Gönderen Konu: ekim ayında arı bölmek.  (Okunma sayısı 3825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
  • Yer: hatay / defne / değirmenyolu mah.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
ekim ayında arı bölmek.
« : Ekim 25, 2015, 00:46:59 »
herkese hayırlı geceler. öncelikle bu başlığa benzer bir sürü başlık okudum fakat benim uygulamak istediğim yöntem farklı bir yöntem.

şu an yedek olarak elimde bulundurduğum 2 adet ana arı var. bu ana arılar 2 aydan fazla süredir ana arı kutularında muhafaza ediliyor. kutularım kendi yapımım ve standartlara göre biraz büyükler. yani şu an her ananın yanında 1 çerçeveyi sıkışık olarak saracak kadar arı mevcut. ana arılar çok iyi durumda kutuların içerisindeki en dış çıtalara kadar yumurta bırakıyorlar.

şimdi asıl konuya gelecek olursak. yer hatay.. bu günlerde sıcaklık ortalaması gündüz 28 gece 20 civarında. yaklaşık olarak konuşacak olursak kasım sonuna kadar hava sıcaklığı 18 derecenin altına düşmez.

bütün bunlardan yola çıkarak bu zamanda bu ana arı kutularını strafor ruşetlere alasam yanlarına da 1 er çerçeve kapalı yavrulu arı versem. elimde kemeri ballı çerçeveler mevcut bu bölmelere bir de bu çerçevelerden verip 3-4 çerçeveli iki bölme alsam başarılı olma şansı nedir.
arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş..

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
Ynt: ekim ayında arı bölmek.
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2015, 01:21:31 »
Salih Bey, Bizim Nisanda bulamadigimiz bir iklime sahipsiniz.
Olmamasi icin bir neden yok gibi görünüyor,belki biraz da ölcülü beslemeniz gerekir.
Dogrumu anladim?
Mini cerceveleri, normal cercevelere monte edeceksiniz ve yanlarina Anaarinin calismaya devam edecegi,
üst kenari balli alt gözleri bos olan bir cerceve vereceksiniz,Ana bu cerceveye gecincede araya kapali yavrulu
destek vereceksiniz.
Kücük bir ayrinti ?
Bence olur.
Basarilar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #2 : Ekim 25, 2015, 08:13:48 »
Bu zamana kadar dediginiz seyi yapmamis olmaniz zaten potansiyelin kullanilamamasi olmus. Daha erkenden bunu yapsaydiniz arilar bir cerceveden daha fszla olurdu.

Belirttiginiz iklimde, polenin de geldigini varsayiyorum, olmamasi icin bir neden yok. Bakici arilarin besleyebilecegi kadar bir alan acin ana ariya, hemen yavruyla dolduracaktir.
Bunlarin cikma vakti geldiginde koloniyi yeniden degerlendirirsiniz.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
« Yanıtla #3 : Ekim 25, 2015, 19:26:14 »
tahminleriniz doğru küçük çerçeveleri standart bir çerçevenin içerisine monte edeceğim. bunun nedeni mevcut kapalı yavruların yeni koloniye destek olması. bunun gibi iki adet standart çerçeve hazırlayacağım. elimde mevcut olan kemerleri ballı olan çerçevelerden birini bu yeni bölmeye verip ana arının bu çerçeveye yumurtlamasını sağlayacağım. daha sonra bu ufak bölmeye 10 çerçeve güçlü olan arılardan bir çerçeve kapalı yavruyu arısıyla beraber takviye vereceğim. polen gelişi ilk bahardan farksız şu an. nektar akımı ilk bahardan farksız. hava koşulları uygun olduğu sürece beslemeye devam etmeyi düşünüyorum. olmaması için bir neden yok deneyeceğim.

• Ana Arı
« Yanıtla #4 : Ekim 25, 2015, 19:49:12 »
Salih Bey,Kücük bir ayrinti,diye isaret ettigim:Monte ettiginiz Cercevelerin yavrulari ciktiginda hemen duvara
alirsaniz, Ana dönüp tekrar civilemez.bir süre sonra yiyecek ihtiyaci oldugunda ilk onlari bosaltirlar.
Demonte edip,gelecek sene icin uygun sekilde saklayabilirsiniz.
Minilerde Ana üretmek, böyle..
Biraz Aricilik icinde Aricilik yapmak gibi oluyor.
Basarilar.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #5 : Ekim 25, 2015, 21:12:48 »
Diğer güçlü kovanlardan destekleme yöntemiyle bölme oluşturabilir.Ancak çerçeve verirken mutlaka koku alıştırması yapılmalı aksi halde anayı kesebilirler.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
« Yanıtla #6 : Ekim 26, 2015, 12:14:35 »

Ana arı kutusundaki ufak çerçevelerin yavrulu olanlarını standart boyuttaki çerçevelere bağlayarak altılı ruşet kovana aldım. Aralarına 1 adet kemeri ballı bir çerçeve yerleştirdim. İçerisinde bal olan ufak çerçeveleri kovan içerisine boş olan kısma bıraktım arılar bu çerçevelerdeki balı çekip yeni düzene alışınca bir adet kapalı yavrulu çerçeveyi arısıyla beraber bu ufak bölmeyle birleştireceğim. Birleştirme sırasında birleştirme parfümü kullanacağım. Ana arıyı kafese alacağım. Ana arı çıkıp yumurtlamaya başladığında hava koşulları müsait olduğu sürece sıvı besleme yapacağım. Umarım bir problem yaşamayız. İlerleyen safhalarda durumu fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağım.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ekim 26, 2015, 13:27:54 »
Salih bey bu konuya içimden hiç yorum yapasım gelmedi

ancak resimleri görünce bişeyler karalayım dedim

bu görüntü benim hiç hoşuma gitmedi

bu aylarda yapılacak işler değil bunlar

bu koloni benim olsaydı şöyle yapardım

görüntüdeki çerçeveleri arıları silkeleyip güçlü kovana verirdim

(mevcut yavrular çıktıktan sonra bu çerçeveleri kovandan geri alırdım.)

güçlü kovandan bu koloniye bir adet kapalı yavrulu çerçeveyi genç arılarıyla verirdim

bu arılarıda bu koloni içine silkelerdim

emniyet için birkaç gün ana arıyıda kafese alırdım

koloni düzeni oturduğunda

arada bir genç arı silkeleyerek destek verirdim

ve kış stoğunu yaptırmak için koyu besleme yapardım.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
« Yanıtla #8 : Ekim 26, 2015, 14:10:19 »
Değmez ve gereksiz bir işlem.
amaç bir koloni oluşturmaksa bunu ilk baharda yapmak daha isabetli olur.
yada İbrâhim Tural abinin yazdıkları doğrultusunda hareket etmek gerekir.

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
« Yanıtla #9 : Ekim 26, 2015, 16:38:28 »
hocam elbette sizler benden daha iyi biliyorsunuz. amacım size muhalefet olmak değil lakin bu işlemi böyle yapmamın nedeni ana arı kutusunu arısıyla beraber değerlendirmek. elbette bende başta uğraşılmaz olmaz felan diyordum da sonra olursa bir kolonim olur zayıf ta olsa. olmazsa da bir çerçeve arım ölür dedim. denemek istedim. ibrahim hocam sizin bahsettiğiniz yöntem daha makul geliyor da benim o kadar zaman ayırmam mümkün değil. şu an ana arı tam çerçeve üzerinde geziyor. bu gün yarın o çerçeveye yumurta bırakmaya başlar. ufak çerçeveleri biraz aralık bıraktım ana arının oraya tekrar yumurtlayacağını sanmıyorum. ufak çerçeveler boşalınca seneye tekrar kullanmak için kovandan alacağım. dolayısıyla en geç on gün sonra arı standart çerçevelere yerleşmiş olacak 1 çerçeve de kapalı yavrulu arısıyla beraber takviye vereceğim 2 çerçeve sıkışık halde strafor kovanda bizim hatay koşullarında rahat kışlar sanırım.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #10 : Ekim 26, 2015, 20:15:49 »
Bulunduğunuz iklim dolayısıyla  olabilir. Ama  bu şekilde  değil. Bu küçük çerçevelerin  iki tarafına  eski kararmış çerçevelerden koymanız gerekir. Sonrada bolca  beslemek.

Çok rahat kışlar  ve süratle gelişir  ana arısı kaliteliyse. Fakat düzensiz  yavru kapatmış gibi. Yinede  deneyin bence. Bende kutuları bu şekilde  büyük kovana alıyordum sorunsuz kışlayıp gelişiyordu. Bu sene  biraz  daha  sıcak hissettim kutuları  bölmeye başladım.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Adem DOĞAN

• Larva
  • **
  • Yer: VAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1716
« Yanıtla #11 : Ekim 26, 2015, 20:26:48 »
Olacağını düşünmüyorum.Ama deneyin tecrübe sahibi olursunuz.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #12 : Ekim 26, 2015, 22:37:37 »

Ana arı kutusundaki ufak çerçevelerin yavrulu olanlarını standart boyuttaki çerçevelere bağlayarak altılı ruşet kovana aldım. Aralarına 1 adet kemeri ballı bir çerçeve yerleştirdim. İçerisinde bal olan ufak çerçeveleri kovan içerisine boş olan kısma bıraktım arılar bu çerçevelerdeki balı çekip yeni düzene alışınca bir adet kapalı yavrulu çerçeveyi arısıyla beraber bu ufak bölmeyle birleştireceğim. Birleştirme sırasında birleştirme parfümü kullanacağım. Ana arıyı kafese alacağım. Ana arı çıkıp yumurtlamaya başladığında hava koşulları müsait olduğu sürece sıvı besleme yapacağım. Umarım bir problem yaşamayız. İlerleyen safhalarda durumu fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağım.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kutunun kadro çok azmış,biraz genç arı silkip keşke çiftleştirme kutusuyla kışa girilseydi.Baharda daha garantili bölmeler oluştulurdu.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Ekim 28, 2015, 17:04:33 »
ana arı çok iyi yavru atıyor. kapalı yavrulu çerçevelerdeki boşluklar henüz kapanmamış yavrularla dolu. mevcut iyi ben çerçeveleri bağlarken arılar bayağı bir rahatsız oldu hepsi etrafta uçuşuyorlardı ben fotoları çektiğimde. ayrıca güçlü kovanlardan bir adet kapalı yavrulu çerçeveyi arısıyla buraya destek olarak verecem. daha önce bir çerçeve arıyı bu tip strafor kovanda kışlattım bahara mevcudu biraz az çıktı bende baharda 1 çerçeve arıyı yanına destek verdim kapalı yavrusuyla beraber. ona dayanarak böyle bir işleme kalkışıyorum.

• Ana Arı
« Yanıtla #14 : Ekim 28, 2015, 21:18:01 »
ana arı çok iyi yavru atıyor. kapalı yavrulu çerçevelerdeki boşluklar henüz kapanmamış yavrularla dolu. mevcut iyi ben çerçeveleri bağlarken arılar bayağı bir rahatsız oldu hepsi etrafta uçuşuyorlardı ben fotoları çektiğimde. ayrıca güçlü kovanlardan bir adet kapalı yavrulu çerçeveyi arısıyla buraya destek olarak verecem. daha önce bir çerçeve arıyı bu tip strafor kovanda kışlattım bahara mevcudu biraz az çıktı bende baharda 1 çerçeve arıyı yanına destek verdim kapalı yavrusuyla beraber. ona dayanarak böyle bir işleme kalkışıyorum.
Salih bey,düsündükleriniz benim yasadigim yer icin cok gec,ama Sizin ikliminiz müsayit,artik radikal
destekleyecek ve ölcülü besleyeceksiniz.
Basarilar.