Gönderen Konu: Yumurtalı Petekten Ana Arı Üretimi  (Okunma sayısı 2417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı harunevren

• Pupa
  • Yer: osmaniye
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 150
Yumurtalı Petekten Ana Arı Üretimi
« : Temmuz 10, 2016, 10:31:58 »
Merhaba,

İki hafta önce yapmış olduğum bir uygulamayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Aşırı hırçın iki kovanım vardı. Kovan kontrolünde en son bu iki kovanım kontrol ederdim. İlk bunları kontrol edersem bahçeden ayrılana kadar saldırmaları son bulmuyordu. Ve bu kovanın analarını iptal etmeye karar verdim.

Saldırgan arıları videoya almıştım.
https://youtu.be/TqZeDUUnTqg

İki gün öncesinde de ana üretmek istediğim kovana boş esmer petek verdim ve kovanın tam ortasına koydum.
Ve tamamını yumurta ile doldurulmuş.

Hırçın kovanlarını ana arılarını öldürdüm ve kovan içerisine attım.
Kovandaki tüm çerçeveleri de aldım ve yerine ham petekler doldurdum. İkişer kilo da şerbet verdim.

Yumurtalı çerçevedeki peteği maket bıçağı ile ikişer santim şerit halinde kestim. Boş bir çerçevenin ortasına bir çıta daha ekledim .

Bu kesmiş olduğum petekleri yumurtalı tarafın bir yüzü aşağı gelecek şekilde ikişer tane yapıştırdım.
Yumurtalı petek vermemdeki neden aslında vakit yetersizliğiydi. Olmazsa iki üç gün sonra larva transferi yaparım diyordum.

Ve iki kilo şerbet ile larvasız yumurtalı cerceveleri anasını öldürdüğüm kovanlara verdim. 

4-5 gün sonra kontrol ettiğimde her kovanda 15-16 tane ana arı memesi yapmışlar. 5-6 tane ham petek kabartılmış.
Ve ikişer kilo yine şerbet verdim.

4 gün sonraki kontrolümde ana memeleri kapanmış. Kapanan memeleri jenter setinde bulunan kafesler ile  elimden geldiğince memelere zarar vermeden kapatmaya çalıştım.

Yetişen anaların nasıl olacağı konusunda fazla bir fikrim yok ama hem petek kabartirma, hem de larva transferi ile uğraşmaktan daha kolay geldi bana.
“Dağlardan, ağaçlardan, insanların kurduğu kovanlardan kendine evler edin. Sonra meyvelerin hepsinden ye de, Rabbinin sana has kıldığı, şaşırmayacağın yayılım yollarına çık”. Onların karnından çeşitli renklerde bir şerbet çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. "

özgür

• Ziyaretçi
Ynt: Yumurtalı Petekten Ana Arı Üretimi
« Yanıtla #1 : Temmuz 10, 2016, 10:40:26 »
Harun bey bendede var böyle 2 kovan.
Aşırı saldırgan bal verimi çok güzel oldugu için öldürmüyorum analarini.
Yanlarina robokop gibi gidiyorum :)

Çevrimdışı harunevren

• Pupa
« Yanıtla #2 : Temmuz 10, 2016, 10:45:52 »
Harun bey bendede var böyle 2 kovan.
Aşırı saldırgan bal verimi çok güzel oldugu için öldürmüyorum analarini.
Yanlarina robokop gibi gidiyorum :)

Öldürdüm gitti Özgür bey. Şu an o iki kovandaki arıların hırçınlığı gitti. Yeni analar çıktı fakat daha yumurta atmaya başlamadığı halde sakinler.
“Dağlardan, ağaçlardan, insanların kurduğu kovanlardan kendine evler edin. Sonra meyvelerin hepsinden ye de, Rabbinin sana has kıldığı, şaşırmayacağın yayılım yollarına çık”. Onların karnından çeşitli renklerde bir şerbet çıkar ki, onda insanlar için şifa bulunur. "

Çevrimdışı alper demir

• Pupa
  • Yer: edremit
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
« Yanıtla #3 : Temmuz 10, 2016, 10:56:46 »

bizim arılar meğer saldırgan değilmiş :)

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #4 : Temmuz 10, 2016, 11:56:04 »
Merhaba,

İki hafta önce yapmış olduğum bir uygulamayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Aşırı hırçın iki kovanım vardı. Kovan kontrolünde en son bu iki kovanım kontrol ederdim. İlk bunları kontrol edersem bahçeden ayrılana kadar saldırmaları son bulmuyordu. Ve bu kovanın analarını iptal etmeye karar verdim.

İki gün öncesinde de ana üretmek istediğim kovana boş esmer petek verdim ve kovanın tam ortasına koydum.
Ve tamamını yumurta ile doldurulmuş.

Hırçın kovanlarını ana arılarını öldürdüm ve kovan içerisine attım.
Kovandaki tüm çerçeveleri de aldım ve yerine ham petekler doldurdum. İkişer kilo da şerbet verdim.

Yumurtalı çerçevedeki peteği maket bıçağı ile ikişer santim şerit halinde kestim. Boş bir çerçevenin ortasına bir çıta daha ekledim .

Bu kesmiş olduğum petekleri yumurtalı tarafın bir yüzü aşağı gelecek şekilde ikişer tane yapıştırdım.

Yumurtalı petek vermemdeki neden aslında vakit yetersizliğiydi. Olmazsa iki üç gün sonra larva transferi yaparım diyordum.

Ve iki kilo şerbet ile larvasız yumurtalı cerceveleri anasını öldürdüğüm kovanlara verdim. 

4-5 gün sonra kontrol ettiğimde her kovanda 15-16 tane ana arı memesi yapmışlar. 5-6 tane ham petek kabartılmış.
Ve ikişer kilo yine şerbet verdim.

4 gün sonraki kontrolümde ana memeleri kapanmış. Kapanan memeleri jenter setinde bulunan kafesler ile  elimden geldiğince memelere zarar vermeden kapatmaya çalıştım.

Yetişen anaların nasıl olacağı konusunda fazla bir fikrim yok ama hem petek kabartirma, hem de larva transferi ile uğraşmaktan daha kolay geldi bana.

Harun bey kolay bir yönteme benziyor Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın. Kırmızıyla işaretlediğim kısımları resimleyip ekleyebilir misiniz foruma? Çıtaya yapıştırma derken eritilmiş mum ile değil mi?

Çevrimdışı harunevren

• Pupa
« Yanıtla #5 : Temmuz 10, 2016, 12:14:02 »
Harun bey kolay bir yönteme benziyor Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın. Kırmızıyla işaretlediğim kısımları resimleyip ekleyebilir misiniz foruma? Çıtaya yapıştırma derken eritilmiş mum ile değil mi?

Resim çekmedim maalesef. Peteğin bir yüzü zaten çerçeveye bakıyor. Bir yüzü de aşağı bakıyor. Yumurta bu şekilde yine de düşmüyor.

Peteğin kenarlarindan parmağım ile bastırarak yapıştırdım. Petek eritmedim. Cerceve arasına boylamasına bir çıta da dahil 15 dakika mı almadı.

Miller yöntemi gibi petekler de ana memeleri yakın birbirine oluyor.
Kafes takarken bazı memeler mecburen bozuluyor.

Memeleri alırken de maket bıçağı ile kolayca yerinden alınabiliyor.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #6 : Temmuz 10, 2016, 12:52:06 »
Resim çekmedim maalesef. Peteğin bir yüzü zaten çerçeveye bakıyor. Bir yüzü de aşağı bakıyor. Yumurta bu şekilde yine de düşmüyor.

Peteğin kenarlarindan parmağım ile bastırarak yapıştırdım. Petek eritmedim. Cerceve arasına boylamasına bir çıta da dahil 15 dakika mı almadı.

Miller yöntemi gibi petekler de ana memeleri yakın birbirine oluyor.
Kafes takarken bazı memeler mecburen bozuluyor.

Memeleri alırken de maket bıçağı ile kolayca yerinden alınabiliyor.

Yeni bir Kafkas ana arı sipariş edip kovana kabul ettirdim. Bu Kafkasın yumurtalarından memeler yaptırmayı düşünüyordum.

Sizin bu dediğiniz yöntem iyiymiş bunu denerim. Olmadı şu araba cant kapaklarına tutturulan klipslerden temin edip yumurtalı petekleri uzun tek şerit halinde orta çıtaya bu klipslerle de tutturabilirim daha sağlam olsun diye. Paylaştığınız için teşekkürler Harun bey

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
« Yanıtla #7 : Temmuz 10, 2016, 13:36:29 »

27 Haziran tarihinde kesme petek ile verilen günlük yumurtaların 4 Temmuz durumu.

4 temmuz tarihinde verilenler, son durumu kontrol etmedim.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #8 : Temmuz 10, 2016, 15:03:12 »
27 Haziran tarihinde kesme petek ile verilen günlük yumurtaların 4 Temmuz durumu.

4 temmuz tarihinde verilenler, son durumu kontrol etmedim.

Bu daha da kolaymış Mehmet bey çok teşekkür ederim resimler için. Peki resimdeki 27 haziranda verilenleri siz mi bozdunuz? Verim durumunu pek anlayamadım. 4 Temmuzda verilenlerin son durumunu da resimleme imkanınız olursa çok sevinirim

• Ana Arı
    • Yeni Arıcı
« Yanıtla #9 : Temmuz 10, 2016, 15:24:30 »
Bu daha da kolaymış Mehmet bey çok teşekkür ederim resimler için. Peki resimdeki 27 haziranda verilenleri siz mi bozdunuz? Verim durumunu pek anlayamadım. 4 Temmuzda verilenlerin son durumunu da resimleme imkanınız olursa çok sevinirim

Bozmadım onları.

Kapanmak üzere idiler, memenin uzantısını kestim.

Ne maksatla kestiğimi hatırlamıyorum. :)

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #10 : Temmuz 10, 2016, 16:07:24 »
Çok uysallarmış arıların ya :)  Allah kolaylık versin inşallah rayına girer, taze analar.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #11 : Temmuz 10, 2016, 16:20:22 »
Bozmadım onları.

Kapanmak üzere idiler, memenin uzantısını kestim.

Ne maksatla kestiğimi hatırlamıyorum. :)

:)  :) Olsun benim çok işime yaradı bu resimler Allah razı olsun

• Ana Arı
    • Yeni Arıcı
« Yanıtla #12 : Temmuz 12, 2016, 21:00:10 »

4 Temmuz tarihinde günlüklü petek yamamıştık.

Bugün dört adet kapanmış.

Ballıkta çerçeve üstüne öylesine bırakmıştım.

Ona da bir tane yapmışlar.

Bugün de birkaç yama yapıldı.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Temmuz 13, 2016, 23:34:42 »

4 Temmuz tarihinde günlüklü petek yamamıştık.

Bugün dört adet kapanmış.

Ballıkta çerçeve üstüne öylesine bırakmıştım.

Ona da bir tane yapmışlar.

Bugün de birkaç yama yapıldı.

Ellerinize sağlık sonuç gayet güzel ve çok pratik.

Onur Özer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Haziran 13, 2017, 22:38:40 »
Öldürdüm gitti Özgür bey. Şu an o iki kovandaki arıların hırçınlığı gitti. Yeni analar çıktı fakat daha yumurta atmaya başlamadığı halde sakinler.

Harun bey bendeki iki kovan da şu an böyle. Lakin ilk geldiklerinde böyle değildi. Sonradan oldu. Sizce neden?