Gönderen Konu: Arı sokması, etkileri, çözüm önerileri  (Okunma sayısı 64029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
Arı sokması, etkileri, çözüm önerileri
« : Nisan 05, 2008, 15:36:37 »
arkadaşlar;
daha önce alerjisi olmayan birisine arı sokması alerji yapabilir mi? Bu knuda bilgisi olan arkadaşlardan yazmalarını istirham adiyorum. Şimdiden teşekkürler.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
Ynt: Arı sokması, etkileri, çözüm önerileri
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2008, 14:59:49 »
çok yakın bir arkadaşımın ,böyle bir problem yaşadığını biliyorum.daha önce alerjisi yoktu,uzun yıllar böyle bir alerjik olay yaşamadığını söylüyor.fakat şimdilerde bir tek bal arısı soktuğunda,kendinden geçme derecesinde rahatsızlık yaşıyor. konuyu bilen teknik arkadaşların daha geniş bir açıklama yapacaklardır...

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2008, 00:30:05 »
çok yakın bir arkadaşımın ,böyle bir problem yaşadığını biliyorum.daha önce alerjisi yoktu,uzun yıllar böyle bir alerjik olay yaşamadığını söylüyor.fakat şimdilerde bir tek bal arısı soktuğunda,kendinden geçme derecesinde rahatsızlık yaşıyor. konuyu bilen teknik arkadaşların daha geniş bir açıklama yapacaklardır...

benimde bir tanıdığım var bu şekilde. oda arı besliyormuş zamanında . oğul alırken arı kolundaki bir damardan sokmuş. şimdi alerjisi var her yıl iğne vurunuyor
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2008, 09:27:51 »
arkadaşlar bu gün çok mutluyum. Bu gün kendimi arıya sokturdum ve daha önceki alerjiyi yapmadı. Oysa daha önce bacağımı sokmasına kaarşın dudaklarımı dahi şişirmiş ve her tarafımı kaşındırmıştı.
 Sizce bu normal mi?

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2008, 13:54:23 »
geçen yıl benim hatam sonucu.70 adet arının sokmasına maruz kaldım.hiç bir şey olmadı.o olaydan sonra kesinlikle maskesiz arıların yanında gezmiyorum.maskesiz kovan kapağını dahi açmıyorum.arıya güvenilmeyeceğini olaydan sonra iyice öğrendim.şunu unutmayalım,arılığa her gidişimizde arıya kendimizi sokturmamız bağışıklık adına iyi oluyor.ben bu uygulamayı yapıyorum.onun için şu anda hayattayım...saygı ve selamlar...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #5 : Nisan 15, 2008, 17:44:26 »
Kerim Bey,

Yaşadığınız olayın benzerlerini yaşayan başka arkadaşlar da var. 5-10 arı sokulunca hiç bir olumsuzluk duymayan bir arkadaşımız, 2 arı sokması sonucu hastanelik olmuştu.

Bazı arkadaşlarımız ise daha dayanıklı 10-20 arı sokmasından hiçbir şekilde olumsuz etkilenmiyorlar.

Ben 20 üzerinde sokulursam geceleri titreme yapıyor.

Alerjik reaksiyonu olan arkadaşlar bu konuda dikkati elden bırakmasın

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Mayıs 01, 2008, 19:21:02 »
KESİN ÇÖZÜM sevgili arıcı arkadaşlar sizlere arı soktuğunda dokunmaması için bir yöntem söylicem uygulayın.AMA BANA MUTLAKA SONUCUNU YAZIN OLURMU.şimdi kovanımızda erkek gözleri varya toplu halde olurlar.yani erkek arı gözleri ama kapanmamış ve yenice kurtçuk halde işte onları kesin ve İster suyunu İsterseniz  öylece kurtçukları yiyiniz yani ağzınızda suyunu içiniz. mutlaka cevap bekliyorum.

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #7 : Mayıs 01, 2008, 20:02:42 »
ekrem kardeş bu pek midemizin kaldıracağı bir durum değil.Bu yöntem bilimsel mi. denenmiş mi? nerden öğrendin?

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #8 : Mayıs 01, 2008, 20:45:48 »
KESİN ÇÖZÜM sevgili arıcı arkadaşlar sizlere arı soktuğunda dokunmaması için bir yöntem söylicem uygulayın.AMA BANA MUTLAKA SONUCUNU YAZIN OLURMU.şimdi kovanımızda erkek gözleri varya toplu halde olurlar.yani erkek arı gözleri ama kapanmamış ve yenice kurtçuk halde işte onları kesin ve İster suyunu İsterseniz  öylece kurtçukları yiyiniz yani ağzınızda suyunu içiniz. mutlaka cevap bekliyorum.
   bu konu arıcılar arasında dolaşan bir tecrübe gibi bir şeydir.ben kendim bizzat denemedim.alerjisi yokken alerji olanların benim kanaatimce arı soktuğu zaman iğnesinin sinirlere isabet ettiğinden sanırsam.çünkü benim başımdanda geçti.2002 de arılar kuvvetli iken günde 50 arı sokuyordu birşey olmuyordu fakat birgün bir arı ayağımdan soktu ayağım davul gibi şiişti ve 2 gün yürüyemedim.şimdi alerjim yok allaha şükür.birde vücud yapısı önemli.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #9 : Mayıs 12, 2008, 21:22:08 »
Kerim kardeşim bu yöntemi ben denedim faydası oldu.fakat her yıl yapmak gerekiyor.ilk defa erkek gözlerinin suyunu sıktım ve bal katıp içine şerbet halini aldı sabahları açda olabilir bir çorba kaşığı ile içtim.içtiğim yıl arı soktu sadece iğne batırma hissini duydum.fazla şişmedi.birdaha yapmak istiyorum.tiksinti duyulacak bir durum değil.sonuçta ilaç niyetine içiyorsun.ve mutlaka faydası oluyor.Bu erkek arıların genleri ile ilgili olsa gerek.Fakat geçenlerde köyden annem geldi, yüzünü arı soktu hiçde şişmedi sanırım bağışıklık sistemi köydekilerde daha fazla,yani biz biraz kibarız,şehir çocuğu olduk yani.

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
« Yanıtla #10 : Mayıs 13, 2008, 11:01:39 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
ARICILIĞA İLK BAŞLADIĞIM YIL, ARI SOKTUĞUNDA SOKTUĞU YER HEMEN DAVUL GİBİ ŞİŞERDİ.USTALAR GÜLEREK,ALIŞIRSIN DERLERDİ.ŞİMDİ O KADAR ÇOK ŞİŞMİYOR.HATTA BAZEN BİR DEN FAZLA ARI AYNI BÖLGEYİ SOKARSA ŞİŞME OLUYOR.BURADA DEĞİŞİK BİR OLAY VAR.APİSMELLİFERA'NIN DEDİĞİ GİBİ ARININ MİKTARI ÖNEMLİ DEĞİL.BAZEN BİR TEK ARI YANDIM ANAM DEDİRTECEK KADAR GÜÇLÜ BİR ACI HİSSETTİRİYOR.
 GEÇEN SENE BİZİM DAYI OĞLUNU ALNINDAN ARI SOKTU.SOKULAN BÖLGE ŞİŞMEYE BAŞLADI.HEMEN HASTANEYE GÖTÜRDÜM.İĞNE YAPILDI.DOKTOR MÜŞAHADEYE ALDI.ARADAN YARIM SAAT GEÇTİ BİR İĞNE DAHA YAPTILAR.BİR YARIM SAAT DAHA GEÇTİ,DOKTOR BİZİ BIRAKMIYOR.YAN YATAKDADA YAŞLI BİR ADAM YATIYOR.KALBİ SIKIŞTIRMIŞ.DOKTOR HEMŞİREYE ADRENALİN YAPALIM DEDİ.BENDE YAŞLI ADAMA DİYE SES ÇIKARMADIM.YARIM SAAT SONRA DOKTORA YETER ARTIK,HASTA İYİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR BİZ ARTIK GİDELİM, DEDİM.DOKTOR KARDEŞİM NE İYİSİ GÖRMÜYORMUSUN ADRENALİN YAPTIK HALA DUDAKLARIN DAKİ ŞİŞLİK İNMEDİ,BEN HASTAYI ODAYA YATIRACAĞIM DEDİ.BEN GÜLEYİM Mİ,AĞLAYAYIM MI BİLEMEDEN DOKTOR BEY O'NUN DUDAK YAPISI ÖYLE (ÇOK KALIN VE ETLİ) DEYİNCE, DOKTOR BAŞTAN SÖYLESENİZE KARDEŞİM DİYE BİR DE BİZİ AZARLADI.FIKRA GİBİ BİR OLAY YAŞADIK. ALLAH'DAN DAYI OĞLUNA BİR ŞEY OLMADI.ADAM NEREDEYSE ARI SOKMASINDAN DEĞİL,KALPDEN GİDECEKTİ. SEVGİLERİMLE... 8)

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Haziran 02, 2008, 22:09:28 »
Yaz aylarında başımıza gelebilecek tatsız sürprizlerden biri de arı sokmalarıdır. Arı sokmasının verdiği rahatsızlık kişiden kişiye değişir. Neyse ki hayati tehlike oluşturabilen ciddi reaksiyonlar nadiren görülür

Arının soktuğu herkes önce sokulma yerinde ani ve keskin bir ağrı duyar. daha sonra burası kızarır ve şişer. Bu şişlik genellikle her hangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın bir gün içinde kendiliğinden iyileşir. Daha ender olarak sokulan bölgede oluşan şişlik ve ağrı bir haftaya kadar devam edebilir ve tedavi gerektirir. Alerjisi olmayan kişiler aynı anda bir çok arı tarafından sokulursa. ortaya toksik bir tablo da çıkabilir. Bu tablo baş ağrısı. bulantı. kusma. halsizlik, ateş ve havale geçirmekten ölüme kadar gidebilir. Alerjisi olmayan normal bir kişiyi aynı anda ortalama 500 arının sokması, kişinin toksik bir tablodan ölmesi için yeterlidir. Bu durumun çok ender istisnaları bulunmaktadır .

Alerjik kişilerde belirtiler genellikle bir kaç dakika içinde başlar ve ne kadar erken başlarsa şiddeti de o kadar büyüktür. Belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Alerjik reaksiyonlar en sık yaygın ürtiker (kurdeşen), kızarıklık ve anjioödem (yaygın şişlik) şeklindedir. Hayatı tehdit edici reaksiyonlar solunum sisteminin (nefes darlığı) ve kardiovasküler sistemin (kalpte ritm bozukluğu, şok) tabloya katıldığı zaman ortaya çıkar. Kalp ve akciğerlerin olaya katılmadığı buna karşın anjioödem denilen doku içi şişliğin boyun ve boğaz bölgesinde yerleştiği durumlarda hayati tehlike bulunur. Ölüm sebebi kardiyovasküler şok ve hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü)' dur. Bazı kişilerde barsak spazmı, ishal ve aynı doğum sancısı gibi uterus (rahim) spazmlan da olabilir. An sokmasına bağlı ölümler en çok erişkin yaş grubunda görülmektedir. Bunun da sebebi; erişkinlerin genellikle altta yatan bazı hastalıklarının olması ve bu nedenle ağır bir alerjik şoku kolayca atlatamamaları ve vücutlarının gençlere ve çocuklara göre daha dayanıksız olmasındandır. Amerika'da her yıl bu nedenle ölen yaklaşık 50 kişinin ancak 3-4 tanesi 20 yaşından gençtir. Arı alerjisi olan kişilerin yarısı doktora geldiklerinde daha önceden buna benzer bir olayın hikayesini verirler, hastaların diğer yarısı ise arının ilk sokuşunda alerjik reaksiyon geçirmiştir. Daha önceden arı sokmasına bağlı önemli boyutta bir alerjik reaksiyon geçiren erişkin yaştaki bir kişinin tekrar arı sokarsa hayati tehlike doğurabilecek alerjik durumla karşılaşma riski epey yüksektir.

Çok daha ender olarak an sokması sonrasında beyin kanaması ve ödemi, bazı kan pıhtılaşma bozuklukları, periferik nöropati (sinir hastalığı) , bazı deri reaksiyonları veya serum hastalığı denen önemli bir tablo ortaya, çıkabilir.

TEŞHİS Bal arısı ve yaban arısının zehrindeki antijenler kullanılarak deri ve kan testleri yapılır. Testlerin amacı vücutta bu zehirlere karşı oluşmuş özel İmmünglobün E (İgE) tipinde spesifik antikorların olup olmadığının açığa kavuşturulmasıdır. Eğer hastanın öyküsü ve testleri olayın İgE antikorları ile oluştuğunu gösteriyorsa, immünoterapi gündeme gelebilir.

Ne Yapmalı

Öncelikle, arının iğnesini biran önce çıkarmak doğru olur. Bunu tutup çekerek değil, kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmelidir.
Yara su ve sabunla yıkanır.
Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır. Çocuğun izin verdiği ölçüde yarım saate kadar buz uygulanabilir.
Yara yerine karbonatlı su sürülebilir.
Duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.

Eğer;

Çocuğu çok sayıda arı sokmuşsa
Önceden arı sokması sonucu ciddi alerjik reaksiyon geçirmişse Arının soktuğu yer ağız veya burnun içiyse, hemen acil servise başvurmak gereklidir.
Arı Alerjisi Olanlar İçin Önlemler

Arılardan mümkün olduğunca kaçınmak ve onları davet etmemek. (yazın pazar alışverişi, bahçede dolaşmak, açık yerde yemek ve meyve yemek, piknik, yakaya çiçek tatmak, parfüm sürmek, çiçekli ve parlak desenli elbiseler giymek. insanın ter kokusunu etkileyebilecek hoş kokulu meyve suyu ve gazoz içmek, hoş kokulu sabun ve şampuan kullanmak) Tatile gittiğinizde çevrede arı kovanı olup olmadığını kontrol edin.
Sakın bir yaban arasını kovanı civarında öldürmeyin. Bu esnada arının salacağı bazı kokular diğer.elini üzerinize çekecektir. Unutmayın terlemek bütün böcekler için çok çekicidir. Çıplak ayakla yürümeyin. Mümkünse dış ortamda pantolon ve uzun kollu gömlekle dolaşın. Bahçe ile uğraşmayı seviyorsanız ya alışkanlığınızı değiştirin ya da bahçedeyken şapka ve eldiven kullanın.
Arıların hoşlanmadığı renk kahverengidir, bu renk giyinin. Yaban arıları genelde saldırgandır. Bal arıla!ı ise genelde sakin olup ancak kızdırıldığında saldırganlaşırlar.Havalar ısındıkça her çeşit arının saldırganlığı artar.
Sizi bal arısı soktuğunda iğnesi kalmıştır ve bu iğneyi elinizle çıkarmaya uğraşmayın. Çünkü iğnenin ucunda bulunan keseyi bu esnada sıkarak, daha çok zehrin vücuda girmesine neden olabilirsiniz.İğneyi mümkünse bir büyüteç ve cımbızla çıkarmak en iyisi. iğne deri üzerinde durduğu sürece ucundaki keseden deri içine zehir akacağından iğneyi de bir an önce çıkarmakta yarar vardır.
Ağız çevresi sokmalarında iğneyi bir doktor çıkarabilir veya bu durumda mutlaka bir doktor görmelidir.

Çevrimdışı baboli

• Boş Petek
  • Yer: bursa
« Yanıtla #12 : Haziran 17, 2008, 01:50:59 »
arkadaşlar konuyu geç okudum benim arılarım biraz uysaldı ama arkadaşımdan aldığım kılıç cinsi arılarımın akşamki saldırısından sonra kovanların etrafına maskesiz girmeye tövbe ettim.kolumun kalınlığı bacağımı geçti ama hiç şikayetçi değilim çünkü beni o durumda sokan arılar dışarıdan gelecek tehtitlere karşı daha savunmalı olur diye düşünüyorum.[GÜLÜ SEVEN DİKENİNE KATLANIR)

Çevrimdışı sedatgok

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #13 : Haziran 17, 2008, 11:56:46 »
    Arkadaşlar Kılıçarısına mümkün olduğu kadar sakin yaklaşacaksınız en ufak ses bile kızmalarına neden olabiliyor. Ben kendimi bildim bileli bizde kılıçarısı var. Kovan kapaklarını açarken çitaları aralarken çok dikkat etmek gerekiyor. Ben ve babam biraz şanslıyızki ne kadar sokarsa soksun şişmiyor oğlum 7 yaşında ondada aynı durum var. Vücutda panzehir zar galiba :) Ama bir arkadaşımda var anında hastaneye kaldırılması gerekiyor.
Sedat GÖK  - Manisa / Kırkağaç

Çevrimdışı metinakkurt07

• Boş Petek
« Yanıtla #14 : Temmuz 03, 2008, 11:14:43 »
Erkek larvaların kıvrık kurt halinden kurtulma aşamasında bir miktar yenilmesinin arı sokmasında olumsuz etkileri önemli ölçüde azalttığını tecrübe yoluyla bizzat kendim yaşadım. Bende allerji yok. 15-20 arı sokmasında şişme de olmuyor. Aydın'lı arıcı arkadaşlar tavsiye etti, o beyaz kurtçuklardan 8-10 tane yedim. Süzüm yaparken çalışma esnasında gerek petek alırken gerekse sair işler sırasında 20 kadar arı sokmasına rağmen önce acı, bir süre sonra da sokulan yer adeta tatlanıyor. Hani acı biber yadiğimiz zaman ağzımız acır, sonra da tatlanır ya, öyle bir şey. Bilimsel otoriteler konuya nasıl yaklaşıyor bilmiyorum ama benim tecrübem bu. Saygılar.