Gönderen Konu: 20 gün önce başladım ve sıra kat vermeye geldi yardımlarınıza ihtiyacım var!  (Okunma sayısı 7048 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
Öncelikle yorum yazan, yeni başlayanları sıkılmadan dinleyen ve yol gösteren herkesten Allah razı olsun okudukça çok şey öğreniyorum. 20 gün önce 7 çerçeveyle başladım sizlerin dediği gibi gün aşırı şerbet beslemesi yaptım ve şu an arılarım 9 çerçeve oldu sayıları çok arttı ve 9.da günlük yumurta var. Kat vereceğim fakat bir çok kaynaktan okudum video izledim aşağıdaki linki de okudum ana arı ızgarası ne zaman koyulacak bulamadım.
https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=205.0

Şimdi en çok merak ettiğim ana arı memeleri var 5-6 tane onları temizledikten sonra kat verirken kuluçkalıktaki siyahlaşmış eski yavrulu 2 çerçeveyi kata aldım diyelim; iki yavrulu ortada sağına soluna ham petek koydum. Kuluçkalıkta boş kalan yerlere ise 2.ve 9. boşluklara ham petek yerleştirdim bunlar doldukça merkeze alacağım bunu da anladım. Peki ben ana arı ızgarasını kuluçkalıkla ballık arasına ne zaman yerleştireceğim ballıktaki 2 ham petek de şişirilip yavrulu olunca mı bunu öğrenmek istiyorum. Amacım tek kovandan bal almak ve bu işi şimdilik tek kovanla öğrenmek.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Ana arı memeleri kapalı mı?

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Hayır açık

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
  Ana arı ızgarasını ballık ile beraber koyabilirsiniz.!
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  Memeleri de kesip atın yoksa oğul verirse bal hayalleriniz söner. >:(

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  Ana arı ızgarasını ballık ile beraber koyabilirsiniz.!
Peki üst katta da arılar az biraz çoğalsın istiyorum olmaz mı öyle? Yani kata attığım 2 ham petekte de yavrular oluşsun ondan sonra ızgara atsam olur mu?

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  Ballığa şişirilmiş petekli çerçeve koyma olanağı yoksa aradaki bezin 5-6 santimlik kısmını kıvır katı öyle at ilk baştan 2 temel petekli çerçeve ile yemliği koy "araya ana ızgarası" koymadan petekler şişirildikçe birer birer ekliyerek hepsini şişirt.sonra ana ızgarasını ilave edersiniz.  Dediğim gibi ana memelerini hemen kes.! Kolay gele. :D

Çevrimdışı balcı musa

• Pupa
  • Yer: edremit
    • Balcı Musa
  • Kovan Sayısı: 30

Su an encok merak edilmesi gereken kat yada ana izgarasi degil ana memeleri. Memeleri keserek sorun cozulmez biliyorsunuz. Neden meme var bunun bilinmesi lazim.ana yasli, verimsiz,sakat vs. Ise si kesin birgun
Sonra tekrar oruldugunu gorursunuz. Izgaranin zamani ise konmma nnedenine gore degisir ama cok kullanmaakla birlikte genelde bal akimindan hemen once koyyuuyorum.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
Mithat bey, Ana gözleri kapandigi gün ogul agacta olacaktir.
Anaya yumurtlayacak yer acmalisin, ve daha ölcülü beslemelisin.
Gözleri bozarken icindeki larvalari gözden alman gerekiyor.
acele etmen lazim
selamlar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
Ana gözlerini bozmadan önce Ananin hala kovanda olup olmadigini arastirmalisin,olmadigindan emin olursan gözlerin tamamini bozma, bir tanesini birak eger Petegin ortasinda olan varsa onu tercih edersen iyi olur,tam dogrulugunu bilmiyorum
bizim burada petegin orta üst kenarina yakin olan gözü Anayi degistirecek diye yoranlar var.
selamlar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
   Su an encok merak edilmesi gereken kat yada ana izgarasi degil ana memeleri. Memeleri keserek sorun cozulmez biliyorsunuz. Neden meme var bunun bilinmesi lazim.ana yasli, verimsiz,sakat vs. Ise si kesin birgun
Sonra tekrar oruldugunu gorursunuz. Izgaranin zamani ise konmma nnedenine gore degisir ama cok kullanmaakla birlikte genelde bal akimindan hemen once koyyuuyorum.
Haklısınız. Yavru durumuna baktığımda seyrek değil dolu görünüyor bu da heralde ana arının çok yaşlı olmadığını gösteriyor. Benim düşüncem arılar çık hızla çoğaldı sürekli çerçeve ilave ettim 9.çerçeveye gelince ben yaklaşık bir hafta bakamadım ve bu sürede arıların sıkışıp ana arı memesi yaptı.  Araştırmaya devam ediyorum bugün üst kat ekleyip temel petek verip ana memelerini keseceğim belki arılar sıkışmaktan kurtulur rahatlar ve bir daha ana memesi tekrar görülmez diye düşünüyorum. Tabi benim yorum yanlıştır da olabilir acemiyim sonuçta

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Mithat bey, Ana gözleri kapandigi gün ogul agacta olacaktir.
Anaya yumurtlayacak yer acmalisin, ve daha ölcülü beslemelisin.
Gözleri bozarken icindeki larvalari gözden alman gerekiyor.
acele etmen lazim
selamlar.

Yani bir tane bile ana gözü kapandığında oğul vermiş mi oluyorum yoksa oğulun çıkmak üzere olduğumu anlaşılıyor?

Çevrimdışı Erol Kızılaslan

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir-Sındırgı
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 216
çıkmış ya  da çıkmak üzere. elş kulağında
Olmuyorsa zorlama, Ya hayallerin kırılır ya kalbin.. Unutmuş gibi yap.. Çünkü güzel şeyler, hiç beklemediğinde gerçekleşir.. // Mevlana"

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
Mithat Bey öncelikle hayırlı olsun.

Arı bir kez oğula yönelmişse durdurmak çok zor ama denemekten zarar gelmez.

Arıcılığı Adana'da yaptığınıza göre havalar kat için uygundur diye düşünüyorum.

Öncelikle uygun sıcaklık olan bir günde (en kısa zamanda) ana arı duruyor mu yoksa oğulla gitti mi diye kontrol edin, anayı bulun.

Ana duruyorsa, kovanı yerinden alın ve hemen arkaya koyun, kovanın yerine boş bir kovan koyun.

Çuval veya sofra bezi gibi bir şeyi kovan önüne serin bir ucunu uçuş tahtasına sabitleyin (zımba, toplu iğne, çivi vs ile)

Sonra arkadaki kovanın içinden çerçeveleri bu bezin üzerine teker teker silkeleyin ve her çerçevede dikkatli bir şekilde detaylı meme temizliği yapın, özellikle yan köşelere dikkat edin.

Silkelediğiniz ve meme temizliği yaptığınız çerçeveleri yeni kovanın içine sırayla diziniz.

Bu işlemleri mümkün olduğunca seri bir şeklide yapınız zira hava yeterince sıcak değilse yavruları üşütebilirsiniz.

Tüm çerçeveler yeni kovan dizildikten sonra, kata 3 adet temel petek koyun ve katı da kuluçkalığın üzerine üzerine koyun.

Boş kalan yeri kattaki çerçevelerin üzerinden aşağı sarkarak Z veya L şeklinde çuvalla kapatın.

Bu esnada silkelediğiniz arılar yeni kovana girmiş olurlar, kovan kokusu değiştiği ve girip çıktıkları için oğul vermiş havası oluşup oğuldan vazgeçebilirler.

Bu uygulamayı ben yaptım ama sonuç alamadım, umarım siz alırsınız. 

Ben havalar düzelince bölme yapacağım mecburen. Sonuç alamazsanız siz de bölersiniz.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Mithat Bey öncelikle hayırlı olsun.

Arı bir kez oğula yönelmişse durdurmak çok zor ama denemekten zarar gelmez.

Arıcılığı Adana'da yaptığınıza göre havalar kat için uygundur diye düşünüyorum.

Öncelikle uygun sıcaklık olan bir günde (en kısa zamanda) ana arı duruyor mu yoksa oğulla gitti mi diye kontrol edin, anayı bulun.

Ana duruyorsa, kovanı yerinden alın ve hemen arkaya koyun, kovanın yerine boş bir kovan koyun.

Çuval veya sofra bezi gibi bir şeyi kovan önüne serin bir ucunu uçuş tahtasına sabitleyin (zımba, toplu iğne, çivi vs ile)

Sonra arkadaki kovanın içinden çerçeveleri bu bezin üzerine teker teker silkeleyin ve her çerçevede dikkatli bir şekilde detaylı meme temizliği yapın, özellikle yan köşelere dikkat edin.

Silkelediğiniz ve meme temizliği yaptığınız çerçeveleri yeni kovanın içine sırayla diziniz.

Bu işlemleri mümkün olduğunca seri bir şeklide yapınız zira hava yeterince sıcak değilse yavruları üşütebilirsiniz.

Tüm çerçeveler yeni kovan dizildikten sonra, kata 3 adet temel petek koyun ve katı da kuluçkalığın üzerine üzerine koyun.

Boş kalan yeri kattaki çerçevelerin üzerinden aşağı sarkarak Z veya L şeklinde çuvalla kapatın.

Bu esnada silkelediğiniz arılar yeni kovana girmiş olurlar, kovan kokusu değiştiği ve girip çıktıkları için oğul vermiş havası oluşup oğuldan vazgeçebilirler.

Bu uygulamayı ben yaptım ama sonuç alamadım, umarım siz alırsınız. 

Ben havalar düzelince bölme yapacağım mecburen. Sonuç alamazsanız siz de bölersiniz.

Öncelikle bu kadar ayrıntılı ve güzel anlatımınız için çok çok teşekkür ederim. Bütün dediklerinizin aynısını az önce yaptım geldim ama yorumunuzu şimdi okudum keşke dediğiniz gibi ayrı bir kovana yapsaydım ama artık çok geç. Kendi kovanı üzerinde körükleyerek tek tek sırasını bozmadan kovana silkerek tek tek alttaki ve köşedeki ana arı memelerinin hepsini bıçakla kestim. Ana arıyı gözümle gördüm ve tahtına oturttum ve sonra üst katı yerine yerleştirdikten sonra 2 temel petek attım ve dediğiniz gibi çuvalı 'L' şekline getirip güzelce kapağını örttüm geldim. Şimdi bundan sonrası ne olacak bilmiyorum. Tekrar meme yaparsa aynı işlemi tekrar mı yapmalıyım onlar yapacak ben bozacam bu şekilde oğuldan kurtarıp be sene ilk balımı alabilir miyim?