Gönderen Konu: AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ  (Okunma sayısı 755889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
Ynt: AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ
« Yanıtla #2370 : Haziran 08, 2017, 13:53:50 »
Daha verimli Analar üretebilmek için daha fazla süt ile beslenebilmesi adına arı miktarının maksimum olduğu kovanlarda bakılması öneriliyor.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #2371 : Haziran 08, 2017, 16:19:45 »
Bir koloniyi hem başlatıcı hem de bitirici olarak kullanabilirsiniz. Lakin güçlü bir kolonide ana arı kuluçkalıkta iken araya ızgara koyup katı bitirici olarak kullanmanız da mümkün.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2372 : Haziran 08, 2017, 16:58:12 »
Arkadaşlar ana arı üretimim ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

Kendimiz için üreteceğimiz analarda sadece lavra transferi yapsak ve anası olmayan kovana 10 adet göz yerleştirsek ve arıların bu gözleri meme yapıp sonuna kadar kapatıncaya

kadar  bakımının sağlasak yani başlatıcı bitirici kavramı kullanmadan direk aynı kovanda başlatsak ve bitirsek. elde ettiğimiz memeleri çiftleştirme kutularına dağıtsak ne gibi

sıkıntılar meydana gelir. Deneme amaçlı üretim yapacağım ?

Ana arısı olmayan kovanda 2 işlemi bir kovanda  yapabilirsiniz.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #2373 : Haziran 09, 2017, 00:14:07 »
Arkadaşlar ana arı üretimim ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

Kendimiz için üreteceğimiz analarda sadece lavra transferi yapsak ve anası olmayan kovana 10 adet göz yerleştirsek ve arıların bu gözleri meme yapıp sonuna kadar kapatıncaya

kadar  bakımının sağlasak yani başlatıcı bitirici kavramı kullanmadan direk aynı kovanda başlatsak ve bitirsek. elde ettiğimiz memeleri çiftleştirme kutularına dağıtsak ne gibi

sıkıntılar meydana gelir. Deneme amaçlı üretim yapacağım ?

Sıkıntı olmaz.

Başlatici koloniyi bitirici gibi kullanip kendi memeleriyle bolmek daha kolay bir yontem. Ciftlestirme kutusundan ana ariyi alip, bolme yapmakta zaman alir.

Meme ile bolme yontemi, ciftlesmis ana ile bolmeden zaman olarak daha kisa oluyor. Ana kutusunun avantaji birkac tur ana ari uretilince goruluyor. Tek tur ana ari uretmenin avantaji yok. Ama tecrube edilebilir.

Baslaticiyi bitirici olarak kullanmanin sorunu, ana ari kuluckaya baslayincaya kadar kapali yavru kalmiyor. Dengenin bozulmasi, ciftlesme ve baslarda kulucka performansini etkiliyor. Yani hava sartlari ciftlesmeye uygun degilse isci arilarda yaslandikca iş bolumu git gide aksıyyor.

Baslaticida memeler goruldukten sonra kapali ve kapali cikanli takviyeler,  takviyelerde meme kontrolu sorunlari onlemede etkili oldugu kadar, baslaticiyi 15-16 cerceve yaptigimizda hem yeterince guclu (3 cerceve) hem de cok sayida bolme yapabliyoruz.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #2374 : Haziran 09, 2017, 09:45:37 »
Cevaplar için çok teşekkür ederim. Gerçekten aydınlatıcı vede  deneyim kazandırıcı oldu.   :)

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #2375 : Haziran 10, 2017, 12:25:37 »
Üstatlar kusura bakmayın amma inanın konuyu okumak istiyorum amma o kadar çok okunacak sayfa var ki bu üretimle alakalı yinede sormadan geçemiyorum.

Çifleştirme kutularının  oluşturduk. Ana arılığımızın bulunduğu yerde çiftleştirme kovanlarının bulunması yağmaya neden olur mu?  Başak bir yerde arılık yapma şansımız yoksa bu

uygulama aynı yerde yapılabilir mi?

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ
« Yanıtla #2376 : Haziran 10, 2017, 14:51:22 »
Çiftleştirme kutularını oluşturduğunuz gün sıvı besleme yapmayın, sadece kek verin. Eğer uçuş deliğini açık bırakırsanız ve tarlacılar şerbet ile dönerse eski kovanlarına yağma kaçınılmaz olur.

Uçuş deliğinin 3 gün kapalı tutulması uygulaması da öneriliyor ama tarlacıların 15 gün sonra dahi eski kovanlarına döndüğünü belirtmişti Halil Bilen üstat. Dolayısı ile kapatmanıza gerek yok diyordu.

Uçuş deliği açık, tarlacılar o gün ya da ertesi gün döndü. Siz de sıvı beslemeye başlayabilirsiniz. Ana kural hava kararmaya yakın saatte, sağa sola bulaştırmadan besleme yapılması.

Bu durumda aynı arılıkta olabilir.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #2377 : Haziran 10, 2017, 18:27:26 »
Teşekkürler  :)

Çevrimdışı ademselvi

• İşçi Arı
  • Yer: tosya
    • tosyadaaricilik
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Rakım: 900
« Yanıtla #2378 : Ocak 12, 2018, 19:25:12 »
ömer bey gibi bende başlatıcıyı ana memeleri beslettirmeye devam ettirdim. sakıncası olmadı, ancak şöyle bir sakınca ihtimali var. Memeleri yetiştirirken bal mevsimi başladı ise, dışarıda başka kovandan kovulan, canını zor kurtaran, ana değiştirirken öldürüleceğini anlayan analar falan, fevkalade bu yetiştirici kovana girebiliyorlar... Mevsim erkense ihtimal daha az..  Birde ben başlatıcı kovanda, ana memelerinin etraflarının örüldüğünü gördüm, memelerin ağzı bile zor bulunabiliyordu. Yinede hallettim. Sorun olmadı ama, memeleri son 1-2 gün kala bugidiye (kafese ) alamadım..Alamamış oldum.