Gönderen Konu: Ana arı yumurta bırakmıyor  (Okunma sayısı 1704 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı qasim

• Boş Petek
  • Yer: Azerbaycan
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 929
Ana arı yumurta bırakmıyor
« : Nisan 03, 2016, 20:35:32 »
Her kese iyi akşamlar, lutfen yardımlarınızı ediniz, iki arı kolonimin ana arısı yumurta bırakmıyor, bizim buralar hale kışdan çıkmamış, Kafkaz dağları kar, her gün yağmur yağıyor, arılara bakamıyorduk dün biraz güneş gülmsedi bende fırsat bilib arılarıma baktım, diğerleri normal kapalı yavrulu günlük yumurtalı ve kapanmamış larvalı, ama iki kovan arılarımda hic yavru yok, ana arı yumurta koymamış, ana arılar kecen yılkı yani 2015 mayıs, genc ana arılar, şimdi merak ediyorum neden böyle olsun? Bana tavsiyeniz ne?

Bilmem anlata bildimmi?
Yardımlarınızı bekliyorum.
Önceden teşekkurler.

tural55

• Ziyaretçi
Ynt: Ana arı yumurta bırakmıyor
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2016, 20:37:50 »
Her kese iyi akşamlar, lutfen yardımlarınızı ediniz, iki arı kolonimin ana arısı yumurta bırakmıyor, bizim buralar hale kışdan çıkmamış, Kafkaz dağları kar, her gün yağmur yağıyor, arılara bakamıyorduk dün biraz güneş gülmsedi bende fırsat bilib arılarıma baktım, diğerleri normal kapalı yavrulu günlük yumurtalı ve kapanmamış larvalı, ama iki kovan arılarımda hic yavru yok, ana arı yumurta koymamış, ana arılar kecen yılkı yani 2015 mayıs, genc ana arılar, şimdi merak ediyorum neden böyle olsun? Bana tavsiyeniz ne?

Bilmem anlata bildimmi?
Önceden teşekkurler.

qasım bey

Yumurta atmayan kovanlarda kaçar çeçreve arı var?

Çevrimdışı qasim

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2016, 20:40:57 »
qasım bey

Yumurta atmayan kovanlarda kaçar çeçreve arı var?

Tahmini 2-3 çerçeve civarı

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 03, 2016, 20:43:14 »
Tahmini 2-3 çerçeve civarı

Diğer güçlü kovanlarda arısız olarak günlük yumurtalı yavrulu birer çerçeve ver

meme asarlarsa birleştir analandır.

Çevrimdışı qasim

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2016, 20:49:31 »
Diğer güçlü kovanlarda arısız olarak günlük yumurtalı yavrulu birer çerçeve ver

meme asarlarsa birleştir analandır.

Her iki kovana birer çerçevemi, yoksa birine verim diğerini birleştirim tam olarak anlayamadım.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 03, 2016, 21:00:43 »
Her iki kovana birer çerçevemi, yoksa birine verim diğerini birleştirim tam olarak anlayamadım.

Zaten zayıflar bunları birleştirip hazır yumurtlayan anada verebilirisiniz.

neden bu kadar zayıfladıklarınıda sorgulamalısın.

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 03, 2016, 21:19:50 »
Oralar da kış devam ediyor anlaşılan. Analar duruyormu kontrol etmelisin.
 Koyu şerbet ver ana duruyorsa yavru atar. Yinede yavru yoksa ana yoktur yavrulu çerçeve verip birleştirebilirsin
İki kovanı

Çevrimdışı qasim

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Nisan 03, 2016, 21:42:12 »
Tamam detayli anlatayım, ana arılar kovanda, kecen yıl kendi üretdiyim ana arılar, kecen yılın mavi rengi ile boyamıştım, kecen yıl qayet iyi iş yapıyorlardı, nerdeyse çerçevenin %80-90 yumurta bırakıyordular. Bu yıl ilk şubat ayında baktım, diğer kovanlarda yavru vardi bu iki kovanda anası olmasına ramen yumurta ve yavru yokdu, duşundum şubat erken irelde yumurta yapar diye, şubatdan bu yana nerdeyse yağmur hic kesmemiş, bakmaya fırsat olmuyordu, dun hava normaldı, kovanlara yeniden baktim digerleri normal, bu iki kovan ana arisi olmsına ramen hic yumurta yok, şunuda söyleyim şubatdan bu yana besleme yaptim tum kovanlara, ilacla birlikde.

Şimdi merak ediyorum nedenini, ana ar var, ana arı genc, kecen yıl ana arılar qayet iyi iş yapmış, neden şimdi yumurta yapmıyor?

Çevrimdışı maakbulut06

• İşçi Arı
  • Yer: Bağlum Ankara
    • maakbulut@mynet.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1086
« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2016, 11:04:41 »
Hala yumurtlamıyorsa Anayı öldür. Diğer kovanlardan en az yumurta ve yavru alanı olan bir çerçeveyi ver 20 gün sonra Allah'ın izniyle yeni ana çıkar ve yumurtlamaya başlar.
Ankara-Keçiören-Bağlum'lu Mehmet Ali AKBULUT

Sevelim;  Yaratan'dan dolayı, yarattıklarını.

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2016, 11:12:26 »
Ana henüz baharı görememiş olabilir. Gelecekten emin olmak ister yumurta atarken.Yaşlı ve yetersiz çiftleşmiş olduğunuvarsaysak, bazı ırklarda yinede az da olsa yumurta atar. Örneğin kafkas anası bir italyana göre yumurtaya geç başlar fakat aradaki mesafeyi hızlı kapatır. Olay arının olduğu bölgenin iklim koşulları ve bitki örtüsüyle ilgilidir.

serdar boran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2016, 11:26:24 »
Tamam detayli anlatayım, ana arılar kovanda, kecen yıl kendi üretdiyim ana arılar, kecen yılın mavi rengi ile boyamıştım, kecen yıl qayet iyi iş yapıyorlardı, nerdeyse çerçevenin %80-90 yumurta bırakıyordular. Bu yıl ilk şubat ayında baktım, diğer kovanlarda yavru vardi bu iki kovanda anası olmasına ramen yumurta ve yavru yokdu, duşundum şubat erken irelde yumurta yapar diye, şubatdan bu yana nerdeyse yağmur hic kesmemiş, bakmaya fırsat olmuyordu, dun hava normaldı, kovanlara yeniden baktim digerleri normal, bu iki kovan ana arisi olmsına ramen hic yumurta yok, şunuda söyleyim şubatdan bu yana besleme yaptim tum kovanlara, ilacla birlikde.

Şimdi merak ediyorum nedenini, ana ar var, ana arı genc, kecen yıl ana arılar qayet iyi iş yapmış, neden şimdi yumurta yapmıyor?

aynı bahsettiğin gibi iki arıda bende mevcuttu. martın 10 u idi bunu farkettiğimde.  ana kovanda dolanmasına rağmen  biri yumurtlamıyordu biride saka yurtluyordu. 10 gün olayın normale dönmesini bekledim ama olmadı.  iyi döllenemeyen analar olduğunu düşündüm(iyi döllenemediği ve dölünün tükendiği.)  ama yinede buradan sorguladım bu olayı.. buradan çıkan sonuç yumurtalı çerçeve ver ve bekle  idi.

sonuç... günlük yumurtalı çerçeve vermedim. çünkü henüz tek bir erkek arı bile yok. ve havalar - lerde seyrediyordu.  (sizin oralarda da bu durum vardır.)bu yüzden   analarını öldürdüm..  zayıf kovanlarla birleştirdim.. şimdi sıkıntılı arım yok. ve zayıflarda bu birleştirmeler sayesinde eskiye nazaran kat kat iyi.

Çevrimdışı dogan_1332

• Larva
  • **
  • Yer: konya
  • ilhan_1332@windowslive.com
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 400
  • Rakım: dört yüz
« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2016, 13:54:06 »
Her kese iyi akşamlar, lutfen yardımlarınızı ediniz, iki arı kolonimin ana arısı yumurta bırakmıyor, bizim buralar hale kışdan çıkmamış, Kafkaz dağları kar, her gün yağmur yağıyor,
 arılara bakamıyorduk dün biraz güneş gülmsedi bende fırsat bilib arılarıma baktım, diğerleri normal kapalı yavrulu günlük yumurtalı ve kapanmamış larvalı, ama iki kovan arılarımda hic yavru yok, ana arı yumurta koymamış, ana arılar kecen yılkı yani 2015 mayıs, genc ana arılar, şimdi merak ediyorum neden böyle olsun? Bana tavsiyeniz ne?

Bilmem anlata bildimmi?
Önceden teşekkurler.
Eğer analar arı tarafından beslendiği zaman arı iri görünüme kazanır.analar iri bir görünüme sahip ise ana ariyi yakala vefahifce arka kısmını ovcala.bu bazen işe yarayabilir. Anayasa ovcalarken çok hassas olmak lazim

Çevrimdışı qasim

• Boş Petek
« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2016, 15:38:10 »
Herkese teşekkur ederim, yazdiklarinizi merakla okudum, sonunda böyle bir şey yapdım şimdi Allahdan hayirlisi deyib beklemek, sonuc olarak yaptiklarim, anayı öldürüb kovana atdım, iyi durumda olan farklı iki kovandan, heresinden birer tane günlük yumurtalı ve kapalı yavrulu çerçeve verdim. Anası yumurtlayaman iki kovanın ikisinide böyle yaptım.

Bir daha her kese teşekkurler her zaman yardim ediyorsunuz.

Konudan uzak bir kac kelme...
Bir kac gundur Qarabagda ermeniler ve abileri ruslar ile şittetli döyüşler gidiyor, her zamanki kimi Turk abiler bizlerle birlik oldular, teşekkürler Türkiye.