırgı
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 216
Biri cevap yazarsa görünür. Benim yazdığım gibi
Olmuyorsa zorlama, Ya hayallerin kırılır ya kalbin.. Unutmuş gibi yap.. Çünkü güzel şeyler, hiç beklemediğinde gerçekleşir.. // Mevlana"

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
sildim Göksel abi...
aşağıdaki konuları okumanızı tavsiye ederim;
https://www.aricilik.gen.tr/index.php?board=139.0
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
istediğiniz cevap tamamiyle tıbbi bilgi gerektirir.
Deneyimlere dayanarak bilgi verilmesi doğru olmayabilir.
Nisan ayında alerjik olmnayan bir bünyenin mayıs ayında alerji gelişmeyeceğni kimse bilemez.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
istediğiniz cevap tamamiyle tıbbi bilgi gerektirir.
Deneyimlere dayanarak bilgi verilmesi doğru olmayabilir.
Nisan ayında alerjik olmnayan bir bünyenin mayıs ayında alerji gelişmeyeceğni kimse bilemez.
Yani en kesin cevabı bir sağlık kurumuna gidip alerji testi yaptırırsam mı alırım?

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 32 kovan
Yani en kesin cevabı bir sağlık kurumuna gidip alerji testi yaptırırsam mı alırım?
Sadece arı sokması değil birde polene karşı alerji testi bir sağlık kuruluşuna yaptırırsan daha iyi olur.

mustan35

• Ziyaretçi
İyi günler herkese bugün ilk kovanımı aldım 7 çıta. Gerek bu forumdan gerekse kitaplardan araştırdığım bilgi kadarıyla her çıtaya özellikle baktım yavrular seyrek seyrek değil yani ana arının verimli olduğunu düşünüyorum. Maske ve pantolonu iyice giydim çok şükür arı sokmadı fakat daha önce hiç sokmadığı için kendimde alerji olup olmadığını öğrenmek için bir arıcının tavsiyesiyle yerde baygın olan bir arıyı (çok üzülerek yaptım bunu) kanatlarından tutarak aldım ve arabamın içine girdim. Çünkü bir arı soktuğu zaman heralde zehir kokusundan diğer arılar da saldırıyormuş ben de bu yüzden arabamın içine girdim ve eldivenimi çıkardım başladım işaret parmağımla poposuna dokunmaya. 1.dokunma 2. dokunma 3-4 neden sokmuyor acaba derken başımda birden kuşlar uçuşmaya başladı kılıcını geçirdi. Sonra çok üzülsem de arının hayata dönmeyeceğini bilsem de bunu yapmak zorundaydım. Parmağım biraz kızardı şişti ve sonra geçti. Yani alerji belirtisi olan her yerde kızarıklık ve kaşıntı olmadı çok şükür. Sonra bunu bir arıcıya sorduğumda alerjin olup olmadığı bir arının sokmasıyla hele parmağından sokmasıyla alerjin olup olmadığını anlayamazsın dedi. Acaba bu doğru mu? Parmaktan sokulduğunda anlaşılmaz mı alerji? Arıcının söylediği bu sözden sonra içim yine rahat etmedi. Gerçi forumda hiç alerjisi olmayıp yıllardır bu işi yapıp sonradan alerji olanları da okudum. Üstadlarımın bu konuda yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum.
Mithat bey hayirli olsun bir kovanla basladiniz ama size tavsiyem bu ari sokma korkusunu yenmelisiniz alerji ye geli ce benim hic aklıma bile grlmedi gecen bende bir ogul muhabbeti yuzuneden boynumun iki yerinde birde yuzumde ama kim tkar ogulu kovana aldimya dunyaya deger Kovanı satınmı aldınız aldiysanız fiyatı yazarmisiniz

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Mithat bey hayirli olsun bir kovanla basladiniz ama size tavsiyem bu ari sokma korkusunu yenmelisiniz alerji ye geli ce benim hic aklıma bile grlmedi gecen bende bir ogul muhabbeti yuzuneden boynumun iki yerinde birde yuzumde ama kim tkar ogulu kovana aldimya dunyaya deger Kovanı satınmı aldınız aldiysanız fiyatı yazarmisiniz

Çok teşekkür ederim kovan plastik tabanlı polen tuzaklı imamoğlu kovanı+ ballık yani üst kat toplam 20 çıta 100TL ye aldım

mustan35

• Ziyaretçi
Çok teşekkür ederim kovan plastik tabanlı polen tuzaklı imamoğlu kovanı+ ballık yani üst kat toplam 20 çıta 100TL ye aldım
Nihat bey yoksa İmamoğlu danmısınız

mustan35

• Ziyaretçi
Ynt: Parmaktan arı sokmasında alerji olup olmadığı belli olur mu?
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2015, 15:41:07 »
Ben arılarla beraber aldınız saniyordum İmamoğlu da kovan ucuz olmalı

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #11 : Mart 30, 2015, 16:20:43 »
Arıları burada arıcılık yapan bir teyzeden aldım çıtası bol yavrulu 20 TL den 7 çıta aldım Yumurtalık'ta.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mart 30, 2015, 16:40:52 »
Arıları burada arıcılık yapan bir teyzeden aldım çıtası bol yavrulu 20 TL den 7 çıta aldım Yumurtalık'ta.
Ama hala cevap vermedin İmamoğlu dan mısın

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Mart 30, 2015, 19:01:54 »
Ama hala cevap vermedin İmamoğlu dan mısın
En sona yazdım ya Yumurtalık'ta diye gözünüzden kaçmış sanırım  :)

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mart 30, 2015, 19:19:43 »
Yok kaçmadı ama ben yumurtaligi yumurtalı çıta oldin diye okudum bende adanalıyım ama yıllardır izmirde yaşıyorum aladağ lı yım