Gönderen Konu: Yalancılamış mı?  (Okunma sayısı 7524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Niyaz

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: BOLU GÖYNÜK
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 780
Yalancılamış mı?
« : Nisan 28, 2015, 15:16:07 »
Merabalar tüm arıcı arkadaşlarım;

Size kısa bir sorum olacak. Dün yaptığım kontrollerde 24 Mart günü formik asit yaptığım kolonimin sahte ana yaptığı şüphesi duydum.

Sebebi;

1- Erkek arı sayısı neredeyse işçi sayısına eşit,
2- Erkek yavru gözü neredeyse işçi yavu gözü sayısına eşit,
3- Ana arıyı tüm aramalarıma rağmen göremedim,
4- Bazı yavru gözlerinde 2 adet yumurta atılmış ama çok az gözde durum böyle bir elin parmağını geçmez,fakat diğer yumurtalar tek ve ortaya düzenli bir şekilde atılmış.

Gerçekten şüphede kaldım.Forum içerisinde tüm sahte ana konularını okudum.  Kkapalı işçi gözünün çoğunlukta olması beni bu şüpheye düşürdü.

Ana arı bir göze 2 yumurta bıraktığı olur mu?

Cevaplarınız için şindiden teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı Serhat GÖKMEN

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Çamlıdere
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: Ankara Kazan'da 7, Çamlıdere'de 58
  • Rakım: 1235
Ynt: Yalancılamış mı?
« Yanıtla #1 : Nisan 28, 2015, 15:51:50 »
Ana arıyı fazla körük sıkmadan bir daha kontrol edin.
Muhtemelen kovan yalancılamadan dönüş yapmış.
Yeni ana olma ihtimali yüksek.
Yeni yumurtlamaya başlayan analarda bir göze iki yumurta atar.
Bin bilsende bir bilene sor!!!!

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #2 : Nisan 28, 2015, 16:00:59 »
Sayın Niyaz bey merhaba

Benim bilgilerime göre bir kovanda yalancı ana oluşması için kovanda hiç açık ve kapalı yavru kalmamaması gerekir.

Ancak sizin ifadenize göre kovanda açık ve kapalı yavru olduğu bazı gözlerde iki yumurta olduğunu ifade etmektesiniz.

Bana göre kovanda yalancı ana değil çaylak ana var ve çok erkek yavru atması peteklerin yapısından olabileceği gibi ana dölsüz olabilir değiştirmenin doğru olacağı kanaatindeyim.

Kolay gelsin.

Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #3 : Nisan 28, 2015, 17:47:59 »
Yalancılanan arılarımızda böldüğümüz arılarda olusan ana gozlerinden birini cercevede bırakıp yeni bir kovanda onun yerine bıraksak ve yalancılanan kovanı uzakta biryerde silkelesek ne derce basarılı olur????

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 28, 2015, 18:10:53 »
Niyaz bey,

aynı konuyu farklı başlıklar altında paylaşmayın lütfen.

sabırla bekleyin cevap gelecektir.

(BAZILARI BU CÜMLEYİ AZARLAMA OLARAK ALGILIYOR, BU BİR VAKİT KAYBETTİRMEDİR ASLINDA)

Çevrimdışı Niyaz

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 28, 2015, 19:07:56 »
İbrahim bey kusura bakmayın öncelikle. Forumu çok önceden beri takip etmekteyim tüm yazışmaları tek tek okudum sayılır halende okuyorum.

O Yüzden azarlama olarak algılamam kesinlikle.Haklısınız.

Dikkatsizlik diyelim.

Cevaplar için Sağolun.
Koloni kuluçkalığa sığmadığı için bugün kat verdim.Koloni Yönetimi'ne uygun olarak. Besleme yapıp petek örmesini sağlıyacağım. Yeni peteklerdeki ( kabarmış petek te verdim ) yumurta düzenine bakıp neticeyi yazacağım.  Fakat garip bir durum olduğu kesin.

Çevrimdışı Niyaz

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 05, 2015, 18:56:54 »
Merhaba Arıcı Arkadaşlarım ,

Bugün anasız olarak düşündüğüm kolonimi kontrol ettim ve ana arıyı gördüm kuluçkalıktaydı.

Fakat yeni verdiğim kabarmış petekli çerçeveye de çift yumurta atmıştı. Yine çok çok az tabiki.

Ana arının diğer kolonilerin ana arılarına göre kıç tarafı küçüktü. Diğer kolonilerime göre erkek arı sayısı çok fazla.

Şimdi sorum şunlar;

Ana arının küçük olması neden kaynaklanır ?

Formik asit uygulamasındaki bir hata neden olmuş olabilir mi?(kısırlaştırıyor ifadesi için soruyorum)

Bu arada ana arı 2013 Mayıs doğumlu.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #7 : Mayıs 05, 2015, 20:54:13 »
Sizi nedenler mi ilgilendiriyor, sonuçlar mı?

Ana arının küçük abdomene sahip olması için muhtemel nedenler:
Genetik hasar
Zayıf kovan - küçük meme - yetersiz kurtçuk beslemesi
Mevsimsiz üreme
Yeterli dölleme olmaması
Gözde varroa hasarı
...

Neden ne olursa olsun, sonuç olarak değiştirin anaarıyı...
O kovanda meme oluşmasına izin vermeden, gerekirse  başka kovandan meme vererek veya hazır anayla değiştirin.

Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Niyaz

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 06, 2015, 12:34:12 »
Cevabınız için teşekkür ederim Önder bey. Dediğiniz gibi sorun olmadan çözüm yolunu arayacağım.

Çevrimdışı Hüseyin 112

• Boş Petek
  • Yer: Karaman
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #9 : Mart 13, 2016, 00:16:35 »
Arkadaşlar hayırlı geceler. Aranızda yeniyim. Henüz kovanım yok. Ama önümüzdeki hafta nasip olursa alacağım. Sizlere bir sorum olacak. Bu gün bi arkadaşın arılığına erken ilkbahar kontrollerine gittik. Kovanın birin de ilk etap da anayı göremedik ve gözlerin hemen hemen hepsinde 4 er 5 er adet günlük yumurta mevcudu vardı. Kapalı gözler açık larvalar da mevcut idi. Erkek arı gözü bulunmuyordu. Yalancı ya gittiğini düşünerek arkadaş kovanı arılığın dışına boşalttı. Diğer kovanların bakımını yaptıktan sonra kovanı boşalttığımız yere tekrar baktık. Yerde sadece ana arı ve 15 kadar işçi kalmıştı. Ana arın olduğunu anladık ama benim anlamadığım ana arı neden 4 er 5 er yumurta bırakıyor.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 13, 2016, 00:55:02 »
Arkadaşlar hayırlı geceler. Aranızda yeniyim. Henüz kovanım yok. Ama önümüzdeki hafta nasip olursa alacağım. Sizlere bir sorum olacak. Bu gün bi arkadaşın arılığına erken ilkbahar kontrollerine gittik. Kovanın birin de ilk etap da anayı göremedik ve gözlerin hemen hemen hepsinde 4 er 5 er adet günlük yumurta mevcudu vardı. Kapalı gözler açık larvalar da mevcut idi. Erkek arı gözü bulunmuyordu. Yalancı ya gittiğini düşünerek arkadaş kovanı arılığın dışına boşalttı. Diğer kovanların bakımını yaptıktan sonra kovanı boşalttığımız yere tekrar baktık. Yerde sadece ana arı ve 15 kadar işçi kalmıştı. Ana arın olduğunu anladık ama benim anlamadığım ana arı neden 4 er 5 er yumurta bırakıyor.

Ana arı yalancılamış.

Çevrimdışı Hüseyin 112

• Boş Petek
  • Yer: Karaman
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #11 : Mart 13, 2016, 10:59:10 »
Ana arının yalancılaması konusunda bir bilgim yok. Ana arı olmayınca işçi arılardan bir ya da bir kaçı yalancılayabiliyor. Ama ana arının yalancılaması konusunda bir bilgim yok. Arıcılık kursunda ve bu güzel formdan bi şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz hocam. Kusura bakmayın.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #12 : Mart 13, 2016, 13:04:56 »
Ben hoca falan değilim ama Anladığım kadarı ile ana arı kovan içinde olması ve gözlerde çok miktarda yumurta olması Ana arının çiftleşmemiş olması anlamına geliyor. Ana arı doğduktan en uzun 15gun içinde çiftleşme uçuşunu çıkar çıkmazsa birdaha çiftleşmez.Anladığım kadarıyla ana arı kışın bir şekilde ölmüş işçi arılar ise son yumurtadan yeni ana yapmışlar fakat Siz bunun farkında olmadığınız için içinde bulduğunuz ana kışın çıkan çiftleşmemiş ana olabilir yalancılama olayı tamamen kovan içinde Ana arının olmamasından dolayı işçi arıların arı sütü ile biraz beslenerek ana arı gibi yumurta atması sağlanır fakat bu arilar çiftleşmediği için yumurtalar hep erkek olur .Eğer sizin kovanızda da çok az işçi arı varsa ana Arıyı öldürün kalan arıyı da hemen yanındaki diğer araya silkeleyin çünkü eğer arı gücü en aşağı 3 çerçeve değilse Onunla boşuna uğraşmayın
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Kemal SERT

• Larva
  • **
  • Yer: KÜTAHYA
  • Kovan Sayısı: 26
  • Rakım: 900
« Yanıtla #13 : Mart 13, 2016, 17:52:12 »
Benim bir kovanımda durum farklı. Ana arı mevcut. Bir çerçeve arı var yok. Yavru da yok haliyle. Ana bu çerçeve üzerinde dolaşıp duruyor. Bir şekilde kıştan çıkmış. Kovanı değiştirdim. İki kabarmış çerçeveye şurup pürkürterek arasına analı çerçeveyi arılarıyla birlikte koydum. Bir miktar şerbetledim. Bu kovana destek anlamında başka ne yapabilirim.. Uğraşmayacam ancak anaya kıyamadım..

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2016, 20:18:59 »
Benim bir kovanımda durum farklı. Ana arı mevcut. Bir çerçeve arı var yok. Yavru da yok haliyle. Ana bu çerçeve üzerinde dolaşıp duruyor. Bir şekilde kıştan çıkmış. Kovanı değiştirdim. İki kabarmış çerçeveye şurup pürkürterek arasına analı çerçeveyi arılarıyla birlikte koydum. Bir miktar şerbetledim. Bu kovana destek anlamında başka ne yapabilirim.. Uğraşmayacam ancak anaya kıyamadım..
Ana daha önce yumurta atıyor ise .arılara alacağı kadar ılık 1 şeker 1 su şeklinde şerbet verebilirsin .Daha sonra ana arı yavru atmaya başlayınca. Arılı çerçeve verebilirsin .kek vermek zorundasın  elinde polenli çerçeve yoksa
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk