Gönderen Konu: Kış Salkımı  (Okunma sayısı 13896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tabanca

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 125
 • Yaş: 46
Kış Salkımı
« : Aralık 13, 2009, 05:23:07 »
Selamlar,

Arı kovanda kış salkımını hep aynı yerde mi yapar?

Kış boyunca salkım ilk oluştuğu yerde mi kalır?

Saygılar...

Çevrimdışı Murat AKIN

 • Genel Moderator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 12483
 • Yer: Tekirdağ
  Yaş: 73
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
 • Rakım: 74 metre
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2009, 12:37:28 »
Sayın tabanca:

Arılar balın bol olduğu ve ısıtabilecekleri yerde salkım yaparlar buda kovanın ortasına yakın bir yerdir.

arılar bulunduğu yerde bal bittikçe salkımı bozmadan yavaşca bala doğru kayarlar, ondan dolayı kış aylarında ballı çerçeveleri salkımın olabileceği bir yere toplarız.

Çevrimdışı bekir albaş

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 317
 • Yer: seferihisar -izmir
  Yaş: 52
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2009, 14:45:21 »
Sayın tabanca:

Arılar balın bol olduğu ve ısıtabilecekleri yerde salkım yaparlar buda kovanın ortasına yakın bir yerdir.

arılar bulunduğu yerde bal bittikçe salkımı bozmadan yavaşca bala doğru kayarlar, ondan dolayı kış aylarında ballı çerçeveleri salkımın olabileceği bir yere toplarız.
ÖGRENDİGİMİZ İYİ OLDU DEMEKKİ KIŞIN HAVA GÜZEL OLDUMU KONT ROL ETMEMİZ LAZIM GERCİ BİZİM BURLARDA PEK KIŞ OLMUYOR AMA  GENEDE KONT ROL İYİ OLUR

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22803
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 52
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2009, 21:06:40 »
Okuduk, anlamaya çalıştık, anladığımızı sadeleştirmeye daha da anlaşılır hale getirmeye çalışarak toparladık. Bol itirazlı bir konu işte...

Kış salkımı

Balarılarının önemli bir davranışı olan kış salkımı konusunda gözlemlerimiz yanında bilimsel gerçekleri de derleyip, toparlamak gerekiyor sanırım.

Kış salkımına giriş ve çıkışlar belirli bir süreç içinde gerçekleşiyor. Bu sürece etki eden en büyük faktör tartışılmaz ki çevre ısısıdır.

Kolonilerdeki salkımın oluşma zamanlamasına çevre ısısı kadar, kovan malzemesi de etkili görünüyor.

Koloni gücü de salkıma girişte etkili bir süreç. Zayıf koloniler, güçlü kolonilere göre daha yüksek sıcaklıklarda salkıma geçiyorlar. Her dönemde güçlü kolonilerle çalışılması gerektiğini vurgulanmasının boşuna olmadığı görülmektedir.

Yavru Koruma Salkımı

Koloniler ilk salkım hareketini ise birçok kaynakta belirtildiğine göre çevre ısısı 17-18 °C’ ye düştüğünde gerçekleştirmeye başlıyor. Bu davranışa ise yavru koruma salkımı denilebilir. Bu sıcaklıklarda salkım yavrulu çerçeveler üzerinde küçük gruplar halinde görülmektedir. Bizlerde sonbaharda yaptığımız kontrollerde bu davranışları gözlemleyebiliyoruz. Bu durum çevre ısısının 14 °C altına düşmesine kadar süren bir süreçtir. Yavru koruma salkımı hava sıcaklıkları yükselse dahi, bozulmayan bir eğilim izlediğini de yine sonbahar kontrollerinde gözlemliyoruz. Bu davranışı salkım olarak değerlendirmediğimiz ve bu durumu genç işçilerin yavru bakımı olarak değerlendirdiğimizde bir gerçektir.

Kış Salkımı
Çevre ısısı 14 °C altına düştüğünde kolonilerde salkım oluşturulmaya başlamaktadır. Petekler üzerinde koloni gücüne bağlı olarak top gibi bir grup oluştururlar. Bu topun ortasında genç işçiler ve ana arı bulunmaktadır.

Bu salkımın büyüklüğü, dış sıcaklığa bağlı olarak değişir. Yapılan araştırmada dış sıcaklık 18 °C’ den 10  °C’ ye düştüğünde salkımın 5 kat küçüldüğü bildirilmektedir. Bu durumu 5 çerçeve arının 1 çerçeve arıya dönüştüğü şeklinde de algılamamak gerekiyor. Salkım topunun küçülmesi demek, arıların birbirleri ile olan bağlarını daha da güçlendirmesi olarak algılanmalıdır.

Arıların vücut ısılarının normalde 27 °C olduğu bildirilmektedir. Vücut sıcaklıkları 15 - 17 °C düştüğünde tekrar kendilerini ısıtmakta oldukları bilgisi de ilgi çekicidir. Bu durum ancak salkımda değişiklik göstermekte ve vücut ısıları 6 °C’ ye kadar düştüğü ve buna dayanabildikleri bildirilmektedir. İlginç bir not olarak ise yavru yetiştirme döneminde ise arıların vücut sıcaklıkları 35,5 °C olduğu bildirilmektedir. Buradan hareketle hava sıcaklığı 36 °C üzerinde olduğunda arıların çalışması durmakta veya iyice azalmaktadır.
Yine arılar, kötü hava şartlarında ve 7 °C’ nin altındaki sıcaklıklarda uçuşa çıktıklarında kovana dönemeyebilirler.

Salkıma girmiş bir kolonide, salkımın dış kısmında bir arı grubu salkım kabuğunu oluştururlar ve bu kabuk sayesinde salkım merkezindeki sıcaklığı 14-16 °C’ nin üzerinde tutmaya çalışmaktadırlar. Koloni yavru yetiştirmeye başladığında ise salkım merkezindeki sıcaklık yavrulu iki çerçeve arasındaki 33 – 36 °C arasında tutulmaktadır. Bal arıları salkım içerisindeki bu ısıyı, göğüs kaslarındaki maddeleri yer değiştirerek arttırdıkları ve ayarladıkları bildirilmektedir.

Dış ortam sıcaklığının -40 °C olduğunda yapılan bir araştırmada, salkımın merkezi 30 °C ölçülmüştür. Salkımın dışında ise sıcaklığın 10 °C’ye kadar düştüğü bildirilmiştir.  Yine aynı çalışmada kovanın iç duvarındaki sıcaklık dış sıcaklığa çok yakın olduğu bildirilmiştir. Strafor kovanların kışlamada tercih edilmeye başlamasının sebebi, kovan iç duvar ısısının ahşaplara göre yüksekliği gösterilebilir.

Ayrıca dikkat çekici bir veri olarak ise çevrede oluşan her 8,3 °C değişiklik, salkım merkezinde 0,6 °C değişime yol açtığı bildirilmiştir.

Salkım kabuğunun dışındaki sıcaklık ise 7 °C altına düşmemesi gerekiyor ki düşmesi halinde salkımdan kopmalar ile birlikte ölümler görülmekte olduğu bildirilmiştir.

Salkımda da yaşamsal fonksiyonlarını sürdüren arılar, salkımdaki karbondioksit oranı yükseldiğinde salkım kabuğundaki arılar kanat çırparak havayı temizlemektedirler.

Salkım biçimi genelde oval olmasına rağmen balın konumuna göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Soğuk havalarda kolonilerin açılmaması gerektiği halde, salkımdaki kolonilerimizden açıldığında salkımın dışındaki arıların kanat çırpmaları dikkat çekici olmaktadır. Bu davranış belki de dışarıdan gelen soğuk havayı salkımdan uzak tutmak için yapılmaktadır.

Salkım oluşturulma gerekçesi
Arıların yaşaması için gerekli ortam sıcaklığı ve nemini elde edebilmek içindir. Salkım ortasındaki yaşamsal sıcaklığın sabit tutulması ya da korunması için ise salkım kabuğu oluşturulmaktadır. Isı düştükçe de oluşturulmuş olan salkım kabuğu daha da kalınlaştırılmaktadır. Burada en önemli bir etken ise salkımın stok besinlere ulaşabiliyor olması gerekmektedir.

Salkım merkezi
Salkımın merkezi ilk olarak en son yavrunun çıktığı çerçeveden başlayarak dışarıya doğru oluşur.

Özellikle yönettiğimiz yerli arılarda gözlemlediğimiz bir davranışı da paylaşmak gerekiyor.
Sonbaharda ilk teşvik beslemesi sonrası yavruyu 3. ve 4. çerçevelerden daha fazla duvara yanaştırmıyor ve duvarda 2 ballı çerçeveye diğer çerçevelerden bal taşıyarak bal stokunu arttırıyor. Kış mevsimi yaklaştıkça yavru faaliyetini azaltarak yavruyu 3. çerçevede sonlandırıyor. Bu çerçeve merkez olmak üzere salkımı ballı çerçeveye sırtını dayayarak kışlıyorlar. Bu gözlemlerimiz koloninin, kışlayacağı yeri çok önceden hazırladığına dair iyi bir örnek olarak gösterilebilir.

Salkımda ölüm ısısıSalkımın etrafında oluşturulan salkım kabuğunda sıcaklık -2,7 °C düştüğünde arıların kesin öldükleri bildirilmektedir. Ayrıca ana salkım topundan ayrı kalan işçiler ya da küçük gruplar hareketsiz kalarak, yeterli ısıyı sağlayamadıklarından ölürler.

Salkım oluşturabilecek minimum işçi arı sayısı
İşçi arı sayısı 50 ve üzeri ise salkım yapma davranışı görülmekte olduğu bildirilmekte ancak bu durum başarılı bir salkım ile kışlama yapabileceği algılaması yaratmamalıdır. Az mevcutlu ana arı yetiştirme kutularında da yaptıkları küçücük salkıma rağmen kışlatılmaya çalışılan kolonilerde kış aylarında bile dışarıdan besin takviyesi yapıldığını hatırlatmakta fayda var sanırım.

Salkımda nem ve transferi
Salkımın içerisindeki nem düzeyi, salkımın dışına nazaran daha az olduğu ve bu durumun merkezdeki arıların yelpazeleme ve titreşimleri ile salkım dışına doğru atıldığı bildirilmektedir. Çok tartışılan kovan içi nem konusunun yine salkımdaki arıların yaşamsal fonksiyonlarından sonra ortaya çıktığını da hatırlatmakta fayda var sanırım.

Salkım ve besin ilişkisi
Salkım hava sıcaklığına ve koloni gücüne bağlı olarak bal temini için diğer çerçevelere geçerek konumu değiştirebilir ve değişim ile birlikte salkım kabuğunda bulunan arılar değişme fırsatı bulurlar. Salkımın dışında olan arılar bu değişimlerde bal tüketerek vücut ısılarını arttırabilirler. Salkım yer değiştirip bala ulaştığında besin transferi salkımın merkezine doğru yapılmaktadır.  Bala ulaşma zorluğu olmasın tavrıyla full ballı çerçevelerin salkımın oluştuğu yerde arıcılar tarafından bulundurulması durumunda da sırlı bal üzerinde salkım gerçekleştirilme zorluğu görülmektedir. En iyi salkım alanı olarak, kemerleri ballı yavrulu çerçevelerin ideal salkım bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Bal kemeri ne kadar geniş ise, salkımın oluşturulduğu yer o kadar aşağıda gerçekleştirilmektedir. Kışın yapılan üstten kontrollerde hiç salkımın görülmediği kolonilerin kemerleri çok ballı çerçevelerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Hatta bazen arıların öldüğü düşüncesine bile kapıldığımız olmaktadır. Arılar çerçevede balın bittiği yerden, çerçevenin altına ve diğer çerçevedeki arılarla birbirleri ile alt kısımdan bağlantılı durduklarını da gözlemleyebiliyoruz.
Bal azaldıkça salkım yukarıya doğru gelmekte ve bağlantılar üstten de sağlanmaktadır. Bu yüzden arılar özellikle bez vb. örtülerle örtüldüğünde bez ile çerçeve üst çıtası arasına petek örerek geçiş imkânı yaratmaya çalışırlar.

Yine gözlemlerimize göre ilk salkımlar kovanın ön kısmına yakın yerde yapılmakta ve kışın ilerlemesi ile geriye doğru hareket etmektedirler.

Güçlü kolonilerde yapılan salkımların bu yer değiştirmelerini daha kolay yaptıkları ve ısı üretmekte daha az enerji harcadıklarından daha az bal tükettikleri bir gerçektir.

Sonuç olarak kışa zayıf olarak girecek kolonilerin birleştirilmesi, sonbaharda iyi bir sıkıştırma yapılması ve kovan içi bölme tahtası kullanarak kovan içi alanın daraltılmasının amacı koloninin iyi ve güçlü bir salkım oluşturmasına yardımcı olmak içindir.


Salkımda ölüm
Kış salkımı en sıkı haline ulaşmasına rağmen ve düşük sıcaklıkların uzun süreli olması ile salkımın hareket kabiliyetini kaybetmesi sonucunda salkımın besin kaynakları tükendiğinde ve kovanda diğer yerlerde bulunan bala ulaşamadıklarında, açlıktan kaynaklanan ısı üretememe sonucu ölümler başlar. Salkımın bulunduğu bölgede bal bitmesiyle başlayan sorun, ancak sıcaklığın yükselmesi ile gevşeyen salkımın ballı bölgeye yer değiştirmesi sonucu aşılmakta ve yeni salkım bu ballı bölgede devam etmektedir. Bu yer değiştirmeyi olması gerektiği gibi yapamayan koloniler ise kolonide bal olmasına rağmen ölürler. Bakıldığında kolonide bal olmasına rağmen ulaşamadıkları için koloni ölümü gerçekleşmiştir. Bu durum bizlerin neden sonbaharda koloni sıkıştırması yaptığına ve stok beslemeyi sıkıştırma sonrası yaptığımıza da iyi bir gerekçe olmaktadır.

Salkımda Yavru Üşümesi
Genellikle erken ilkbaharda, yavru yetiştirme sırasındaki ani ısı düşmelerinde, arı salkımı küçülür ve salkımın dışında kalan yavrular uygun sıcaklığı bulamadıklarından üşüyerek ölürler. Bu durum yine sonbaharda yapılan sıkıştırma işlemi ile birlikte erken baharda koloni kontrolleri ve gerekirse tekrar bir sıkıştırma yapılması gerekliliğini bizlere göstermektedir.

Sonuç olarak sonbaharda iyi sıkıştırılmış ve teşvik beslemesi yapılmış, varroa mücadelesi etkin biçimde yapılmış, teşvik beslemesi sonrasında ortaya çıkan kadroya göre yeniden bir sıkıştırma ile yapılmış ve stok beslemesi sonucu yeterli bal stokuna ulaşmış koloniler bugünlerde güçlü bir biçimde salkımlarını da gerçekleştirdilerse korkulacak bir durum yoktur.

Bir dikkat edilmesi gereken durum olarak gördüğümüz bir konuyu da paylaşmalıyız.
Son günlerde dikkatimi çeken bir olay olarak, varroa mücadelesi kapsamında salkımdaki kolonilere düşük dış sıcaklıklarda hatta negatif sıcaklık değerlerinde oksalik asit uygulaması yapılması konusunda önerilerin olduğu ve arıcılarında negatif sıcaklık değerlerini arzular halde bir beklentinin oluştuğunu gözlemliyoruz. Bu konuda arıcıların dikkatli olması gerektiğini hatırlatmak gerekiyor sanırım.

Sıcaklığı muhafaza etmek için konumlanmış bir arı grubuna yani arının salkımının üstüne dış sıcaklık düşük olduğu anda verilen sıvıyı tolere etmekte sıkıntı yaşayabilirler. Özellikle sıvının ılık olması gerektiği konusunda yapılan uyarılara ne kadar uyulabileceği de tartışmalıdır.

Ayrıca salkımdaki her koloniye bu uygulama yapılırsa, özellikle zayıf kolonilerde temizlenme konusunda sıkıntılar yaşanabilir.

Bu tür uygulamaları yapmadan önce mutlaka küçük bir grupta denemeler yapılmalı ve bilahare denenmelidir.

Bu uygulamanın yapıldığı bölgedeki gündüz-gece ısı farklılığı ile sizin bulunduğunuz bölgede gündüz-gece ısı farklılığı ve koloni güçleri en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardır.  Özellikle karasal iklimlerde gündüz sıcaklığı -1 °C iken gece – 20 °C olabilmektedir. Dozaj ve sıvının ısı ayarı yapılamadığı durumlarda önce işçi arı ölümleri, bilahare koloni ölümleri görülebilir. Yapılacak tüm işlemlerde söylenenlerin doğruluğunu kendi mantık sürecinden geçirmeden uygulamayınız.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı bekir albaş

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 317
 • Yer: seferihisar -izmir
  Yaş: 52
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2009, 21:27:54 »
süper bilgiler emegine saglık saol

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 1084
 • Yer: ZONGULDAK
  Yaş: 50
 • 2014 Benim arılık
  • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
 • Arıcılık Şekli: Meraklı
 • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
 • Kovan Sayısı: 40
 • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2009, 21:42:28 »

Salkımda ölüm
Kış salkımı en sıkı haline ulaşmasına rağmen ve düşük sıcaklıkların uzun süreli olması ile salkımın hareket kabiliyetini kaybetmesi sonucunda salkımın besin kaynakları tükendiğinde ve kovanda diğer yerlerde bulunan bala ulaşamadıklarında, açlıktan kaynaklanan ısı üretememe sonucu ölümler başlar. Salkımın bulunduğu bölgede bal bitmesiyle başlayan sorun, ancak sıcaklığın yükselmesi ile gevşeyen salkımın ballı bölgeye yer değiştirmesi sonucu aşılmakta ve yeni salkım bu ballı bölgede devam etmektedir. Bu yer değiştirmeyi olması gerektiği gibi yapamayan koloniler ise kolonide bal olmasına rağmen ölürler. Bakıldığında kolonide bal olmasına rağmen ulaşamadıkları için koloni ölümü gerçekleşmiştir. Bu durum bizlerin neden sonbaharda koloni sıkıştırması yaptığına ve stok beslemeyi sıkıştırma sonrası yaptığımıza da iyi bir gerekçe olmaktadır.

Abi öncelikle emeğiniz için teşekkürler.
Şu an kim anlattığını hatırlayamadım doğu illerimizden birisinde veya yurt dışıda olabilir, kışı uzun ve soğuk geçen bir yerde arıcılar kış salkımındaki arıların balı tükkenmesi sonucu ölümleri asgariye düşürmek için ballı çıtaların orta kısmına(hepsi dahil) kışlatmaya alırken arının rahatça geçebileceği şekilde delik açıyormuş ve başarılı da oluyorlarmış arı balı bitince diğer peteğe rahatlıkla ulaşabiliyormuş.Bana bu olay bayağı düşündürücü geldi.Ne derece doğru olur onuda bilmiyorum.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı Halil BİLEN

 • Administrator
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 22803
 • Yer: Mustafakemalpaşa
  Yaş: 52
  • http://www.halilbilen.com/
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 350
 • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2009, 21:52:50 »
Bunu yapan bir arıcıyı dinledim. O da şöyle yapıyormuş. Sonbaharda çerçevelerin yeri netleşince alıyorum elime bir tükenmez kalem diyor ve içteki çerçeveleri dediğiniz gibi deliyormuş. Ancak bence salkım güçlü olunca rahat yer değiştiriyor. Bu uygulamaya gerek olmayabilir.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com


Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Halil GÜNEBAKMAZ

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 115
 • Yer: merzifon
  Yaş: 55
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #7 : Aralık 13, 2009, 22:24:38 »
Kolni güçsüzse odelıklerden geçip toparlanana kadar şifayı bulur.
HALİL GÜNEBAKMAZ

Çevrimdışı HUBUYAR

 • Günlük Yumurta
 • *
 • İleti: 40
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #8 : Aralık 13, 2009, 23:27:08 »
sanki bütün koloni iki çerçeve arasına sıkışıyor!
 Koloninin gücüne göre salkımlı çerçeve sayısı belirleniyor olmalı. 

Çevrimdışı Halis Yılmaz

 • Larva
 • **
 • İleti: 81
 • Yaş: 64
 • Kale Köyü-Erbaa-Tokat
 • Arıcılık Şekli: Profesyonel
 • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
 • Kovan Sayısı: 95
 • Rakım: 230
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2011, 00:41:07 »
Forumdaki;hiçbir yerde bulunmayacak çok önemli teknik bilgilerden birisi.Ve ben Halil Beyin bu yazısını,arıcının başucu bilgileri olarak alıyor ve her an ulaşacağım bir yere koyuyorum.Tarih eski ama her devirde geçerli bir bilgi. Kendisinede bu zahmetinden dolayı çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
Sizin anlattığınız,karşınızdakinin anladığı kadardır.

Çevrimdışı kızıklı-1959

 • Larva
 • **
 • İleti: 84
 • Yer: Kütahya merkez kızık köyü
  Yaş: 62
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 6
 • Rakım: 1100
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #10 : Ocak 30, 2011, 11:26:56 »
S.A
Formu ziyaret eden tüm arıcı kardeşlerimi bir kolani olarak görüyorum.
değerli kardeşlerimizin büyük bir özveri ile araştırıp edindikleri bilimsel bilgileri ve kendi tecrübelerini bizler aktarmaları takdire şayandır. Bizlerde kış salkımı oluşturup şu kış günlerinde bu bilgilerden yararlanıp baharda daha bilinçli işler yapmamız gerekiyor. bizlere bu bilgileri sunan tüm kardeşlerimizden ALLAH razı olsun hakkınızı helal edin.
Sevgi ve selamlarımı sunarım.

Çevrimdışı reşattin

 • Pupa
 • ***
 • İleti: 206
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #11 : Ağustos 22, 2011, 01:11:25 »
Agustosun sonuna geldiğimiz, son günlerde arı kışlatma ve kış salkımı konusunu steden okudum.  Yeterli bilgi bulabildiğim için, emeği geçenlere teşekürler.

Çevrimdışı Karef

 • Boş Petek
 • İleti: 2
 • Yer: Bulgaristan
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 5
 • Rakım: 650
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #12 : Şubat 03, 2017, 17:37:30 »
Sert geçen kış şartlarında arılarımız güneşi görünce etraf karlı olmasına rağmen kovandan çıktılar. 6 kovanımızdan 3 tanesini kaybedince bizim için üzücü oldu... Kontrollerde gördük ki yeterli besini olmasına rağmen salkımı değiştirememiş...  :(

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

 • Rüşdü
 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 2514
 • Yer: konya- çeltik
  Yaş: 43
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
 • Kovan Sayısı: 45
 • Rakım: 1355
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #13 : Şubat 04, 2017, 10:39:44 »
Sert geçen kış şartlarında arılarımız güneşi görünce etraf karlı olmasına rağmen kovandan çıktılar. 6 kovanımızdan 3 tanesini kaybedince bizim için üzücü oldu... Kontrollerde gördük ki yeterli besini olmasına rağmen salkımı değiştirememiş...  :(

Salkımda disk kayması yapacak kadar yeterli arı olmadığı anlaşılıyor.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Murat İlhan

 • Ana Arı
 • *****
 • İleti: 657
 • Yer: Karacabey, Bandırma
  Yaş: 42
 • Murat İLHAN
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
 • Kovan Sayısı: 18
 • Rakım: 50
Ynt: Kış Salkımı
« Yanıtla #14 : Temmuz 20, 2017, 09:46:09 »
Bunu yapan bir arıcıyı dinledim. O da şöyle yapıyormuş. Sonbaharda çerçevelerin yeri netleşince alıyorum elime bir tükenmez kalem diyor ve içteki çerçeveleri dediğiniz gibi deliyormuş. Ancak bence salkım güçlü olunca rahat yer değiştiriyor. Bu uygulamaya gerek olmayabilir.
Daha geçen günlerde arıcının birinden buna benzer bir uygulama duydum. O koloni kaç çerçeve ise tam ortadaki çerçeveyi peteksiz sadece telli olarak koyuyormuş.


Lenovo A6020a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!