Gönderen Konu: Fabrika ürünü tavuk yemleri ve doğal beslemeyle yumurta artışı.  (Okunma sayısı 3882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
Ynt: Fabrika ürünü tavuk yemleri ve doğal beslemeyle yumurta artışı.
« Yanıtla #15 : Aralık 17, 2015, 23:26:27 »

zaman zaman nadiren olabilir ancak ana yem olarak kesinlikle vermeyin.
Gürsel haftada bir  :) sadece zararı olur mu olursa vermek istemedim,sürekli veren arkadaşım var,bir şey olmuyor desede bilmek istedim.

Profesyonel düşünmek gerekir diye düşündüm.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı ahmetoflaz

• İşçi Arı
  • Yer: ADANA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 olduk şükür
  • Rakım: 180
« Yanıtla #16 : Aralık 18, 2015, 09:18:08 »
Gürsel haftada bir  :) sadece zararı olur mu olursa vermek istemedim,sürekli veren arkadaşım var,bir şey olmuyor desede bilmek istedim.

Profesyonel düşünmek gerekir diye düşündüm.

Mustafa hocam geçen yıl kış başlayınca tavuklar yumurtayı neredeyse kesti günde bir kaç tane bile olmuyordu. Yaklaşık 20 tavuk vardı o dönemde köyde.

Kış geldiğinde değirmen artıklarından buğday arpa mısır kırıntıları verirler genelde. Bizde aynını yapardık.

1 çuval yumurta yemi aldık ve kullanmaya başlamamızdan 1 ay sonra hayvanlar yumurtaya başladı fakat erken baharın da etkisi oldu sanırım.

Ama şöyle bir sıkıntı yaşadık, tavuklar yazın ortasına kadar doğru düzgün gurk olmadılar.

8-10 gün yatıyor başlıyor gezmeye, sonra yeniden gurk oluyor. sebebini yem mi acaba dedik,

Çıkan civcivlerden çoğu horoz çıktı.

35 hayvan varsa 15i horozdur heralde.

Şimdi yeniden düşünüyorum yine yem alsam mı diye?

Çevrimdışı hamzakahraman

• Ana Arı
  • Yer: kırşehir
  • Bismillah her hayrın başıdır.
  • Kovan Sayısı: 20 dolu 5 boş (inşallah hepsi dolacak)
« Yanıtla #17 : Aralık 18, 2015, 11:19:17 »
ahmet bey benimde tavuklarım var.

ben gurk yatırırken bir büyüğümüz demiştiki,

gurk yatan tavuğun altına küçük ve daireye yakın oval yumurta koyarsan piliç çıkar,

iri ve sivri yumurta koyarsan horoz çıkar.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Kovan Sayısı: 10
Tavuk yumurtlarında cinsiyeti yumurtanın şeklinden ziyade belirleyen unsur ısıdır.Ticari yemlerle yetiştirilen tavukçuluk yerine tabiki doğal olanı yani salmayı önermemiz lazım.Az miktarda tahıl ürünü;arpa,buğday,kepek.ilaveten;bayat ekmek hatta evden çıkan sebze,meyve artıkları verilebilir.Hiçbir tavuk 365 günün 350 günü yumurtlamaz.Başarı denebilirse yemlerle bunu başarıyoruz.O yemlerde sakatat , genetiği ile oynanmış soya ve ismini hatırlayamadıgım hayvanın metabolizmasını hızlandıran , hormonal dengelerini bozan maddeler var.

• Ana Arı
Tavuk yumurtlarında cinsiyeti yumurtanın şeklinden ziyade belirleyen unsur ısıdır.Ticari yemlerle yetiştirilen tavukçuluk yerine tabiki doğal olanı yani salmayı önermemiz lazım.Az miktarda tahıl ürünü;arpa,buğday,kepek.ilaveten;bayat ekmek hatta evden çıkan sebze,meyve artıkları verilebilir.Hiçbir tavuk 365 günün 350 günü yumurtlamaz.Başarı denebilirse yemlerle bunu başarıyoruz.O yemlerde sakatat , genetiği ile oynanmış soya ve ismini hatırlayamadıgım hayvanın metabolizmasını hızlandıran , hormonal dengelerini bozan maddeler var.

Evet ısı çok önemli bizim bunu ancak hava şartlarında deneme imkanımız oldu.Eşinen tavuk için buğdayın dahi yeterli olacağını

düşünüyorum.

Ekmeği mısır yarması,buğday,arpa ile karıştırıp ıslatıp veriyoruz bizede öyle öyle önerdiler tavuklar çok sevdiği gibi yutar gibi yiyorlar.

Yumurta kesilmesi mevsimsel olduğu kesin.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Ana arı bile yumurta dan kesilirken. :)

tavuk niye yumurtayı kesmesin.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre

Ekmeği mısır yarması,buğday,arpa ile karıştırıp ıslatıp veriyoruz bizede öyle öyle önerdiler tavuklar çok sevdiği gibi yutar gibi yiyorlar.

Tavukların dişleri yoktur, bunun yerine 2 midesi vardır birisi taşlıktır.

Islanmış yiyecekler taşlığa ve mideye ıslanmış top gibi sıkışır, sindirim sisteminde sorun çıkarır diye biliyorum, iyi bilen birisine sorsanız.

• Ana Arı
Tavukların dişleri yoktur, bunun yerine 2 midesi vardır birisi taşlıktır.

Islanmış yiyecekler taşlığa ve mideye ıslanmış top gibi sıkışır, sindirim sisteminde sorun çıkarır diye biliyorum, iyi bilen birisine sorsanız.
Hocam yarı çiftlik işletiyor o arkadaş.Sadece ekmek değil kuru yemlerle karıştırıp verin demesinin nedeni sizin dediğiniz gibi ıslanmış yiyeceklerin problemi olabilir.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
açık alanda beslenen tavukların yumurta verimi yıl bazında düşüktür.Ancak beş yıl kadar kademeli azalarak yumurta vermeye devam ederler toplamda ise sayı  bazında yumurta sayısı ticarilerden kat kat fazladır.
Bu nedenledir ki
kış başlangıcında yumurta keser dinlenir, yaklaşık şubat ortasında tekrar başlarlar.
Şubat sonlarında hangi yemi kullanırsanız kullanın yumurta yaparlar.Amatör olarak bu işi yapanların yumurta yemi kullanmaları bana anlamlı gelmiyor.
Buğday arpa kırması ve mısır ezmesi ile bulabilirseniz fiğ en iyi tavuk yemleridir.
Ekmek tavuğun ana yiyeceği değildir.
Tavuklar ısıdan ziyade gün ışığını baz alırlar buna rağmen çok sıcak çok soğuk havalar yumurta verimini düşürür.
Kuluçkalık yumurtaya gelince çok büyük çok küçük veya şekilsiz yumurtalar kuluçkada kullanılmaz.
Yarısının horoz çıkması da normal bir sonuçtur.

• Ana Arı
açık alanda beslenen tavukların yumurta verimi yıl bazında düşüktür.Ancak beş yıl kadar kademeli azalarak yumurta vermeye devam ederler toplamda ise sayı  bazında yumurta sayısı ticarilerden kat kat fazladır.
Bu nedenledir ki
kış başlangıcında yumurta keser dinlenir, yaklaşık şubat ortasında tekrar başlarlar.
Şubat sonlarında hangi yemi kullanırsanız kullanın yumurta yaparlar.Amatör olarak bu işi yapanların yumurta yemi kullanmaları bana anlamlı gelmiyor.
Buğday arpa kırması ve mısır ezmesi ile bulabilirseniz fiğ en iyi tavuk yemleridir.
Ekmek tavuğun ana yiyeceği değildir.
Tavuklar ısıdan ziyade gün ışığını baz alırlar buna rağmen çok sıcak çok soğuk havalar yumurta verimini düşürür.
Kuluçkalık yumurtaya gelince çok büyük çok küçük veya şekilsiz yumurtalar kuluçkada kullanılmaz.
Yarısının horoz çıkması da normal bir sonuçtur.
Gögsel süper bir özet çıkarmışsın  :) sağolasın

İNSAN ÖZLEMEMELİ.