Gönderen Konu: şikayet aldım yardımcı olursanız sevinirim  (Okunma sayısı 3723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
Ynt: şikayet aldım yardımcı olursanız sevinirim
« Yanıtla #15 : Mayıs 26, 2016, 09:13:46 »
Resmi şikayet varsa ve arılarınız köy içinde ise yapılacak birşey yok kaldıracaksınız. Engellemenin tek yolu şikayet edeni bulup şikayetinden vazgeçirmek olabilir. O da ilçe müdürlüğünden gelen kişinin insiyatifine kalmış. Çünkü Allah korusun sağlıkla ilgili bir sıkıntı olursa ve iş mahkemeye aksederse kimsenin gözünün yaşına bakılmaz.

Bir de şunu isteyebilirsiniz, sezon bitene kadar müsade edin, sezon sonu kaldırayım diye. O da ancak şikayet edeni ikna etmekle olur.
Ayrıca, Size resmi yazı ile tebligat yapılana kadar bekleyin. Resmi yazı geldiğinde Siz de şöyle bir dilekçe yazıp verin.

Şu tarihli ve sayılı yazı ile bahçemdeki arıları kaldırmamı istiyorsunuz. Benim arılarımı şikayet ederek kaldırmamı isteyen kişinin de bahçesinde arılar var. Ben de ondan şikayetçiyim arılarından rahatsızım, kaldırmasını istiyorum diye, ptt den zarfla ilçe müdürlüğüne gönderin.
İlçe Müdürlüğü şikayet edeni biliyor. Gereğini yaparlar.

Eğer şikayetçi olan arıcı ise o da arılarını kaldırmak zorunda kalır.

Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Kovan Sayısı: 4 balcı+1 damızlık+6 bölme=11 olmuşuz.
  • Rakım: 165
« Yanıtla #16 : Mayıs 26, 2016, 20:50:34 »
Neden arıları kaldırsın ? Sebep nedir ?
Sebep zaten konu başlığında da yazıyor H.Volkan abi.
Aks kaydını zaten rastgele vermiyorlar. İstenilen-aranan şartlar var, onları sağlayabilirseniz yaptırabilirsiniz aks kaydını. Zaten aks kaydı yaptırmadan önce arılığın yerleşim yerlerine, ana yollara vb. uzaklığına baktıklarına göre problem yok. Ama, aks kaydı yaptırdıktan sonra arılığın yerini değiştirip, birde bu belirtilen mesafelerden daha kısa mesafeye taşıyan kişiyi,  şikayet edildiğinde AKS kaydı da kurtaramaz.

işin golayına gaçıp tapatalktan gönderivedim

"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Çevrimdışı Özcan DEĞER

• Pupa
  • Yer: Karabük
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1120
« Yanıtla #17 : Mayıs 27, 2016, 00:57:43 »
Artık şikayetler daha kolay özellikle gurbetçiler bu konuda şikayetçi ve hemen bimer'e yazıyorlar. Sizin de köyünüze gelen gurbetçi varsa olabilir. Şartlarınız tutmuyorsa kaldırmak zorundasınız ama ilçe tarım ile konuşup sezon sonu kaldırmayı deneyin derim belki inisiyatif kullanırlar.
Önce İnsan!!!

Çevrimdışı Mehmet021

• Boş Petek
  • Yer: Mardin
  • Kovan Sayısı: 6 adet
« Yanıtla #18 : Haziran 15, 2016, 09:22:40 »
Arkadaşlar Hukukta "Hayvan Besleyenin Sorumlulukları" vardır. tabiki bu hayvanlar fiyelim birini ısrdı ve alerji yaptı çocuk hastanelik oldu. bu sefer hem adli hem idari para cezası uygulanmaktadır. en az 5 yıla kadar hapis var. Bunun için yerleşim yerinden 5 km uzakta olmalı .

Çevrimdışı alp er

• Larva
  • **
  • Yer: ordu
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: yok
  • Rakım: 3
« Yanıtla #19 : Haziran 15, 2016, 09:44:51 »
Arkadaşlar Hukukta "Hayvan Besleyenin Sorumlulukları" vardır. tabiki bu hayvanlar fiyelim birini ısrdı ve alerji yaptı çocuk hastanelik oldu. bu sefer hem adli hem idari para cezası uygulanmaktadır. en az 5 yıla kadar hapis var. Bunun için yerleşim yerinden 5 km uzakta olmalı .
     mehmet bey kusura bakmayın verdiğiniz bilgi yanlış, izninizle düzeltiyorum.
www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/11/20111130-9.htm

l) Gezginci arıcılık yapan arıcılar, arılarını çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde meskûn mahal dışında bir yere yerleştirir. Sabit arıcılar ise kolonilerini köy ve beldelerde çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde ve insanların toplu olarak hizmet aldıkları cami, okul, sağlık ocağı, karakol gibi benzeri alanlardan en az 200 metre uzağa yerleştirir. Yerleşimin dağınık olduğu bölgelerde ise bu mesafe en yakın eve en az 50 metre olmalıdır.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
« Yanıtla #20 : Haziran 15, 2016, 09:57:48 »
Birisi size şaka yapmadıysa iş ciddi.
Size arılarınızı buradan kaldırın diyen görevlilere size söyledikleri şeyleri yani şikayeti yazılı olarak size bildirsinler.
Yani arıları kaldırmanızı size yazılı olarak tebliğ etsinler.
Bakalım ne yapacaklar.
Doğru bir yaklaşım.
Siz muhtar ile bu meseleyi konuşun,muhtarın haberi olmadan köye o görevliler gelmez.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı Hasan EFE

• Pupa
  • Yer: TEKİRDAĞ/ Çerkezköy
  • Doğayı korumaya, azimle çalışmaya devam
  • Kovan Sayısı: 25 Kovan, 50 adet ana çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #21 : Haziran 15, 2016, 12:10:56 »
İyi günler arkadaşlar. Burada gerçekten arılardan dolayı zarar görmüş veya görme ihtimali olabilir diye şikayette bulunulmuşsa eyvallah.

Ancak bu güne kadar köylü aynı insanlar ile doluysa bu güne kadarda şikayet olmadıysa neden bu gün.

Önce o köye şehirden bir aile göç etmiş olabilir.

İkincisi daha önce komşular veya çevredekiler arılar soktuğu zaman arıdır sokar geçer o deyip komşuluk hatırı veya akrabalık hatır dolasıyla sorun edilmemiş olabilir. 

Gerçekten bir sorun vardı evde kahvaltı yapamıyorlardı. sofradaki reçel ve bal tabaklarına arılar geliyordu. bu güne kadar idare edildi.

Şimdi ya birisi o köyde oturanlara misafir geldi akıl verdi şikayet edin dedi. Buraya kadar iyi niyet düşüncemiz.

Ben bu arıların şikayet konusu mağduriyet değil kıskançlık olduğu düşüncesindeyim. Eğer mağduriyet olsaydı güzel bir dille arıların sahibine söylenirdi.
Burada direk olarak şikayet ediliyorsa. yakın çevresinden kendisini kıskanmış olan önce arıcı veya başka bir sorundan dolayı açık arayan birisi arıları bulmuştur.
Demek gelen kişiler memurlar tarım müdürlüğünden geldiyse emin olmak için ilçe tarım a gidip benim hakkımda şikayet varmış ben ne yapmalıyım diye sormalı.

Tarım müdürlüğündeki görevlilerin vereceği cevaplardan durumun ne ölçüde ciddi olduğunu ve şikayetin köylülerden ve ne tür bir kişiden geldiğini hemen öğrenir.

Tarım müdürlüğü kendisine yol gösterecektir. Göstermelidir. Eğer çiftçiyi (Arıcıyı) direk olarak suçlar vaziyette davranıyorlarsa (sanmıyorum)  Şikayet edenle yakınlıkları var olabilir.

Zaten şikayet edeni köy muhtarı bilir.

Çözüm arar ve öneriler ile sorunu çözme yöntemine gidiyorlarsa arıcı da görevlilere yardımcı olup sorunu çözme yöntemine gitmelidir.

İlk etapta şikayet edeni bulmaya çalışmamalıdır. Zaten şikayet eden kişi belki kovanlarını taşırken yardıma bile gelecektir. Yeter ki şikayet konusu veya rahatsızlık konusu arılar olsun. (Başka sorun varsa arılar bahane dir)

Şimdi benim tavsiyem yapacaklarınızı yazıyorum. Biraz uzun oldu ama alışkanlık işte ayrıntılı yazmak huyumuz. Bir de araya espri katarsak roman olur.

Tarım müdürlüğüne arılarım var ve arıcılık yapmak istiyorum diye bir dilekçe yazmalısınız.  Dilekçe Kovan sayınızı belirtiniz.

Kendinize ait köye biraz uzak bir tarla nız varsa tapu fotokobisi . Yoksa uygun bir tarlası olan kişiden tarlayı kiraladığınız a dair kira kontratı.
Kırtasiyeden alıp kendiniz doldurabilirsiniz. Bu kira kontratını dilekçe ile birlikte verirsiniz.

Tarım müdürlüğünden  görevliler gelip arılarınızı yerinde görmek isteyecektir. Eğer arıcılık yapmaya müsait bir tarla ise onay verecektir. Yani yerleşim yerinden ve yoldan biraz uzaksa

Muhtardan arıcılık yapacağınız yerin arıcılık yapmaya müsait bir yer diye ilmuhaber almalısınız. Muhtar zaten bunu verecektir.

Tarım Müdürlüğü arılarınızı görüp size bir işletme belgesi verecektir. Bu işletme belgenizi karma olsun diye söyleyin. Büyükbaş, küçükbaş hayvan ve kümes hayvanı, arı vs  bakabilir olması sizin avantajınıza olacaktır.

Böylelikle hem kaydınız olmuş  olacak hemde arılarınızı bu uygun yere taşıyarak sorunu çözmüş olursunuz.

Yaz sonu arılarınızı kışlatmak için yine eski yerine bahçenize getirirsiniz.

Bu zaman zarfında sizi şikayet eden in size farkında olmadan iyilik yaptığını anlamış olursunuz.

Allah başka dert vermesin.
''Bilgi Paylaştıkça Değerlidir.''
0 505 543 43 18

Çevrimdışı Zafer AKÇAY

• Butguci
  • Ana Arı
  • Yer: Yalova
  • Namı diğer Yalova'lı Arıcı
    • http://yalovaliarici.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: Dolu 199 Boş 200
  • Rakım: 150
« Yanıtla #22 : Haziran 16, 2016, 02:28:19 »
Şikayet edeni öğrenin

İllaki isim vardır isimsiz şikayet kaale alınmaz

Şikayet edenin evinin kapısının önüne bal dökün eve giremesin inek

Beni arılık yola sıfır .

Yoldan geçene ısırır durur gelir bana arı ısırdı der

Benim arı değildir o benim olduğunu ispatla muhatab olayım seninle deyip çekip gidiyorum  ;)

Köyde bir sürü arıcı binlerce arı var ne malum benim arılar ısırdı...
http://yalovaliarici.blogspot.com/

Kötü günümde katkısı olmayanın iyi günümde hissesi yoktur !!!

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #23 : Haziran 16, 2016, 07:52:44 »
Isıran arı icat etmişler.

HB

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
« Yanıtla #24 : Haziran 16, 2016, 15:22:32 »
Konuyu açan kişi en son 31 Mayıs ta siteyi ziyaret etmiş.
Güncel durum nedir bilmiyoruz ve merak ediyorum.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #25 : Haziran 22, 2016, 13:42:26 »
Isıran arı icat etmişler.

HB

Dili sürçmüştür abi sarıca arısı ısırır benim bildiğim bal arısıda iğnesiyle aşı yapar. :)
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı mhamurcu

• Larva
  • **
  • Yer: Kayseri
  • Mehmet Hamurcu
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 1350
« Yanıtla #26 : Haziran 22, 2016, 17:30:11 »
Arılarımı bulunduğu yerden kaldırmam benden de istendi. 19 Mayısta köyün 1.5 km dışına taşıdım. Şimdi diyorum ki keşke daha önce taşımamı isteselerdi. Arı coşkulu dedikçe coşkulu. Yerini bulmuş. 100 dekara yakın fiğ ekili tarlanın dibinde. Korunga ve yonca cabası. Her zorlukta bir kolaylık vardır.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #27 : Ağustos 21, 2016, 23:40:02 »
Bende yeni bir yer bulmanizi öneririm. Bu isin sakasi olmaz. Eğer 5 km mesafesine uymuyorsa ariliginiz kaldirin derim.
Size tavsiyem; tarim il müdürlüğüne gidip isletme kaydi acin.
Bunun için öncelikle tapu kaydiniz veya kiraladiginiza istinaden bir anlaşma metni; muhtar onayi (ilgili belgeyi müdürlük verecek) gerekiyor.
Basit bir şirketimiz olursa kimse size karisamaz.
Üstelik ücretsiz (bir kaç lira evrak ücreti aliyolar o kadar)

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi